SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

kajdankowanie (aspekt prawny)

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 9936

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 230 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1700
Witam, czy "cywil" (człowiek bez licencji, nienależący do żadnej ze służb) podczas napaści, czy po ujęciu włamywacza ma prawo go związać np taśmą klejącą (czy inny prowizorycznym środkiem). Jak policja/sąd patrzy się na sytuacje, w których broniący się skuje napastnika kajdankami nylonowymi, czy warto w ogóle nosić taki sprzęt przy sobie?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 37 Napisanych postów 3273 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34107
Nie może. Jeśli chodzi o akt normatywny to będzie bodajże art. 189 KK.

art. 189§ 1. Kto pozbawia człowieka wolności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

PS. Jako, że kajdankowanie następuje po odparciu ataku jest to skądinąd przekroczenie granic obrony koniecznej, ofiara kontynuuje "obronę" mimo, że jest już po ataku.

art. 25
§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.

§ 2. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

§ 3. Sąd odstępuje od wymierzenia kary, jeżeli przekroczenie granic obrony koniecznej było wynikiem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.


Zmieniony przez - d0l4r99 w dniu 2011-01-03 17:16:26
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2359 Napisanych postów 30605 Wiek 39 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270688
hmm... masz prawo ująć kogoś na gorącym uczynku lub w bezpośrednim poscigu(co ważne ciągłym!!!) za sprawcą i zatrzymać go do czasu aż zjawi się policja(lub samodzielnie przekazać go na posterunek). Nazywa się to zatrzymaniem obywatelskim. Ma to zastosowanie do przestępstw,a wiec do KPK.
Nie wiem natomiast czy ma to również zastosowanie do wykroczen i tamtejszego kodeksu,a nie chce mi sie przeszukiwac neta teraz

aha,co ważne. Kajdanki nie są zabronione wg ustawy o broni i aminicji. Są też normalnie dostępne w bardzo wielu sklepach i nawet nie trzeba mieć 18 lat by pewne rodzaje kajdanek dostać

natomiast kwestie ich użycia...nigdy nigdzie nie widziałem by icg użycie było zabronione jeśli oczywiscie nie łamie to prawa(np tego co Dollar wymienił)

Zmieniony przez - QUEBLO w dniu 2011-01-03 19:01:00

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 697 Wiek 47 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 5107
Ciekawe pytanie i w zasadzie bez jednoznacznej odpowiedzi. Kwestię ujęcia (pot. zatrzymania obywatelskiego) reguluje kodeks postępowania karnego a dokładnie art. 243

Art.243. § 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
§ 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.


Wynika z tego tylko to, że można ale nie wynika jak. Interpretacji ujęcia jest tyle ile prawników , a wyroków sądowych jak na lekarstwo. Jedną z popularniejszych wykładni jest wykładnia która zakłada możliwość zamknięcia w pomieszczeniu, skrępowania itp. a wynika ona z językowej wykładni słowa ująć (złapać, schwytać, trzymać ect.), a więc do czasu przekazania (niezwłocznie czyli bez zbędnej zwłoki czyli niezwłocznie ) )Policji jakoś musimy delikwenta kontrolować bo jaki sens miałoby ujęcie gdyby zaraz nam uciekł.

W tym miejscu pojawia się inne pytanie. Jak długo możemy przetrzymywać ujętą osobę skoro nie ma jednoznacznie wskazanego terminu przekazania Policji? Ja mam swoją wykładnie ale chętnie poczytam twórczość innych.

Mój blogo-dziennik: http://www.sfd.pl/temat425050 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 230 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1700
A co z posiadaniem kajdanek, nie wiem czy nie mieszam, ale jeśli zwiąże przestępce sznurówką to jest to czyn nieplanowany, ale jeśli posiadam już plastikowe tasiemki do kajdankowania to już inna sprawa. Nie wiem czy słusznie ale dostrzegam tu analogię to omawianym na pewnym seminarium temacie użycia własnego noża, a użycia noża napastnika.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 697 Wiek 47 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 5107
Żadna forma posiadania nie jest zabroniona. O użyciu wspomniałem powyżej.
Inna kwestia to taka, że i tak to ewentualnie Sąd będzie oceniał Twoje postępowanie.

Mój blogo-dziennik: http://www.sfd.pl/temat425050 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 1163 Wiek 47 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 13357
Według tego jak mnie uczono 234 KPK (tzw. ujęcie obywatelskie) dopuszcza krępowanie ujętego. Natomiast pozostaje kwestia jak to będzie uczynione - czy nie wyrządzi mu szkody na zdrowiu, czy było humanitarne, konieczne, etc. Jeżeli użyjesz taśmy izolacyjnej, czy opasek instalacyjnych, to luzik. Jeśli będziesz chodził po ulicy z kajdankami w kieszeni, ktoś może zapytać, po co ci to i zaczną się kłopoty, bo może wcale nie było sytuacji 234 KPK, tylko szukałeś okazji użycia kajdanek, żeby spełnić swoje fantazje . A wtedy to już 189 KK (pozbawienie wolności), może nawet w związku z 197 KK (zgwałcenie)

edit: ortografia, przypisy

Zmieniony przez - Transi w dniu 2011-01-04 11:16:33

Denerwować się, to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 11983 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 79498
Nawiązując do tego co napisał Transi.Bierzesz dwa paski zaciskowe ze sklepu elektrycznego,łączysz je ze sobą robiąc pętle jak w kajdankach i nosisz ze sobą,a jak trzeba skuć gościa,to go kujesz.Zawsze możesz powiedzieć,że paski prawie zawsze nosisz ze sobą,bo przydają się do napraw różnych rzeczy.W sądzie raczej karać za posiadanie pasków nie będą,jak powiesz,że oponent był bardzo agresywny.Sam w robocie kiedyś pasków tych używałem,bo żal mi było wydawać 7 zł na kajdanki plastikowe,a raz trzeba było skuć więcej niż dwie osoby

Zmieniony przez - słaby 56 w dniu 2011-01-04 15:10:31

Raczej ustapić niż zranić,raczej zranić niz okaleczyć,raczej okaleczyć niż zabić,prędzej zabić samemu,niż dać się zabić.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 37 Napisanych postów 3273 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34107
Skądinąd, jak to dobrze przemyślałem to rzeczywiście nie ma konkretnego zapisu zabraniającego kajdankować w wypadku 234 kpk, więc teoretycznie jest to dozwolone, chociaż zastanawiam się cały czas nad ta interpretacją.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Światowy Dzień Tai Chi i Chi Kung 2011

Następny temat

Gaz obronny - jaki, gdzie kupić, jak używać.

WHEY premium