SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trądzik-opis, przyczyny, objawy, leczenie

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 52895

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 716 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 9168
Trądzik
Lek. Med. Bogdan Kowalczyk

OPIS

Trądzik jest jednym z najczęstszych schorzeń skóry. Przeważającą grupę osób dotkniętych tym schorzeniem skóry stanowią ludzie młodzi w okresie pokwitania. Występuje u osób obu płci, ale chłopcy chorują często poważniej. Natomiast kobiety mają tendencje do rozwijania łagodnych zmian trądzikowych około trzydziestki.
Trądzik stanowi istotny problem dla młodych ludzi, którzy przywiązują dużą wagę do atrakcyjnego wyglądu. Trądzik stanowi dla nich duże obciążenie emocjonalne.


PRZYCZYNY

Trądzik można podzielić na wiele typów. Czasem noworodki i małe dzieci, szczególnie chłopcy mogą zachorować na którąś z form trądzika. Dorośli, zwłaszcza kobiety, którym udało się przejść niemalże bez szwanku okres szczególnej podatności, mogą rozwinąć przewlekły trądzik typu dorosłego. Może on być wywołany przez reakcje alergiczne, na przykład na kosmetyki, żywność lub wiąże się z okresem okołomiesiączkowym. Dwie ostatnie postaci zwykle są zwykle mniej nasilone niż płomienna reakcja na kosmetyki.
Należy obalić mity, że trądzik jest wynikiem złej diety, słabej higieny osobistej, czy nadmiernego seksu. Również brak jest dowodów na to iż nieodpowiednia dieta przyczynia się do rozwoju trądzika. Wiele osób uważa,że jedzenie dużo słodyczy a szczególnie czekolady, tłustych pokarmów oraz orzechów doprowadza do rozwoju trądzika. Nie jest to prawda.Trzeba jednak przyznać, że istnieją czynniki, które sprzyjają rozwojowi trądzika. Są to między innymi - stres, pigułki antykoncepcyjne, kortykosteroidy, jak również trądzik u kogoś z najbliższych.


Acne vulgaris, czyli trądzik pospolity rozpoczyna się u nastolatków w momencie zwiększonej produkcji hormonów płciowych zwanych androgenami. W trakcie dojrzewania, zarówno u chłopców, jak i dziewcząt wzrasta ilość androgenów, czyli męskich hormonów płciowych do których między innymi należy testosteron. Androgeny stymulują sekrecję łoju przez gruczoły łojowe. Łój jest substancją tłuszczową, która utrzymuje właściwą wilgotność skóry oraz keratyny, która jest głównym składnikiem włosa.Gruczoły łojowe wydzielają łój do ujścia mieszka łojowego. Pewne okolice ciała charakteryzują się występowaniem znacznie większych gruczołów łojowych Do okolic tych należą: skóra twarzy a szczególnie czoło,nos i podbródek. W trakcie dojrzewania w następstwie wzmożonej produkcji androgenów dochodzi do wzmożonej produkcji łoju. Drobne mieszki włosowe zostają wręcz zalane tą wydzieliną.
Drugą istotną przyczyną powstawania trądzika jest niedrożność przewodów odprowadzających łój na powierzchnię skóry. Zatkane ujście powoduje, że nadmierna ilość powstającego łoju nie ma się gdzie ewakuować. Na twarzy powstają zmiany z czarnymi punktami (małe, zwykle płaskie z czarnymi środkami pociemniałymi od kontaktu z powietrzem) lub z białymi "czubami" (małe, płaskie z białymi środkami), co ogólnie nazywa się trądzikiem niezapalnym.
Jeśli ściana przepełnionego mieszka pęka, łojowa wydzielina przedostaje się do okolicznych tkanek, co prowadzi do powstania trądzika zapalnego. Jeśli tego typu zmiany zostaną zakażone, sprawa się komplikuje jeszcze bardziej; infekcja przechodzi w głąb skóry, powstają cysty, które później pękają i pozostawiają przejściowe lub trwałe blizny.
Niektórzy badacze uważają, że bakterie takie jakPropionibacterium acnes oraz Staphylococcus epidermidis, które stanowią naturalną florę mieszków włosowych, po zalaniu mieszków wydzieliną łojową mogą zacząć się intensywniej namnażać, produkować enzymy niszczące łój ale przy okazji wpływają na rozwój miejscowego procesu zapalnego. Niektórzy są po prostu bardziej wrażliwi na ten proces, dlatego dochodzi u nich do poważnego rozsianego trądzika.


