SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplementy poprawiające efektywność pracy umysłowej

temat działu:

Odżywki i suplementy

Ilość wyświetleń tematu: 11595

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 23 Wiek 34 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 375
Suplementy poprawiające efektywność pracy umysłowej

Skuteczność suplementów może znacznie różnić się pomiędzy osobami: np. wspomożenie się magnezem jednej osobie może bardzo pomóc, drugiej wcale - pierwsza może mieć niedobór magnezu, druga nie.
Ciekawostki:
• Duże nadzieje można wiązać z CX717, który wciąż przechodzi pilotażowe badania w USA.
• Modafinil jest obecnie jednym z najskuteczniejszych środków - niweluje senność i objawy zmęczenia (jest to jednak lek b. drogi (>400PLN) i tylko na receptę).

-
ALC <Acetyl-l-karnityna,ALCAR>
Skuteczność 4,5/5
Czas półtrwania: 6,5h
W przeciwieństwie do LC, ALC przechodzi barierę krew-mózg. Poprawia samopoczucie i pamięć; bywa pomocna w depresji. Działa na kilka sposobów, m.in. zwiększa cholinergiczną neurotransmisję. Duża dawka powoduje poirytowanie i ból głowy.
Sklep o odżywkami; duży koszt (ok. 57zł).

