SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Szkodliwość Kreatyny

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 27592

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 2275 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9426
Siemka pewnie nie każdy o tym wie"Unijni naukowcy przestrzegają przed stosowaniem kreatynyBruksela,Berlin (PAP/DPA) - Naukowcy z Unii Europejskiej przestrzegają przed skutkami stosowania związku organicznego - kreatyny, którym posiłkują się sportowcy od wielu lat.

Komitet Naukowy Unii Europejskiej zaapelował do sportowców we wrześniu ubiegłego roku, aby zredukowali stosowanie kreatyny, negatywnie oddziaływującej na mózg, wątrobę, nerki oraz muskulaturę.

Sportowcy w poszukiwaniu "złotego środka" powodującego sukcesy przekraczają znacznie konsumpcję kreatyny, nie znajdującej się dotychczas na liście dopingowej opublikowanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Kreatyna jest związkiem organicznym zawierającym azot. Występuje w organizmach zwierzęcych, głównie w mięśniach. Jej obecność warunkuje stan napięcia i kurczliwość mięśni.(PAP) jej/sab/"

"Kreatyna podejrzana jest o wywoływanie rakaWarszawa (PAP) - Kreatyna, często stosowana przez sportowców jako składnik odżywek, jest podejrzana o wywoływanie raka - ostrzegła Francuska Agencja Bezpieczeństwa Medycznego Żywności (AFSSA) na oficjalnych stronach internetowych.

Kreatyna jest ulubionym środkiem wielu sportowców, ponieważ powoduje zwiększony przyrost masy mięśniowej. Zażywają ją kulturyści, piłkarze, kolarze, tenisiści. Jej skuteczność pod tym względem bywa porównywana ze sterydami - ale kreatyna jest legalna i wydawała się nie mieć szkodliwych skutków ubocznych. Jest dostępna w formie proszku, tabletek, kapsułek a nawet gumy do żucia.

Kreatyna to substancja naturalnego pochodzenia, zawarta na przykład w mięsie. Jednak preparaty czystej kreatyny pozwalają przyjąć dziennie dawkę tej substancji odpowiadającą zawartej w kilku kilogramach mięsa. Uczeni od dawna ostrzegali, że nawet naturalne substancje mogą być szkodliwe w zbyt dużych ilościach. Natomiast niedawne badania sugerowały, że kreatyna może mieć działanie pozytywne - zmniejszać skutki urazów głowy.

Agencja stwierdza, że kreatyna "stwarza zagrożenie, które nie zostało dostatecznie zbadane, zwłaszcza jeśli chodzi o długotrwałe jej stosowanie". Powołując się na wyniki badań, ostrzega przed niekorzystnym wpływem na układ pokarmowy, mięśnie i układ krążenia. Ponadto kreatyna miałaby "potencjalnie stwarzać ryzyko nowotworu".

Wzywając do wprowadzenia zakazu stosowania kreatyny, Agencja stwierdza, że jest ono sprzeczne "z regułami, duchem i znaczeniem sportu". (PAP) pmw/ ak/ zet/"

"Efedryna i kreatyna mogą sprzyjać śmiertelnemu przegrzaniuWarszawa (PAP) - Stosowane przez amerykańskich futbolistów efedryna i kreatyna zwiększają ryzyko niebezpiecznego dla życia przegrzania - informuje pismo "Neurosurgery".

Przypadki śmierci spowodowanej przegrzaniem organizmu przed rokiem 1985 zdarzały się w USA cztery-pięć razy w roku. Wprowadzenie odpowiednich metod nawadniania pozwoliło niemal je wyeliminować. Jednak po roku 1995 znów zaczęły być problemem.

Według dra Juliana Bailesa z Virginia University, konsultanta National Football League Players Association w latach 1985-94 odnotowano tylko sześć przypadków śmiertelnego odwodnienia i przegrzania wśród graczy (co daje 0,6 rocznie). Natomiast w latach 1995, 1998, 2000 i 2001 zdarzyły się po cztery takie zgony. Wszystkie miały miejsce w sezonie letnim.

