SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zwiększenie produkcji Hormonu Wzrostu

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 45669

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11122 Napisanych postów 51312 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
W zwiazku z prośbą jednego z czytelników zamieszczam ten artykuł także na stronie suplementacja do działu "doping" się nie nadaje gdyż nie ma takiego charakteru.

Wiadomo że każdy człowiek produkuje w przysadce pewne ilości hormonu wzrostu. Dla kulturysty jest on ważnym czynnikime w czasie budowania mięśni i regeneracji po treningu. Wielu z nas przed snem posila się białkiem aby dać organizmowi budulec gdyż w nocy hormon wydziela się intensywniej. Chciałbym podać pewne informację na które niedawno natrafiłem prosze o ocene ich wiarygodności i przydatności w skutecznym treningu kulturystycznym.
Jeżeli ktoś uważa ,że te wiadomości moga mu się przydać to bardzo proszę!

Aby zoptymalizować efekt suplementacji na rzecz zwiększonego wydzielania hormonu wzrostu, niezbędne jest opracowanie odpowiedniej strategii suplementacyjnej. Plan takiej strategii przedstawiamy w tabeli poniżej.
Strategia suplementacji aminokwasami stymulującymi wydzielanie hormonu wzrostu.
Jak wynika z wielu badań, stopniowe obniżenie poziomu hormonu wzrostu, po 20 roku życia stanowi główną przyczynę utraty siły i masy mięśniowej oraz przyrostu tkanki tłuszczowej. Warto zatem opracować strategię suplementacyjną która pozwoli utrzymać stężenie somatotropiny na odpowiednim poziomie, co z kolei istotnie ograniczy tempo procesu starzenia się.
Wydzielanie hormonu wzrostu z przysadki mózgowej jest kontrolowane przez dwa inne hormony, somatokryninę i somatostatynę. Pierwszy z nich stymuluje przysadkę do wydzielania hormonu wzrostu, drugi natomiast je hamuje. Strategie zmierzające do zwiększonego wydzielania hormonu wzrostu muszą stymulować układy które uwalniają somatokryninę. Z ostatnich doniesień wynika że układy te są powiązane z systemem neurotransmiterów które odpowiedzialne są za przewodzenie w naszym mózgu. To właśnie one tworzą podstawę świadomości ludzkiego umysłu. Do najważniejszych neurotransmiterów należy zaliczyć: serotoninę, dopaminę i noradrenalinę.
W około 30 minut po zaśnięciu następuje wzmożone wydzielanie hormonu wzrostu. Istnieją dane naukowe, które wiążą zwiększone wydzielanie hormonu wzrostu z uwolnieniem serotoniny w mózgu. Ilość wydzielanej serotoniny wpływa bezpośrednio na ilość uwalnianego hormonu wzrostu. Poziom serotoniny w mózgu można istotnie zwiększyć poprzez doustne przyjęcie jednego z aminokwasów, którym jest tryptofan. Tryptofan jest przekształcany w mózgu na serotoninę poprzez ciąg reakcji chemicznych w których istotną rolę odgrywa witamina B6. Zjawisko to nie jest jednak tak proste jak wydawało by się na pierwszy rzut oka. Po pierwsze ilość przyjętego tryptofanu musi być odpowiednio duża, po drugie musi się on przedostać przez barierę krew-mózg. Badania eksperymentalne wykazują że skuteczne w tej procedurze są dawki sięgające od 3 do 6 gramów dziennie. Są to dawki znacznie przekraczające zawartość tego aminokwasu, nawet w dobrze zbilansowanej diecie. Aby tryptofan przedostał się przez barierę krew-mózg, musi być przyjmowany samodzielnie, bez obecności konkurujących aminokwasów.
Istnieją cztery układy transportujące aminokwasy na poziomie bariery krew-mózg. Tryptofan należy do grupy dużych, neutralnych aminokwasów. Aby zoptymalizować przenikanie tego aminokwasu przez barierę krew-mózg, nie można razem z nim przyjmować innych aminokwasów z tej grupy. Należą do nich: Fenyloalanina, Tyrozyna, Metionina, Histydyna, Leucyna, Izoleucyna i Walina.
Pozostałe trzy systemy transportujące obejmują: małe neutralne aminokwasy, aminokwasy zasadowe i kwasowe. Jeżeli zatem przyjmiesz suplement zawierający tryptofan po posiłku bogatym w białko, szansa na przeniknięcie tego aminokwasu przez barierę krew-mózg jest znikoma. Nie nastąpi zatem także wzrost poziomu somatotropiny. Podobnie będzie jeżeli tryptofan zażyjemy wraz z suplementem zawierającym aminokwasy rozgałęzione (BCAA). W tym przypadku Leucyna, Izoleucyna i Walina będą konkurować z tryptofanem o transport prze barierę krew-mózg, w związku z czym zbyt małe dawki tego aminokwasu przenikną do mózgu aby zwiększyć syntezę serotoniny, która z kolei pobudzi przysadkę do wzmożonego wydzielania hormonu wzrostu.

