SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zaczynamy trening CROSSFIT. Przykładowe WODy i rozpiski

temat działu:

Strength & Endurance

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 102872

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull Administrator
Ekspert
Szacuny 923 Napisanych postów 55280 Wiek 49 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 336049
Muszę zacząć od ostrzeżeń, gdyż trening mieszany to nie do końca zabawa, niewinny eksperyment. Wiele z poniższych treningów może spowodować u Ciebie np. gwałtowny wzrost akcji serca, ciśnienia krwi – spadek poziomu cukru. Tak więc przede wszystkim – zalecam profilaktyczne badania lekarskie (np. pomiar ciśnienia, osłuchiwanie, EKG, EKG wysiłkowe serca oraz inne, wskazane przez lekarza specjalistę). Taką diagnostykę bez problemu wykonasz u kardiologa (uzyskasz skierowanie do specjalisty od lekarza rodzinnego) i lekarza sportowego (za własne pieniądze). To nie żarty! Byłoby bardzo źle, gdybyś o istniejącej u siebie wadzie serca, niewydolności układu sercowo-naczyniowego dowiedział się w trakcie ciężkiego treningu CROSSFIT. Grupą szczególnego ryzyka są osoby prowadzące „siedzący” tryb życia, palące papierosy, z nadwagą, źle się odżywiające (np. mające wysoki poziom cholesterolu, mało HDL, dużo LDL itd.)

Druga istotna kwestia - jeśli do tej pory nie wykonywałeś ćwiczeń dynamicznych (takich jak dynamiczne, wysokie ciągi – high pulls, rwanie, podrzut, wyciskopodrzut czy thrusters) musisz bardzo ostrożnie zaczynać eksperymenty z CROSSFIT. Te ćwiczenia nawet wykonywane osobno stanowią ogromne wyzwanie dla organizmu („mroczki”, sinienie ust i złe samopoczucie mogą być na porządku dziennym). W ramach adaptacji proponuję 3-4 tygodnie ćwiczeń siłowych (wg dotychczasowego schematu) z uzupełnieniem w postaci ćwiczeń dynamicznych typowych dla CROSSFITA (najlepiej wykonywanych na samym początku treningu, po starannej rozgrzewce). Po ich opanowaniu będziesz mógł wykonywać trening obwodowy zawierający kilka różnych bojów. Crossfit nie jest tak prosty, jak to wygląda na filmach w internecie.

Po trzecie – nie porywaj się od razu na najcięższe (najbardziej zaawansowane zestawy). Osoby prezentujące dane ćwiczenia często poświęciły wiele lat intensywnego treningu – by móc wykonać z taką intensywnością dany zestaw. Zacznij od najprostszych zestawów, mniejszej liczby powtórzeń i obwodów. Warto zabezpieczyć się pulsometrem – aby kontrolować tętno w trakcie pracy. Istnieje wiele wzorów dla obliczenia tętna w trakcie wysiłku – ale głównie kieruj się swoim samopoczuciem (czy jesteś w stanie kondycyjnie i technicznie kontynuować pracę).

Przykładowe zestawy ćwiczeń dla początkujących (WOD = workout of the day) – w nawiasach uwagi - modyfikacje i ułatwienia, dla początkujących.

Angie (początkujący mogą nieco okroić liczbę powtórzeń np. na pierwszy trening dać 30 podciągnięć, pompek, brzuszków i przysiadów; na kolejnych sesjach zwiększać np. co 5 lub co 10 powt – wykonałeś 30,30,30,30 – zwiększasz do 35,35,35,35 itd.). Całą sumę 100 podciągnięć możesz podzielić na dowolną liczbę serii np. 10 serii x 10 podciągnięć. Podobnie jest z pompkami, brzuszkami i przysiadami. Wykonując Angie mierzysz czas, w następnym treningu starasz się go pobić.

100 podciągnięć
100 pompek
100 brzuszków
100 przysiadów


Barbara (początkujący – zacznijcie od 1-2 rund, do pełnego obciążenia dochodzimy stopniowo, powoli przez kilka tygodni ćwiczeń).
20 podciągnięć
30 pompek
40 brzuszków
50 przysiadów
(5 rund dla całego treningu; 3 minuty przerwy między rundami)

Chelsea
Zestaw co minutę, przez 30 minut (początkujący proponuję 8-10 minut na próbę, stopniowo i bardzo powoli, przez kilka tygodni dochodzimy do 30 minut wysiłku)
5 podciągnięć
10 pompek
15 przysiadów

Cindy
Tak wiele rund ile dasz radę w 20 minut (początkujący – jak w poprzednich treningach proponuję skrócić pracę do 8-10 minut, z czasem dojść do 20 minut, dodając po 2-3 minuty co sesję).
5 podciągnięć
10 pompek
15 przysiadów

