SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Stagnacja treningowa - porady

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 328

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 37 Wiek 23 lat Na forum 3 lata Przeczytanych tematów 536
Robiłem wszystkie ćwiczenia 3x8 powtórzeń 4 do upadku jak dochodziłem do 12 powtórzeń odrzucałem ciężaru i tak w kółko, pojawiła się stagnacja,teraz dorzuciłem ciężaru tak że robię 4x6 ostatnia do upadku oczywiście i planuje po tym jak znowu pojawi się stagnacja wskoczyć na większą objętość i mniejsza intensywność,jak znowu pojawi się stagnacja znowu większa intensywność mniejsza objętość czy to dobra strategia?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Szacuny 6772 Napisanych postów 62699 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 782253

Założenia są jak najbardziej prawidłowe i można tak robić. Kwestia jest zasadnicza taka jak jesteś zaawansowany?
Bo jeśli jesteś zaawansowanym siłaczem i poziom siły mięśniowej jest na wysokim poziomie i teraz taka strategia ma po prostu wprowadzić jakąkolwiek progresję bo na pewnym etapie zaawansowania walka w głównych bojach o ciężar jest wymagająca, to może się taki sposób progresji sprawdzić.

Przy czym nie we wszystkich ćwiczeniach siłowych jest to potrzebne. Zgadzam się jeśli chodzi o główne boje, gdzie o ciężar trzeba walczyć ale na pewno nie we wszystkich ćwiczeniach.

Po drugie serie do upadku mięśniowego są w porządku, ale nie cały czas u zaawansowanego można tak jakiś czas pociągnąć, najlepiej w okresie sprawdzania maksów czy pracy nad siłą. Ale jednocześnie upadek mięśniowy mocno drenuje układ nerwowy, a to prędzej czy później źle się kończy i tutaj może być przyczyna powolnych postępów siłowych.

Ale to zagadnienie dość szerokie i trzeba by było zobaczyć pełny plan treningowy żeby Ci zaproponować inną metodę progresji.




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2024-11-21 14:18:04
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull Administrator
Ekspert
Szacuny 932 Napisanych postów 55335 Wiek 50 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 336609
Twoje podejście do zmieniania objętości i intensywności treningowej jest bardzo sensowne, ponieważ rotacja tych parametrów jest kluczowa, aby zapobiegać stagnacji i zapewniać stały progres. Strategia, którą opisujesz, przypomina periodyzację nieliniową, która opiera się na manipulowaniu objętością i intensywnością w celu maksymalizacji wyników. Oto kilka uwag i sugestii dotyczących Twojego planu:

Dlaczego Twoja strategia ma sens?

Adaptacja organizmu: Regularne zwiększanie intensywności (ciężarów) i redukowanie objętości pozwala na budowanie siły. Z kolei większa objętość i mniejsza intensywność pomagają w rozwijaniu masy mięśniowej i poprawie regeneracji.
Unikanie stagnacji: Manipulacja objętością i intensywnością pozwala na uniknięcie adaptacji organizmu do jednego rodzaju bodźców, co jest częstą przyczyną stagnacji.
Progresja: Twoje podejście do zwiększania ciężaru, gdy osiągasz górny zakres powtórzeń, to klasyczna i skuteczna forma progresji liniowej.

Dodatkowe wskazówki dla Twojej strategii:
Monitoruj regenerację: Przy wysokiej intensywności (np. seriach do upadku) regeneracja jest kluczowa. Jeśli czujesz, że regeneracja zaczyna kuleć, wprowadź tydzień deloadu (zmniejsz objętość lub ciężary o 50%).
Cykle czasowe: Możesz ustalić, jak długo trzymasz się jednego rodzaju objętości/intensywności. Na przykład:
6-8 tygodni wysokiej intensywności (4x6, ostatnia seria do upadku),
Następnie 4-6 tygodni większej objętości (np. 4x10-12, mniejszy ciężar, brak upadku).
Rozważ zmienne zakresy powtórzeń: Możesz wprowadzić różne zakresy powtórzeń dla różnych ćwiczeń w tym samym okresie. Na przykład:
Duże ćwiczenia wielostawowe (np. przysiady, martwy ciąg): 4-6 powtórzeń.
Izolacje (np. rozpiętki, uginanie na biceps): 10-12 powtórzeń.
Nie zawsze do upadku: Serie do upadku są skuteczne, ale bardzo obciążające. Możesz stosować je tylko w ostatniej serii danego ćwiczenia, a w pozostałych trzymać się zakresu 1-2 powtórzeń od upadku.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Szacuny 6526 Napisanych postów 77418 Wiek 40 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 763295
W sytuacji, gdy pojawia się stagnacja treningowa możliwości masz dość dużo, ale która z nich będzie lepszą (akurat dla Ciebie) niestety nie jest możliwe do stwierdzenia, przed wprowadzeniem jej w życie. Jak najbardziej jest sens, aby iść w większą objętość, lub też intensywność treningu. Polecam poczytać więcej informacji na ten temat w artykule przedstawionym poniżej:

https://www.sfd.pl/art/Trening/Metody_progresji_liniowej_i_falowej_w_treningu_siłowym _o co_tu_chodzi_-a5972.html

Moderator działu Odżywianie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Cykl treningowy - jak rozplanować?

Następny temat

Trening Upper Lower - ocena

WHEY premium