SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

W ilu powtorzeniach i ilu seriach na hantlach

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 911

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam, otóż zacząłem od pewnego czasu ćwiczyć na hantlach w domku i szybkie pytanie, lepiej mieć lżejsze hantle i ćwiczyć więcej serii (3-5?) czy zamienić to na w uj ciężkie (z możliwością do podnoszenia) ale wtedy mniej serii (2-3)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6506 Napisanych postów 62299 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777657

Prawidłowa periodyzacja treningu zakłada co jakiś czas zmianę parametrów treningu tak aby zaskoczyć nasz układ mięśniowy i dać mu nowe bodźce do wzrostu. A wśród tych parametrów treningowych jest zakres powtórzeń, który to determinuje także w pewnym zakresie to co chcemy kształtować. W przypadku zakresu powtórzeń poniżej 5 poprawiamy naszą siłę, przy ok 10 bardziej skupiamy się na hipertrofii.

Przy czym można poprawić siłę na wyższych zakresach jak i budować masę na niższych, te zakresy i efekty, które poprawiają najczęściej w pewnym zakresie się przenikają.

Przy czym przy wyciskaniu leżąc warto zwrócić uwagę na sprzęt, którym wykonujemy ćwiczenie. Jeśli pracujemy w hipertroficznym zakresie hantle doskonale się sprawdzają, mięśnie odpowiedzialne za stabilizację pracują ciężko, mamy zakres ruchu większy co sprzyja solidnemu pobudzeniu mięśni piersiowych.
A gdy chcemy pobawić się niskimi zakresami powtórzeń warto sięgnąć po sztangę. Zdecydowanie łatwiej ściągnąć sztangę ze stojaków i wycisnąć duży ciężar niż to samo wykonać z hantlami, gdzie trudno ciężkie hantle podnieść i ustabilizować. Warto na problem spojrzeć z tej perspektywy.

Polecamy również: Kiedy maszyny są lepsze od hantli i sztangi ? Eksperyment




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2021-12-14 14:31:56

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 195 Napisanych postów 5637 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 43870
a jakim zakresem powtózeń chcesz operowac ?
1

Doradca w dziale Alternatywna Droga
Instruktor Sportów Siłowych
Dietetyk

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Myślę że w granicy 8-12 czyli tak z 9, wystarczy?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 211 Napisanych postów 987 Wiek 30 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 74023
Jeśli technika nie kuleje to cięższe hantle będą lepszą opcją
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 100 Napisanych postów 1420 Wiek 32 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 10667
Zależy ile razy w tyg ćwiczysz, jak wygląda ten trening? Bo jak będziesz biceps i triceps robił 3 razy w tyg po 5 serii to się przetrenujesz, po pewnym czasie.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 211 Napisanych postów 987 Wiek 30 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 74023
Nie przesadzaj z tym przetrenowaniem, co innego jakby robił 5 roboczych serii martwego ciągu 3x w tygodniu na maxach a co innego jakby robił łape ale to i tak nie zmienia faktu, że ćwiczenie samej łapy jest słabym pomysłem
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Cwicze co 2-3 dzień, zależy czy jestem w stanie - przemęczenie czy jednak nie
Ćwiczeń wykonuje 10 (w tym biceps, triceps, barki, klata, plecy, nogi) wszystko jednego dnia, po 2 ćwiczenia na jedną partię, tylko nogi w jednym-przysiady z ciężarem.
Do tej pory ćwiczyłem 3 serie po 9 powtórzeń, a teraz mam zamiar z większym ciężarem robiąc 2-3 serie po 8-9 powtórzeń?

W załączniku wysyłam mój stan sylwetki:)
także ćwiczyć na rzeźbę czy mase?





Zmieniony przez - 2maciek w dniu 2016-12-15 14:10:18
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 100 Napisanych postów 1420 Wiek 32 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 10667
Masa zdecydowanie.

Powiem Ci tak, zaopatrz się w jakąś sztangę i drążek, bo same hantle to za mało i podpatrz z forum gotowe treningi w domu. Poćwiczysz tak kilka miesięcy, ale potem żeby był postęp to będziesz musiał się udać na siłownie albo sobie w piwnicy coś skleić :)
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dobra a teraz takie ogólne, podsumowujące pytanie czy mogę ćwiczyć co drugi dzień wszystkie partie mięśni na hantlach czy każdego dnia inna partia ciała?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 291 Wiek 29 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 6199
Sa 3 rodzaje cwiczen.

FBW czyli trening kazdej parti ciała jednego dnia ale mniej cw na jedna partie miesni np. pon, sroda piatek
Split - codziennie co innego. Pon klata wtorek nogi sroda barki itd
push and pull. Trening 2,3,4,5 razy w tygodniu zaleznie od umiejetnosci i postepu i czasu. Jednego dnia 3-4 cwiczenia na jedna partie ciała ale w tym dniu plecy i biceps i za 2 dni np. klata triceps barki.


Zmieniony przez - Szkielet34232 w dniu 2016-12-15 18:44:19
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347421
FBW będzie najrozsądniejszą opcją. Jednak nie ukrywam, że z samymi hantlami to cudów nie można sie spodziewać. Przydałaby się do tego sztanga i ławeczka.
1

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Redukcja czy masa ?

Następny temat

masa czy redukcja? prosba o Wasze opinie

WHEY premium