SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

Wyciskanie izometryczne w "martwym punkcie"

temat działu:

Aktualności - Sporty Siłowe

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4560

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Temat przeniesiony przez p-aR-ker z działu Strongman. Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 1741 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 27248


Kiedyś pisałem o treningu Confessore- oto obrazek pokazujący ćwiczenie-wyciskanie izometryczne z ustawieniem blokady na wysokości martwego punktu.

Power comes from God, if you believe...

Sprawdź ile masz % tłuszczu?

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 1741 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 27248
Trening Confessore:
1t. 2х5 60% 1х8-10 powt.
2 2х5 60% 1х8-10
3 2х4 65% 1х8-10
4 2х4 65% 1х8-10
5 2х4 65% 1х8-10
6 2х3 65% 1х8-10
7 1х3 65% 1х8-10
8 1х2 65% 1х8-10
9 1х2 65% 1х8-10
10 zawody pierwsze podejście na 93% przewidywanego CM

Wszystkie podejścia po rozgrzewce, na maksa .Procenty od przewidywanego cięzaru maksymalnego-CM.


Poniedziałek
1.Wyciskanie leżac 10 -cio tygodniowy cykl
2.wyciskanie sztangielek leżac 3x6-8
3.Wyciskanie izometryczne 3x6
4.Rozpiętki w leżeniu 3x8-10
5.Biceps na modlitewniku 4x8
6.biceps ze sztangielkami 3x6-8
7.Biceps na kolanie ze sztangielka 3x8-10

Wtorek
Trening nóg- według uznania

Środa
1.Wyciskanie leżac wąsko 3x6-8
2.Wyciskanie w staniu lub siadzie 3x6
3.Triceps na wyciagu 4x6-8
4.Triceps na wyciągu podchwyt,
jednorącz 3x6-8
5.Wznosy sztangielek przodem 3x6-8
6.Dowolne ćwiczenie na tylne naramienne 3x6-8

Piątek
1.Martwy ciąg według uznania
2.Wyciąg pionowy podchwytem do klatki 3x8
3.Wyciąg poziomy do brzucha chwt neutralny 3x6-8
4.Wyciag pionowy do klatki ,nachwyt 3x6-8

Jednym z najbardziej lubianych cwiczeń Confessore jest izometryczne wyciskanie.Wykonuje je w specjalnej klatce, ramie.Wysokośc stojaków ustawia na 3/4 długości wyprostowanych rąk, w tzw. martwym punkcie wyciskania.Naciska z całych sił na gryf sztangi w ciagu 5 sek, oczywiście cięzar taki żeby nie poruszyć sztangi ! Cwiczenie poprawia siłe tricepsów i czyni 2 faze ruchu bardzo mocną.

Tutaj jest trochę inna wersja-naciskanie na bardzo ciężką sztangę ułozoną na wysokości martwego punktu.
Na zdjęciu sztangę unosimy do ograniczników na wysokości martwego punktu i przytrzymujemy kilka sekund.
Oba ćwiczenia dla zaawansowanych!!!Power comes from God, if you believe...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 1741 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 27248
1t.(tydzień) 2х5 60% 1х8-10 powt.
2 x 5 oznacza 2 serie po 5 powtórzeń ciężar dobrany według uznania-tak aby seria była ciężka, potem pompowanie na 60%

Power comes from God, if you believe...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 4054 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 10579
Dodam, że sztanga musi być dokładnie w tym samym miejscu rzutu pionowego, gdzie znajduje się wprzy wyciskaniu maksymalnego ciężaru. Jeśli znajdzie się bliżej szyi lub bliżej brzucha wytrenuje się siłę w innym miejscu. Ze względu na specyfikę skurczów izometrycznych nie będzie dużego przełożenia w rzeczywistym martwym punkcie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10682 Napisanych postów 45060 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 57734
Ja dodałbym od siebie, że to ćwiczenie nie wnosi jakiś wiekszych zmian jesli chodzi o poprawienie wyniku, poniewaz cwiczenie izometryczne jaki to wyciskanie i ostatnia faza polega na: rytmicznych, naprzemiennych skurczach mięśni nie wywołujących ruchu w stawie. Zapobiegają zanikom mięśni, zwłóknieniom okołostawowym.Stanowią jeden z pierwszych etapów reedukacji mięśni.Taki lub tekiego typu cwiczenia stosuje sie w rehabilitacji, zwłaszcza u pacjentów po zabiegach operacyjnych, u których są jeszcze przeciwwskazane ruchy w stawach.
Tak wiec praca w mięsniach zachodzi, ale bez zblirzania i oddalania przyczepów mięśniowych takiego jak wystepuje w klasycznym wyciskaniu, ćwiczeniu wielostawowym przechodzącym w odpowiednich płaszczyznach.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 4054 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 10579
Strzeliłeś Niunio kulą w płot, jeśli chodzi o siłę. Nie udzielaj złych rad, bo czytają to inni.

