SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zapotrzebowanie kaloryczne wg. M. Jabłońskiego

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

Ilość wyświetleń tematu: 2979

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 693 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 2345
Niestety, żaden odkrywczy art, tylko moje pytanie:

Byłem na "konsultacji" dietetycznej u Marcina Jabłońskiego. To co mi rozpisał, zamknęło się na 240g B + 470g WW + 40g T przy mojej wadze 94kg i celu: masa.

Przeraża mnie to ;D W zeszłym roku na masie, stosując dietę ocenianą tu na forum, podawałem ~2600kcal w dni treningowe a i tak łapałem tłuszcz w stosunku do masy mniej więcej 1,5:1 W tym roku ruszam się więcej, do 3 godzinnych treningów siłowych dodałem 2x1,5 SW i 30 minut aerobów....ale i tak nie widzę się na 3200 kcal, które zaproponował mi Jabłoński - otłuszczę się jak świnia na tym...

Co Wy o tym sądzicie?

Ja sam rozpisałem sobie dietę ~2500kcal dziennie. Trochę ją poprawię, dodam białka bo wyszło mi 164g/dzień i to się zgadzam, że mało ;]

Ale 3200 kcal <ściana> ???

Zireael deith blath caerme...there will be a day, there will be...

Rytm mojego życia wyznacza miarowy stukot skakanki i kropel potu na betonie - there will be a day, there will be

Traenen auf den auf die Stange eingeklemmte Haenden...meine Haenden?

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 93 Napisanych postów 8680 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 31712
Przy Twojej wadze 188/200g białka z powodzeniem wystarczy. Ale na 2600 masy nie zrobisz. Przyjmując współczynnik aktywności 1,2 powinieneś przyjmować 2707 kcal. Skoro chcesz robić masę to musisz dodać do tego 300-500 kcal, a więc wychodzi ok 3200 Moim zdaniem ten doktor przecholował tylko z eliminacją tłuszczów na rzecz białka. Pamiętaj tylko, że ja to ja, a on to doktor. Sam wiesz co z tego wynika

"Energia przepływa, nie powinna stać.
A stoi gdy wątpisz w tę energię.
Musisz więc za energią nadążyć, nadążyć za siłą.
Wówczas jesteś z siłą w harmonii."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Wiem, że matematyka ma się do tego nijak, że to wszystko wartości przybliżone... ale:

BMR średni z różnych źródeł wychodzi mi 2180 kcal

W zeszłym roku, przy średnim BMR 2100 i podaży kalorycznej jak pisałem, ~2600 miałem:

8 tygodni masy: masa +5kg, tłuszcz +4kg
8 tygodni masy #2: masa +3kg, tłuszcz +4kg

Pewnie, jakieś błędy dietetyczne były, ale chyba nie AŻ TAKIE ;/

W zasadzie mam jedną wadę - słucham rad i opinii, a potem i tak robię po swojemu Wieczorem wrzucę poprawioną dietę. Powyżej 2600 kcal nie wejdę ;/ ew. mogę się zastanowić po pierwszym cyklu masowym, w zależności od wyników...

Rytm mojego życia wyznacza miarowy stukot skakanki i kropel potu na betonie - there will be a day, there will be

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Hmmm, ciekawe co to za wzory Liczysz tak: waga x 24 x współczynnik aktywności. Ten ostatni to moim zdaniem 1,2 (przeczytaj post o zapotrzebowaniu kalorycznym). A zatem: 94 x 24 x 1,2 = 2707. Teraz dodajesz 300-500 kcal na masę. A zatem 2707 + 500 = 3207. Tak więc jak chcesz robić masę to te 3000 to chyba muszą być

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Wzory różne...post Khaine'a z dawien dawna choćby Mybodycomp, CallRequire... A Twój wzór uważam za baaaaaaardzo przybliżony - jeżeli zdarza mi się spać ~10-12h, to chyba bierze w łeb, bo wtedy spalam mniej niż biegając za książką do neurolingwistyki po mieście ;]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Na razie koncepcja tylko jednego dnia, z treningiem siłowym:

w sumie WW/B/T/kcal : 310/255/39/2748 (2611???) - pierwsza wartość kcal mi wychodzi spisanych z opakowań, druga z podliczenia ilość gram * kaloryczność

I posiłek 96/44/14/677
100g płatków owsianych
175g jogurtu naturalnego 0%
125g chudego twarogu
15g rodzynek

II posiłek 27/261/391 (to jest w zasadzie zapychacz ;/)
50g ciemnego pieczywa
3 białka jajek na twardo

przedtreningowy 26/46/1/291
mleko 0% 500ml
40g Olimp PW 80

bezpośrednio po treningu 50g CARBO 47/0/0/186

potreningowy 103/48/10/681
100g brązowego ryżu
125g tuńczyka w sosie własnym
100g kukurydzy z puszki
1 jajko całe