Chcąc uzyskać maksymalne efekty z suplemetacji tryptofanem, należy zażywać go w ilości 3 gram, w odstępie 2-3 godzin od suplementów lub posiłków białkowych zawierających inne, duże neutralne aminokwasy. Aby proces syntezy serotoniny przebiegał sprawnie, niezbędna jest obecność witaminy B6. Dlatego też wraz z tryptofanem zaleca się przyjęcie 20mg tej witaminy.
Innym aminokwasem stymulującym uwalniane hormonu wzrostu jest tyrozyna. Aminokwas ten po przeniknięciu bariery krew-mózg jest w dużym stopniu przekształcany w dopaminę i noradrenalinę. Jak wspomniano wcześniej oba te neuroprzekaźniki stymulują wydzielanie hormonu wzrostu. Zanim jednak Tyrozyna zostanie przekształcona w dopaminę, zamieniana jest w mózgu na L-dopę poprzez reakcję chemiczną w której niezbędna jest także witamina B6. W tym przypadku zaleca się połączenie 2 gramów tyrozyny z 15 mg witaminy B~. Tyrozyna, podobnie jak tryptofan należy do dużych neutralnych aminokwasów, zatem suplementy te nie mogą być przyjmowane razem, ani w obecności posiłków białkowych zawierających inne duże neutralne aminokwasy. O ile tryptofan należy zażywać przed snem o tyle tyrozynę poleca się w godzinach rannych lub przed treningiem.
Do aminokwasów najczęściej wykorzystywanych w celu stymulacji wydzielania hormonu wzrostu należy zaliczyć L-argininę i L-ornitynę. Oba te aminokwasy należą do grupy zasadowej i powinny być przyjmowane bez trzeciego aminokwasu należącego do tej grupy, czyli Lizyny. Jako suplementy stymulujące wydzielanie hormonu wzrostu, arginina i ornityna przyjmowane są razem, pomimo iż konkurują o transport przez barierę krew-mózg. Jest na to jednak dobre uzasadnienie. Niestety L-arginina stymuluje nie tylko wzrost wydzielania somatotropiny lecz także rozwój niektórych wirusów. Dodanie L-lizyny do L-argininy hamuje rozwój tych niebezpiecznych wirusów, dlatego też większość suplementów zawiera oba te aminokwasy. Ilość argininy, obecna w większości suplementów (2-6g) jest niewystarczająca aby istotnie zwiększyć wydzielanie somatotropiny. Badania kliniczne wykazały że znaczące efekty w tym zakresie osiąga się przy bardzo dużych dawkach, sięgających 20 gram dziennie. Tak wysokie dawki nie są jednak wskazane, gdyż mogą wywołać szereg zaburzeń metabolicznych.