Annie (początkujący – zwykłe skoki na skakance, mniejsza ilość powtórzeń w poszczególnych podejściach.)
50-40-30-20-10 powtorzeń
podwójne skoki na skakance
(


brzuszki

Nicole (początkujący – podciąganie z partnerem lub inverted rows zamiast podciągania)
Największa ilość rund w ciągu 20 minut:
bieg 40 metrów
podciąganie – maksymalna liczba powtórzeń (notuj ilość podciągnięć po każdej rundzie)

Mix #1 – sprawle + swingi

1. Burpees/sprawl – 5 powtórzeń (z pozycji stojącej wykonujemy przysiad, podpieramy się na rękach, wyrzucamy nogi do tyłu, wracamy do przysiadu, wyskakujemy w górę. Całość jak najszybciej)
2. Wymach sztangielką (swing) 5 powtórzeń. Stajemy w szerokim rozkroku, umieszczamy sztangielkę między nogami. Chwytamy ciężar i podnosimy go dynamicznie na wysokość oczu. Następnie opuszczamy ciężar do pozycji startowej. Plecy mają być proste przez cały czas wykonywania ćwiczenia!

Jeśli ćwiczenie jest za łatwe zwiększ ciężar jakiego używasz w wymachu (mniej więcej do ciężaru 1/3 masy ciała) oraz ilość/szybkość burpees/sprawli. Dodatkowo możesz wykonać np. kolejno 1+2+3+4+5+6+7+8+9+10 powtórzeń każdego ćwiczenia, bez przerw wypoczynkowych – sprawdzić się w pracy pod dużym obciążeniem.

Jak rozłożyć crossfit w tygodniu? Odpowiadam, gdyż z tym są największe problemy.

Wariant nr 1 – najprostszy – sam crossfit + bieganie – 4 sesje w tygodniu.

Dobierz 2 WODY wykonaj jeden np. w poniedziałek (np. Angie), drugi w czwartek (np. Nicole). We wtorek i piątek biegasz (20-30 minut), środa, sobota i niedziela przeznaczone są na wypoczynek. Wiem, jesteś supermanem – ale pamiętaj, więcej nie znaczy lepiej!

Wariant nr 2 – 3x trening siłowy + 1 x crossfit – 4 sesje w tygodniu.

Jeśli dotychczas trenowałeś siłowo 3 x w tygodniu, możesz dodać 1 sesję crossfit w dzień wolny od treningu. Dobierz WOD który nie zakłóci Twojej regeneracji – np. jeśli w poniedziałek intensywnie trenowałeś nogi i klatkę piersiową, we wtorek nie możesz podejmować żadnej aktywności, która angażuje te same partie mięśni! Taki trening doprowadzi do przetrenowania! Jeśli w treningu nóg wykonujesz przysiady – równie mocno co przednią część uda (m. czworogłowy), angażujesz tył uda, a także brzuch (m.in. m. proste) oraz plecy (m.in. prostowniki grzbietu). Podobne zależności dotyczą każdego rodzaju ćwiczeń. Np. w poniedziałek ćwiczyłeś klatkę i bicepsa – nic nie stoi na przeszkodzie by we wtorek wykonać np. MIX #1 (sprawle i swingi). Traktujesz tą dodatkową sesję jako interwały. Z czasem dokładasz drugą sesję interwałową, w tygodniu.

Wariant nr 3 – crossfit wykonany na koniec treningu siłowego.

Np. lekki trening w poniedziałek – uzupełniony crossfitem na koniec (w formie interwałów – bardziej intensywnie lub aerobów – mniej intensywnie).

Np. Przysiady ze sztangą 3-5 serii
Wyciskanie sztangi leżąc + wiosłowanie sztangą 3-5 serii
CROSSFIT np. MIX #1 lub Cindy.

Z czasem możesz pozwolić sobie na dodanie 2 sesji CROSSFIT na koniec treningów siłowych.

W każdym przypadku dobierz trening indywidualnie, stosowanie do swoich potrzeb. Wraz ze wzrostem wytrenowania będziesz mógł ćwiczyć częściej i ciężej. Nie należy zapomnieć o starannej rozgrzewce (która przygotuje organizm do wysiłku) oraz schłodzeniu (np. lekkie ćwiczenia na koniec + rozciąganie). Wszelkie zmiany wprowadzaj bardzo powoli np. dodaj 1 trening i poćwicz 2-3 tygodnie – obserwując reakcję organizmu.

Autor: Knife


Zmieniony przez - Bull w dniu 2012-04-25 08:44:20
2
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 30 Napisanych postów 200 Wiek 23 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5795
Szacunek dla wszystkich crossfitowców!!! Dzisiaj tak w ramach sprawdzenia spróbowałem jednego WOD'a tzw. Miękkie Nogi. zacząłem od 1 burpees - 15 przysiadów i chyba narzuciłem za duże tempo jak na pierwszy raz. Doszedłem do 6 burpees - 10 przysiadów w czasie ok. 3 min. I się poddałem, nie byłem w stanie zrobić następnego burpees z wyskokiem pełnym. Może to przez za duże tempo, może przez to że rano grałem ponad 2h w piłkę nożną i to cały czas na full możliwośći + zrobiłem tabatę na rowerku stacjonarnym (prędkość 45-55 km/ h) i dodałęm jakieś ćwiczenia siłowe.

