SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[art] Motywacja w sporcie.

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 7630

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 878 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 38975
Witam. Jako , że zająłem II miejsce w konkursie organizowanym przez dział Grappling prezentuję swoją pracę . Miłego czytania ;)


Temat: Motywacja do treningu:

Każdy z nas został wyposażony przez matkę naturę w różne mechanizmy obronne : psychiczne jak i fizyczne , ułatwiające nam przetrwanie w warunkach ekstremalnych. Są nimi między innymi chęć przetrwania , samokontrola ,represje , zachowania obsesyjne, racjonalne myślenie , idealizacja, identyfikacja, techniki unikania itd. Oprócz nich posiadamy także
mechanizmy pobudzające człowieka do rozwoju i przekraczania własnych , bliżej nieokreślonych granic. Jednym z naturalnych mechanizmów umożliwiających rozwój pojedynczego człowieka, grupy czy też całej społeczności jest mechanizm motywacji . Ja postaram się opisać tę siłę działania w ujęciu treningów , sportu i wysiłku fizycznego w sposób wyczerpujący , a zarazem zrozumiały. Opierając się na własnym doświadczeniu , własnych poglądach i przekonaniach , literaturze, informacji z wykładów ( jestem studentem AWF , także ten temat od dawien dawna był w kręgu moich szerokich zainteresowań) , filmach czy też , jakże ważnej w tym aspekcie muzyce. Drogi czytelniku pozwól , że zacznę od wyjaśnienia pojęcia jakim jest motywacja.

Motywacja jest siłą poruszającą do działania i ukierunkowującą je na określone cele. Stanowi ona proces wewnętrzny aktywizujący jednostkę do działania .Na proces motywacyjny składa się cały zespół motywów. To one pobudzają człowieka do działania, a co najważniejsze , nadają temu działaniu określony kierunek. Tomasz Tomaszewski w swojej książce
Pt. "Psychologia" określa motyw jako : „ Stan wewnętrznego napięcia od którego zależy możliwość i kierunek aktywności organizmu".

Stan wspominanego napięcia powstaje przede wszystkim z dwóch powodów:
1)na skutek konieczności zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka
2)na skutek realizacji zadań stawianych sobie przez człowieka lub narzucanych mu przez innych ludzi
Wymieniając w/w podpunkty należało by je trochę rozwinąć w roli wyjaśnienia. Otóż , jak powszechnie wiadomo w drodze do osiągnięcia celu potrzebne są motywy. Motywy mogą być koniecznością zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka jakimi bez wątpienia są: motyw przetrwania, przeżycia, zdobycia pożywienia , potrzeby fizjologiczne , motywy seksualne, zależności i oparcia.. Wymienione przeze mnie terminy z pewnością możemy zaliczyć do pierwszych pięter Piramidy potrzeb wg Abrahama Masłowa. Aczkolwiek następną, bardzo ważną rolę w życiu i rozwoju człowieka (nie tylko osób uprawiających sport) odgrywają motywy realizacji zadań stawianych przez siebie lub narzucanych przez innych ludzi . I właśnie To będzie głównym tematem pisanej przeze mnie pracy.

Żyjemy w pięknych czasach, mamy wszystko, jednak te czasy zabijają psychikę ludzi, szczególnie młodych - problemem jest brak zajęcia, brak ukierunkowania, szybkie poddawanie się. Poszukujemy przysłowiowego klucza do drzwi , którym jest ów motywacja.
Od wielu lat była powodem porażek i sukcesów , a jej moc skierowana na osiągnięcie celu jest oczywista. Jej głównym zadaniem jest sukces i dojście do granic możliwości naszego organizmu. Procesy motywacyjne wyrażają się w takich zjawiskach , jak pragnienia, chęci , dążenia do czegoś i obawy przed czymś. Wszystko to składniki , a ich wypadkową jest dążenie do określonego celu . Inaczej mówiąc wyniku danej czynności , który musi spełniać następujące warunki :
-powinien być oceniony przez daną osobę jako użyteczny
-powinien być oceniony jako możliwy do osiągnięcia ( co z tego , że naszym pragnieniem będzie wylecieć promem kosmicznym na słońce , jak powszechnie wiadomo ,że jest to niemożliwe)