Dr Bailes oraz dr Robert C. Cantu z Emerson Hospital w Concord i dr Arthur L. Day z Bostonu twierdzą, że stosowane przez sportowców suplementy - efedryna i kreatyna - mogą ułatwiać odwodnienie podczas forsownych ćwiczeń przy wysokiej temperaturze otoczenia. Liczba przypadków śmierci z przegrzania raptownie wzrosła po złagodzeniu przepisów dotyczących sprzedaży suplementów.

Autorzy zalecają sportowcom i trenerom dużą ostrożność, jeśli chodzi o przyjmowanie różnych "cudownych środków" i zwracanie bacznej uwagi na objawy przegrzania.

Efedryna i pokrewne związki są sprzedawane jako produkty dające "ziołową energię" i reklamowane ze względu na działanie odchudzające i energetyzujące. Znana też pod nazwą "Ma-huang" efedryna ma działanie zbliżone do amfetaminy. Może wpływać na serce i układ krążenia, podnosząc temperaturę ciała oraz zmniejszając zdolność organizmu do ochładzania się.

Kreatyna to substancja naturalnego pochodzenia, zawarta na przykład w mięsie. Jednak preparaty czystej kreatyny pozwalają przyjąć dziennie dawkę odpowiadającą zawartej w kilku kilogramach mięsa. Jest sprzedawana jako "budulec mięśni". Zażywają ją kulturyści, piłkarze, kolarze, tenisiści. Jej skuteczność pod tym względem bywa porównywana ze sterydami - ale kreatyna jest legalna i wydawała się nie mieć szkodliwych skutków ubocznych. Jest dostępna w formie proszku, tabletek, kapsułek, a nawet gumy do żucia.

Pod jej wpływem woda z naczyń krwionośnych przechodzi do komórek mięśniowych, co pogarsza zdolność organizmu do ochładzania się (krwi jest mniej w krwioobiegu, a przy tym jest gęstsza, więc trudniej odprowadza ciepło z tkanek, przez które przepływa).

Wielu sportowców używa obu preparatów. Kreatyna i efedryna są popularne także w Polsce, zwłaszcza wśród kulturystów (nawet początkujących)."

Źrodło: zdrowie.med.pl

The future is coming on......

>>> Doping Division Force Crew <<<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 37 Napisanych postów 121 Wiek 23 lat Na forum 3 lata Przeczytanych tematów 78
Kreatyna to jeden z najbardziej znanych i przebadanych suplementów świata, jej popularność jest porównywalna do odżywki białkowej. Poniżej przedstawiam czym jest kreatyna i jakie są jej formy oraz mój pogląd na temat jej szkodliwości.

Podstawowym mechanizmem działania kreatyny jest magazynowanie energii (ATP) w mięsniach w celu uwolnienia do wykonania pracy podczas wysiłku. Podwyższony poziom kreatyny w mięśniach skutkuje większą ilością energii dostępną do wykorzystania. Oprócz nasilania energii kreatyna prowadzi również do zwiększenia masy mięśniowej oraz siły i wytrzymałości, zwiększenia ilość energii, jak również może pomóc w procesie redukcji tkanki tłuszczowej - jak widać jest to bardzo wszechstronny suplement.

Czym różnią się między sobą poszczególne formy kreatyny?
Każda z form kreatyny różni się od siebie w pewnym stopniu. Różnią się pod nie tylko pod względem powstania ale również budowy, składu, rozpuszczalności oraz efektywności działania.Monohydrat - to najstarsza oraz najbardziej znana forma kreatyny, pod względem chemicznym, to cząsteczka kreatyny połączona z cząstką wody, jego działanie polega równocześnie na wiązaniu i zatrzymywaniu wody w komórkach. Popularność monohydratu jest uwarunkowana nie tylko jego wiekowością ale również niską ceną oraz efektywnością, wiele badań wykazuje, że szybkość wchłaniania i wysycania mięśni po zastosowaniu monohydratu jest bardzo wysoka. W dodatku jest to najdokładniej przebadana forma kreatyny, nad żadnym innym rodzajem nie przeprowadzono dotychczas tak wielu badań. Z drugiej jednak strony, ze względu na zatrzymywanie wody w komórkach nie jest polecany kobietom oraz osobom z chorobami nerek czy jelit.

