SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Spampost o JKD Antykoncepcji wg Michała C.

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 137487

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 986 Napisanych postów 4223 Wiek 44 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 73466
Ktoś powiedział że myśl zachodznia= sparringi ale przecież w tamtych czasach na zachodzie nie było sparringow w sztukach walki? ...Sparringi w JKD były efektem nastawienia Bruce'a do sztuk walk tzn. żeby nauczyć się walczyć trzeba sparować tak jak żeby nauczyć się pływać trzeba wejść do wody. Tzn. żeby umieć zastosować techniki nie wystarczy ćwiczyć je na tarcze czy na worek ale trzeba również sparrować.

Żesz cholera jasna. Jak kulą w płot. O boksie i zapasach kiedyś słyszałeś? Tam były sparringi zanim jeszcze pradziadek BL się urodził. BL nic nowego w tej dziedzinie nie wymyślił!!!

Buczach: potrzeba więcej niż jednego przedstawiciela JKD i więcej niz jednej walki wygranej typowymi dla danej SW technikami, aby otrzymać reprezentatywna próbkę statystyczną.

Tak jak w przypadku bjj: wygranie przez Royce'a UFC1 było tylko sygnałem, że coś jest na rzeczy. Dalsze UFC i reszta były niejako "naukowym" powtórzeniem eksperymentu z zastosowaniem kryteriów naukowych: ściśle zdefiniowane warunki, możliwość powtórzenia badania itp. Każdy eksperyment ( walka) kończył się tak samo: wygraną przedstawiciela bjj.
Dopiero Sakuraba "the Gracie Hunter" przerwał to pasmo zwycięstw, ale on znał się na parterze.

W przypadku JKD brak jest takiego eksperymentalnego ( z dużą ilością powtórzeń) zweryfikowania założeń teoretycznych.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 175 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 6972
A co do badań to należy śledzić notatki Bruce'a które prowadzą do książek w Jego bibliotece tzn. wspomnianych przeze mnie Jack'a Dempseya i E.Haisleta, jak również Aldo Nadi. ;)

Notatki??? Nie kpij proszę.
Skoro badał prawa fizyki i mechanikę ludzkiego ciała to musial miec do tego przygotowanie merytoryczne. Napisz łaskawie jakie.
Osobiste przemyślenia to nie badania naukowe.
Ponownie proszę o wspomniane badania.
Bardzo chetnie zobacze przyklady Karate gdzie mowi sie o fizyce? Jestem ciekaw czy naucza sie tam uderzania w zgodnosci z III zasada dynamiki Newtona ;)
Czy Ty jaja sobie robisz czy uciekałęś z lekcji fizyki w podstawówce?
Daj mi przyklad uderzenia które nie podlega tej zasaadzie.
Jak się trzylatki leją w piaskownicy też zadają ciosy w zgodnosci z III zasada Newtona
Chyba się z tym zgadzasz???

Zmieniony przez - elkos w dniu 2009-08-06 19:09:43
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
OloKK www.olokk.pl
Ekspert
Szacuny 117 Napisanych postów 34575 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 195972
Co do Karate to chyba w większości podręczników jest napisane, że jest przystosowane do naturalnych i zgodnych z anatomią ruchów ludzkiego ciała oraz wykorzystuje naukowe podejście do zadawania technik. Z podobnym tekstem spotkałem się w jednej książce od Taekwondo.

Nie będę szukał tych książek teraz, bo nawet fizycznej możliwości ku temu nie mam. Generalnie jak czytam takie rzeczy to mi się rzygać chce. Lepsze jest te kopnięcie, które jest mocniejsze a nie te o którym ktoś powie, że teoretycznie ma być najmocniejsze. I tyle.