-
Bacopa<Bacopa monniera, Brahmi>
Skuteczność 4/5
-
Cholina
Skuteczność 4/5
Cholina jest używana do syntezy acetylocholiny - neuroprzekaźnika potrzebnego do efektywnego działania pamięci.
Głównym źródłem są żółtka kurzych jaj.
-
Cukier
Skuteczność 1/5
Dodaje energii i poprawia nastrój; organizm reaguje na cukier wypuszczeniem insuliny, a ta redukuje poziom cukru we krwi. Insulina obniża poziom energii. Efekt negatywny, szczególnie po większej dawce, po ok. godzinie, zwykle przewyższa początkowy efekt pozytywny.
-
DHEA<dehydroepiandroste>
Skuteczność 0,5/5
-
DLPA<L-fenyloalanina>
Skuteczność 3/5
Zwiększa poziom dopaminy (co ma wpływ na czujność, pewność siebie, energię, motywacje), zwiększa poziom endorfin poprzez inhibicję ich rozkładu (przez co działa jak środek p/bólowy).
-
DMAE<Dwumetyloaminoetanol, DEANOL, DMEA>
Skuteczność 3,5/5
Zwiększa przytomność umysłu. Duża dawka powoduje nerwowość, agresje, ból głowy.
Dobrym źródłem są sardynki i sardele.
-
Ginko<Ginkgo Biloba, miłorzęb japoński>
Skuteczność 1/5
Polepsza pamięć poprzez poprawianie przepływu krwi przez mózg. Niska efektywność. Możliwe interakcje z lekami mającymi wpływ na krzepliwość krwi (np. aspiryna).
-
Gotu kola<Centella Asiatica, Wąkrotka indyjska, Hydrocotyl>
Skuteczność 4,5/5
Pomaga w koncentracji. Wbrew mylącej nazwie: nie ma nic wspólnego z Coca-Colą, ani nie zawiera kofeiny. Duża dawka obniża ciśnienie krwi i wywołuje senność.
-
Hiperycyna<Hypericinum, dziurawiec>
Skuteczność 1/5
Używany w środkach przeciwdepresyjnch dostępnych bez recepty (np. Deprim), ma wpływ na poziom serotoniny.
-
Hupercyna A<Huperzine A>
Skuteczność 4/5
Inhibitor acetylocholinoesterazy. Zapobiega rozkładowi acetylocholiny; roślina Huperzia serrata jest od wieków stosowana w chińskiej medycynie jako środek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy; bezpieczny, tani i skuteczny, bez efektów ubocznych przy małych dawkach; poprawia pamięć, zdolność uczenia się i koncentracji przez dłuższy okres.
-
Kofeina<teina, mateina>
Skuteczność 4/5
Czas półtrwania: zwykle ok. 6h.
12h u kobiet biorących pig. antykoncepcyjne.
18h u kobiet ciężarnych.
3,5h u palących papierosy.
Działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, ale też na wiele innych organów; polepsza procesy kojarzeniowe, zmniejsza zmęczenie i senność; zwiększa stres, zdenerwowanie. Filiżanka kawy zawiera ok. 80-140mg kofeiny, filiżanka herbaty ok. 60mg. Przy zbyt dużej dawce obniża zdolność koncentracji. Uzależnia. Czasami efekt jest paradoksalny i usypia. Opinie i wyniki badań nt. kofeiny są kontrowersyjne i skrajnie różne, raczej jednak większość na plus. Nie zalecana przy nadciśnieniu. Raczej lepiej jest pić słabą kawę częściej (np. co 3h) niż mocną kawę raz dziennie.
Kawa, guarana, herbata.
-
Kwas glutaminowy
Skuteczność 1/5
W niewielkiej ilości przechodzi przez barierę krew-mózg.
-
L-Glutamina
Skuteczność 3/5
Dodaje energii, pobudza, likwiduje senność i głód, szczególnie na słodkie. Jest prekursorem kwasu glutaminowego, a ten jest "paliwem" mózgu; jest ważny dla pamięci i koncentracji. Duża dawka ma negatywne efekty: kwas glutaminowy w dużych ilościach w mózgu jest toksyczny, zabija komórki w mózgu. Nasza dieta jest bogata w składniki potrzebne do syntezy kwasu glutaminowego.
-
L-Theanina<L-Theanine>
Skuteczność 3/5
Czas półtrwania:~1-4h (?)
Zwiększa zdolność uczenia się i koncentracji, zmniejsza stres i niepokój, uspokaja (bez usypiania), zmniejsza ciśnienie krwi. Działa już po 30-40min. od spożycia. Dużo L-Theaniny zawiera zielona herbata (tzn. L-Theanina jest w roślinie Camellia sinensis i w ekstrakcie z niej).
-
L-Tyrozna<tyrozyna>
Skuteczność 2,5/5
L-Tyrozyna jest materiałem budulcowym potrzebnym do syntezy dopaminy i noradrenaliny - neuroprzekaźników potrzebnych do efektywnego myślenia i działania pamięci długotrwałej.
-
LC<L-Karnityna, Karnityna>
Skuteczność 1,5/5
Czas półtrwania:17h, maks. stężenie we krwi po ok. 3h.
Ważna dla efektywnego działania mięśni (pomaga transportować tłuszcz do komórek, w których zostaje on przekształcany w energię). Zmniejsza zmęczenie(?). LC nie przechodzi przez barierę krew-mózg, ale część LC jest zamieniania w wątrobie na ALC. L-karnityną w postaci suplementu (drogi: ok. 50zł) powinny się wspierać przede wszystkim osoby jedzące mało mięsa - w roślinach są śladowe ilości LC.
-
Lecytyna<fosfatydylocholina>
Skuteczność 3/5
Łatwo dostępna. Jest źródłem m.in. choliny.