Jabłczan - kolejnym, równie popularnym typem kreatyny jest jabłczan, który jest właściwie połączeniem cząsteczki kreatyny i cząstek kwasu jabłkowego w stosunku 1:3. Dużym plusem jabłczanu w porównaniu do monohydratu jest brak retencji wody w organizmie, również jego rozpuszczalność jest znacząco lepsza, dzięki czemu jest bezpieczniejszy dla osób z chorymi nerkami czy układem pokarmowym. Co więcej, jabłkowy kwas przyczynia się do skutecznego oddziaływania na odnowę ATP w komórkach mięśniowych. Po stronie monohydratu stoi jednak dużo większa liczba wykonanych na nim badań.

Cytrynian - jest to połączenie związku kwasu cytrynowego i kreatyny. Połączenie tych substancji powoduje wzrost wytwarzania energii na poziomie molekularnym, zarówno na szlaku beztlenowym, jak i tlenowym. Kolejnym plusem cytrynianu jest również to, że nie zatrzymuje wody w organizmie, dzięki czemu może pozwolić na budowanie siły bez przybierania na wadze. Jednakże liczba i jakość badań wykonanych na cytrynianie jest niewielka, z tego powodu jego działanie póki co jest raczej teoretyczne.

Chelat magnezowy kreatyny - jest to innowacyjne połączenie kreatyny z magnezem. Forma chelatu zapewnia wysoką biodostępność, zaś połączenie cząsteczek kreatyny z magnezem pozwala wykorzystać zjawisko przemiany ADP w ATP. Jest to bardzo zaawansowana i nowoczesna forma kreatyny, nad którą wciąż są prowadzone liczne badania.

Chlorowodorek kreatyny - jest to jedna z najlepiej rozpuszczalnych form kreatyny, co więcej, jest bardzo mocno skondensowana oraz stabilna biologicznie. W efekcie stosując mniejszą dawkę, możemy uzyskać szybsze efekty niż w porównaniu do podstawowego monohydratu.

Istnieje jeszcze wiele różnych form kreatyny, takich jak pirogronian, alfa-ketoglutaran, azotan, kre-alkalyn, orotan czy glukonian, cały czas powstają również nowe, innowacyjne formy w celu spotęgowania działania, zmniejszenia dawek oraz dodania nowych efektów działania kreatyny.

Jeszcze inną formą suplementu kreatynowego są stacki kreatynowe, czyli połączenie kilku form kreatyny z dodatkiem BCAA, glutaminy, węglowodanów czy jeszcze innych substancji uzupełniających i wzmacniających działanie.


Jaką formę kreatyny wybrać?

Form kreatyny jest naprawdę wiele, z tego powodu rodzi się pytanie - jaką kreatynę wybrać? Pomimo iż nowoczesne formy kreatyny prezentują się bardzo ciekawie, formą kreatyny która zasługuje na największe zaufanie jest monohydrat. Jest najbardziej przebadany i sprawdzony i od lat zyskuje uznanie na całym świecie zarówno wśród amatorów, jak i doświadczonych ekspertów w dziedzinie nauki i sportu. Drugim rodzajem kreatyny wartym polecenia dla osób, które boją się retencji wody jest zapewne jabłczan kreatyny. Swój wybór ukierunkowuję ilością i wynikami badań wykonanymi nad obiema tymi formami.

Czy kreatyna szkodzi?

Kreatyna jest owiana masą przeróżnych bezsensownych poglądów które nie mają racji bytu, takich jak to że powinno się ją przyjmować z węglowodanami prostymi, podczas ładowania kreatyną nie można pić kawy czy to że szkodzi na nerki czy wątrobę - to jedne z najpopularniejszych mitów.. Jedynym skutkiem ubocznym kreatyny może być minimalne zatrzymywanie wody przy monohydracie oraz dyskomfort żołądkowy przy sporych dawkach. Jednakże by uniknąć skutków ubocznych wystarczy wybrać formy kreatyny takie jak chociażby T.C.M czyli jabłczan kreatyny.