Podchodząc do tematu od strony czysto teoretycznej warto też wspomnieć o cechach ,które charakteryzują motywację tj:

1.Kierunek aktywności ludzkiej zmierzającej do osiągnięcia celów dodatnich lub ujemnych. W takim ujęciu motywy można utożsamić z celami aktywności. Cele dodatnie to takie , do osiągnięcia których dąży człowiek. Celów ujemnych człowiek unika. Wszystko ściśle wiąże się z emocjami. Jak zwykł mawiać słynny pisarz i psycholog Brian Tracy : „ Nieważne skąd pochodzisz. Ważne dokąd zmierzasz."

2.Natężenie procesów motywacyjnych można charakteryzować przez siłę , intensywność i wielkość motywów. Trudno jest skłonić człowieka , którego postępowaniem kieruje silny motyw , do zmiany kierunku jego działalności. Intensywność motywu można wyrazić zdolnością człowieka do wysiłku włożonego w osiągnięcie celu.

Pamiętaj : „ Jeśli wzrok masz utkwiony w cel , nie widzisz przeszkód , ale jeśli stracisz cel z pola widzenia, widzisz same przeszkody." cyt. Santiago Steele ( 2002)
Schemat powstawania motywacji człowieka:

1 ) Silny bodziec powodujący gwałtowny wzrost motywacji.
2) Kontynuacja motywacji na wysokim poziomie
3) Lekki spadek motywacji , często niezauważany przez jednostkę
4) Duży spadek motywacji , który znacząco wpływa na zachowanie i samopoczucie człowieka
5) Brak efektywności w działaniu sprowadzający do „ parteru" naszą motywację
6) Okres kryzysowy dla naszej psychiki ( Na tym etapie zadajemy juz sobie takie pytania jak: Czy warto to dalej ciągnąć ? Czy warto dalej ćwiczyć ? Po co mi to ? Czy to już koniec mojej kariery ?) . Trzeba dodać , że to właśnie w tym stadium można odróżnić osobę bardzo silnie psychicznie od osoby , która ćwiczy głównie z pobudek zewnętrznych np. pieniądze czy choćby chęć pokazania się przed kolegami. Te pierwsze będą próbowały powrócić do czynności , którymi się zajmowały natomiast ci drudzy ulegną słabościom i ostatecznie poddadzą się.
7) Spadek motywacji do zera i zaniechanie działań dalszego samorozwoju

Ponadto uważam , że odnosząc się do motywacji nie sposób nie wspomnieć o bardzo ważnym I prawie Yerksa-Dodsona , które brzmi następująco:

„W miarę wzrostu natężenia motywacji sprawność działania wzrasta do pewnego poziomu, po czym zaczyna spadać , a przy bardzo wysokim natężeniu motywacji sprawność działania jest niska".

Obrazuje to poniższa rycina:




Prawo te jest swojego rodzaju przestrogą. Dla przykładu , z prawa tego wynika , że uprawiający np. judo powinien mieć odpowiedni poziom chęci do pracy , by wykonywać ją dobrze , lecz jeśli zależy mu na wynikach pracy za bardzo , jeśli podchodzi do treningów zbyt perfekcjonistycznie , napięcie motywacyjne, które przy tym się wytworzy , wpływa na wzrost poziomu niepokoju i może dezorganizować jego działanie , pogarszając wyniki.

Co może wpłynąć pozytywnie na naszą motywację ? Czyli jak wpływają poszczególne czynniki na poziom motywacji.