-
Magnez
Skuteczność 3/5
Niedobór magnezu powoduje m.in. trudności w koncentracji. Magnezem powinny wspierać się osoby żyjące w stresie i nadużywające kofeiny (kofeina i stres nie sprzyjają utrzymaniu magnezu w organizmie). Suplementy z magnezem znacząco różnią się przyswajalnością, największą ma cytrynian magnezu, a popularny tlenek magnezu ma przyswajalność zaledwie ok. 4%. Magnez "współzawodniczy" o absorpcje z wapniem - te dwa pierwiastki najlepiej spożywać osobno. Nadmiar magnezu nie jest niebezpieczny, może wywoływać jednak biegunke.
-
Omega-3
Skuteczność 3,5/5
Do rodziny nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 należą:
• ALA - kwas alfa-linolenowy, zawarty w siemieniu lnianym, oleju siemia lnianego, zielonych liściastych warzywach, orzechach włoskich i brazylijskich, oleju rzepakowym i sojowym.
• EPA - kwas eikozapentaenowy, zawarty w oleju ryb morskich i wodorostach morskich.
• DHA - kwas dokozaheksaenowy, zawarty w oleju ryb morskich i wodorostach morskich.
Nasz organizm jest w stanie przetworzyć kwas ALA na EPA i DHA. Brak Omega-3 w diecie jest jednym z czynników przyczyniających się do depresji, a także zwiększa poziom cholesterolu i trójglicerydów, agregacje płytek krwi i ciśnienie krwi. Kora mózgowa jest w znacznym stopniu zbudowana na bazie kwasu tłuszczowego DHA. Nasza dieta jest uboga w kwas Omega-3, który jest niezbędny w funkcjonowaniu mózgu, a niemożliwy do wytworzenia przez nasz organizm. Pierwsze efekty regularnego spożywania dopiero po 3 tyg.
Ryby, szczególnie makrela, śledź, sardynka. Apteka, w postaci kapsułek z rybim olejem bogatym w Omega-3, koszt od kilkunastu zł.
-
Tauryna
Skuteczność 2,5/5
Tauryna występuje praktycznie tylko w mięsie i powinny być nią zainteresowane (tj. suplementem) osoby unikające spożywania mięsa. Efekty działania tauryny są subtelne; Tauryna uspokaja i zwiększa stabilność myśli. Dokładna rola jaką odgrywa Tauryna na neuroprzekaźniki nie jest znana, wiadomo jednak, iż jest pozytywna (niedobór Tauryny, szczególnie u dzieci, to kaskada problemów).
-
Theobromine
Skuteczność 1,5/5
Pochodna kofeiny występująca w ziarnie kakaowym. Mylona z kofeiną (czekolada nie zawiera kofeiny!). Działa dłużej i łagodniej niż kofeina.
Ziarna kakao, gorzka czekolada.
-
Żeńszeń<Ginseng>
Skuteczność 1/5
Pobudza ciało, lecz nie wpływa znacząco na pracę umysłową.

Środki (głównie naturalne) dostępne w polskich aptekach bez recepty:
-
Omega-3
~15zł
~0,40zł/dawka
Olej rybi (w kapsułkach) zawierający kwasy omega-3
efekty są długoterminowe, subtelne i zauważalne dopiero po min. 3 tyg.
-
Plusssz Active
~15zł
~0,75zł/dawka
kofeina (60mg), l-karnityna (50mg), magnez (20mg), witaminy (C, B1, B2, B3, B5, B6, B12)

-
Vigor Energy
~11zł
~0,55zł/dawka
l-tauryna, kofeina (glukoza, glukuronolakton - wg strony www producenta), witaminy (C, B2, B3, B5, B6, B12)
Nie jest podana zawartość Tauryny.
-
Apptrim
~40zł
~2,60zł/dawka
l-tyrozyna (100mg), cholina (100mg), kofeina, kwas. glutaminowy, wyciąg z nasion win., 5-HTP
środek na odchudzanie
-
Memory Formula
~26zł
~3,46zł/dawka
Guarana (160mg), lecytyna (92mg), Ginko Biloba (30mg), magnez (188mg)
skuteczność głównych składników (ginko b. i lecytyny) jest przereklamowana, a guarane (kofeine) i magnez można kupić taniej; mało efektywne

-
Bilobil, Ginkofar, Ginkoprim, Tanakan, etc.
zależy od produktu
ginko biloba
mało efektywne
-
Biovital Lecytyna, Lecitan, Lecitin ,etc.
zależy od produktu
lecytyna
mało efektywne