Tak czy siak od czwartku zaczynam już na poważnie z crossfitem dedykowanym pod piłkę nożną, następnym razem słowo poddać się jest wykluczone!

Zmieniony przez - Nobody11 w dniu 2014-12-31 17:21:45
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51207 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
zastanawiam sie nad tym. jestem na redukcji. ogolnie jest tak: pon-pilka nozna, wtorek wolny, sroda silka, czwartek hiit, piatek silka, sobota hiit, niedziela silka. po silce biegam. I co bylo by lepsze? tak jak jest czy sprobowac z tym crossfitem? Efekty mam, schodlem w prawie dwa miechy 8 kg wiec nie wiem czy sie w ogole oplaca w to bawic
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51207 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Jak chudniesz to zostaw aż do zatrzymania/spowolnienia efektów. Jeśli coś będzie nie tak, to zacznij kombinować. Generalnie CF na redukcję jak najbardziej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51207 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Dobra, to zaczynam wrzucać. W zasadzie trenuję tylko w domu, na sprzędzie - hantle-drążek, więc tylko takie zestawy będę wrzucał. Treningi ze sztangami to Marta pewnie powrzuca jakieś

Wymyślony przeze mnie, więc nazwę go Morales1


15 podciągnięć - 1 thrusters
14 podciągnięć - 2 thrusters
13 podciągnięć - 3 thrusters
12 podciągnięć - 4 thrusters
11 podciągnięć - 5 thrusters
10 podciągnięć - 6 thrusters
9 podciągnięć - 7 thrusters
8 podciągnięć - 8 thrusters
7 podciągnięć - 9 thrusters
6 podciągnięć - 10 thrusters
5 podciągnięć - 11 thrusters
4 podciągnięć - 12 thrusters
3 podciągnięć - 13 thrusters
2 podciągnięć - 14 thrusters
1 podciągnięć - 15 thrusters

Całość wykonujemy oczywiście na czas. Pod koniec mogą bardzo palić barki. Obciążenie do thrusters dobieramy tak, by całość wykonać na jednym ciężarze.


Zmieniony przez - Morales_37 w dniu 2012-04-27 18:41:58
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51207 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Ten trening jest cholernie ciężki. Kiedyś podrzuciła mi go Obliques. Przyznam, że nigdy nie wykonałem go bez przerw w podciąganiu. W ostatnich dwóch seriach ból w bickach i przedramionach jest trudny do zniesienia. najniższy czas jaki osiągnąłem to nieco ponad 22 minuty

100 przysiadów
6 podciągnięć
6 pompek

80 przysiadów
12 podciągnięć
12 pompek

60 przysiadów
18 podciągnięć
18 pompek

40 przysiadów
24 podciągnięcia
24 pompki

20 przysiadów
30 podciągnięć
30 pompek
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51207 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
- 30 sek burpees
- 30 sek pajacyków (intensywnie, ręce do poziomu, nie machaj wysoko)
- 30 sek podskoków kolanami do klatki (lub na skakance dwa obroty na jeden podskok)
- 30 sek walki z cieniem

Trening trwa 20 minut. Wszystko robimy na czas.
Robimy taką ilość obwodów jaka zmieści się w 20 minutach. Przerwy między obwodami nie powinny być dłuższe niż 30 sekund. Dobry wynik to 8 obwodów.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51207 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
- podciąganie (z wyskokiem cokolwiek dajesz radę) 20sek/10sek przerwy
- pompki - 20sek/10sek przerwy
- sit -up`y - 20sek/10sek przerwy
- przysiady ( szybko, masz się poruszać w granicach 1 przysiad na sekundę ) 20sek/10sek przerwy

Robimy 8 takich obwodów. Między obwodami nie ma przerw
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51207 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
burpees - 30sek
pajacyki - 30sek
mountain climbers - 30sek
walka z cieniem - 30sek
30 sek przerwy

Robimy jak największą ilość obwodów w ciągu 20 minut. Potrzebne są nosze, bo nogi po tym pionu nie chcą trzymać
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51207 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Trening od Obliques - „Miekkie Nogi

1 burpee – 15 przysiadów
2 burpee – 14 przysiadów
3 burpee – 13 przysiadów
...........
15 burpee – 1 przysiad
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51207 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
I od Jarenki

30sek jumping jacks
30sek burpees
30sek wypadow
30sek mountain climbers

3 obwody

1min przerwy

powtorzyc 4x
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11102 Napisanych postów 51207 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Pozdrowienia od Obliques

30min najwiecej obowdow jak mozliwe
10x Sumo DL HI Pull
9x push up
8x swing
7x sit up
6x burpee
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kompleksy metaboliczne poziom 2.0

Następny temat

BEAR COMPLEX JAKO BAZA TRENINGU (PODEJSCIE NR.2)

Obnizka