SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Tradycyjne sztuki walki i co dalej?

temat działu:

Scena MMA i K-1

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4222

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Od razu na wstępie-nie jestem żadnym specem w technikach walki a raczej chciałbym usłyszeć opinie innych.

Czytając forum można dojść do wniosku że wielu z was uważa tradycyjne sztuki walki za przestarzałe a inni wręcz przeciwnie.
Bez wątpienia "stare" sztuki walki w swych początkach jednak były skuteczne bo inaczej by nie przetrwały. Weryfikacja umiejętności reprezentanta danej szkoły była szybka i bolesna. Albo umiał się obronić albo wracał do domu niesiony przez kolegów a rodzina mogła go najczęściej jedynie opłakać.
Problem jest taki-czy działają jeszcze dzisiaj? Zmieniła się forma zagrożenia, nikt na ulicy nie biega z kataną czy włócznią. Z broni używanej na ulicy do głowy przychodzi mi nóź, pałka, kastet czy kawał krowiego łańcucha. Większość "starych" szkół może stwierdzić-nie trzeba sprawdzać nasza jest dobra, nic się nie zmieniło. Ale sztuka czy technika walki podlega ewolucji i trzymanie się pewnych wzorów z przeszłości może być ślepą drogą. Kiedyś skuteczność sztuki walki sprawdzało się na polu bitwy a teraz na zawodach (przy bardzo rygorystycznych przepisach) i w najgorszym wypadku na ulicy.
Niektórzy mistrzowie np. japońscy (Ueshiba walczył w korei w 1905 roku w czasie wojny, potem staczał pojedynki w Japoni w celu sprawdzenia swoich pomysłów, Oyama należał podobno do kamikadze) to byli nieźli zadymiarze i to procentowało. Teraz jest z tym różnie. Jeśli jakiś mistrz coś wymyśli nowego to cała reszta rzuca się na niego bo skalał świętą technikę.

No więc jak to jest? Tradycyjne sztuki przetrwają czy zastąpią je nowe bardziej może dostosowane do dzisiejszych czasów? i mówimy o tym jako o efektywnej formie obrony a nie formach ruchowych, sposobie na zdrowe życie itd.

Dodaje że nie jest to atak na sztuki walki tylko pytanie pod dyskusje.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
eee, z Oyama i kamikadze bylo tak, ze sie chlop zglosil i mial leciec, ino wojna sie skonczyla

przemq
**************
"Learn from the mistakes of others, you may not live long enough to make them all yourself."
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
powiem krotko:

jesli jestes ciota nic ci nie pomoze

Renegat
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
wszystko przetrwa
wszystko ma swoich amatorow

Renegat
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dzięki Renegat za komentarz.
Nie o to mi chodziło. Jak się jest "ciotą" to się ma spluwę i wtedy możesz sobie jedynie trenować sprinty i modlić się żeby cię kula nie dogoniła.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Przetrwaja. Zawsze trafia sie dwa dwa typy ludzi:
- zainteresowanych innymi aspektami niz skutecznosc
- naiwnych ktozy dali sie nabrac nieuczciwym instruktorom

Paweł Ziółkowski
http://czarnypas.gr.pl/bjj 
Żiu-żitsu znaczy Miękka Sztuka, jesteśmy mięczakami którzy leją twardzieli.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
jak zauwazyles jest kilka doswiadczonych osob na forum
boruta,fighter,renegat;) mamy odmienne zdanie na temat MA

choc w wielu sprawach popieram borute i fightera (karate kykoushin)

Renegat
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
dokladnie tak boruta

Renegat
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
mam sentyment do wielu sztuk walki
zetknalem sie dokladnie z 6
bjj, thai box, kickboxing, bas-3, combat, judo

z kazda po "omacku"

najbardziej odpowiadalo mi judo i kickboxing

:)

Renegat


Zmieniony przez - Renegat w dniu 2002-04-05 15:20:05
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
mysle ze kazda szkola sztuk walki zachowa swa ilosc amatorow, ktorzy wierza w to co robia

co do broni, nie musialbym uciekac mam sluzbowa ;>

Renegat


Zmieniony przez - Renegat w dniu 2002-04-05 15:22:47
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
No dobra ale jak młody gostek ma odróznić dobrego nauczyciela od złego? Na początku łyknie jakąś reklamę, scenkę z filmu i stwierdzi to jest to, jak ten w filmie rozwalił 10 i i ja się tego nauczę.

Wiem że tradycyjne sztuki przetrwają, chodzi mi o to w jakiej postaci. Czy zmienią się w jakieś formy sportowe, medytacyje czy wrócą do źródeł-czyli do skuteczności w walce?
Sztuki o nowszym rodowodzie jak bjj są nastawione na walkę-taka ich filozofia. Np. aikido odeszło od form bojowych(aiki-jutsu) do głębokiej filozofi. Nie twierdzę że to źle ale mogło się to odbić na skuteczności. Wiele szkół aikido promuje uderzenie oparte na ruchu miecza, a niewielu ludzi trzymało taką broń w ręku.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Renegat
Jeśli masz broń służbową to wiele zmienia.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

spowrotem...

Następny temat

koszt bjj w różnych miastach ...

WHEY premium