OLIMP ENG-PL TRANSLATOR:
2 capsules 3 times daily = 4 kapsułki 3-4 razy dziennie

http://facebook.com/olokk
http://olokk.pl  http://bng-studio.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 195 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 2468
Dokładnie to co napisał Olo te załorzenia teoretyczne sa po prostu smieszne...tak samo jak to co napisałes michał wczesniej że BL miał pojecie o Muay thai bo swiadczą o tym notatki z lat 70 no człowieku powiedz sam jaki to ma sens i gdzie tu jest prawda??to że ktos sobie cos tam w notatkach napisał to nie znaczy ze mógł miec o tym pojecie.Nazywasz BL mistrzem sztuk walk tylko pytam sie ciebie kogo on pokonał?albo chociaz jego uczniowie przecierz w tamtych latach dosc powszechne były rzucane wywzwania przez uczniów Masutatsu Oyamy i nie przypominam sobie żeby ktos z JKD walczył z nimi a już napewno nie BL który nigdy nie walczył z żadnym gosciem z MT ale twierdzi ze jest to kiepska sztuka walki bo cos tam...z Bruca Lee był taki sam teoretyk jak z ciebie duzo mówił a mało robił tylko że on w jakis sposób przedstawił swiatu Sztuki walki wschodu a ty potrafisz tylko pisac na forum głupoty a pózniej masz pretensje bo nikt ci nie wierzy i sie z ciebie smieja
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 34 Wiek 33 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 925
Mam pytanie odnośnie, tej całej anatomii, fizyki, mechaniki itd.
Pisałeś ciągle o III zasadzie dynamiki Newtona
Jeśli ciało A działa na ciało B siłą F (akcja), to ciało B działa na ciało A siłą (reakcja) o takiej samej wartości i kierunku, lecz o przeciwnym zwrocie).
Powiem szczerze że zadając pytania pokroju 'ciekawe czy na twojej sw mówią coś o fizyce itd..' niczego wartościowego do rozmowy nie wniesiesz. Z tej zasady jasno wynika na tzw. chłopski rozum im mocniej pierd**** tym bardziej zaboli - tu żadnej wielkiej fizycznej tajemnicy nie ma i nie trzeba tego jakoś specjalnie badać dla sw. Ze swojej strony bardziej bym się zainteresował zasadą zachowania pędu, przy jak to się mówi uderzeniach z ciała jest ona bardzo istotna, dzięki tej 'dodatkowej sile' możemy mocniej uderzyć czyli wywołać silniejszą reakcję :P.
Nie zmienia to faktu że Bruce biorąc pod uwagę zasady fizyki (zakładam że 3 zasada była tylko twoim przykładem i badał więcej praw :p) zrobił bardzo dobrze, choć było to tak naprawdę ubranie w zachodnie słowa prawdy znanej w chinach od wieków.

"Człowieka można zniszczyć ale nie pokonać" E.Hemingway

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 3377
Alez wiem ze w boksie byly spraiingi i dlatego Bruce uwazal za blad ze w TRADYCYJNYCH SZTUKACH WALKI ICH NIE MA!!!!! ZE NIE MA FULL CONTACT SPARRINGOW W SZTUAKCH WALKI I ZE WIEKSZOSC WALK TO SPORTOWA KONKURENCJA, GDZIE SA ZASADY!!!!!!

Sparingi które przeprowadzal Bruce odbywaly się z początku bez ochraniaczy ;)

Po 2. Prawa reka w przodze chyba znowu ktos zle mnie zrozumial... Oczywiscie ze reka z przodu nie wygeneruje tyle sily gdyby byla z tylu wynika ta z wiekszego sketu bioder aczkolwie siła to Siła nie dzielącna typu jest równa iloczynowi masy ciała i przyspieszenia nadanego tej masie tzn. innymi słowy siła zależy od 1. Masy ciała i 2. Przyspieszenia nadanego tej masie czyli pracy stóp.
Gdy reka silniejsza jest z przodu, czestotliwosc uderzeń silniejszą reka i noga znacznie sie zwieksza co daje jeszcze lepszy efekt niz silniejsza reka miala by byc z tylu. Jest to reka sprawniejsze wiec szybciej mozna nia zareagowac np. w celu pzechwycenia ataku. Do tego silniejsza reka jest juz w polowie drogi do celu. ;)