OBJAWY

Nawracające czerwone plamki lub drobne opuchnięcia skóry (zwykle nazywane pryszczami), które mogą ulec zakażeniu lub wypełniać się ropą pojawiające się na twarzy, klatce piersiowej, ramionach, karku.

Zmiany, które znajdują się pod skórą nie mające ujścia, tzw. z białymi "czubami".

Ciemne zmiany z otwartym ujściem, tj. z czarnymi punktami "czubami".

Czerwone opuchlizny lub guzki, czasem wypełnione ropą krosty, które powstają ze zmian z czarnymi i białymi "czubami".

Jak już wyżej wspomniano istnieją pewne stany lub sytuacje, które mogą nasilać objawy trądzika. Pierwszą taką przyczyną są sytuacje stresowe. Dokładnie nie wiadomo dlaczego tak się dzieje ale odkryto, że wskutek stresu zwiększa się poziom androgenów we krwi co pociąga za sobą wzrost wydzielania łoju.
Ponadto stany prowadzące do wzmożonego wytwarzania potu (wysokie temperatury, wilgoć). Wzmożone pocenie zmniejsza drożność porów skórnych sprzyjając zastojowi łoju. Każda substancja o charakterze tłuszczów pokrywająca skórę może również poprzez zatkanie ujść mieszków włosowych nasilić zmiany trądzikowe.
Wreszcie kolejna istotna przyczyna zaostrzeń zmian skórnych: leki.
Wiadomo, że sterydy anaboliczne używane bezmyślnie przez niektórych sportowców wpływają bardzo niekorzystnie na stan skóry. W tym miejscu należy zaznaczyć, że trądzik u takich pseudosportowców jest najmniej dotkliwą zmianą jaka zachodzi w ich organizmie!
Inne leki niekorzystnie wpływające na skórę to: niektóre leki stosowane w padaczce.


LECZENIE

Zazwyczaj trądzik stopniowo ustępuje z wiekiem. Może to nastąpić po kilku miesiącach, może również po kilku latach.

Uwaga:

Wyciskanie zmian trądzikowych pogarsza sytuację, ponieważ poprzez miażdżenie tkanek w czasie wyciskania doprowadzamy do rozprzestrzeniania się zmian zapalnych, w związku z czym zmiany trądzikowe utrzymują się dłużej a czasem powodują powstanie blizn.

Każdy pacjent z trądzikiem powinien być najpierw zbadany przez lekarza dermatologa, któy na podstawie obrazu zmian skórnych, wieku pacjenta, chorób towarzyszących ustala najodpowiedniejsze leczenie.
Sporadycznie wystepujace zmiany skórne nie wymagają żadnego leczenia.

