SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Styl Modliszki (Kung fu)

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 14108

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 16 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 243
Modliszka

Zimna maszyna do zabijania! Na tym stwierdzeniu można by zakończyc opis tego owada, który zasłynął na całym świecie ze swojej niesłychanej drapieżności. Występuje zarówno na ziemi jak i w powietrzu, ponieważ dobrze lata. Silne szczęki i chwytane ramiona przy czterech łapach stojących silnie na ziemi powoduja, że w świecie owadów nie ma w zasadzie na niego mocnych.
U modliszki bardzo ważną rolę odgrywa mamienie przeciwnika i efekt wzrokowy. Niektóre modliszki mają na swoich skrzydłach wzór w kształcie oczu. Gdy modliszka boi się, rozwiera skrzydła i wtedy sprawia na przeciwniku wrażenie, jakby była wykuta ze stali. Jej bezruch albo ruchy kołyszące i płynne, działaja na przeciwnika lub ofiare w taki sposób, że uspokajają go i zniewalają.
Modliszka, jak wiekszość owadów, ma stałe, nieruchome oczy.Praktyk tego stylu powinien umieć doskonale naśladować te cechy. Jego oczy nie mogą być żywe; muszą patrzeć nie w przeciwnika, ale poprzez niego gdzieś w dal, w nieokreślony punkt - widząc przy tym doskonale, co tamten robi. Taki sposób patrzenia uzyskuje sie po jakimś czasie praktyki.
Postawa musi być silna, stabilna, ale nieruchoma. Modliszka rzadko sie cofa. Jej zasadą jest: po trupach do celu. Przeciwnik musi czuć się zdumiony i osaczony, musi mieć przekonanie, że jest dużo słabszy od nas i z góry nie ma szans. Będziemy w stanie wywrzeć takie wrażenie, gdy oprócz wykonywania podstawowych technik modliszki zeznajomimy się z psychiką człowieka.
Człowiek z zasady boi się, gdy: (a) traci kontakt z podłożem; (b) jest w sytuacji, w której czuje się bezsilny; (c) nie widzi, co robi przeciwnik. Najważniejsze będą więc techniki wybijające z równowagi: popychanie, pociąganie na siebie, skracanie oraz połączenia tych ruchów z podcięciami. Modliszka to zwierzę, które "stoi czterema łapami na ziemi", a w jej stylu podstawą jest silny kontakt z ziemią, panowanie nad pozycją i silna postawa.
Kopnięcia, podobnie jak u węża, nie mogą być widoczne dla przeciwnika. Atakujemy przede wszystkim kostki i kolana, przeważnie po łukach; na przykład nasza prawa noga wykonuje kopnięcie w zewnętrzną część lewego kolana przeciwnika, tak aby jego noga zgieła się do wewnątrz - a w tym momencie my, nie cofając nogi atakującej, wykonujemy dalsze techniki. Wąż po zaatakowaniu natychmiast cofał rękę lub nogę, za to modliszka ciągle napiera na przeciwnika. Tak więc po tak wykonanej technice przeginamy nogę przeciwnika do ziemi i napieramy na niego, przy okazji gniotąc mu nogę. Nie możemy przy tym przerywać ataku rękami; trzeba nauczyć się tak walczyć, aby ręce pracowały niezależnie od nóg. Wyciągając przeciwnika w walkę rąk łatwiej jest nam niepostrzeżenie wykonać podcięcie czy kopnięcie!
Drugim elementem są wytrącenia z równowagi, które działają bardzo deprymująco, ale żeby wykonać je skutecznie, trzeba nauczyc sie utrzymywać kontakt z rękami przeciwnika. Wtedy będziemy mogli popchnąć go i ściągnąć na siebie. Bardzo skuteczne są tu techniki jak u tygrysa: najpierw ciągniemy przeciwnika na siebie, a potem nagle, gdy on "leci na nas", odpychamy. Techniki skrętów dobrze wychodzą, gdy jedną rękę przeciwnika ciągniemy do siebie, a drugą odpychamy. Ta sama zasada obowiązuje przy pchnięciach łokciami, gdy na przykład wykręcamy rękę kontrując łokciem albo pociągamy na siebie i kontrujemy łokciem.
Jednakże każda technika, czy to ręczna, czy nożna, musi być bardzo szybka. Napierająca modliszka musi przypomniec toczącą się falę lub tornado, żywioł, przed którym człowiek nic nie uchroni. Ręce nasze powinny tworzyć młyn, który wyciągnie przeciwnika i połamie.
Najważniejszym ćwiczeniem w modliszce są ćwiczenia mocnej i stabilnej postawy, ćwiczenia skrętów bioder i barków oraz praca ramion. Najaktywniejsza w modliszce jest góra ciała. Ćwiczeniami wspomagającymi są pompki, podciąganie, ekspander, ściskanie drzewa wyprostowanymi ramionami.
Osobne miejsce zajmują w tej sztuce palce. Modliszka wykonuje, oprócz skręcania i wykręcania kończyn, bardzo bolesne obchwyty za mięśnie oraz uderzania w punkty witalne. Opiszę tu tylko obchwyty, ponieważ znajomość punktów witalnych jest wiedzą na tyle ścisłą, że jej przekaz może być udzielany tylko bezpośrednio przez nauczyciela; tylko wtedy przekaz będzie dokładny i uniknie się błędów.
Obchwyty są to techniki ucisków i miażdżeń, skierowane na mięśnie lub nerwy. Dodajmy, że są to bardzo bolesne techniki. Do tego stopnia bolesne, że często nie pozwalają zaatakowanemu wykonać żadnego ruchu. Obchwyty stosuje sie przeważnie jako kontynuację innej techniki, na przykład po bloku lub wykręceniu, przeważnie w celu unieruchomienia przeciwnika. Techniki te są o tyle godne polecenia, że nie nadwyrężają zdrowia ani tym bardziej nie zagrażają życiu tego, przed kim się bronimy. Celem klasycznych obchwytów są nastepujące mięśnie i grupy mięśni: (1) biceps, (2) mięsień barkowy, (3) mięsień piersiowy, (4) kaptur z drugiej strony pachy, (5) mięśnie i fałdy skóry na boku ciała, (6) mięśnie szyjne, (7) mięsień łączący nos z górną wargą.
Przy praktycznym stosowaniu tych technik niezbędne jest samo przygotowanie palców.
Przeciwnikami modliszki są wąż i smok.