Co do III zasady dynamiki, to tresc juz podalem i dzieki za przypomnienie. Jednakze zeby wyjasnic o co chodzi przypomne tresc jeszcze raz:

"jeżeli ciało A działa na ciało b pewną siłą F to ciało B działa na ciało A siłą F o tym samej wartości , kierunku ale o przeciwnym zwrocie"

Oznacza to tyle w przelozeniu na uderzanie z przedniej reki ze jesli kogos silnie uderzysz, i trafisz w cel to taka sama sila zwroci sie do Ciebie ;) Dlatego wazne jest poprawne ustawienie ciala. W erze "gołych kłykci" mimo ze uderzano golymi rekoma boks byl mniej kontuzyjny niz w dzisiejszych czasach. W celu zobrazowania o co mi chodzi posluzylem sie "strzelaniem z broni palnej."

Juz pisalem, Bruce odniosl III zasade dynamiki do uderzania i jakie ma relacje w odniesieniu do mechaniki ludzkiego ciala. Co do 3 latkow tak mozna odniesc III zasade dynamiki ale czy 3 latek ktory uderza, wyprowadza cios swiadomy ze uderza niepoprawnie i ze przez to 1. uderzenia ma mniej sily 2. uderzenie jest o wiele grozniejsze dla niego niz dla trafionego, poniewaz jest narazony na kontuzje.

Miedzy innymi rowniez ( aczkolwiek wiele innych detali bylo tez tego skutkiem) przez to ze Bruce uwzglednil III zasade dynamiki i jak oddzialuje na cialo i jej relacja z uderzaniem sprawilo ze byl w stanie uderzyc silniej niz osoba 2 razy ciezsza od niego.

Dlatego tez JKD jest unikalna sztuka walki ze swoja wlasna odrebna struktura i w JKD nie robi sie ani nie uderza sie tak jak sie "komuś chce, czy bardziej podoba, czy jak kto woli" Bo nie jest to obojetne jak sie stoi i jak sie uderza. Ponieważ detale czynią różnicę i nie chodzi tu o to czy noga ma być pod takim a nie innym kątem. ;)

W Wing Chun nie ma zasady ze stajesz silniejsza reka z przodu. W wing chun stajesz w pozycji „klepsydry”, a linia centralna dzieli ciało na dwie równe połówki. W Jeet Kune Do nie ma linii centralnej dzielącej ciało na dwie równe sobie części. W JKD masz stronę silniejszą którą stoisz z przodu i stronę słabszą. Jako że w JKD 80%-90% ataków do przednia ręka przednia noga, dlatego też silniejsza ręka i noga jest z przodu a umożliwia/ ułatwia to również pozycja walki.

Michal
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1921 Wiek 44 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 14221
dlatego Bruce uwazal za blad ze w TRADYCYJNYCH SZTUKACH WALKI ICH NIE MA!!!!!

tu daleś przyklad że Bruce Lee nieiwle wiedział o tradycyjnych stylach - bo to pierduly są i tyle.

