SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zdrowszy Nowy Jork

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2304

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 15094 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 101685
Nowy Jork wypowiedział wojnę potrawom zawierającym substancje szkodliwe dla zdrowia. Na celowniku znalazł się pewien niedobry tłuszcz.

Rada Zdrowia Miasta Nowy Jork jednogłośnie postanowiła przystąpić do realizacji planu wprowadzenia w 20 tysiącach nowojorskich restauracjach zakazu podawania potraw zawierających więcej niż odrobinę tzw. tłuszczów trans (izomery trans kwasów tłuszczowych, powstają podczas utwardzania olejów roślinnych - przyp. Onet). Lekarze i dietetycy uważają, że te chemicznie przetwarzane substancje zwiększają ryzyko chorób serca.

Rada ma prawo samodzielnie przyjąć taki zakaz, ale na razie ogłosiła okres zgłaszania pisemnych komentarzy i wyznaczyła na 30 października termin wysłuchania publicznego na ten temat. Ostateczne głosowanie odbędzie się w grudniu.

Inicjatywa ta wskazuje, że miasto podejmie działania przeciwko tłuszczom trans. Jeśli zostanie ogłoszony zakaz ich stosowania, Nowy Jork będzie pierwszym dużym miastem w kraju, gdzie obowiązują tak surowe ograniczenia w restauracjach. Chicago rozważa podjęcie podobnych kroków.(…)
Nowojorski zakaz ma dotyczyć całego przemysłu restauracyjnego, największego w kraju - od McDonalda poprzez modne bistra po uliczne budki z daniami na wynos. Miasto chce ograniczyć dozwoloną ilość tłuszczów trans do pół grama na porcję dowolnego dania, co radykalnie obniżyłoby ich obecną zawartość. Teraz są one powszechnie stosowane w wyrobach piekarskich, takich jak pączki czy ciastka, jak również w pieczywie i sosach do sałatek.

Szacuje się, że statystyczny Amerykanin zjada obecnie 5,8 grama tłuszczów trans dziennie, a jedna porcja frytek wielkości 15 dag w wielu restauracjach zawiera ich 8 gramów.

Członkowie Rady Zdrowia - wszyscy z nominacji burmistrza - entuzjastycznie poparli propozycję zakazu opracowaną przez Wydział Zdrowia i Higieny Psychicznej. Ich zdaniem inicjatywa ta mogłaby stać się przykładem dla całego kraju, a Nowy Jork powinien odgrywać w tej dziedzinie rolę pionierską ze względu na wysoki wskaźnik schorzeń serca oraz dlatego, że nowojorczycy zjadają więcej dań restauracyjnych i na wynos niż większość Amerykanów.

Możliwość zakazu spotkała się z natychmiastowym sprzeciwem właścicieli restauracji. Uważają oni, że planowane ograniczenie zwiększyłoby ceny, a ponadto zmieniłby się smak niektórych dań. „Zastanawiamy się, czy nie wystąpić na drogę prawną" - mówi E. Charles Hunt, wiceprezes Stowarzyszenia Nowojorskich Restauracji, reprezentującego około 3500 lokali.

Rok wcześniej Rada Zdrowia przeprowadziła bez skutku kampanię mającą skłonić restauratorów do dobrowolnej rezygnacji z tłuszczów trans. Mimo rozesłania ton ulotek ostrzegających przed ryzykiem ich spożywania i programów szkoleniowych dla 7800 restauratorów prawie połowa lokali w mieście nadal podaje je klientom - mniej więcej tyle samo, co przed rozpoczęciem kampanii.

Tłuszcze trans, otrzymywane z częściowo uwodornionych olejów, zyskały popularność w latach 50. jako alternatywa dla tłuszczów nasyconych w maśle. Pozwalają właścicielom lokali z fast foodem dłużej używać tego samego oleju do smażenia. Dzięki nim ciastka są bardziej chrupiące i mają dłuższy okres przydatności do spożycia niż upieczone na maśle, oliwie, oleju kukurydzianym czy innych tłuszczach.

Urzędnicy miejscy twierdzą, że opracowano już mnóstwo zdrowszych substancji i są one niewiele droższe od tłuszczów trans, a przy tym w niewielkim lub żadnym stopniu nie wpływają na zmianę smaku.

