SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Węglowodany... a raczej Carbo ;-)

temat działu:

Iron Horse Series

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 49588

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 269 Wiek 51 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 4122
Lisuu, jesteś w błędzie. Polecam archiwum wypowiedzi Elisa.

"równie dobrze carbo można glukozą zastąpić ze spożywczaka...
Dla mnie takie środki jak gainer, carbo odpadają i kasy nie będe na nie marnować"

Poczytaj art. Marka, nt. przyrządzania chałupniczego gainera z glukozy i proteiny.

Zmieniony przez - slawekop w dniu 2007-02-14 10:55:24
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 209 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2944
Coś w temacie postu.
Art. OSIĄGNĄĆ MAKSYMALNY POZIOM GLIKOGENU -
VITARGO® - PRZEŁOM WĘGLOWODANOWY
Katarzyna Matella
www.sfd.pl/właściwe_uzupełnianie_glikogenu2E_kwestia_carbo-t314013.html
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Lisuu ogólnie to mogę powiedzieć, że śmieszą mnie te napisy na opakowaniach odżywek typu carbo: najpierw po treningu carbo(najważniejszy glikogen!) potem reszta... Producenci celowo mylą sporty. W badaniach jak już powiedziałem naukowcy odnośnie sportów siłowych zastanawiają się czy najbardziej ok. są np: aminokwasy egzogenne, czy może odżywka serwatkowa/kazeinowa z dodatkiem leucyny. Nie zastanawiają się szczególnie, czy lepsza będzie glukoza, carbo, czy może sacharoza pod kątem uzupełnienia glikogenu. W wielu badaniach właśnie wykorzystywana była sacharoza(cukier stołowy) - 30 g. Czy 30 g cukru stołowego daje optymalne uzupełnienia glikogenu po intensywnym treningu? Może tak, może nie - ważne, że wspólnie z aminokwasami stwarza odpowiednie środowisko anaboliczne, charakteryzujące się dostępnością aminokwasów i właściwym stężeniem insuliny. Czy da się budować masę mięśniową bez glikogenu? Oczywiście, że się da. Być może moja wypowiedz jest lekko kontrowersyjna w związku z tym co się zazwyczaj słyszy, ale przyznam, że jestem mocno negatywnie nastawiony do całej tej propagandy, która mówi, że bez potężnych ilości węglowodanów nie ma sportu. Naszczęście niektórzy naukowcy również i być może niedługo pojawi się więcej dowodów przeciw konieczności tego typu przesadnych praktyk

Zmieniony przez - ellis w dniu 2007-02-14 12:40:59
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 208598
a masz ellis jakies badanie
mowiace o tym jaka ilosc carbo/gluk/sach na kgmc jest wystarczajaca by uzyskac odp odpowiedz ins?

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
To ogólnie nie jest łatwe pytanie z tego wzgledu, że np: na dietach ketogennych wrażliwość insulinowa jest wyższa, co mogłoby sugerować nam, że ta ilość węglowodanów potrzebnych będzie mniejsza.

Druga sprawa nie tylko węglowodany mają wpływ na insulinę. To fragment mojego tekstu o leucynie:

W jednym z badań przy podaniu węglowodanów prostych, białek hydrolizowanych i leucyny odpowiedz insulinowa była o 221% większa od tej jaką dały same węglowodany proste. Przy podaniu węglowodanów prostych i białek hydrolizowanych bez leucyny odpowiedz insuliny była o 66% większa od tej jaką dały węglowodany proste(Manninen i wsp., 2006).

Spotkałem się tutaj z opiniami, że chodzi nam o zmaksymalizowanie odpowiedzi insulinowej, ale z tego co sobie przypominam widziałem też tekst, w którym od pewnego momentu nie miało to już znaczenia... spróbuje znależć to badanie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Seewy Piękny Zbyszek
Ekspert
Szacuny 116 Napisanych postów 21032 Wiek 40 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 208598
bylbym wdzieczny
bo nie ukrywam ze jakos te ww proste mi nie pasuja

FITNESS ACADEMY King Square Kraków


"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Przypomniałem sobie. Jakiś czas temu była o tym rozmowa na forum McDonalda i odniesienie do tego badania, które zupełnie nie wspiera hipotez, że potrzebna jest nam potężna ilość węglowodanów/insuliny po treningu:

University of Nottingham (2004) J Physiol 558P, C10 Communications

Dose-response relationship during hyperaminoacidaemia between insulin and leg protein turnover in healthy young men studied by tracer amino acid exchange

Greenhaff Paul L; Pierce Nick; Simpson Elizabeth J; Hazell Michelle; Babraj John A; Waddell Tom; Smith Kenneth; Rennie Michael J;

School of Biomedical Sciences, University of Nottingham, Nottingham, United Kingdom. School of Life Sciences, University of Dundee, Dundee, United Kingdom.