Rola poświęcenia
Jak pewnie większość z was zdążyła zauważyć , na osiągnięcia człowieka czy to w sporcie, , czy w życiu codziennym bardzo duży wpływ mają postawy i stosunek do podejmowanych zadań. Przecież nie każdy został obdarzony niebywałym talentem i uzdolnieniami. Większość z nas- sportowców , wszystko to , co do tej pory osiągnęliśmy wypracowała długimi godzinami spędzonymi na Sali. Na potwierdzenie pozwolę sobie przytoczyć kawałek tekstu utworu jednego z zespołów polskiego hip- hopu : „Szybki start , do mety długa droga". Także nie jest nigdzie powiedziane , że Ci ,co na starcie mają talent i warunki do ćwiczeń dalej zajdą od osoby startującej od zera , z małym bagażem doświadczeń. Jak mawiał wielki mówca grecki , Demostenes : „Małe szanse są często początkiem wielkich przedsięwzięć" . To właśnie ów poświęcenie i oddanie sprawie czyni nas lepszymi od naszych rywali .
Teraz Drogi czytelniku zatrzymaj się na chwilę i pomyśl. Ile razy po treningu wyszedłeś zlany potem do suchej nitki ? , ledwo o własnych siłach , jednak z uśmiechem na twarzy i przeświadczeniem że było warto? Krótko mówiąc: Uczucie nie do opisania! To właśnie starania z całych sił i olbrzymi wkład pracy czynią z ciebie wojownika , nieważne czy dopiero zaczynasz , czy jesteś już na wyższym etapie treningów . Poświęcenie jest przysłowiowym kluczem do motywacji , która z kolei wpływa na nasz sukces , bądź jej brak na niepowodzenia . Tak więc poświęcenie z pełnym zaangażowaniem to świetna postawa, prowadząca do fenomenalnych efektów .

Rola Emocji
Emocje odgrywają bardzo ważną rolę w procesie motywacyjnym człowieka. Jak mówi Santiago Steele : „Emocje są miarą psychologicznego przygotowania do zaprezentowania swoich umiejętności." Proces emocjonalny decyduje o poziomie energii , jaką człowiek angażuje w działanie , oraz o tym , czy energia ta zostanie zużyta na utrzymanie istniejącego stanu rzeczy- stanu, który ją wyzwolił , czy też jego likwidację.
Emocje mogą wpływać na nas pozytywnie , co będzie objawiać się wzmożoną aktywnością , koncentracją oraz większą pewnością siebie w tym , co robimy. Jednak jest także ta zła strona medalu ,do której należą emocje negatywne. Powodują nadmierny stres , blokadę , napięcie psychiczne i fizyczne oraz utratę koncentracji. Z powyższych informacji wynika , że emocje mają do wtrącenia swoje przysłowiowe „3 grosze" w procesie motywacji.

Rola rówieśników i przyjaciół
Myślę , że jest to podstawowy czynnik , od którego będzie zależeć nasza motywacja i poziom zaangażowania w spełnianiu naszych „marzeń". Otóż wielu z nas uprawiając sport nie robi tego samodzielnie , bez wsparcia innych , w ciszy i miejscu do którego nikt nigdy nie zagląda. To właśnie nasi znajomi motywują nas do dalszej pracy i osiągania coraz to lepszych wyników. Cieszę się, że należę do tej grupy ludzi , na którą duży wpływ mają przyjaciele. To oni pomagają nam w sytuacjach kryzysowych , dodają nam otuchy w chwilach zwątpienia , nie pozwalają nam się poddać. Ileż to razy od partnera treningowego słyszałeś : NIE MOŻESZ SIĘ TERAZ PODDAĆ !!! musimy to zrobić , nie wyjdziemy z Sali dopóki nie wykonamy zamierzonego elementu. A coraz to lepsze wyniki osiągane przez jednego , motywują drugiego do jeszcze cięższej pracy i przykładania się do treningów. Czy to w zapasach , które kiedyś trenowałem , czy teraz ,kiedy trenuję gimnastykę i ćwiczę na siłowni. Można pokusić się o stwierdzenie , że zachodzi swego rodzaju korelacja , która wpływa pozytywnie i nadaje sens naszemu działaniu.
W myśl słynnego motta Jednostek specjalnych : „ Who dares, wins" - „ Kto ryzykuje wygrywa".

