SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wywiad z dr Ellisem

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 17175

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 269 Wiek 48 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4122
W swietle ponizszego wywiadu z dr Ellisem, cala teoria bialkowo-weglowodanowa w budowaniu masy miesniowej jest bezuzyteczna.
Co o tym sadzicie, szczegolnie "Ellis"?

Wrzucam dzięki uprzejmości Wirahy, który przetłumaczył ten wywiad i zamieścił onegdaj na forum Vortalu Bodyzone.


Męczy cię już zastanawianie się, która dieta działa? Jest tyle sprzecznych informacji, że każdy poważnie uprawiający sport może dostać szału. Niskowęglowodanowe, wysokowęglowodanowe, niskobiałkowe i wysokobiałkowe. Lista możliwości nie ma końca. Które z tych informacji mają naukowe potwierdzenie? Oto pytania, które zadawał sobie jakiś czas temu dr. Greg Ellis - i postanowił nauczyć się czytać naukowe prace mogące prowadzić do prawdy. Miejcie na uwadze, że dr. Ellis nie jest kanapowym ekspertem - jest w niesamowitej formie. W wieku 55 lat waży 196 funtów (ok. 89kg), jego poziom tkanki tłuszczowej wynosi 5,5% i potrafi przejść 8 mil z 40funtową kamizelką-obciązeniem. Miałem okazję porozmawiać z nim o odżywianiu i suplementacji.

MM: Pracujesz obecnie z jakimś sportowcem?

DE: Właściwie nie. Pracuje z paroma, np z mistrzem Brazylijskiego Jiu-Jitsu Stevem Maxwellem, jednak zdecydowaną większość czasu pracuję z naprawdę chorymi ludźmi.

MM: Jakie jest twoje wykształcenie?

DE: Akademickie, jestem doktorem (PH.D degree) Temple University School of Medicine's Department of Physiology (wydział fizjologii). Mam także certyfikat specjalisty ds odżywiania American College of Nutrition.
MM: W jakiej jesteś obecnie formie?

DE: 55 lat, 89kg, 5.5% tkanki tłuszczowej. Moim ulubionym sposobem poważnego spalania kalorii jest noszenie 40 funtowej (18kg) kamizelki-obciążenie i spacerowanie w ten sposób 8 mil dziennie. Próbowałem 80 funtowej ale mało mnie to nie zabiło. Więc zostałem przy regularnie stosowanych 40 funtach To mnie tak nie forsuje.

MM: Wiem, że jesteś zwolennikiem niskowęglowodanowej diety. Jak odkryłeś jej zalety?

DE: Zaczęłem razem z początkiem ćwiczeń siłowych, gdy miałem 9 lat. Moi rodzice rozwiedli się gdy miałem 12 i wtedy bardzo utyłem. We wczesnych latach 50-tych korzystałem głównie z magazynów dla kulturystów. W tamtym czasie wciąż istniał związek między ogólnym ruchem kultury fizycznej, ćwiczeń i dietą.

MM: Czyli, że ludzie chcieli być zdrowi, silni i atrakcyjni?

DE: Tak, ludzie byli oczytani - było to zanim nastąpiła era sterydów, rozdzielając kierunki rozwoju. Nie zmienia to faktu, że dobrze się bawiłem próbując ułożyć puzzle powodów nadwagi. Stosowałem różne diety i programy treningowe, ale nie zadziałały Katowałem brzuch po 2 godziny i oczywiście nie uzyskałem sześciopaka. Zrozumiałem jednak, że to droga do nikąd, więc postanowiłem wrócić do szkoły I zdobyć tytuł.

MM: Znalazłeś to, czego szukałeś?

DE: Nie. Zauważyłem, że ludzie ze szkół medycznych również nic nie wiedzą. Niemniej jednak trening i wykształcenie dały mi możliwość czytania każdego naukowego tekstu. To właśnie w ten sposób zacząłem prawdziwą edukację. W 1977 ukończyłem medyczną biochemię i nie było już rzeczy, której nie mógłbym przeczytać. Po intensywnych badaniach/poszukiwaniach na temat zapotrzebowania sportowców na Białko zrozumiałem, że wszystko jest nie tak. Papiery jasno wskazywały, że sportowcy potrzebują znacznie więcej białka niż przeciętna osoba. Zdałem sobie sprawę, że lekarze nie umieją przeprowadzać prac badawczych i czerpią informacje z mediów. Doszedłem do wniosku, że potrzebuję dużo protein i że mięso i jajka są ich najlepszym źródłem. Wtedy wszyscy twierdzili, że wywołują one choroby serca. To też przebadałem i okazało się to być fałszem. Cała sprawa była totalnie sfabrykowana. Znów wcinałem Białko i znów rosłem.