Zaleca się mycie skóry, dwa razy dziennie wodą z mydłem. Nie zaleca się stosowania mydeł bakteriobójczych z dwóch powodów:
Po pierwsze często są to preparaty drażniące skórę, po drugie bakterie towarzyszące zmianom trądzikowym w rzeczywistości stanowią prawidłową florę fizjologiczną skóry.
Jeśli dana osoba używa kosmetyków kryjących, czy innych kremów, powinny one być hypoalergiczne, robione na bazie wody.
Standardowe leczenie polega na podawaniu leków, które hamują produkcję wydzieliny łojowej oraz keratyny, ograniczają rozwój bakterii, stymulują złuszczanie naskórka po to, aby odblokować pory skórne.
W przypadku łagodnego trądzika, lekarz może zaproponować stosowanie maści lub kremu zawierającego nadtlenek benzoylu lub Tretinoiny - leku zawierajacego pochodną witaminy A ( należy pamiętać,że tretynoina zwiększa wrażliwość skóry na światło słoneczne oraz że leku nie należy stosować w czasie ciąży i laktacji).
Zainfekowane pryszcze mogą zostać otwarte tylko przez pielęgniarkę lub lekarza przy użyciu wyjałowionych instrumentów.
W przypadkach umiarkowanego lub ciężkiego trądzika stosowane są przede wszystkim antybiotyki z grupy tetracyklin.
Czasem można je łączyć z maściami zawierającymi pochodną witaminy A. Inne skuteczne antybiotyki to doustna erytromycyna, czy klindamycyna.
Antybiotyki mogą być stosowane zarówno w postaci doustnej jak i w postaci lotionów.

Uwaga: Leki stosowane miejscowo na zmiany skórne powinny być nakładane na czystą i suchą skórę.
Najlepszą porą na stosowanie leków miejscowych jest pora wieczorna przed położeniem się spać.
Większość leków stosowanych miejscowo można stosować również w ciągu dnia pod makijaż.
Kolejną istotną sprawą jest kwestia opalania. Wiele osób sądzi,że opalanie wpływa korzystnie na zmiany trądzikowe na skórze. Otóż nie jest to do końca prawdą. Korzyści z opalania wynikają z tego,że opalenizna maskuje zmiany skórne. Ponadto wysoka temperatura wysusza skórę co przynosi pewien korzystny efekt w przypadku zmian trądzikowych. Jednakże należy pamiętać, że efekt ten jest krótkotrwały i nie przeważa nad długo trwającymi szkodliwymi skutkami opalania się (wpływ promieniowania ultrafioletowego)
Najlepszym więc wyjściem dla osób chcących się opalać są beztłuszczowe lotiony i kremy (nie powinny być zbyt gęste)

Do leczenia przewlekłych zmienionych zapalnie cyst lekarz może stosować izotretynoinę doustną. Lek ten jest syntetycznym antybiotykiem na bazie witaminy A. Charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością w leczeniu trądziku o ciężkim przebiegu, z obecnością zapalnie zmienionych cyst. Terapia taka powinna być bardzo uważnie monitorowana. Kobiety przed rozpoczęciem stosowania leku powinny wykonać test ciążowy,ponieważ leku tego nie wolno stosować w ciąży(potencjalne uszkodzenie płodu).Ponadto w czasie stosowania preparatu izotretynoiny kobiety powinny zażywać doustne środki antykoncepcyjne.

Leczenie hormonalne w postaci doustnych środków antykoncepcyjnych jest korzystnym dodatkiem dla kobiet ze zmianami trądzikowymi.
Działanie tych środków wynika z korzystnego wpływu estrogenów w nich zawartych na poziom androgenów we krwi. Wynikiem tego działania jest obniżenie aktywności gruczołów łojowych w skórze.
Oprócz w/w istnieją środki o działaniu antyandrogenowym. Przykładem jest octan cyproteronu ( Diane 35 ED), który hamuje stymulację gruczołów łojowych przez androgeny.

Mniej znaną terapią jest wstrzykiwanie bezpośrednio w cystę triamcynolonu, rodzaju steroidu. Efektem ubocznym tego rodzaju działania może być czasowe ściemnienie skóry wokół miejsca iniekcji.