Tekst pochodzi z książki Dariusza Lermera "Kung - fu droga mistrzów"

przygotował Skylark87

pzdr

Nie ważne jak lecisz, ważne jak lądujesz.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 474 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 8874
Mówie o ksiazce z której autor postu wyciał ten fragment. a to co napisales o malpie z bananem rownie dobrze TEŻ moze sie znajowac w tej ksiazce ) a tak na powaznie, to NIE KRYTYKUJE stylu modliszki tylko bzdury napisane przez "mistrza" Lermera. pozdr:)

"old man dies, young girl lives - fair trade"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 681 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 2781
???


Trenujesz ten styl czy co??????Bo nie bardzo zozumiałem cel posta????

Nie sztuką jest bić sztuką jest się bronić nierobiąc napastnikowi krzywdy.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 94 Wiek 31 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 4492
jak to jaki cel?? to chyba jasne informacyjny

Złoto jest bożek, któremu się wszyscy kłaniają.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 681 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 2781
aha dzięki za info :D

Nie sztuką jest bić sztuką jest się bronić nierobiąc napastnikowi krzywdy.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 629
Podstawowe techniki systemu (majowy staż z Brendanem Tunksem):

http://www.youtube.com/view_play_list?p=815D563F377ACC0A 
Dźwięk troche słaby ale da się zrozumieć.

"Dao jian xiang jiao, quan bu wei, si fang di wei jie bu ju"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 61
hej! czy ktoś wie kto jest na tym zdjęciu?? nie jestem pewna czy dobrze widze... jak ktoś wie niech powie! przypomina mi.. mojego trenera <>
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Specjalista
Szacuny 66 Napisanych postów 3242 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23032
Andrzej Cupryjak, Polskie Towarzystwo Kung Fu Modliszki, Busko-Zdrój

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 61
a juz myslalam... doslownie sobowtór ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 456 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 5317
Ciekawe macie w tym stylu obalenia/rzuty.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 30 Napisanych postów 1356 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 22401
Modliszka nauczana brzez trunksa troche sie rozni od tej z przekazu zmarlego juz mistrza Yu Tianchenga.Zawsze sie zastanawialem po co oni tak wystawiaja te wskazujace palce.W polce normalnie leje sie z piesci.Z reszta modliskza w polsce i tak bardzie przypomina kickboxing z tym ze sa przechwyty, podciecia, obalenia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 456 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 5317
Chyba jak większość styli kung-fu nastawionych głównie na sportową rywalizacje.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zrzucanie wagi-art.

Następny temat

boks rekreacyjnie

WHEY premium