MM: Co sądzisz o diecie Atkinsa?

Spróbowałem jej i zamiast schudnąć utyłem 5 funtów. Atkins po prostu nie rozumiał ze to kalorie regulują wagę ciała a nie węglowodany. Nie da się po prostu jeść dowolnych ilości białka i tłuszczu nie tyjąc. Musisz dostosować ilość kalorii by nabierać lub tracić wagę. Dostosować ilość kalorii. By otrzymać stopień doktora badałem zależności między użyciem węglowodanów i tłuszczów jako paliwa dla organizmu. Przeczytałem ksiązka "The Fat of the Land" i postanowiłem, ze będę się odżywiał wyłącznie mięsem i niczym więcej. Zjadałem 2 steki dziennie i zauważyłem najlepsze w życiu rezultaty.

MM: Jakie to były rezultaty?

DE: Znaczny spadek poziomu tłuszczu i wzrost masy mięśniowej - po parę funtów w tą i tamtą. Wzrósł mój poziom energii, siły i treningowej wytrzymałości. Wzrost poziomu energii nazwałbym kluczowym. Poprawiło się moje samopoczucie, zdrowie, stan skóry, sen, praca jelit - wszystko. To jest typowe dla wszystkich, którzy zaadoptują się do tego sposobu odżywiania. Wszystkie wspominane złe objawy mają miejsce tylko w pierwszym tygodniu czy 2-ch przed adaptacją.

MM: Czy jesz w ogóle jakieś węglowodany?

DE: Ograniczam je do maksimum. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy 0 gram jest lepsze niz np 60 gram. Wiem, że większość osób po prostu nie będzie w stanie tak mocno ich ograniczyć. Jednak lepiej jest to zrobić. Ludzie nie rozumieją faktu, że w tej samej chwili, w której jesz węglowodany, są one przetwarzane na glukozę i na tłuszcz. Głównym celem węglowodanów jest ich przetworzenie w tłuszcz. Jedzenie węglowodanów pobudza hormonalny mechanizm odkładania tkanki tłuszczowej. Jeśli ograniczysz je poniżej 25% całościowej ilości kalorii wkrótce zauważysz pozytywne rezultaty. Nie musisz ich ograniczać aż do 20-40 gram by czerpać korzyści.
Dziś nie przejmuję się już nimi tak jak kiedyś. Zszedłem do 5,5% tkanki tłuszczowej i prawdopodobnie, gdybym mocniej ograniczył węglowodany, mógłbym złapać dodatkowe 10 funtów mięSNI.

MM: Naprawdę? Myślałem, że to będzie działało w drugą stronę.

DE: Niby czemu? Jak chcesz zrobić masę mięśniową jedząc węglowodany?
MM: Cóż, jest taka teoria, ze węglowodany "oszczędzają" proteiny i proteiny te mogą być użyte do budowania mięśni.

DE: Znam ta teorię i jest ona błędna. W latach 50-tych przeprowadzono eksperyment na szczurach, z których jedna grupa jadła 100% węglowodanów. Straciły na wadze mimo, że się otłuścily. Zgadnij co straciły.

MM: Mięśnie?

DE: Dokładnie. Cały czas mięśnie stanowiły dla nich paliwo. Ani węglowodany ani tłuszcze nie "oszczędzaja" mięśni. Robią to ketony.
MM: W jaki sposób ketony oszczędzają mięśnie?