U niektórych dorosłych są widoczne trwałe ślady - blizny pozostające po cystach, głębokich pryszczach, szczególnie takich, które były zainfekowane. Blizny potrądzikowe można spróbować leczyć za pomocą zastrzyków z kortykosteroidami lub z kolagenem.
W celu poprawienia wyglądu skóry mogą być przeprowadzone zabiegi chirurgiczne. Pierwszy z nich to dermabrazja, która praktycznie polega na starciu zmrożonej skóry, a drugi - to chemiczny peeling. Obie metody prowadzą do usunięcia zniszczonej warstwy i odsłonięcia niezmienionych warstw skóry.

Źródło: http://www.medicover.com/pl 

--pomogłem??-daj soga--

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 69 Napisanych postów 4450 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 56524
no dobry teskt, dobry opis trądzika, ale mógłbys jeszcze napisac jak sie go leczy, więcej sposobów, jakies przykładowe maści, kremy ! nie wiecie moze, czy trądzik da sie leczyc swoim moczem ? tzw. urynoterapia, stosowalto ktos z was ?? jesli tak, to niech napisze czy pomogło, po jakim czasie itd. ! z gory dziekuje !

Bracia... czego dokonujemy za życia... odzwierciedla się w wieczności...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 2499 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 23442
dobra robota.sog sie nalezy ale niestety nie mam abonamentu.moze ktos za mnie da?

najslabsze psy najglosniej szczekaja

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 716 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 9168
Więcej o metodach leczenia trądzika:

W związku ze złożonym mechanizmem powstawania zmian trądzikowych, leczenie powinno być wielotorowe. Zaczynając leczenie danego pacjenta, należy uprzedzić go, że jest to choroba przewlekła, leczenie jest długie, a jego wynik zależy w dużym stopniu od starannego wypełniania wszystkich zaleceń. Obecnie preferuje się w leczeniu trzy kierunki. Są to : antybiotykoterapia, leczenie retinoidami oraz terapia hormonalna.

Antybiotyki znajdują zastosowanie w zmianach zapalnych i w zależności od stanu skóry stosujemy je doustnie i zewnętrznie lub tylko zewnętrznie.

Retinoidy czyli pochodne witaminy A zmniejszają wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe i regulują proces rogowacenia zmniejszając tym samym ilość zaskórników. Mają również działanie przeciw zapalne. Stosuje się je głównie zewnętrznie, a jedynie w ciężkich przypadkach doustnie.

Produkcja łoju przez gruczoły łojowe kontrolowana jest przez hormony androgenowe, których wyraźną aktywność stwierdza się w okresie pokwitania. Androgeny u kobiet produkowane są głównie przez jajniki i korę nadnerczy. Ich nadmiar jest przyczyną utrzymywania się uporczywych zmian trądzikowych u niektórych kobiet, zwłaszcza w III i w IV dekadzie życia.

Preparaty antyandrogenowe zmniejszają produkcję tych hormonów w organiźmie kobiety. Najczęściej stosowanym antyandrogenem jest lek "Diane 35", który ma również działanie antykoncepcyjne. Poprawa kliniczna następuje po około 3 miesiącach od rozpoczęcia kuracji.

Oprócz leczenia farmakologicznego, duże znaczenie w trądziku ma właściwa pielęgnacja skóry. Powinno się zalecać mycie twarzy łagodnymi preparatami maksimum dwa razy dziennie. Częstsze mycie wzmaga bowiem łojotok.

W celu zamaskowania wykwitów skórnych można stosować środki do makijażu zmywalne wodą. W przypadku podrażnienia skóry i nadmiernego przesuszenia po preparatach przeciwtrądzikowych należy aplikować kremy nawilżające , które nie stymulują tworzenia nowych zaskórników.

Nie potwierdzono doniesień o wpływie pokarmów na przebieg trądzika, w związku z tym dieta nie ma znaczenia w leczeniu tego schorzenia.