V posiłek 8/50/12/334
250g chudego twarogu
10-15g oliwy z oliwek

VI posiłek 3/41/1/188
55g Olimp PW 80
woda

Białka wyszło więcej o 100g, kalorii też więcej....w zasadzie mało tu WW, ale przy spożyciu dotychczasowym ~300g nie miałem problemów z energią na treningach

koncepcja powyższa wg. następujących założeń
- 250g białka dziennie, w w miarę równych porcjach
- bez tłuszczu w posiłku ostatnim i potreningowym
- im bliżej snu, tym mniej WW
- najwięcej WW po treningu, w drugiej kolejności w śniadaniu

acha, jestem alergikiem, nie mogę jeść mięsa - ta ilość białka pewnie i tak wywoła wysypkę ;/

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
1) To nie jest mój wzór, tylko powszechnie znany wzór, który cieszy się popularnością, bo się sprawdza
2) Czytałeś post Ellisa o zapotrzebowaniu kalorycznym? Jeżeli nie to przeczytaj a potem podyskutujemy

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Sorry jeśli Cię uraziłem, pisząc "Twój wzór" miałem na myśli, że Ty go podałeś i proponujesz ;)

Post przeczytałem. I wynika dla mnie z niego, że więcej racji mam odnosząc to co mi wychodzi z jakiegokolwiek wzoru na RMR do tego, jak się zachowywał mój organizm przy konkretnej podaży kalorii. A o tym pisałem - w zeszłym roku przy 2500-2600 za dużo tłuszczu łapałem. Wydaje mi się, że błędy w tamtej diecie jednak były, może nawet więszke niż "jakieś", teraz jej poprawiłem, tak mi się przynajmniej wydaje. Nie mam zamiaru trzymać się "matematycznie" jakiejś ilości kalorii, bo to nie do utrzymania, wartości przybliżone, błąd wagi itp. Ale po prostu nie wierzę, by dla mnie ta ilość 3000kcal i więcej dała cokolwiek poza wielkim brzuchem...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
no co Ty, miałbym się obrazić, bo nie podoba Ci się wzór z forum? Tak źle to ze mną nie jest Po prostu nie trafia do mnie Twoja argumentacja. Skoro negujesz merytoryczną wartość tego wzoru powinieneś podać na czym opierasz takie przekonanie. Twój poroblem prawdopodobnie polega na zbyt małej wierze w konkrety, a zbyt dużej w przypadek. Wolisz ufać własnemu oku w odmierzaniu żarcia niż wadze. Gwarantuję Ci, że jeśli ustawisz dietę wg tego wzoru i będziesz jej przestrzegał dobrze planując posiłki i ważąc składniki - osiągniesz zamierzony cel. To, że przy robieniu masy przybywa też trochę tłuszczu to normalne. Gdyby tak nie było, nie trzeba by po masie robić separacji.
Powiem Ci na czym ja opieram zaufanie do tego wzoru:
1)Testowałem na sobie różne wyliczenia. Jak dawałem więcej niż wyszło w tym wzorze, przestawałem chudnąć (jestem na redukcji)
2) Porównałem wyniki z tego wzoru z wynikami z dokładnych obliczeń zaproponowanych przez Ellisa. Wyszło prawie dokładnie to samo. Ellisowi zresztą też

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
O, bron Boze wlasnemu oku niz wadze ;] Waga obwiazkowo jest, choc moze nie mam zamiaru wazyc kazdego jajka z osobna

To o czym piszesz, ustalenie diety, jej przestrzeganie, wazenie skladnikow - to dla mnie nie podlega dyskusji. Dyskutuje tylko z zalozeniami tej diety. A dyskutuje z nimi na podstawie moich ostatnich 2 lat przemyslanych, notowanych i opisywanych skrzetnie treningow. To, ze na masie lapie sie tluszcz jest jasne, kazdy lapie. Tylko jeden mniej a drugi wiecej, ja lapie wiecej i nie chce lapac go jak opisalem, tyle samo lub wiecej co masy.

Ja moje zaufanie do przeczuc opieram na tej odrobinie doswiadczenia, ktora udalo mi sie zgromadzic. I to doswiadczenie nie jest sie w stanie pogodzic z iloscia kcal 3200 ;-/ Wynika to z doswiadczenia, nie z teoretycznych wzorow. Wiem, ze na redukcji nie bede sie redukowal ponizej 1800 kcal i powyzej 2200, bo probowalem i tak i tak, najlepsze efekty mam gdzies pomiedzy tymi dwoma wartosciami. I tak samo wydaje mi sie przy masie, szukam tej jednej dobrej wartosci DLA MNIE, nie uniwersalnego wzoru.

I tak przy ulozeniu diety wyszlo mi ~2700 kcal, czyli wiecej niz rok temu ale mniej niz proponowana wartosc. Poobserwuje, bede sie staral tej diety przestrzegac, za miesiac lub dwa wyciagne wnioski i albo wbrew wszystkiemu obetne kalorii albo ich doloze. I chcialbym prosic o komentarz tez do samej diety ;]

A Ciebie kopt nie bylo na SFD w dawnych czasach Ja pamietam tu jeszcze momenty, kiedy post Khaine'a o zapotrzebowaniu kalorycznym byl biblia a jego kalkulatory wyrocznia

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
widzę, że zadając pytanie z góry założyłeś jaka powinna być odpowiedź. Rób jak uważasz, tylko potem nie marudź, że nie rośniesz

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta a choroba

Następny temat

ocencie dietke na mase???

Fruzelina