DE: Ponieważ ketony są ulubionym paliwem mięśni, ich obecność spowalnia degradacje białka i podnosi poziom jego syntezy. Obecność ketonów "włącza" hormonalny mechanizm w którym sygnały dostarczają glukoza, insulina albo wysoki poziom insuliny do glukagonu. Wszystkie "systemy" nastawione są na spalanie tłuszczu a nie jego magazynowanie. To po prostu mądrość ciała, że oszczędza swoje mięśnie i spala tłuszcz, to ewolucyjny status quo wynikający z produkcji ketonów, których źródłem są trójglicerydy w komórkach tłuszczowych (uwalniane dzięki niskiemu poziomowi insuliny) i których tworzenie następuje w wątrobie (wysoki poziom glukagonu). Gdy to źródło stanie się dostępne i jest aktywnie spalane w tkankach nie na mowy o sygnale do rozpadu mięśni by dostarczyć aminokwasy, które miałyby następnie zostać przerobione na glukozę - czego organizm nie chce, bo ma już swoje pierwotne paliwo, które czyni go szczęśliwym  Również hormonalny profil - nisko poziom insuliny, wysoki glukagonu, podwyższony epinefryny, hormonu wzrostu i testosteronu - sprawia, że tkanka mięśniowa nie jest rozkładana, a przy odpowiedniej podaży kalorii może się wręcz stymulować rozrost.

MM: Czy uważasz, że spożywanie węglowodanów po treningu może wspomóc regenerację?

DE: Przedstawię ci to na pewnym modelu. Ludzie od przynajmniej 10tyś lat jedzą dużo węglowodanów, szczególnie ostatnie 300 lat to gwałtowny wzrost spożycia cukru. To właśnie dlatego mamy tyle naukowych materiałów dotyczących człowieka "węglowodanożercy". Stało się tak, że parę osób wpadło na pomysł, że glikogen, który jest zmagazynowaną w mięśniach i wątrobie glukozą, ma bardzo ważne znaczenie dla wytrzymałości. Większość eksperymentów dotyczących glikogenu przeprowadzono w późnych latach 60-tych przez szwedzkich lekarzy medycy sportowej. Karmili "obiekty" tylko proteinami i tłuszczem, co spowodowało po ponad 3 dniach zużycie ich zapasów glikogenu. Potem jedna grupa dostawała mięso i tłuszcz a druga była "ładowana" dużymi ilościami węglowodanów - to potężnie naładowało ich zapasy. 7 dnia zaczęli testy na rowerku. Goście od mięsa i tłuszczu wykonali tylko 50% tego, co przed eksperymentem. Goście na węglowodanach 125%. To doprowadziło do powstania poglądu, że ładowanie glikogenu przynosi korzyści a węglowodany są ważne. Popełnili jednak błąd rozdmuch**ąc te dane i mówiąc, że są one prawdziwe we wszystkich okolicznościach. A nie są.

MM: Jak to?

DE: Eksperyment ten nie dał grupie "tłuszczowej" wystarczającej ilości czasu na zaadoptowanie się do diety. Jeśli nie jadasz dużo tłuszczu, twój organizm "usuwa" enzymy, które go przetwarzają. Goście od eksperymentu nie mieli tych enzymów, więc nie spalali tłuszczu efektywnie. Potrzeba od 4 do 20 tygodni by enzymy te zaczęły pracować pełną parą. Gdy tak się stanie, zaczynasz być energetyczną elektrownią i możesz zdmuchnąć glikogenowych gości z powierzchni ziemi. Nie będą nawet w stanie konkurować. Niskie poziomy glikogenu - jeśli odżywiasz się węglowodanami - mogą być odczuwalne tylko dla osób, które wykonują długotrwającą aktywność fizyczną. Ciężko trenujący kulturyści czy trenerzy nie są nawet blisko, by zużyć swoje zapasy glikogenu. Ogromna większość energii i tak pochodzi z tłuszczu - dlatego ładowanie glikogenu jest stratą czasu. Ludzie nie chcą się z tym pogodzić.

MM: Bardzo ciekawe. Wracając do budowania masy mięśniowej na niskowęglowodanowej diecie - wystarczy zmniejszyć spożycie węglowodanów i zwiększyć protein by uzyskac efekty?

DE: Tak ale i zwiększyć spożycie tłuszczów. To podstawa.

MM: Jak to zrobić? Spożywać oleje?

DE: Nie, poprostu jeść więcej mięsa. Nie ma potrzeby niczego więcej.

MM: Co sądzisz o dyskusji na temat balansu zasadowo-kwasowego?

DE: Ta teoria to śmieć. Pozwól, że ci wyjaśnię. Wiesz jaka jest temp twojego ciała?

MM: 36,5C.

DE: Uważasz, że moja też?

MM: Tak.