Jednak suplementacja kreatyną bez względu na rodzaj przynosi spore efekty, nieważne jakiej formy używamy i nie powinniśmy się bać jej używać.

Zmieniony przez - godav w dniu 2017-12-25 13:23:44
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 44 Napisanych postów 6083 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 33055
Dziecko co ty robisz ... jak bedziesz tak dalej dochodzil do takich rzeczy to dojdzesz do tego ze chleb jest nie zdrowy ... ja moge ci pokazac artykul ze mleko jest nie zrowe ... i co stego nikt od tego nie umrze ... chyba ze bedzie pil 20 litrow dziennie... Zastanow sie troche z nim bedziesz tu pisal takie brednie ...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 162 Napisanych postów 12853 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 43228
ciekawe ciekawe a stosue kretke ale narazie skutków uboczch nie zaopserwowałem

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 2275 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9426
Ehehe no faktycznie też czytalem artykuly o jajkach,leku... ,że są nie zdrowe to nie bzdury ściągnięte z ofijclnych wiadomosći
Każdy ma prawo ustosunkować sie do wypowiedzi jak chce

The future is coming on......

>>> Doping Division Force Crew <<<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 1814 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 17188
Nie neguję tego artykuły, jednak w dzisiejszych czasach co jest zdrowe, nierakotwórcze??? Rury wodociągowe(te z przed kilku lat) z azbest, starsze budownictwo z azbestu, w miastach pełno spalin, zanieczyszczeń.... My tylko wybieramy czym sie trujemy, a ja pozostanę przy kreatynie :)
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 2275 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9426
Wiesz ja już zjadlem ze 2kg teo specyfiku. Czy mi pomaga??? Trochę
zawsze lepiej sięcwiczy. Już nie dlugo ruszam z następną teraz wybiorę vitalmax dam znać o efektyach pozytywnych jak i unocznych o ile wystąpią Artykuł zamieściłem aby każdy mógł wyrazić swoją opinię i może ,żeby nei którzy byli świadom również efektów ubocznych
Tak samo z metką każdy wie ,że szkodzi ale to chyba steryd nr. jeden na swiecie jeśli cohdzi o częstotliwośc używania
1

The future is coming on......

>>> Doping Division Force Crew <<<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 200 Napisanych postów 31902 Wiek 33 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 94077
no jak ktos je pudeleczko 300g na tydzien ...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 43 Napisanych postów 2585 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 17421
hmmm... ja jem kretke non stop juz 5 miechow i jakos zyje jade dawka 0,03g/kg i jest elegancko nie mam zadnych skutkow ubocznych jak narazie.

!-=PEACE, LOVE & TOLERANCE=- !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 2275 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9426
Wiesz ja równierz nei skarżę się na negatywne skutki
Myślałem ,że może jednak ktoś się znajdzie

The future is coming on......

>>> Doping Division Force Crew <<<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 374 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2061
ze mna na silownie chodzi student medycyny i o kreatynie nie wypowiadal sie zbyt zachcecajaco . powiem nawet ze po paru rozmowach z nim zdecydowalem sie ze nie bede tego juz wiecej bral chociaz efekty byly zadowalajace... a o to przyczyny :
1- kretka blokuje nerki i co powoduje ze woda i przy okazji czesc jakis tam syfow co normalnie jest wydalana zostaje z nieoczyszczona krwia przetranspotrowana wlasnie do miesmi ktore od tego puchna
2- a nadmiar tego wszystkiego (lacznie z kreatyna) osiada na watrobie z kad juz nie tak latwo zostaje wydalone
3- podnosi sie znacznie poziom kreatyniny-powsalej po rozkladze kreatyny co orownierz obciaza organizm
to najwazniejsze co zapamietalem :)
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 43 Napisanych postów 2585 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 17421
hmmm... no niezle hehe... Ale ja i tak zostane przy krecie - bo musze cos brac bo na sucho juz raczej nie mam przyrostow a koksow i ph nie zamierzam brac bo zapewne maja duuuzo wiecej skutkow ubocznych niz mala kreatynka
1

!-=PEACE, LOVE & TOLERANCE=- !

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

W Białymstoku bez nas

Następny temat

Odżywki, Suplementy??

Fruzelina