Rola rodziny:
Wpływ rodziny na motywacje jest chyba każdemu tu z nas znany .Czy też to pamiętacie, gdy wasi rodzice pojawiali się na meczach lub treningach aby was dopingować ? Z pewnością to były wspaniałe i beztroskie chwile . Chociaż do tej pory możemy znaleźć oparcie w Ojcu czy Matce. To oni nam dawali pierwsze rady , to oni zaszczepili w nas chęci i po nikąd motywację do uprawiania sportu. Rodzina jest ogromnym motywatorem czego najlepszy udowodnieniem będzie opisane przeze mnie niezbyt przyjemne , ale dające do myślenia zdarzenie. Otóż kiedy jeszcze miałem niewiele ponad 10 lat , mój Ojciec , zapalony rybak, pasjonat wędkarstwa miał bardzo przykry wypadek podczas pobytu nad jeziorem, zimą. Wpadł pod lód i nie miał jak się sam uratować , nie wołał także o pomoc bo wiedział , że w okolicy nikogo nie ma . Jednak po pół godziny walki pod lodem , w ujemnej temperaturze , zanurzony prawie do szyi został wyratowany przez miejscowych rybaków- ( za co im bardzo dziękuje.) Zabranego karetką do pobliskiego szpitala udało się wyratować . Po 2 tygodniowym pobycie , wrócił do domu. Wtedy opowiedział mi jak do tego doszło i jakim cudem przeżył. On na to odpowiedział : „ Motywacją do tego , że tu jestem jest moich 3 synów , których nie mogłem zostawić" . Jako jeszcze młody dzieciak nie bardzo wszystko rozumiałem, jednak z wiekiem odbiło się to na mojej psychice , która zaprocentowała w mojej pasji - sporcie . Do dziś dzień przypomina mi się ów sytuacja w chwilach gdy brakuje mi motywacji do treningów , a wtedy zadaję sobie takie pytanie : „Jak ja nie mogę wygrać , kiedy to, mój ojciec był w dużo gorzej sytuacji i wygrał walkę ze śmiercią ?? jak ?." Myślę , że historia ta jest najlepszym przykładem na to ,że rodzina i bliscy są najlepszym motywatorem do działania , dzięki czemu możemy wydusić z siebie choćby resztki drzemiących w nas sił.


Rola Otoczenia
Na pewno jest wam znane przysłowie : „ Z kim przystajesz takim się stajesz" lub „Jeśli wkraczasz między wrony musisz krakać jak i one". Czyli najprościej ujmując większość( nie wszyscy) z nas utożsamia się z grupą , ludźmi z którymi przebywa . Wielu z nas zaczęło ćwiczyć z tego powodu , iż ludzie z którymi przebywamy na co dzień , też to robią. Ileż to razy chcieliśmy się popisać przed znajomymi czy dziewczyną , że coś trenujemy . Poniekąd wpływa to na nasze procesy emocjonalno- motywacyjne jednak w ten sposób stajemy się zależni od miejsca i sytuacji ,w której w danej chwili się znajdujemy. Robimy coś - bo inni też robią. Można to zaliczyć do motywacji , ale myślę , że jest ona krótkotrwała i na dłuższą metę nie opłacalna. W ten sposób stajemy się zależni od innych i nasza „ niby pasja" po upływie czasu staje się bolesną rutyną.


Rola filmów i muzyki
Bardzo ważny element wpływający na poziom naszej motywacji. Każdy z nas oglądał przecież tak fantastyczne produkcje o tematyce sportowej jak np. Rocky , Wejście Smoka , Never Back Down czy Siła Spokoju. Po których chciał od razu wyjść na salę i tak jak główny bohater, dać z siebie wszystko na treningu . Chcemy trenować jak nasi idole i wyglądać tak jak oni .Jeden z nas będzie fanem popularnego Rockiego Balboy , drugi zaś Channinga Tatuma z filmu „ Fighting". Każdy ma swojego filmowego bohatera z którego czerpie motywację do dalszej pracy nad sobą.
Drugim członem naszej drabinki motywacyjnej jest muzyka . Badania naukowe potwierdzają, że muzyka wpływa bardzo pozytywnie na nasz organizm , samopoczucie, zachęca nas do działania i wzbudza w nas pozytywne emocje . Każdy z nas ma swój ulubiony typ muzyki . To ona pełni rolę paliwa napędowego naszego organizmu . Dodaje mocy podczas ostatnich powtórzeń , powtórek chwytów , kombinacji i minut treningów. Dlatego tak często na siłowniach , boiskach czy salach możemy zobaczyć osoby trenujące w słuchawkach na uszach. Osobiście muzyka motywuje mnie zawsze , kiedy tego potrzebuje .Pobudza i uspokaja w ciężkich momentach życia. Jest swego rodzaju nauczycielem dla tych , którzy potrafią szukać i wyciągać wnioski.