DE: Ok - jest dla ciebie oczywistym, że twój organizm jest regulowany przez wrodzony mechanizm homeostazy - który ma każdy z nas. Większość życiowych funkcji jest ściśle regulowana - poziom cukru we krwi, pH czy temperatura. Każde wahanie może prowadzić do śmierci. pH krwi to ok. 7,35, pH komórki mięśniowej ok. 7.0. Każda próba zmiany poziomów pH będzie działaniem przeciwko systemowi regulacji. Stąd pomysł, że możemy zmienić balans kwasowo-zasadowy jest absurdem. Jedzenie czegokolwiek nie zmieni tego balansu.

MM: Jeśli jedzenie węglowodanów prowadzi do odkładania się tłuszczu, to jakim cudem tak wiele osób jedzących węglowodany jest w świetnej formie?

DE: Nie ma żadnego "jeśli" Mike - węgle przetwarzane są w tkankę tłuszczową. Nie możesz skupić się tylko na jednym aspekcie regulacji wagi ciała - wchodzimy tu w zagadnienie składu ciała (body composiosion). Musimy spojrzeć jaki warunki trzeba spełnić by zoptymalizować te procesy - a optymalizacja to co innego niż bycie w "świetnej formie". Można w niej być i nie mieć zoptymalizowanych procesów. Jeśli więc wystarczy ci być w świetnej formie, to możesz to osiągnąć i na węglowodanach, jak słusznie zauważyłeś. Ale jeśli zoptymalizujesz procesy, okaże się, że "węglowodanożerca" będzie miał mniej masy mięśniowej - i prawdopodobnie - wyższy poziom tkanki tłuszczowej niż osoba na diecie niskowęglowodanowej.

MM: Jaką rolę odgrywają geny?

DE: Jasne - geny, farmakologia i trening składają się na końcowy obraz, jednak węgle prowadzą do większego wytwarzania tkanki tłuszczowej i większej utraty masy mięśniowej niż dieta oparta na białkach i tłuszczu. Jak już mówiłem, ludzie kurczowo trzymają się swoich węglowodanowych mitów, jednak ich obrona wobec ilości napływających danych jest niemożliwa, co wynika z faktu, ze zmiana na poziomie komórki w przewidywalny sposób wpływa na zmianę całego organizmu. Wiemy, ze glukoza jest przekształcana w tłuszcz i że podstawowym źródłem tkanki tłuszczowej jest wlasnie glukoza. Wiemy też, ze zjedzony bez glukozy tłuszcz nie jest źródłem tkanki tłuszczowej. To jest już udowodniony fakt a nie teoria. Więc jak można doprowadzać do wytwarzania tkanki tłuszczowej z glukozy i być wyżyłowanym? Wyjaśniając to prosto - geny, trening i wspomaganie. A jaki efekt końcowy? Jedyny możliwy to taki, że więcej węgli to mniej mięśni i więcej tłuszczu w porównaniu do osoby jedzącej proteiny i tłuszcz. Nie ma innej opcji.

MM: Jest na to jakiś dowód?

DE: Tak, badania nad zwierzętami i ludźmi opisane w literaturze. Wyjaśniłem to szczegółowo w moich 2 książkach. Użycie jednego obiektu do badań, czy zwykła obserwacja to za mało, żeby podważyć dane, które już są w książkach. To myśl przewodnia moich książek - naucz się (dowiedz) co się naprawdę dzieje a wtedy ułożysz sobie program, który poprowadzi cię tam, gdzie chcesz.

MM Czytałem coś kiedyś, że zielona herbata może wywoływać raka.

DE: Bzdura. Ludzie ciągle produkują nowe brednie. A przecież już wszystko powiedziano. No ale co zrobisz, jeśli na rynku masz 200 magazynów a każdy z nich zapotrzebowanie na artykuły? Więc biorą ludzi po to, żeby zrobili coś co będzie wyglądało innowacyjnie. Spojrz na kulturystykę - ludzie muszą być coraz więksi i więksi i więksi. Nie zadowala nas budowa z lat 60-tych. Wszystko staje się coraz bardziej absurdalne.

MM: Ostatnio pojawiają się głosy o tym, ze kofeina ma negatywny wpływ na aktywność insuliny. Co o tym sądzisz?

