SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening góra dół - ocena

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 760

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 75 Wiek 19 lat Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 413
Cześć, chce sobie ułożyć nowy plan treningowy, dotychczas trenowałem treningiem PPL jednak czasu zaczyna brakować na treningi 6 dni w tygodniu a za dobrych efektów one też nie dawały, dlatego zdecydowałem sie na przejście w tryb treningów Upper/Lower, ułożyłem sobie wstępnie taki plan do wykonywania 4 razy w tyg (pon,wt/cz/pt). Jednak nie pasuje mi to jak dużo ćwiczeń mam w treningu Upper, czy cos można wyrzucić lub zastąpić innym ćwiczeniem? Może warto zrobić dwa treningu upper i dwa lower z każdym bardziej skupionym na któryś partiach np. w jednym treningu upper wykonywać 3 cwiczenia na klate a 2 na plecy natomiast w drugim 3 na plecy a 2 na klatke. Co myślicie? Jeśli chodzi o mnie to: 18 lat, staż treningowy 1 rok, obecnie cel treningowy to budowa mięśni (8-12 powt, dłuższy czas pod napięciem), jestem jeszcze na masie przez 2 miesiące, potem redukcja.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6501 Napisanych postów 62292 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777597

Niestety taka jest specyfika treningów z podziałem na górę i dół. W dniu góry te ćwiczenia trzeba rozsądnie dobrać bo partii jest dość sporo do ogarnięcia.

Dlatego też ja osobiście wolę podział push/pull jest równie ogólny, ale mam partie podzielone w wygodniejszy dla mnie sposób. Plany góra/dół jest na prawdę dobrą opcją, ale ja raczej polecam go bardziej zaawansowanym, którzy układają dwa zestawy góry i dwa zestawy dołu. Wówczas można się pobawić w taki sposób, że w jednym dniu góry skupiamy się mocniej na klatce i barkach, a w drugim na grzbiecie i ramionach. To tylko przykład bo można dowolnie, według własnych potrzeba układać plan.

Natomiast jeśli do każdej partii chcesz podejść poważnie to zrobi się z góry ciała trening o dużej objętości treningowej, a co za tym idzie czasu będzie zajmował masę.
Wyjściem jest zmniejszenie ilości ćwiczeń na klatkę piersiową i dołożenie jakiegoś złożonego ćwiczenia na barki bo samym unoszeniem bokiem to Ty barków nie zbudujesz. Musisz wprowadzić pewne modyfikacje do planu. Dołóż jeszcze coś na rdzeń/brzuch żeby plan był kompletny.

Polecamy również: Trening góra dół: jak rozpisać? Gotowy plan treningowy!



Zmieniony przez - rion10 w dniu 2023-02-15 12:41:16

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
prz1993 Zawodnik IFBB
Ekspert
Szacuny 21503 Napisanych postów 30764 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 870104
Przede wszystkim bardzo dobrze, że rezygnujesz z trenowania 6 razy w tygodniu, bo nie ma to zupełnie sensu. Natomiast co do nowego planu - dzień góry jest źle ułożony. Przeladowana jest klatka i plecy, natomiast za mało jest na barki. Na klatkę i plecy masz po 9 serii, w skali tygodnia to 18 serii na partie, to za dużo. W dzień dołu za to brakuje czegoś typowo na posladki.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 75 Wiek 19 lat Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 413
18 serii to za dużo? myślałem że warto robić mniej więcej 20 serii tygodniowo na te partie w celu maksymalizacji efektów. Co do barków to wyrzuciłem OHP mimo iż lubie to ćwiczenie ze względu iż na przód barku mam duży bodziec dzieki wszystkim cwiczenią na klatke. A na bok barków wypada 8 seri tygodniowo. Co do pośladków to czy nie pracują one przy RDL?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6262 Napisanych postów 76002 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754672
Objętość treningowa uzależniona będzie w dużej mierze od wielkości danej partii mięśniowej. W przypadku nóg, czy też pleców, które są największe w naszym organizmie, jak najbardziej można stosować więcej serii, niż na mniejsze, czyli barki, klatkę piersiową, czy biceps. Istotną rolę będzie również odgrywał staż treningowy i doświadczenie. Dla osoby początkującej nie potrzeba aż takiej objętości, jak dla bardziej doświadczonej.

Nawiązując do RDL, to mięsień pośladkowy raczej pracuje tutaj z nieznacznym stopniu. Co innego w przypadku wznosów bioder.

Moderator działu Odżywianie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Ułożenie treningu - pytania

Następny temat

Plan treningowy - porady

WHEY premium