To prawda, że napięcia izometryczne wykorzystuje się w rehabilitacji, ale zastanów się - dlaczego? Z tego samego powodu bardzo dobrze działają na siłę.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10682 Napisanych postów 45060 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 57734
Ha, ha Parker niestety nie msz racji, albo nie wiesz tak dokładnie, albo zapomniałeś co to jest izometria, izotonia, tonus mięśniowy itd, myślę, że wiesz , że gdzieś dzwoni tylko nie wiesz w jakim kościele,.Wiekszość czytelników nie ma dokładnie pojęcia co ta są ćwiczenia izometryczne i to własnie ty wprowadzasz potwierdzając ich w bład, sprytnie mydlisz oczy i twoje wywody fizoloficzne nadaja się na inny temat(typy B.kwiatkowski) tu akurat mam racje i bedę przystawał, mam na myśli iż to ćwiczenie nie wniesie nic wiekliego, spróbuj sobie trenowć tak własnie, a później przenieś się na sztange i oczekuj wyników, to jest jakiś dodatek do treningu, ale marny!!!. To , że jeden czy drugi czytelnik trenuje i czerpie swą wiedze z obserwacji i doświadczenia, lub skączył kursik instruktora przy Pzkfits to jeszcz nie dysponuje wiedzą fachowa na ten temat.
Jak widze eksperci w dziale nie wiedzą co to metodyka ćwiczeń i otpowiedni dobór tych ćwiczeń w jakich płaszczyznach przebiega dany ruch i jak zbudowany jest dany mięśień i gdzie ma swoje przyczepy tu kłania się lata studiowania anatomi, fizjologi, kinezyterapii itd, wtedy bedą wiedzieć jak powinien wyglądac trenin z ilu cześci powinien sie składać.( nie bede sie wywodził co jeszcze)
Metoda izometryczna. Nie może ona być wyjaśniona zależnościa f=ma, ponieważ w tej metodzie przyspieszenie równe jest zeru.Opiera sie ona na 3 zasadzie Newtona: akcja A równa się wprost przeciwnie skierowanej reakcji R: A= -R
W tym przypadku masa m>max, a=0 v=o
Oznacza to, że wielkość masy jako obciążenie treningowe musi być wieksze od masy, którą można unieść ćwiczący.
Rozwijamy wówczas siłę mięśni w warunkach statyki.
Praktycznie ciągniemy lub pchamy pewien nieruchomy przedmiot , albo po prostu napinamy maksymalnie mięśnie bez wykonywania ruchu w stawach.
Podsatwową zaletą tej metody jest szybki i duży przyrost masy mieśniowej przy średnim przyroście siły mięśnia. Wady są nastepujace:
-nie trenujemy koordynacji ruchu,
-utrudnia lub nawet uniemożliwia przepływ krwi w mięśniach,-powoduje szybkie zmęczenie mięśni,
Stosuje sie te ćwiczenia głownie w tych dyscyplinach, w których wystepuje wytrzymania siłowe pewnych pozycji(gimnastyka, zapasy)
Tak więc myśl co chcesz, ale mijacie się z pradwą.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 4054 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 10579
Twoje posty, Niunio, zaciekawiają mnie coraz bardziej!

Napisz mi, w których postach "mydlę ludziom oczy" i moje "wywody filozoficzne nadają się na inny temat". O ile będą zasadne, tj. czytelnik może opacznie zinterpretować moje słowa, sprostuję i postaram się je bardziej sprecyzować, żeby więcej nie było takich pomyłek.

Pisząc „To , że jeden czy drugi czytelnik trenuje i czerpie swą wiedze z obserwacji i doświadczenia, lub skączył kursik instruktora przy Pzkfits to jeszcz nie dysponuje wiedzą fachowa na ten temat.”, nie masz racji, bo na tym forum jest kilka osób z dużą wiedzą merytoryczną o trójboju i metodyce treningu. Zapoznaj się z innymi postami, a sam przekonasz się o swojej pomyłce.