DE: Te badania są wiarygodne, ale tylko pod pewnymi warunkami. Oporność insulinowa, podobnie jak ketony mogą być przez wielu traktowane jako negatywny efekt, ponieważ zaobserwowano je pierwsze u cukrzyków, stąd wniosek, że prowadzą prosto do choroby. Studiowanie "węglowodanożercy/chorego" to co innego niż studiowanie "tłuszczożercy". Wyników tych badań nie można na siebie przekładać, co obecnie czyni się cały czas. Obecnie to co pomaga jedej grupie jest rozszerzane na wszystkich. Kiepska to nauka. Spożywaniekofeiny razem z węglowodanami to zły pomysł, podobnie jak spożywanie węglowodanów bez kofeiny. A jeszcze gorszym pomysłem jest jedzenie małych ilość węgli przez parę dni a potem ładowanie się nimi przez dni następne - albo głodowanie a później jedzenie 1 wielkiego posiłku z węglami. To wszystko złe postępowanie. A z drugiej strony, jeśli spożywasz kofeinę razem z dietą niskowęglowodanową to wzmocni to efekt spalania własnej tkanki tłuszczowej, czyli idealnego stanu człowieka.

MM: Czy są jakieś suplementy poza twoimi, które mogą być korzystne dla sportowca?

DE: Jest parę dobrych rzeczy. Problem polega na tym, że ludzie wierzą bardziej w suplementację niż ćwiczenia - nic nie zastąpi machania ciężarami. Np. na kreatynie możesz zlapać 3-4kg ale tak naprawę nie wiemy do dziś czy są to mięśnie czy woda. Jeśli jesteś na diecie opartej na mięsie kretyna jest zbędna. Lubie suplementy takie jak Ralpha Lipolic Acid (jakiś rodzaj kwasów tłuszczowych  i NADH. Ale sam musisz się zastanowić ile chcesz na nie wydać i czy będzie się opłacało. Podstawa to świadomość, że żaden suplement nie uczyni cudów. Ludzie mówią - ej, to na mnie naprawdę zadziałało. Ale co to znaczy, że zadziałało? Nie chcę subiektywnych odpowiedzi, tylko kontrolowanych badań. Ja polecam ludziom żeby spożywali witaminu i minerały a dopiero potem sięgnęli po inne naturalne rzeczy.

MM: Jak ważne jest, by mięso pochodziło z organicznych (ekologicznych?) źródeł?

DE: Fajnie by było, gdyby się dało, ale ja się tym szczególnie nie przejmuję. Po hippisowaniu w latach 70-tych, gdy przejmowałem się właściwie wszystkim, dziś już nie zawracam sobie tym głowy. Toksyny w pożywieniu to wielki problem, ale nie stresuje się tym i kupuje steki w lokalnym markecie.

MM: Ilość posiłków dziennie ma znaczenie?

DE: Oczywiście! Np jedzenie raz dziennie jest katastrofalnie zgubne. Oto co się dzieje, gdy jesz raz dziennie - duża część zostanie odłożona w formie tkanki tłuszczowej. Dramatycznie wzrośnie poziom enzymów prowadzących do lipogenezy, które to z glukozy wytwarzają tłuszcz. Aktywność tych enzymów przy 1 posiłku dziennie może wrosnąć o 1000%. Dodatkowo, jedząc tylko raz będziesz zjadał więcej, czyli dostarczysz więcej kalorii. Ciało przywyknie i wiedząc, że tylko tyle dostanie naraz. W jednych badaniach, szczury, które jadały tylko raz, zjadały 80% kalorii w porównaniu z tymi, które jadły kiedy tylko chciały - co skończyło się dla tych 1 posiłkowych dodatkowymi 15gr tkanki tłuszczowej i utrata 8 gr mięśni. 1 posiłek dziennie nie da ci rezultatów, szczególnie gdy chcesz więcej masy mięśniowej a mniej tłuszczowej.

MM: To ile ich jeść? 3? 5?

DE: Jadanie 6 posiłków dziennie jest zbędne. Pomysł 6 posiłków dziennie wziął się z idei mówiącej, że rozłożenie na tyle posiłków wzmocni pożądany efekt termogenezy. To oczywiście nie jest prawdą. Efekt termogenezy z pożywienia to zaledwie 10% dobowego spalenia kalorii. Nie jestem fanatykiem przestrzegania ilości posiłków, ale zazwyczaj jem małe śniadanie, porządny obiad i głodnieje kolo 17-18, wiec zjadam np. trochę sera czy masła orzechowego. A na kolację mięso. Myślę, że możesz uniknąć negatywnego efektu koncepcji 1 posiłku dziennie i kłopotliwości przygotowywania 6 jeśli postawisz na 3 posiłki dziennie. Niech będą 1 albo 2 duże i 1 mniejszy.