Insulin is anabolic in human skeletal muscle but our knowledge of the dose-response relationships between its availability and protein turnover is poor. We set out to remedy this in studies of 8 healthy men (20.4 &#177;1.2 y, BMI 23.8 &#177; 2.6 kg/m2) in whom we measured leg amino acid balance, and rates of appearance and disappearance of D5-phenylalanine (Phe) from arterio-venous concentrations and enrichments of Phe, as indices of leg protein breakdown and synthesis. We made measurements before and during a hyperinsulinaemic-euglycaemic clamp (octreotide (30 ng/kg/min), glucagon (15 ng /kg/h) and 20 % glucose) during mixed amino acid infusion (18 g/h, Glamin?). Leg protein metabolism was measured in the post-absorptive (PA) state and during 3 h of infusion of insulin aimed to achieve plasma concentrations of ~5, ~30, ~80 and ~180 mU/l. In the PA state, leg protein balance was negative, with protein breakdown exceeding synthesis. Infusion of amino acids during insulin availability at a fasting level (~5 mU/l) doubled protein synthesis (P<0.001) with no effect on breakdown, so protein balance became positive. However a modest increase in insulin availability (to a target value of ~15 mU/l) suppressed protein breakdown by ~50% (P<0.001). Thereafter, further increases oin insulin to concentrations higher than those seen post-prandially (i.e. ~ 105 mU/l) caused no further increase in protein balance, or decreases in breakdown. Leg protein synthesis tended to be lower at all insulin concentrations above the fasting value, possibly due to suppression of protein breakdown limiting intracellular availability of amino acids despite the exogenous amino acid supply. The results suggest (i) that no rise in insulin availability is necessary for amino acids to stimulate leg (probably muscle) protein synthesis, and (ii) that the extent of the insulin suppression of leg (muscle) protein breakdown is almost maximal with modest rises of insulin availability - less than seen during normal feeding. Apparently, switching from a net catabolic to a net anabolic state (as on feeding) may be achieved by amino acid-stimulated increases of protein synthesis alone, without any increase in insulin availability. However small increases in insulin, while not further stimulating protein synthesis, markedly suppress protein breakdown to an extent not increased by further increases in insulin availability.


Ogólnie tamta rozmowa nie doprowadziła do jednoznacznych wniosków...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1561 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 24166
A teraz ellis napisz coś dal zwykłego pakera:
Co powinien w świetle tych badań wziąść po treningu żeby miał jak najlepszą sytuacje anaboliczną organizmu... zakładając że normalnie jak inni ma dietke koło WW6 B3 T1,5

Bo jeśli tego nikt nie napisze to post będze tak samo olany jak ten o kreatynie pana Ambroziaka albo glikocyjaminie, homocysteinie i betainie Driftera.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Dla pakera, który ma 6 g węglowodanów na kg te zalecenia niżej będą ok. - przy takiej ilości węglowodanów nie ma co sobie żałować w okolicy treningu
https://www.sfd.pl/Podstawowa_suplementacja_okołotreningowa-t291082.html

To badanie, które wkleiłem wyżej jest naprawdę ciekawe... nie było robione po treningu, ale ogólnie wniosek jest taki, że tak naprawdę by podnieść stężenie insuliny do optymalnej wielkości pod kątem syntezy protein/hamowania proteolizy wystarczy naprawdę niewiele: posiłek zawierający białko np: steki wołowe.

Ciekawi mnie jaki byłby wynik badania w którym przed treningiem siłowym badani otrzymaliby odżywkę serwatkową, a po odżywkę serwatkową lub odżywkę serwatkową i węglowodany...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 101723
zbieraj Ellis chetnych, zakladaj dzial i rob badania, sponsorowane przez Mateo

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

czy można jednocześnie budować mase mięsniową i palic tkanke tluszczową?

Następny temat

dobre białko kupię

WHEY premium