SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening dla początkująego ektomorfika

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3230

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 44 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 931
Witam, wiem, że znów zawracam głowę, ale w internecie doszukałem się kolejnego artykułu, dotyczącego budowy ektomorfiznej, którą zdecydowanie reprezentuję (emocjonalnie i z wyglądu, jedyne co w wyglądzie nie pasuje to to, że mam trochę szersze barki niż to u ektomorfików bywa, co oczywiście nic nie znaczy :P).

Jeśli chce się komuś czytać to cytuję, jeśli nie w to skrócie powiem o co mi chodzi: jest tam napisane, że aby przybrać na masie należy każdą grupę mięśniową (oprócz brzucha) ćwiczyć najwyżej raz w tygodniu, a trenować najlepiej cztery razy w tygodniu. Na każdą z grup wykonywać 6-8 serii zasadniczych (poprzedzonych rozgrzewkowymi). Trening powinien zajmować 60-65 min. Zresztą sami przeczytajcie, to pogrubiony tekst.

"Typ ektomorficzny

O ludziach reprezentujących ten typ budowy mówi się, że są "drobnej kości". Ich szkielet jest stosunkowo delikatny, lekki, kości zaś mają mniejsze obwody ( obwód nadgarstka nie przekracza zwykle 20cm. ). Klatka piersiowa jest na ogół płaska i wąska, krótkie są obojczyki, przez co szerokość barków jest niewielka. Stawy kolanowe i łokciowe są smukłe. U ektomorfików metabolizm jest najczęściej bardzo szybki. Ludzie ci bywają szczupli i wytrzymali. Bardzo rzadko miewają kłopoty z nadwagą. Jak stwierdzić, czy reprezentujesz ten typ budowy ciała? Po prostu stań przed lustrem i popatrz na siebie z odrobiną krytycyzmu. Jeżeli ze szklanej tafli spogląda na Ciebie patykowaty chudzielec, to odpowiedź nasunie Ci się sama. Osoba obdarzona cechami ektomorfika często trafia do klubu kulturystycznego w celu zwiększenia masy mięśniowej i poprawienia ogólnego wyglądu swej z natury wątłej sylwetki. Niestety, dość często miewa problemy z realizacją tych celów. Po prostu mięśnie ektomorfika nie rozwijają się tak szybko, jakby sobie on życzył. Aby przyspieszyć ten rozwój, powinien on mieć nietypowe podejście do treningów i diety. Facet obdarzony przez los ektomorficznym typem sylwetki, chcąc zwiększyć masę swoich mięśni, musi trenować stosunkowo niewiele, ale jak najciężej. Każdą z grup mięśniowych ( poza mięśniami brzucha ) powinien ćwiczyć najwyżej raz w tygodniu, nie częściej! Najlepiej zaplanować 4 treningi tygodniowo i na pierwszym treningu poddawać ćwiczeniom bicepsy i mięśnie grzbietu, na drugim- mięśnie naramienne i brzucha, na trzecim- tricepsy i mięśnie klatki piersiowej, na czwartym zaś- mięśnie nóg i brzucha. Na każdą z wymienionych grup mięśniowych należy wykonywać nie więcej niż 6-8 serii zasadniczych ( poprzedzonych seriami rozgrzewkowymi ). Należy skupić się na prostych, ciężkich ćwiczeniach, takich jak unoszenie przedramion ze sztangą ( bicepsy ), martwy ciąg i podciąganie sztangi do brzucha w opadzie tułowia ( mięśnie grzbietu ), wyciskanie sztangi zza karku siedząc ( mięśnie naramienne ), francuskie wyciskanie sztangi na ławce poziomej ( mięśnie klatki piersiowej ), przysiady ze sztangą ( mięśnie ud ). Trzeba preferować ćwiczenia złożone, czyli wielostanowe, ponieważ one najlepiej budują masę mięśniową. Warto używać do nich raczej sztangi niż sztangielek. Obciążenie należy dobierać tak, aby w każdej serii wykonać od 5 do 8 powtórzeń. W czasie każdej serii trzeba dać z siebie 110% możliwości. Przerwy między poszczególnymi seriami powinny być dość długie, nawet do kilku minut- pozwoli to zregenerować siły i, w rezultacie, wykrzesać więcej z każdej kolejnej serii. Ogółem trening nie powinien trwać dłużej niż 60- 65 minut. W żadnym wypadku nie wolno się przetrenowywać! W wypadku ektomorfika liczy się przede wszystkim jakość wykonywanych ćwiczeń i serii, a nie ich liczba. Równie ważna jak trening jest dieta. Ektomorfik, aby zwiększyć swoją wagę, musi jeść bardzo dużo. Najlepiej rozplanować swój dzień tak, aby móc spożywać 5, a jeszcze lepiej 6 lub nawet 7 posiłków. Ponieważ przyrządzanie takiej liczby "prawdziwych" posiłków może być trudne ( wiadomo: szkoła, praca itp. ), warto zaopatrzyć się w dobrej klasy odżywkę typu "gainer" i zastępować 2 lub 3 posiłki łatwymi do sporządzania koktajlami. Poza tym zawsze należy mieć pod ręką coś na przekąskę, np. owoce. Na pocieszenie trzeba powiedzieć, że dzięki szybkiej przemianie materii ektomorfikowi płazem uchodzą nawet poważne "grzechy" dietetyczne, takie jak od czasu do czasu pizza, czy nawet ( o zgrozo ) golonka i ciasto. Ważne jednak, aby nie zdarzały się one za często. Nie wolno również zapominać o wodzie ( bez niej mięśnie nie urosną )- trzeba wypijać co najmniej 3l dziennie, a w czasie upałów nawet dwa razy tyle ( akurat ta uwaga dotyczy osób o wszystkich typach sylwetki ). Parę słów trzeba jeszcze poświęcić stylowi życia poza treningami i dietą. Organizm ektomorfia, ze względu na szybką przemianę materii, zużywa podczas aktywności fizycznej dużą ilość energii. Jeśli ektomorfik poważnie myśli o rozbudowie mięśni, to powinien unikać forsownych sportów wytrzymałościowych, koncentrując się na treningach siłowych. Nie może przesadzać też z treningami aerobowym i w zupełności wystarczą mu 2 lub 3 krótkie, ale intensywne treningi na bieżni lub rowerze stacjonarnym. W celu zapewnienia organizmowi należytego wypoczynku nie wolno mu zaniedbywać snu. Ektomorfik powinien spać co najmniej 8 godzin na dobę, a jeśli może pozwolić sobie na taki luksus, to ucinać dodatkową, "poobiednią drzemkę". Wiele osób uważa, że ektomorficzny typ budowy nie pozwoli im na przybranie na wadze i poprawę muskulatury. Na szczęście nie jest to prawdą, należy jedynie umiejętnie układać plany treningowe, dopasowywać do nich właściwą dietę i zmienić nieco swój tryb życia."

