SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zmiany siły mięśniowej wraz z wiekiem

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 13181

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 120 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3351


Siła mięśniowa jest cechą ściśle powiązaną ze zmianami przekroju mięśni, udziałem poszczególnych typów włókien oraz skutecznością pobudzania jednostek motorycznych. Do 50. roku życia utrzymuje się względnie stały poziom siły, chociaż z badań wynika, że spadek poziomu MVC - maksymalna dowolna siła izometryczna - wydaje się rozpoczynać już od 30. roku życia. Wyraźniejsza jej redukcja następuje od 50. do 70. roku. W 6. i 7. dekadzie życia MVC zmniejsza się po ok. 15%, a później, w ciągu kolejnych dekad nawet o 30%. Redukcja siły w większym stopniu dotyczy mięśni kończyn dolnych niż górnych. To zjawisko nie jest w pełni wyjaśnione, przypuszcza się jednak, że może być związane z postępującym zmniejszeniem obciążania oraz zmianą charakteru wysiłków wykonywanych przez te grupy mięśni. Najnowsze badania wykazały, że siła najbardziej zależy od zmian wymiarów włókien mięśniowych, a w mniejszym stopniu od przeobrażeń zachodzących w samej strukturze mięśnia. Sama atrofia nie wyjaśnia w pełni zmiany MVC z wiekiem, gdyż następujący wówczas spadek siły jest znacznie większy (od 10 do 22%, w zależności od prędkości ruchu) niż powstały w tym samym czasie ubytek masy ciała lub masy komórek mięśniowych. Obserwowane zmniejszenie siły wynika zapewne z wpływu innych czynników, wywołanych samym procesem starzenia się, stopniowym ograniczaniem z wiekiem aktywności fizycznej ludzi lub obu tych czynników jednocześnie. Z badań wynika, że wskaźnik siły maksymalnej mięśnia do jego przekroju poprzecznego (MVC/CSA - pole przekroju poprzecznego mięśnia ) jest u starszych mężczyzn niższy niż u młodych mężczyzn, a podobny jak u młodych i starszych kobiet. Autorzy ci sądzą, iż główną przyczyną spadku siły u starszych badanych może być znaczące zmniejszenie ich aktywności ruchowej. W badaniach osób starszych nie wykazali oni różnic w poziomie MVC przeliczanej na powierzchnię przekroju pełnego mięśnia, chociaż ich siła bezwzględna jest wyraźnie mniejsza niż u młodszych.

Bardzo istotnym dla funkcjonowania mięśni jest proces obumierania neuronów ruchowych, zmniejszenia ich rozmiarów i ograniczania liczby połączeń nerwowych w obrębie centralnego układu nerwowego. Przypuszcza się, że zmiany zachodzące wraz z wiekiem w obrębie układu nerwowego są pierwotne w stosunku do zmian dokonujących się w mięśniach i mogą odgrywać podstawową rolę w ograniczaniu zdolności wysiłkowej. Zastosowanie w badaniach elektromiografii wykazało malejącą z wiekiem liczbę pobudzanych jednostek motorycznych, pogorszenie się aktywacji neuronów rdzenia kręgowego oraz przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Oprócz obniżenia siły, na skutek tych procesów dochodzi do spowolnienia jej narastania. Jest to spowodowane również zmianami w przestrzennym ułożeniu włókien FT i ST. Staje się ono z wiekiem bardziej uporządkowane. Na skutek stale przebiegających procesów odnerwiania i reinerwacji, w obrębie układu mięśniowego dochodzi z wiekiem do wzrostu wielkości jednostek motorycznych oraz procesu grupowania się włókien mięśniowych, tzn. skupisk włókien otoczonych przez komórki mięśniowe tego samego typu ("enclosed"). U młodych osób przeważa natomiast nieuporządkowane ułożenie ("ungrouping") włókien. W takim ułożeniu włókna tego samego typu nie grupują się, lecz między nimi znajdują się włókna innego typu. Wyraźniej uporządkowany układ uwidacznia się jednak dopiero po ukończeniu 60. roku życia. Zmiany te mają niewątpliwy wpływ na synchronizację pobudzania włókien mięśniowych i wpływają na poziom rozwijanej siły, jak też na koordynację i płynność ruchów.