Mylnie zakładasz, że w tym temacie mowa jest o treningu izometrycznym jako podstawowej metodą budowania siły. W treningu, który podał Kingeri, izometria to tylko 3 serie jednego z ćwiczeń i tylko raz w tygodniu.
Bardzo rzadko jego udział jest bardziej znaczący od treningu dynamicznego właśnie z tego powodu, który wymieniałeś: spadku koordynacji ruchowej, a ja dołożę drugi - spadku dynamiki. Chociaż znane są przypadki, gdzie ciężarowcy stosujący duży udział izometrii w treningu odnotowywali tak duży przyrost wyniku, jakby byli początkującymi zawodnikami! Ale to są pojedyncze przypadki, których istnienia trzeba mieć świadomość, ale nie wzorować.

Dopuściłeś się, Niunio, pewnego błędu merytorycznego:
otóż w izometrii używa się ciężarów maksymalnych, jeśli chodzi o jego utrzymanie, lub mniejszych. Przypomnij sobie rehabilitację - u ludzi z przeróżnymi schorzenia niewskazane jest, z różnych względów (np. duży wzrost ciśnienia krwi, słabość aparatu ruchowego) wykazywanie maksymalnej siły. Zaczyna się od obciążeń mniejszych, które są stopniowo, w miarę adaptowania się organizmu, zwiększane.

Co do trzeciej zasady dynamiki Newtona to również ćwiczenia izometryczne jej podlegają. Nic ich od tej zasady nie zwalnia. Bo niby czemu? Muszą podlegać normalnym zasadom fizycznym jak wszystkie makroobiekty tego świata.
Piszesz: "Nie może ona być wyjaśniona zależnością f=ma, ponieważ w tej metodzie przyspieszenie równe jest zeru. Opiera się ona na 3 zasadzie Newtona: akcja A równa się wprost przeciwnie skierowanej reakcji R: A= -R"
Trochę się rozpędziłeś, bo to nie jest tak. Jeśli trzymasz nieruchomo sztangę w dłoniach a ramiona są ugięte w łokciach pod kątem 90 stopni to nie działa żadna siła, dlatego że a = 0? Przecież wkładasz dużo wysiłku w utrzymanie tego ciężaru! Zatem jakąś pracę wkładasz w pokonanie jakiejś siły. Jakiej? Ano, właśnie: F = m a, gdzie a = g, czyli F = mg. Chyba się z tym zgodzisz.
Czyli R = -A, a nie A = -R. Choć matematycznie twój zapis jest poprawny, to fizycznie jest błędny, bowiem nie przyczyna (A) wynika ze skutku (R) (aczkolwiek czytając "Alicję po drugiej stronie lustra" można odnieść takie wrażenie), ale skutek (R) wynika z przyczyny(A). To tak nawiasem, co do interpretacji twojego zapisu przez czytelników.

Skoro R = -A, a wiemy, że R = F, gdzie F = mg, zatem A = - mg. Ale tylko w tym punkcie, o którym napisałem, zakładając, że ramię jest równoległe do kierunku działania siły grawitacji. W innym należy uwzględnić zmianę położenia kierunku oddziaływania reakcji, czyli przemnożenie siły przez sin(alfa), gdzie alfa jest kątem między osią przedramienia a kierunkiem działania siły grawitacji (dla omawianego przypadku alfa = 90 st., czyli sin(alfa) = 1).

I tu uwaga: jeśli siła F przekroczy wartość możliwej do wywołania siły A: R < A, to sztandze zostanie nadany ruch, przeciwnie skierowany do kierunku działania siły grawitacji (w omawianym przypadku, oczywiście). Tak więc, Niunio, nie da się utrzymać ciężaru większego niż maksymalny. Zresztą wychodząc z definicji ciężaru maksymalnego, ciężar większy spowoduje ustąpienie części ciała, na którą działa. A wtedy wkraczamy w strefę skurczów ekscentrycznych, co nie jest tematem tego topika.
Pisanie, więc: "Oznacza to, że wielkość masy jako obciążenie treningowe musi być większe od masy, którą można unieść ćwiczący.", jest błędne na mocy samej definicji skurczów izometrycznych (napięcie włókien mięśniowych bez zmiany ich długości).

Nie wprowadzaj ludzi w błąd stwierdzeniami typu: "Podstawową zaletą tej metody jest szybki i duży przyrost masy mięśniowej przy średnim przyroście siły mięśnia. ". Ta metoda daje najmniejsze przyrosty masy mięśniowej spośród trzech rodzajów skurczów mięśniowych: koncentrycznych, izometrycznych i ekscentrycznych (pomijam wyjątki, którym masa może rzeczywiście skoczyć po tego typu ćwiczeniach).