Należąca do Rady Zdrowia Lynne D. Richardson, profesor medycyny ratunkowej w Mount Sinai School Medicine, przewiduje, że restauratorzy będą jednak woleli tłuszcze trans, bo przedłużają one życie produktu. „Tylko że ludzkie życie jest dużo ważniejsze od terminu przydatności do spożycia - mówi. - Jeśli ten plan zostanie zrealizowany, na ostry dyżur trafi mniej pacjentów z atakami serca".

Przedstawiciele władz miasta podkreślają, że jeśli uda się pod koniec roku wprowadzić ten zakaz, ograniczenia będą wprowadzane stopniowo. Restauratorzy dostaną czas do lipca na usunięcie tłuszczów trans z potraw i produktów, w których jest ich więcej niż pół grama.

Do czerwca 2008 roku będą musieli wykreślić z jadłospisu wszystkie dania przekraczające dozwolony limit, w tym pieczywo, ciasta, chipsy i sosy do sałatek. Wyjątkiem będą towary podawane w oryginalnym opakowaniu producenta, takie jak cukierki, oraz tłuszcze trans występujące naturalnie w niektórych mięsach i produktach mlecznych.(...)

Nowojorski plan to najnowsze z całej serii kroków Rady Zdrowia, dzięki którym Nowy Jork przoduje pod względem przepisów przyjmowanych z dbałości o zdrowie publiczne.

Trzy lata temu miasto zakazało palenia w restauracjach, przeciwko czemu ostro protestowali niektórzy właściciele lokali. Jednak później podobne zakazy wprowadzono w kilku innych miastach.

Teraz przedstawiciele władz Nowego Jorku porównują restrykcje w stosowaniu tłuszczów trans do wprowadzonego w 1960 roku zakazu używania farby ołowiowej, który dużo później przyjęto w niemal całym kraju.

„Tak jak farba ołowiowa, tłuszcz trans jest niewidoczny, niebezpieczny i można go zastąpić czym innym - powiedział Thomas R. Frieden, komisarz zdrowia w Nowym Jorku. - Nikt nie będzie po nim płakać".


zrodlo- onet
nie kazdy czytuje Onet, a jako ciekawostke warto

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 1564 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 11110
fajny pomysł.
Ciekawe jak to będzie w praktyce
Nie mniej jednak to nawet nie moja sprawa w NY nigdy nie byłem i nawet nie planuje takiego wyjazdu.

Proponuję na start zarobek w wysokości ok 2000zł. 100% ONLINE, min. 18lat.
-Bez Polecania
-Bez Inwestycji
-Bez Sprzedaży
kontakt: biznesprzeznet@gmail.com

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 15094 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 101685
mogloby sie to przyjac i rozpowszechnic...ehh...

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 1564 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 11110
jasne.
NY powinien sie tym szczycić a nie że restauratorzy chcą z tym walczyć.
KASA KASA KASA

Proponuję na start zarobek w wysokości ok 2000zł. 100% ONLINE, min. 18lat.
-Bez Polecania
-Bez Inwestycji
-Bez Sprzedaży
kontakt: biznesprzeznet@gmail.com

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 2931 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 24391
bardzo dobry pomysl
za to u nas mogliby wprowadzac jakies ulotki chociaz o tym, co zawiera np. margaryna, maslo ( a raczej niby-maslo)
niestety j.w. kasa

----> www.pajacyk.pl <----

na weekendach mnie NIE MA!

::]]}|{{[[:: a44 - electro glide in blue

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 127 Napisanych postów 8967 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 48014
i bardzo dobrze, mam nadzieje ze im sie to uda, mogli by tez bardziej surowo patrzec na firmy dzialajace w Polsce i tez nakladac jakies restrykcje
sog juz nie wejdzie ale moze to tak: :*
wyl+k3=wszm
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 332 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 4267
dobrze ze nareszcie...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 3830 Napisanych postów 63350 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 680475
U nas za 100 lat

Moderator działu Odżywianie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta na gęstość ?

Następny temat

Dieta dla mnie

WPC zestaw