Rola autorytetów w świecie sportu
Autorytety w naszym życiu , czyli wzorce do naśladowania. Są to osoby cieszące się w jakiejś dziedzinie lub opinii innych ludzi szczególną powagą. Inspirują nas do działania, posiadają konstruktywny wpływ na nasz rozwój i nadają właściwy kierunek motywacji .Dla tych trenujących boks autorytetem może być Mike Tyson , dla kulturystów Dorian Yates czy Ronnie Coleman , dla judoki - Paweł Nastula , a dla piłkarza Leo Messi . Każdy ma swoich idoli , których próbuje naśladować. Suma sumarum rola autorytetu w dzisiejszych czasach wydaje się być szczególnie ważna , ponieważ każdy z nas potrzebuje swoistego punktu odniesienia.


Na koniec przechodząc już bardziej ogólnikowo i w przenośni do pojęcia motywacji : można ją porównać do swoistego warsztatu. Jako swój szef jesteś zobowiązany do jego budowy , nadzoru, udoskonalania," kupna nowych części", zaangażowania w projekty, jednak tylko od Ciebie będzie zależeć efekt końcowy .To czego się nauczysz i udoskonalisz, nieważne czy w pracy , czy w szkole, na treningach czy też w codziennym życiu będzie Twoje i nikt już tego Tobie nie odbierze. Nie patrz na innych i rób to, co kochasz , trwaj w tym za wszelką cenę. „Więc odwiąż liny , opuść bezpieczną przystań , złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj , śnij , odkrywaj i spełniaj swoje pasje." cyt. Mark Twain.


BIBLIOGRAFIA :

1.Formański Jacek , „Psychologia" , wyd. II , głównie strony: 93 -110
2.Parzalski Dariusz , „Psychologia sportu" , wyd. I , głównie strony : 63-66 , 130-133
3.Philip Zimbardo , „Psychologia i życie" r.1999 , strony :102, 401-406, 665-666,750-760 , 791-793 , 955
4.Sekuła Zofia , „Motywowanie do pracy , Teorie i Instrumenty" r.2008 strony: 9-27
5.Jarvis Matt , „Psychologia sportu" - Dział : Motywacja w sporcie- strony uwzględniające motywację wewnętrzną i zewnętrzną , niestety tylko z e-booka dorwałem - dziękuje jednemu z moderatorów za podanie tego autora .
6.„Podręczna Encyklopedia PWN" , wyd. naukowe PWN r.2002
7.„Słownik wyrazów Bliskoznacznych"
8.Notatki z wykładów z przedmiotu Psychologia i Teoria wychowania fizycznego(podziękowania kieruję wykładowcom mojej uczelni)



Zmieniony przez - Rafał_B w dniu 2011-07-29 13:03:16

W pogoni za lepszej jakości życiem...

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 50 Napisanych postów 12867 Wiek 31 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 90343
No naprawdę ładna praca :>
To ja się nie dziwie, że nie miałem szans xD

Pozdrawiam.

Trening bez nóg, to jak seks bez orgazmu.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 1077 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 3753
To ja myślałem, że moja praca jest dobra

Jeszcze raz gratuluję !
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 1892 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 11152
Brawo, bardzo dobrze sie czyta.
Ciekawy ten watek o motywacji gdy rosnie tak szybko na poczatku a pozniej szybko spada.
A tak poza tym mozna w niej odszukac nowy zapal do treningu.

Podoba mi sie -> " Jeśli wzrok masz utkwiony w cel , nie widzisz przeszkód , ale jeśli stracisz cel z pola widzenia, widzisz same przeszkody." cyt. Santiago Steele ( 2002)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 206 Wiek 28 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 4437
Praca jest genialna.Super się czyta.SOG!!

Z dnia na dzień coraz lepiej.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 23860 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 147326
mrocznyy

GRATULUJE jeszcze raz i dorzucam soga, świetna praca musze pozapisywac w zakładkach i na spokojnego przy kawie poczytac.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Super! Ciekawy ten wykres, sam po sobie to zauważyłem

Świetnie się czyta, zasłużone zwycięstwo
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Walki Mike Tysona.

Następny temat

Fizyka a siła udeżenia

WHEY premium