Znacznie lepszym suplementem stymulującym wydzielanie hormonu wzrostu jest L-ornityna. Aminokwas ten posiada dwukrotnie wyższą aktywność biologiczną i nie wpływa stymulująco na rozwój wirusów. W większości suplementów zawartość L-onityny jest stosunkowo niska gdyż jej koszt jest dwukrotnie wyższy niż L-argininy. Większość współczesnych badań wskazuje iż dawki L-ornityny wynoszące 4-5 gramów dziennie są skuteczne w stymulowaniu wydzielania hormonu wzrostu. Podobnie jak tryptofan, L-ornityna musi być przyjmowana w absencji innych aminokwasów z grupy zasadowej i minimum 2-3 godziny po posiłkach zawierających białko.
O ile tryptofan i tyrozyna konkurują między sobą o transport przez barierę krew-mózg, i nie powinny być przyjmowane razem, o tyle ornityna, która jest aminokwasem zasadowym nie rywalizuje w tym systemie z żadnym z nich. Ornityna może być zatem przyjmowana w godzinach rannych, razem z tyrozyną, dlatego iż tyrozyna posiada efekt pobudzający i nie powinna być stosowana przed snem. Suplementy te najlepiej przyjmować na czczo lub 30-60 minut przed treningiem, aby wykorzystać zwiększone wydzielania hormonu wzrostu na skutek wysiłku fizycznego. Z drugiej strony tryptofan działa uspakajająco, wywołując uczucie senności, zatem powinien być przyjmowany wraz z ornityną na 30 minut przed snem.
Omawiając suplementy stymulujące wydzielanie hormonu wzrostu, nie można pominąć wpływu poziomu cukru we krwi na stężenie tego hormonu. Spożywanie pokarmów bogatych w cukry proste hamuje wydzielanie hormonu wzrostu. Najmniej korzystne jest spożywanie posiłków o dużej zawartości cukru w godzinach wieczornych, szczególnie tuż przed snem. Wysoki poziom cukru we krwi ogranicza wydzielanie hormonu wzrostu natomiast jego niski poziom działa sprzyjająco. Zwarzywszy iż najbardziej intensywne wydzielanie somatotropiny następuje w pierwszej fazie snu, korzystne jest zasypianie ze stosunkowo pustym żołądkiem i niskim poziomem cukru we krwi.

Suplementacja aminokwasami uwalniającymi hormon wzrostu
Czas suplementacji Rodzaj suplementu Warunki
suplementacji
Rano L-Ornityna 3mg Zachować odstęp
30-60min L-Tyrozyna 2mg 2-3h od innych suplementów
przed treningiem Witamina B6 aminokwasowych
Wieczór L-Ornityna 3mg Przyjmować 2-3h po
30-60min L-Tryptofan 3mg ostatnim posiłku bez innych
przed snem Witamina B6 20mg aminokwasów


Druga sprawa mam tu wzmianke o 24-godzinnej głodówce która podwyższa poziom produkcji Hormonu wzrostu przez przysadke:

24-godzinna głodówka
Jak już wspomniano, podczas głodzenia podnosi się poziom hormonu wzrostu. Odmładzające działanie hormonu wzrostu może tłumaczyć, dlaczego ograniczenia dietetyczne lub głodówka co drugi dzień, wydłużały czas przeżycia zwierząt doświadczalnych. Jest to prawdopodobnie jeden z mechanizmów ochronnych organizmu, który pozwala zachować wytrzymałość i siłę w warunkach niedostatku pożywienia. Zdrowi ludzie mogą sobie pozwolić na głodówkę raz na 2 tygodnie, co niewątpliwie dodatnio wpłynie na wydzielanie hormonu wzrostu.
Ponieważ podczas głodówki nie otrzymujesz energii z pożywieniem, zaplanuj ją wówczas, gdy nie jesteś nadmiernie obciążony fizycznie ani psychicznie. U wielu osób całodobowa głodówka ogranicza zdolność wykonywania intensywnych ćwiczeń oraz normalną aktywność. Aby przygotować do niej organizm, na dzień lub dwa wcześniej zaplanuj swoja dietę tak, aby zawierała gotowane warzywa, sałatki, soki, wyeliminuj natomiast pieczywo, produkty mleczne, mięso i ryby. Spróbuj także pominąć 1 lub 2 posiłki w codziennej diecie. Przeżycie doby bez jedzenia nie jest trudne.

To wszystko co do głodówki to mam mieszane uczucia nie wyobrażam sobie kulturysty który nie dostarcza środków odżywczych do organizmu nawet w dniu bez treningu ale to pdobno oparte na badaniach.