Chciałbym Niunio, żebyś udowodnił swoje stwierdzenie dotyczące mnie w szczególności:
"Jak widze eksperci w dziale nie wiedzą co to metodyka ćwiczeń i otpowiedni dobór tych ćwiczeń w jakich płaszczyznach przebiega dany ruch i jak zbudowany jest dany mięśień i gdzie ma swoje przyczepy tu kłania się lata studiowania anatomi, fizjologi, kinezyterapii itd, wtedy bedą wiedzieć jak powinien wyglądac trenin z ilu cześci powinien sie składać."
- Na jakiej podstawie sądzisz, ze nie wiem co to jest metodyka ćwiczeń i odpowiedni dobór ćwiczeń? Podaj mi konkretne przykłady z moich postów.
- Na jakiej podstawie uważasz, że nie wiem w jakiej płaszczyźnie przebiega dany ruch. Również podaj konkretne przykłady moich wypowiedzi.
- Skąd, u licha, przyszło ci do głowy, że nie wiem jak jest zbudowany dany mięsień i gdzie ma przyczepy? Również oczekuję merytorycznego uzasadnienia.
- Jak wyobrażasz sobie poprzez "studiowanie latami anatomii, fizjologii, kinezyterapii itd." nabywanie wiedzy o treningu i jego częściach składowych? Odnoszę wrażenie, że nie znasz terminów, które ochoczo wymieniłeś.

Odpowiadając, weź pod uwagę regulamin SFD, http://www.sfd.pl/1/regulamin_forum.asp, który już naruszyłeś imputując mi wspomniane wyżej braki intelektualne.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10682 Napisanych postów 45060 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 57734
cytat mój" Parker niestety nie msz racji, albo nie wiesz tak dokładnie, albo zapomniałeś co to jest izometria, izotonia, tonus mięśniowy itd, myślę, że wiesz , że gdzieś dzwoni tylko nie wiesz w jakim kościele, "
Nie czytasz uważnie Parker, nie zarzucam Ci, że nie znasz terminów dotyczących trenigu, tylko terminów, które wymieniłem cytuje jeszcze raz" izometria, izotonia itp..Jężeli już to napisałem ogólnie...
To co napisałes to przerost twoich ambicji nad treścią i tak jak mówiłem mydlisz oczy czytelnikom nie mi, to ,,ze jakis Niunio podważa twoje wywody to już za duzo dla ciebi, ja nie jestem dla Ciebie atorytetem, ani Ty dla mnie.
Celowo przeklepałem fragment książki i podważasz terminy i myśli, wiedze ludzi, którzy maja wiekszą od Ciebi to nie są moje słowa tylko: Kazimierza Fidelusa i Józefa Kocjasza, jest to seria problemowa "Zasób ćwiczeń fizycznych dla różnych dyscyplin sportu"
Tak wiec drogi Pakerkerze troche przesadziłeś podważając te słowa.( a ten opis zależnosci na wzorze fizycznym o 3 zasadzie niutona, to już toczenie piany i śmich na sali)
Nie napisałem, że konkretnie Parker nie nic na temat, tylko mi chodzi , że jesteś w błedzie i wszytkie tematy świata chyba znasz po łebkach.
Bede szczególowy to ostatnia faze jak i to całe ćwiczenie nie wnieśie nic wielkiego językie prostym jest do bani.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10682 Napisanych postów 45060 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 57734
Wracając do kwestii zapisu - to przy zalozeniu, ze w cwiczeniu izometrycznym sztanga ma pozostawac w spoczynku, rzeczywiście II zas. dyn. Newtona nie ma zastosowania, z prostej przyczyny, ze dotyczy ona zjawisk ruchu.
F=m * a
a= dV/dt
F=m*dV/dt
Widac stad, ze jezeli sztanga sie nie poruszy (a takie mamy zalozenie) przyrost predkosci bedzie rowny zeru, wiec i caly iloczyn bedzie rowny zeru. Otrzymamy
F=0
A to, jak slusznie zauwazyles i jak nam mowi zdrowy rozsadek,nie jest prawda.
Wartosc tej sily faktycznie opisuje wzor F=m*g, ale wynika to z tego, iz sztanga posiada pewna en. potencjalna na wysokosci, na ktorej sie znajduje
E=mgh
Taka jest tez wartosc pracy wykonanej przez sile otrzymujaca ja na tej wysokosci W=E=mgh
Poniewaz W=F*h
Fh=mgh stad F=mg
Ale nie ma co klocic sie o wzory, tylko skupic sie na tym, czy cwiczenia izometryczne przynosza oczekiwane rezultaty czy nie. Nie sadzisz, ze ww. autorzy poparli swoje wywody w ksiazce jakimis badaniami?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 695 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 39589
Niunio może sprawdzałeś tą metodę, jak nie na sobie to może trenowałeś kogoś ?

Drzey

Drzey

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

start Szymkowiaka

Następny temat

Do wyciskaczy!