MM: Rozmawianie z tobą było przyjemnością. Dziękuję za poświęcony czas.

DE: Cała przyjemność po mojej stronie, dziękuję za ten wywiad

Wiecej informacji na stronie Grega Ellisa
http://www.ultimatedietsecrets.com/ 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 240 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6525
Facet nawiazuje do czasow dawniejszych 1000 lat i dluzej.Tamtejsze ludy zywily sie glownie miesem.Jadli go bardzo duzo.Z licznych przekazow podobno byli bardzo silni i dobrze zbudowani.Nie jedli chipsow i przetworow.Weglowodany w czystej postaci(glownie owoce i warzywa).Tak natura to wymyslila.Pozatym jestesmy na jawyzszym szczeblu pokarmowym wiec miesozercy.Liczne malunki w jaskiniach pokazuja ludzi umiesnionych a nie fast-foodwych grubasow.Wyjatkiem sa tylko eskimosi,ktorzy zyja niecale 40 lat(srenio).

Pozdr

Ps.
Jezeli,ktokolwiek ma jakies Ciekawe Info na ten temat to niech umiesci linki lub publikacje.Z gory dzieki
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 101723
super, ze ktos tlumaczy takie rzeczy thx
co do tresci...jakims antyweglowodanowym fantyzmem mi wieje...przez co i uogolnianiem weglowodanow jako zla zawsze i wszedzie...a chyba nie jest tak??
btw...jak fajnie cos ciekawego poczytac, a nie same pytania o diete
bo ostatnio w dziale malo sie dzieje

Zmieniony przez - wylliam w dniu 2006-11-22 21:48:01

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 4 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1054
kurcze naprawde czlowiek moze zglupiec od tej roznorodnosci opinii nas temat odzywiania w kulturystyce
To co wyrzucamy ryz carbo miod makarony i inny weglowodanowy stuff?
To moze sobie jeszcze na noc steka pier...ne
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 101723
raczej czytamy rozne opinie i opracowania i szukamy zlotego srodka dla wlasnego organizmu i stylu zycia

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 4 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1054
jasne tak samo podchodze do tej sprawy
Chociaz mimo ze teorie dosyc rewolucyjne mysle ze warte wybrobowania.... kiedys
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 130 Napisanych postów 8967 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 48014
no wlasnie, ja uwazam tak jak wyliam, nie mozna popadac w jakies podniecenie sie jakims pogladem, lecz podejsc do tego wszystkiego z dystansem, rozwazyc wszystkie argumetny, porownac z innymi, sprobowac spojrzec na to z innej perspektywy i wyciagac wlasne wnioski
zloty srodek
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 123 Napisanych postów 4616 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 53303
Tak Greg zdecydowanie jest fanatykiem low-carb. W świetle ostatnich badań część z jego teorii stała się jakby mniej niedorzeczna... poczekamy, zobaczymy, być może najciekawsze odkrycia w tym zakresie są dopiero przed nami

Zmieniony przez - ellis w dniu 2006-11-22 23:08:59
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 130 Napisanych postów 8967 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 48014
i ellis we wlasnej osobie sie zjawil
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 691 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 23619
Swietny artykul,przeczytalem go calego i nasunelo mi sie kilka uwag.Jak mozna nie spozywac prawie wogole zadnych weglowodanow,przeciez nawet paliwo dla naszego mozgu-30 gram glukozy dziennie musi byc dostarczane aby nasza glowka mogla pracowac,po drugie gdzie witaminy,warzywa jakies,po trzecie czy na takiej diecie nie bedziemy mieli klopotow z krozeniem albo z cholesterolem jezeli spozywamy same mieso.

Ból przemija, chwała jest wieczna!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8219
[...]

Zmieniony przez - Jeanette_ w dniu 2006-11-22 23:34:52

...Only thing to do is jump over the moon...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 101723
samo mieso nie, ale bez ww da rade w warzywach masz b. malo ww strawnych
po adaptacji mozg przestawia sie na ketony i pozyskuje glukoze z tluszczu, nie musimy mu jej dostarczac
klopotow z krazeniem i cholesterolem nie bedzie, jesli beda odp. proporcje tluszczy zachowane

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

szynka z piersi indyka

Następny temat

Białko <----

nutloveb