SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pytanie o Sai

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 2401

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51562 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816


DObry...czy wie ktos cos o Sai....wyglada to tak jak na zdjęciu...wygląda to tak jak na zdjęciu...czy zna ktoz moze jakąs strone o tym typie broni??Wogule co mozecie mi o tym powiedziec....za wszystkie informacje stokroć dzięki...

Wybrałem to co najlepsze...wybrałem oyama karate
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51562 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Za kolebke sai uznaje sie Okinawe. W czasie japonskiej okupacji na Okinawie obowiazywal zakaz posiadania broni, zakazy byly na tyle absurdalne ze nawet odbierano w wioskach siekiery i noze. Oczywiscie takie zakazy wplynely na postawe mieszkancow Okinawy, zaczeli oni zajmowac sie karate i kobudo, by moc sie bronic--a ze broni jako takiej nie bylo wiec, zaczeli oni uzywac jako broni narzedzi rolniczych tak zmodyfikowanych, by mogly sluzyc jako bron. Do taich broni nalezalo tez sai- na codzien bylo ono wykorzystywane do sadzenia ryzu-w otworach powstalych po jego wbiciu w ziemie sadzono ryz. Jednak gdy chlop zostawal zaatakowany-sai zmienialo sie w bron- dzieki ktorej mozna bylo sie np obronic przed mieczem-blokujac go. Najczesciej uzywano pary sai, a trzecie jako zapasowe bylo noszone za pasem i najczesciej uzywane do rzucania. Wkrotce sai dotarlo do Japoni jako jutte, gdzie o jego przydatnosci w walce z mieczem(blokowano nim pchniecia mieczem) przekonali sie policjanci- przy czym uzywane przez nich jutte posiadalo tylko jeden rog przy rekojesci.
Sai moglo byc uzyte takze do uderzenia w newralgiczne miejsca.

Sai sklada sie z:
SAKI - zakończenie klingi -najczęściej zaokrąglone
MONOUCHI - klinga
MOTO - środek osłony- miejsce zetknięcia się rogów i klingi
YOKU - kolec boczny- wykorzystywany do zatrzymywania miecza
TSUME - zakończenie kolca bocznego.
TSUKA - rękojeść- owinięta bawełnianą wstążką
TSUKAGASHIRA - głowica


"Kto pokonuje innych jest silny. Ten kto pokonuje siebie jest potężniejszy."
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51562 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dzięki wielkie....Łap Soga za to..:)

Wybrałem to co najlepsze...wybrałem oyama karate
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 681 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2781
Sai

Sai, inaczej "róg śmierci", jest bardzo często wykorzystywaną dzisiaj bronią przez szkoły karate. Zgodnie z tradycją kolebką tej broni jest Okinawa, ale sai występowało również w całej południowo-wschodniej Azji, od Indii po Filipiny. Jest to broń krótkiego zasięgu, bardzo przypominająca trójząb, zwykle wykonana z żelaza i mierząca od czterdziestu do sześćdziesięciu centymetrów długości.
Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda jak bardzo krótki miecz, jej wierzchołek jest tępy. W około jednej trzeciej odległości od dołu trzonu przeciwległe umieszczone są dwa kolce, które służą do trzymania broni. Używając sai, zwykle w parze z drugim sai, można było zabić lub okaleczyć przeciwnika ciosem w kark lub pchnięciem w gardło albo oczy. Koniec rękojeści sai był często używany do uderzenia w newralgiczne punkty lub skronie. Są tylko dwa podstawowe sposoby trzymania sai -jeden to trzymanie go ostrzem zwróconym na zewnątrz, drugi z ostrzem skierowanym do wewnątrz.


Posługiwanie się sai wymaga surowego treningu i wielkich umiejętności. Kiedy po raz pierwszy pojawiło się w Japonii, siły policyjne używały ich jako rodzaju żelaznej pałki. Japońska policja uważała sai za bardzo skuteczne w blokowaniu pchnięć ostrego jak brzytwa samurajskiego miecza. Podczas aresztowań uderzano nimi we wrażliwe punkty przestępców i w ten sposób ich osłabiano. Później Japończycy zmienili kształt sai przez odjęcie jednego zęba, a jego nazwę na jutte. Tej zmodyfikowanej broni używano stosunkowo długo, dopóki nie została zastąpiona przez pistolet.


Według przekazów pierwotną wersję sai nosił bramiński bóg Indra, który był strażnikiem świętych miejsc, a szczególnie świątyń. W Azji używano różnych wersji tej broni. W Indonezji na przykład znana jest jako tja bang, a w Chinach nazywa się titkio. Jednakże ta starożytna broń zadomowiła się na dobre w karate. Jednym z najlepszych ekspertów w praktyce sai w USA jest japoński mistrz karate Fumio Demura.
Dziś używane przez karateków sai wykonane jest za miast żelaza z hartowanej stali. Obecnie nie jest używa na jako broń w ścisłym tego słowa znaczeniu; karateka używa sai na pokazach specjalnych sai-kata, znanych jako jigen. Robi niesamowite wrażenie w czasie prezentacji na zawodach; nadgarstki i ręce z zachwycającą zręcznością wykonują trudne i bardzo szybkie ruchy.

Współczesną odmianą tej broni jest teleskopowo składające się metalowe sai. Zarzucone ku dołowi, rozkłada się w długą stalową pałkę mierzącą około trzydziestu centymetrów. Broń ta staje się coraz bardziej popularna jako forma ochrony przed rabusiam

Nie sztuką jest bić sztuką jest się bronić nierobiąc napastnikowi krzywdy.

Nie sztuką jest bić sztuką jest się bronić nierobiąc napastnikowi krzywdy.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51562 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

czy ktos sie orientuje

Następny temat

pytanie o cwiczenia z pilka bokserska

WHEY premium