Zapadnięta klatka piersiowa, czyli klatka piersiowa lejkowata z języka łacińskiego Pectus excavatum.
Spis treści
Podstawowe informacje
Przyczyny
Objawy
Diagnoza
Leczenie
Podstawowe informacje
Należy do jednej z najczęściej występujących deformacji klatki piersiowej. Polega na zapadnięciu się mostka. Może występować na odcinku o różnej długości. Bardzo często związana jest również z deformacją łuków żebrowych.
Zapadnięta klatka piersiowa występuje w zespole Marfana, ale również w zaawansowanej krzywicy.
Lejowata klatka piersiowa występuje nawet cztery razy częściej u chłopców niż u dziewczynek. Częstość występowania to ok. 1-3 na 1000 urodzeń.
Wada może być widoczna już po urodzeniu jak i ujawnić się w okresie dojrzewania.
Przyczyny
Wśród przyczyn powstawania deformacji klatki piersiowej wymienia się:
• Deformacje dziedziczne
• Krzywica
• Zaburzenia syntezy i dystrybucji kolagenu
• Zaburzenia genetyczne, przykładowo zespół Marfana
W badaniach nie wykazano negatywnego wpływu deformacji klatki piersiowej na funkcje i wydolność serca. Nie wykazano również korelacji z dysfunkcją układu oddechowego.
Objawy
Najbardziej znamiennym objawem lejowatej klatki piersiowej jest zapadnięcie się mostka do wnętrza klatki piersiowej. Bardzo często obserwuje się równolegle skrzywienie mostka mieczykowatego, a także deformację łuków żebrowych.
Ponadto zaobserwować możemy powiększoną kifozę piersiową, czyli tak zwane okrągłe plecy, niekiedy rozwija się również skolioza.
Osoby z lejowatą klatką piersiową mają osłabione mięśnie grzbietu, a także towarzyszące temu częste bóle pleców oraz klatki piersiowej.
Obserwuje się również nawracające infekcje dróg oddechowych, a także obniżoną tolerancję na wysiłek fizyczny.
Diagnoza
Określenie stopnia wady dokonuje się za pomocą wskaźnika Hellera. Jest to stosunek szerokości klatki piersiowej do jej głębokości w badaniu TK. U zdrowego człowieka wskaźnik ten wynosi 2.5. W przypadku wskaźnika większego niż 3.25 stwierdza się poważne zniekształcenie, niekiedy jest ono wskazaniem do leczenia chirurgicznego.
Leczenie
Jedynym w pełni skutecznym sposobem leczenia lejowatej klatki piersiowej jest zabieg operacyjny. Przeprowadza się go głównie w sytuacjach, gdy deformacja klatki piersiowej wpływa na zaburzenia funkcjonowania układu oddechowego oraz układu krążenia. Zabiegu nie zaleca się jedynie ze względów kosmetycznych.
Pomocniczo stosuje się gimnastykę korekcyjną, pływanie oraz ćwiczenia siłowe.