Suplementacji nie stosowałem ale teaz już jestem po próbie z głodówką- musiałem zastosować z ciekawości.
Trzeba dużo pić i trening w ten dzień - szczególnie w późniejeszej fazie dnia jest raczej trudny. Lepiej ograniczyć się do niewielkiego wysiłku który tylko dodatkowo pobudzi przysadke mózgową do zwiększenia produkcji hormonu. Na drugi dzień po głodówce lepiej trening sobie odpuścić, dopiero w drugi dzień spożywania pokarmu jest możliwy pełny trening. Ja robiłem barki i było nawet całekim nieźle.
W każdym razie żyje i mam się dobrze a na jedzenie się dosłownie przez 3 dni rzucałem jak lew.
Odwaga to umiejętność pokonywania strachu!
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
e-lite Moderator
Ekspert
Szacuny 3519 Napisanych postów 36409 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 260169
Ciekawe.. ciekawe.. nie powiem.. co do tego tryptofanu, dopaminy i nasilenia uwalniania serotoniny to podobny efekt można uzyskać poprzez suplementację MDMA :)

Pozdrawiam.

-= light =-
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 2561 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 14340
wszystkie te wywody sa prawdziwe ale jedynie w teorii....w praktyce mimo wszystko to tak łatwo nie przejdzie a juz napewno nie z dawkami tych aminokwasoow stosowanymi w miligramach(3mg)byc moze jest to pomyłka ale i 3 gramy w jednej porcji nie dadza oczekiwanych rezultatoow natomiast dawki wieksze przy ktoorych wyrzut teoretycznie powinien nastapic powoduja zaburzenia zoładkowe (rozwolnienia).aczkolwiek art.mi sie podobał..szcegoolnie połaczenia tyrozyny.

z bardziej realistycznych rozwiazan mozna polecic stosowanie wiekszych dawek l-glutaminy(wersja dla odwaznych)ok.15 gm/porcje(roowniez i tu moze ale nie musi nastapic rozwolnienie))-osobiscie nie przesadzałbym z l-glutamina .

pozdro
bigger

biger

bigger tm

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11122 Napisanych postów 51312 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Fajny art - dam nawet za niego soga but, niestety tak jak uczony Bigger napisał to teoria, co do tryptofanu to nie widziałem go jako oddzielnego suplementu, natomiast suplementację sporymi dawkami (10-12 kapsów) ornityny i tyrozyny prowadziłem przez jakiś czas i niestety efekt był tylko taki jaki może dać tyrozyna - czyli mniejsze zmęczenie więcej energii, zmniejszona senność

lucek
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 3704 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 23096
Artykul ciekawy, podobal mi sie tak jak poprzednikom...
heh elite dobry pomysl z ta suplementacja niedlugo sylwek to troche hormonu wzrostu wpadnie ))

...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11122 Napisanych postów 51312 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Dzieki za uwage I ocene artykułu !!!
Następnym razem postaram się zamieścić coś bardziej skutecznego w praktyce.

Zobaczymy co to będzie ? Do następnego razu cześć!
Odwaga to umiejętność pokonywania strachu!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
SONBATY ATLETA.PL
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 11477 Wiek 51 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94174
Tryptofan jako oddzielny suplement jest w niemieckich katalogach Hi-Teca

SONBATY

sonbaty http://www.atleta.pl


członek mafia.suple.hardcor.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 3576 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 29005
e-lite: suplementacja mdma nigdy nie myslalem o tym w ten sposob! SOG!

Всем привет!
Шефу
гг: 352477
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11122 Napisanych postów 51312 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
A jak go można w Polsce dostać Son - mają jakąś stronę?

lucek
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11122 Napisanych postów 51312 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Jak slusznie Bigger zauwazyl, to tylko i wylacznie teoria. Dlaczego? Podczas stosowania wspomnianych suplementow, z doby na dobe uwalniana jest coraz mniejsza ilosc somatotropiny. Poprostu przysadka niejako "uodparnia" sie na bodzce suplementacyjne. Najwiekszy wyrzut HGH nastepuje w pierwszej dobie stosowania wspomnianej suplementacji i gwaltownie maleje z kazdym nastepnym dniem. Taka suplementacje mozna stosowac okazjonalnie, np. po zakonczeniu wyjatkowo ciezkiego treningu, jednak trudno tutaj oczekiwac jakis spektakularnych efektow, gdyz jak wspomnialem taka suplementacja nie ma charakteru ciaglego.

Moderator
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 3704 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 23096
SONBATY ale chodzi o Tryptofan, czy 5-HydroksyTryptofan ?
BO watpie zeby ktos sprzedawal L-T jako srodek spozywczy...
daj znac na priv gdzie to znalazles... thanx

...

Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

ovopol

Następny temat

niechciane skutki suplementow w pozniejszych latach...

WHEY premium