Napoje energetyzujące:
-
Red Bull
~6,40zł
L-tauryna (1000mg), glukuronolakton (600mg), kofeina (60mg), niacyna (wit. PP; 20mg), wit. B6 (5mg), kwas pantotenowy (5mg), wit. B12 (0,005mg), sacharoza (21,5g), glukoza (5,25g)
Wersja "sugarfree" nie zawiera sacharozy i glukozy
-
R20+
~4,10zł
węglowodany (11,5g), niacyna (wit PP.; 8mg), kwas pantotenowy (2mg), wit. B6 (2mg), ryboflawina (0,3mg), wit. B12 (2mikro g.)

Napoje izotoniczne (np. Isostar; w sklepach często na tej samej półce co napoje energetyzujące) są przeznaczone dla sportowców i nie mają zauważalnego wpływu na prace mentalną; zawierają m.in. węglowodany i białko.

Suplementy dostępne w sklepach z odżywkami dla sportowców, głównie firmy Olimp (wymienione są tu tylko te, które są ciekawe ze względu na wpływ na mózg):
-
ALC
~55zł
60 kaps
Acetyl-l-karnityna (350mg)
Drogie, ale skuteczne
-
LC
~55zł
60 kaps
L-Karnityna (300mg)
Drogie i mało skuteczne (bardziej przydatne ludziom odchudzającym się i/lub ćwiczącym fizycznie - LC bierze udział w spalaniu tłuszczu)
-
Tauryna
~20z
100 kaps
Tauryna (500mg)
Bez zauważalnych efektów u większości ludzi; przydatne wegeterianom

Inne środki:
• Yerba Mate - herbata z Ameryki Południowej, zawiera stymulanty pochodne kofeiny i kofeinę. Działa podobnie do kawy (pobudza, zwiększa zdolność koncentracji - do pewnej dawki, po której zaczyna utrudniać koncentracje), lecz ma mniej skutków ubocznych (nie wywołuje tak silnie niepokoju oraz przyśpieszonego pulsu).
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 486 Wiek 42 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 66678
Jak kopiujesz, podaj źródło&#8230;..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 23 Wiek 34 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 375
A podanie linka to przypadkiem nie złamanie 6 punktu regulaminu?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 486 Wiek 42 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 66678
Po pierwsze nigdzie nie napisałeś, że nie jesteś autorem &#8211; wprowadzasz w błąd.

Podanie źródła w stylu: źródło: szybkanauka.net lub autor: Dawid Caliński będzie ok.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 382 Napisanych postów 37469 Wiek 1 rok Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 126387
http://szybkanauka.net/suplementy- to chyba z tego linka, który gdzieś przed chwilą był "w uzyciu" na forum...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 23 Wiek 34 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 375
Dzięki RELTIH to właśnie chciałem napisać:)(Google zawsze prawdę powie) Tak jak wspomniał apokalipsa próbowałem podać linka w jednym z postów no i reakcja była oczywista, więc postanowiłem wkleić to tutaj. Myślałem, że się komuś przyda...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 731 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 13343
Czy sa jakies nowe inf na temat CX717?? mozna to kupic w polsce i czy cena dalej jest >400zł

SFD FIGHT CLUB
Sterydy to ciemna strona mocy:łatwa,szybka,prosta
Żyć z Bogiem,umierać z honorem
Miłość to cierpienie
Cierpienie jest matką sukcesu i szczęścia.Nigdy nie zniszczycie prawdy.

...
Napisał(a)
Usunięty przez faftaq za pkt 1 regulaminu
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 53
...
Napisał(a)
Usunięty przez faftaq za pkt 1 regulaminu
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 53
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 123 Napisanych postów 13475 Wiek 30 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 83559
Nie odświeżaj starych tematów jak założyłaś nowy.
2
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kilka rodzajów kreatyn na jeden cykl

Następny temat

kreatyna

Fitmeal