Po wyleczeniu czynnych zmian chorobowych , lekarz leczący powinien przekazać pacjenta w ręce doświadczonej kosmetyczki , która powinna zająć się usuwanie skutków trądzika takich jak przebarwienia czy blizny.
-------------------------------------------------------------------------------
__Kamil__ a co do urynoterapii to znalazłem fajna stronkę: http://bogstr.republika.pl/artukuly/mocz_1.html
Ja osobiście wolę raczej stosować się do znanych, sprawdzonych metod, chociaż kto wie- może rzeczywiście coś w tym jest

Zmieniony przez - radziu16 w dniu 2004-12-05 20:33:02

--pomogłem??-daj soga--

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11126 Napisanych postów 51318 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
Bylem u dermatologa u siebie w przychodni-szpitalu mswia ,gosciu za bardzo na rzeczy sie niezna jak to okresil na nosie mam jakies wągry :) dobra nazwa hehe ,przepisywal rozne wynalazki nic nie dziala ,a na tricepsach jakies syfry z bialymi grudkami i to od wielu lat w sumie nie przeszkadzaja ale tez nie pomagaja ,moze cos polecicie na to on mi przepisal propy lacty care firmy steifel za 20-30zl ale czytalem ze to jest na zgrubiala skore itd. to na tricepsy a na noc brevoxyl nic nie pomoglo a syfy to dawercin przeciez to ma alkohol , lekarz amator-gawedziaz, w jedynym co mi pomogl to mialem jakies uczulenie na mordzie od ktoregos z lekow na syfy cala twarz czerwona to elocom mi przepisal -to dobry lek sprawdzil sie .
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 55 Napisanych postów 533 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2237
elocom to steryd i pewnie ze pomogl tylko to glupota stosowac go na twarz ten koles naprawde nie wie co robi

"po co byc za wysoko jak mozna spokojnie byc nisko"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11126 Napisanych postów 51318 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
steryd?-dziala na miesnie ?))))))) znaczy jest masc i krem ,niepamietam co on mi przepisal
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 55 Napisanych postów 533 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2237
heheh raczej nie

"po co byc za wysoko jak mozna spokojnie byc nisko"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 3
Ja również nie ufam do końca mojemu dermatologowi. Trądzik mam od dłuższego czasu, i jest raczej nie-zwalczalny. Dopiero bardzo niedawno udałem się do specjalisty - powiedział że wrzuci mnie na kurację pochodnymi witaminy A.
Zastanawiam się jednak nad możliwymi efektami ubocznymi, oraz obostrzeniami jakie się wiążą z tym leczeniem: otóż gdzieś słyszałem, że leczenie to wpływa na psychikę, jest w stanie pogłębić ewentualne stany depresyjne pacjęta itp.
Ponadto lekarz powiedział mi, nie podając przyczyny i niewiele wyjaśniając, że podczas 8 miesięcy kuracji obowiązuje mnie ścisły post jeżeli chodzi o czekoladę, a także różne produkty mleczne...
A najdziwniejsze, i najbardziej zastanawiające zalecenie, to szlaban na wysiłek fizyczny... Ponoć przez 8 miesięcy nie mogę się męczyć dłużej niż 40 minut dziennie - niezależnie od stopnia wysiłku... Czy ktoś mógłby potwierdzić lub zdementować te założenia?

Jest jeszcze jedna kwestia: czy w przypadku takiego leczenia może dojść do uczulenia na słońce? W wakacje zwykle pracuję jako ratownik na plaży, nie wiem czy nie będe musiał zrezygnować w tym roku...

Zmieniony przez - apkd w dniu 2009-02-25 09:17:52

Zmieniony przez - apkd w dniu 2009-02-25 09:18:50
...
Napisał(a)
Usunięty przez krzykacz za pkt 7 regulaminu
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Wiek 28 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 16
...
Napisał(a)
Usunięty przez anubis84 za pkt 7 regulaminu
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Wiek 36 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 25
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Oparzenie skóry na twarzy!!!

Następny temat

oczyszczanie jelit domowymy sposobami

WHEY premium