Istotne jest spostrzeżenie, że podstawowym warunkiem utrzymania wysokiego poziomu sprawności mięśni jest odpowiednio duża aktywność fizyczna, która umożliwia utrzymanie do późnego wieku masy i siły mięśni oraz wolniejszy jej spadek z wiekiem. Zbyt małe obciążanie mięśni pracą fizyczną jest głównym powodem szybko postępującej ich atrofii. Wykazano, że 50-letni mężczyźni stosujący trening siłowy mieli przekrój i siłę mięśniową porównywalną z 28-latkami o małej aktywności fizycznej. Jednocześnie wykazano, że odpowiednio dozowany trening siłowy prowadzi do znaczącej hipertrofii włókien mięśniowych oraz poprawia stopień aktywacji jednostek motorycznych nie tylko u osób w średnim wieku, ale również u starszych. Warunkiem jest odpowiednia progresja obciążeń oraz czas ich stosowania.

Źródło: STRONGMAN.COM.PL
1

Masa, jest masa.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
WODYN TRENING
Ekspert
Szacuny 295 Napisanych postów 14936 Wiek 41 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 31442
Taki ladny artykul a nikt nie odpowiada...
Za to na spam bardzo chetnie...

DO 26 MARCA 2011 MAM URLOP.

1)Spiesz sie powoli! 2)Masa Podstawa sily, sila podstawa treningu na mase! 3)Naturalny ruch=wiekszy Ciezar!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1698 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9914
Trenowal przymnie kiedys facet 52 lata- nigdynic nie robiacy-ewentualnie w ogrodku.Zaczal niewinie bo brkowalo mi partnera do zdejmowania obciazenia w seriach schodkowych,byl kierowca szefa a ze szef trenowal ze mna on zawsze musial czekac zeby po pracy zawiesc go do domu.Stwierdzil wiec,ze porusza sie z nami.Obserwowalem go przez dwa lata,zaluje ze nie zrobilem mu w tym okresie zadnych fotek.Jego sylwetka odmienila sie radykalie,pozbyl sie tkanki w obrebie pasa i klatki piersiowej,ramiona jak i klatka sie rozbudowaly,uwidocznily sie miesnie brzucha i najwieksze efekty uzyskal na udach,byly poseparowan.Bilans jaki osiagnal po tym czasie to 4kg ale co lepsze wymlodnial tez na twazy.Stosowal umiarkowana diete niskotluszczowa bez suplemetacji.Jak widac wiek nie jest zadna bariera.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
WODYN TRENING
Ekspert
Szacuny 295 Napisanych postów 14936 Wiek 41 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 31442
Racja: niestety o takich historiach raczej sie slyszy...

U mnie na silce trenuje paru starszych angielskich gentlemanow...

Jeden z nich od 16 roku zycia. Wyglada swietnie, aczkolwiek dorzezbiony nie jest...

Przychodzi 4 razy w tygodniu, cwiczy cale cialo na pojedynczej sesji i wychodzi. Widac ze sie nie szarpie, po prostu kocha to.

Przysiady robi na 150kg, troche niepelne ale cos jest...

DO 26 MARCA 2011 MAM URLOP.

1)Spiesz sie powoli! 2)Masa Podstawa sily, sila podstawa treningu na mase! 3)Naturalny ruch=wiekszy Ciezar!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 337 Wiek 55 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 12926
"Taki ladny artykul a nikt nie odpowiada..."

Bo dla wiekszosci na forum to zbyt odlegla przyszlosc.
Sam tytul go niejako dyskwalifikuje, jako temat ktory nie jest przydatny dla ludzi w mlodym wieku.
To blad bo mozna tu znalezc miedzy wierszami duzo przydatnej wiedzy na pare naszych bolaczek( sila, dynamika, wytrzymalosc)

A tak btw przydaloby sie na forum wiecej art poswieconych silowni po 40 !
Jestem pewien, ze z czasem starczyloby zainteresowanych nawet na nowy dzial.
"Future-body"*, jesli sie nie myle, kiedys juz mial cos takiego w planie ale jakos sie doczekac nie moge

pozdrawiam

*pisownia nicka zmieniona ze wzgledu na niedoskonalosci forumZmieniony przez - r4q w dniu 2006-12-13 15:19:26

Zmieniony przez - r4q w dniu 2006-12-13 15:20:19

nic na siłę - weź większy młotek!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
WODYN TRENING
Ekspert
Szacuny 295 Napisanych postów 14936 Wiek 41 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 31442
Serio malo kto czyta miedzy wierszami...

Gdyby opracowanie to bylo....WYCZERPUJACE... to moznaby wyczytac prawie wszystko co potrzebne jest do rozwoju...

We Wszechswiecie jest tyle analogii.. tak samo jak w ciele czlowieka, czy nawet w czlowieku jako calosci...

DO 26 MARCA 2011 MAM URLOP.

1)Spiesz sie powoli! 2)Masa Podstawa sily, sila podstawa treningu na mase! 3)Naturalny ruch=wiekszy Ciezar!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Strzelający bark

Następny temat

Ćwiczenia na "rozszerzenie" bicepsów.

nutloveb