SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Style karate - podobieństwa i różnice

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 8790

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam!
Jestem ciekaw, jaka jest różnica w poszczególnych stylach karate: klasycznym, goju ryu, kyokushin i karate-do. Jako, iż jestem kompletnym newbie, założyłem ten temat. Próbowałem szukać już na tym forum informacji na ten temat, lecz są one szczątkowe i nie dają mi pełnej odpowiedzi. Moje pytanie brzmi: na czym się one opierają, które sprawia się najlepiej w walce, w której nacisk jest najbardziej położony ne trening ducha.
Z góry dziękuje za odpowiedź
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 63 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 582
Jak to zwykle w stylach karate, różnica między nimi nie polega na różnicach technik (bo te w całym karate są w gruncie rzeczy jednakowe), lecz raczej wtym, które są częściej używane. Kwestia gustu i zamiłowań.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 496 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4333
"karate klasycznym" ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
no coz, "tradycyjne". moj blad. malo sie na tym znam, sorry
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 496 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4333
Spoko. Wszystko już jasne.

Ja bym Ci tylko zaproponował nieco inny podział w tym temacie:
1. Tradycyjne style okinawańskie (np. Shorin-ryu, Goju-ryu, Shito-ryu, Uechi-ryu)
2. Wado-ryu (lepiej chyba osobno bo to krzyżówka karate z ju-jitsu)
3. Tradycyjne style japońskie (np. shotokan, gosoku-ryu, karate tradycyjne)
4. Style sportowe "nokdałnowe" (np. kiokushinkai, oyama)
5. Style sportowe nowoczesne "fulkontaktowe" (np. seidokaikan)
6. Style sportowe nowoczesne MMA - fullcontact + parter (np. shiodokan)

To nie jest podział idealny. No i lista nie jest kompletna.
Ale może chyba ułatwić uzyskanie odpowiedzi na twoje pytanie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
wyroznilem goju ryu, karate tradycyjne i karate-do, bo tylko takie mozna trenowac w moim miescie. chcialbym sie przede wszystkim dowiedziec, czym te style sie od siebie roznia (jak postrzegaja walke/rozwoj duchowy, na co zwracaja szczegolna uwage). z pewnoscia pomoze mi to zdecydowac sie na jakis konkretny rodzaj.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 496 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4333
Rozumiem.
Z tym, że karate-do to określenie oznaczające drogę samodoskonalenia poprzez uprawianie karate. Używają go zwłaszcza tradycjonaliści, czyli np. przedstawiciele większości stylów z punktów 1.-3. (Oraz - UWAGA! - karate tsunami.) Nie jest to nazwa stylu i jeśli ktoś twierdzi, że taki "styl" można u niego ćwiczyć, to prawdopodobnie żadnego konkretnego stylu karate Cię nie nauczy (bo gdyby go znał i do niego należał, to ogłaszałby się pod jego szyldem).

Wsztstko zależy od sekcji i od trenera. Najlepiej jakiś czas pochodzić i zobaczyć czy w danej sekcji jest... fajnie.
Ja bym wybrał, z wymienionych przez Ciebie, bez wahania goju-ryu (i ze względu na walkę i ze względu na rozwój duchowy). Poczytaj o tym stylu na sfd (wyszukiwarka) i najlepiej zawędruj na kilka/kilkanaście treningów zobaczyć czy Ci odpowiada.
Powodzenia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
ok,wielkie dzieki za pomoc!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 198 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4166
gichin funakoshi zawze mowil ze karate jest jedno.
sam cios prosty w kk, shotokanie, czy w shito-ruy jest ten sam
a to co rozni wiekszosc styli karate od siebie to kata, gdyz jest ono tradycyjna podstawa karate, i jego interpretacja czyli zastosowanie w walce technik kata,
druga roznica jest kumite co mozna latwo zauwazyc, ale jest to jednak wynikiem dzisiejszych czasow

"trzeba wiedziec kiedy zejsc ze sceny niepokonanym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 496 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4333
mizong - "gichin funakoshi zawze mowil ze karate jest jedno."

To jest piękna idea i bardzo do mnie przemawia.


"sam cios prosty w kk, shotokanie, czy w shito-ruy jest ten sam"

Troszkę liznąłem tych trzech stylów. O ile w shotokan i shito prosty faktycznie był prawie identyczny, to w kk już się jednak różnił...
A nawet i w shotokan, i w shito-ryu ów prosty wykonuje się zazwyczaj z odmiennych pozycji, i po blokach, które pomimo podobnych nazw często różnią się licznymi detalami wykonania.
Dlatego zmieniając styl, ma się przez jakiś czas drobne... "problemy techniczne".
Ale to w sumie są detale.
A i tak najwięcej zależy do konkretnego trenera.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 11379 Wiek 38 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 47331
"sam cios prosty w kk, shotokanie, czy w shito-ruy jest ten sam" no bardzo bym polemizowal bo to tak jak by powiedziec ze Fiat 126p i Porshe 911Carrera to to samo bo przeciez jedno i drugie to samochod
"a to co rozni wiekszosc styli karate od siebie to kata, gdyz jest ono tradycyjna podstawa karate, i jego interpretacja czyli zastosowanie w walce technik kata, " fakt style w karate roznia sie od siebie kata acz kolwiek nie do konca bo w shotokanie i kyokushin sa podobne a zaryzykowal bym powiedzenie ze niektore kata takie same noi generalnie kata ciezko jest zastosowac w walce bo np w kyokushin bloki w kata diametralnie roznia sie od blokow w walce pozycje walki ulozenie rak itd przepasc
"druga roznica jest kumite co mozna latwo zauwazyc, ale jest to jednak wynikiem dzisiejszych czasow" czy ja wiem "dzisiejszych czasow" kyokushin nie zmienilo sie az tak od tych 50lat choc faktycznie 50 lat w odniesieniu do wiekow praktykowania sw to faktycznie nieweile

no a co do tematu postu to ja bym jak w dym walil na goju ryu moim zdaniem najlepszy wybor bo kladzie sie tam spora uwage na walke taka bardziej zyciowa niz w karate tradycyjnym czy w (jak rozumiem tsunami)karate do

Były moderator w Stylach Tradycyjnych Uderzanych i MMA oraz byly czlonek "Elity"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 496 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4333
KOSA KK - '"sam cios prosty w kk, shotokanie, czy w shito-ruy jest ten sam" no bardzo bym polemizowal bo to tak jak by powiedziec ze Fiat 126p i Porshe 911Carrera to to samo bo przeciez jedno i drugie to samochod'

Rozumiem, że chodzi Ci o to, że cios prosty kk to taki Fiat 126p, a cios prosty shito-ryu to taki Porshe 911Carrera?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

owoce

Następny temat

Kask z ochrona nosa?

WHEY premium