I teraz mam pytanie, kierowane do specjalistów. Czy to rzeczywiście prawda? Jeśli tak, to mając 16 lat i trenując treningiem FBW/ACT zamiast rozrastać się mogę się zacząć kurczyć. :D Oczywiście, myślę, że rzeczywistość nie jest aż tak drastyczna, ale czy trenując treningiem dzielonym, tak jak jest to opisane w tekście (przy odpowiedniej diecie) osiągnę lepsze efekty? Wiem, że polecano mi FBW, ale nikt nie zwracał (chyba) wtedy uwagi na typ buwody. Proszę o pomoc.

Płeć: Mężczyzna

Wiek: 16

Waga: ~60-65 kg

Wzrost: ~175 cm

Cel treningowy: Masa

Staż treningowy na słowni: początkujący, brak wcześniejszego, regularnego treningu, aczkolwiek nieregularnie ćwiczę od około dwóch lat

Uprawiane inne sporty: piłka nożna (klub sportowy, treningi około dwa, trzy tygodniowo po 1h+)

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki): sztanga, sztangielki, drążek gimnastyczny, ławeczka (trójstopniowa regulacja) do brzuszków, ławeczka pod sztangę, z przyrządzami do rozpiętek oraz uginania/wyprostów nóg

Dieta: "W drodze", dopiero układam odpowiednie rozpiski dietetyczne, w ciągu tygodnia powinna być wprowadzona.

Przeciwskaznania medyczne: brak

Zażywane suplementy: Magnum 8000/Olimb Carbo/Gainbolic (stosowane nieregularnie, zależnie od potrzeb, po wprowadzeniu odpowiedniej diety będą używane raczej w ostateczności, do jej uzupełnienia)
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 598 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6759
Mi tez sie tak zdawalo, jednak polecano mi FBW 3x w tygodniu.
iec sam juz nie wiem =)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 73 Napisanych postów 5491 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 48118
FBW to rozsądne wyjście
napewno nie masz co się bać kurczenia - wogóle to niemam pojęcia o co chodzi, kto Cię tym postraszył
priorytet - DIETA
trening
to bodziec

jeśli jesteś "rozruszany" to zaczynaj FBW trzy razy w tygodniu
jeśli masz przed sobą ponad 1'miesięczną stagnacją to zacznij od 2 tyg ACT

pzdr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 44 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 931
"...zamiast rozrastać się mogę się zacząć kurczyć. :D Oczywiście, myślę, że rzeczywistość nie jest aż tak drastyczna,..."
Z tym kurczeniem żartowałem. ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 73 Napisanych postów 5491 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 48118
nie zauważyłem że grasz w piłkę 3xtygodniowo

w takim razie FBW 2xtyg
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 44 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 931
Po dwóch miesiącach FBW zmienić trening? Czy po prostu zmienić zestawy (A i B) żeby wprowadzić jakąś odmianę?

Zmieniony przez - Pixar5 w dniu 2008-07-02 13:02:43
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 73 Napisanych postów 5491 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 48118
po dwóch miesiącach proponuje zrobić tydzień lekkiego ACT jako okres regereracji a potem mozesz jechać dalej tym samym planem albo żeby nie popaść w monotonie zmienić na inne FBW /tzn. zmienić kilka podstawowych ćwiczeń/


a i póki co proponuje FBW 5x5

Zmieniony przez - Sir_Lukasz w dniu 2008-07-02 13:08:10

Zmieniony przez - Sir_Lukasz w dniu 2008-07-02 13:08:39
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 44 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 931
Zmieniony przez - Pixar5 w dniu 2008-07-02 13:17:35
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Nowy plan ułoży mi ktoś?

Następny temat

brzuch a trener 24

WHEY premium