sparingi w części tradycyjnych styli kung fu są od ponad 100 lat i nie do końca są wynikiem kontakt kung fu ze sportem zachodnim - glownie boksem i zapasami, czy wogóle "pierdzenia" Bruca - już 100 lat temu życie się na tyle ucywilizowało, że walki takie jak wcześniej nie byly takie częste, a kontakty z w/w sportami pokazały jakiś tam kierunek - nie chodzi o to że style te skopjowaly metodyke boksu czy zapasów - ale pozwolily spojrzeć na tradycyjny styl i jego trening w troszkę inny sposób, by skuteczność dawnych pokoleń nie zanikła. Już 100 lat temu zakladane byly stowezyszenia sztuk walk gdzie nauczali znani i cenieni eksperci - gdzie sparingi były częścia treningów na szerszą skalę niż w obrębie jakiegoś stylu - gdyby nie druga wojna i Mao - to dzisiaj sytuacja byla by odwortna - nie bylo by Bjj jest super a reszta do bani jak pisą czasem zafascynowani zwłaszcza początkujący ćwicżacy - a było by że kung Fu jest super i wygrywa co popadnie a reszta jest do bani (co też nie bylo by prawdą) - dlaczego? Wu shu przez ponad 100 lat miało by taką metodyke i tak bylo by popularne że zaden inny sport czy sztuka walki tego by nie miała - moze poza boksem. W tamtych zasach ówczesni mistrzowie (nie wszyscy oczywiście) mieli wiedze i pomysły takie że gdyby nie wojna i Mao - to odpowiedniki pride k1 czy ufc - opanowane byly by calkowicie przez trenujacych jakiś syntetyczny kompilat (styl oparty na tradycyjnych stylach z parterem i stujką czy czyms jeszcze wiecej) pod te zawody.

Ale to co napisałem to tylko gdybanie co by mogło być - a co nie jest.

Ale jszcze raz napisze - twierdzenie że Bruce krytkowal tradycyjne style bo nie bylo w nich sparingów dowodzi że gowno o tradycyjnych stylach wiedział i sobie tak gdybał.

jeszcze raz to napisze - ja kiedyś jak zaczynalem moją przygodę z SW myslalem tak jak ty że jest prawie Bogiem w SW - bo ty tak myślisz też - tylko ja z tego dawno wyrosłem czego ci życzę naprawe.

Zmieniony przez - Yang32 w dniu 2009-08-08 13:30:24

bujing yishi bu zhang yi zhi

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 1815 Wiek 27 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 35261
Sparingi które przeprowadzal Bruce odbywaly się z początku bez ochraniaczy ;)
W KK też na początku odbywały się bez ochraniaczy, tylko ta metoda treningowa jest raczej mało skuteczna bo długo nie posparujesz... A BL akurat w filmiku który ty mi podesłałeś był tak obładowany ochraniaczami że nie wiadomo który to był on.
Czyli to co koledzy już pisali do żadnego przełomu się nie przyczynił.

Po 2. Prawa reka w przodze chyba znowu ktos zle mnie zrozumial... Oczywiscie ze reka z przodu nie wygeneruje tyle sily gdyby byla z tylu wynika ta z wiekszego sketu bioder aczkolwie siła to Siła nie dzielącna typu jest równa iloczynowi masy ciała i przyspieszenia nadanego tej masie tzn. innymi słowy siła zależy od 1. Masy ciała i 2. Przyspieszenia nadanego tej masie czyli pracy stóp.
Gdy reka silniejsza jest z przodu, czestotliwosc uderzeń silniejszą reka i noga znacznie sie zwieksza co daje jeszcze lepszy efekt niz silniejsza reka miala by byc z tylu. Jest to reka sprawniejsze wiec szybciej mozna nia zareagowac np. w celu pzechwycenia ataku. Do tego silniejsza reka jest juz w polowie drogi do celu. ;)

Może i to brzmi mądrze... tylko to jest teoria, przez tysiące lat ludzie ćwiczący sztuki walki (boks, MT) doszli do tego że lepsze wyniki mają w pozycji gdy silniejsza ręka jest z tyłu, ja osobiście bardziej wierzę im, jak BL.

Oznacza to tyle w przelozeniu na uderzanie z przedniej reki ze jesli kogos silnie uderzysz, i trafisz w cel to taka sama sila zwroci sie do Ciebie ;) Dlatego wazne jest poprawne ustawienie ciala. W erze "gołych kłykci" mimo ze uderzano golymi rekoma boks byl mniej kontuzyjny niz w dzisiejszych czasach.
To że trzeba dobrze pięść ustawić, żeby sobie krzywdy nie zrobić to znowu nic nowego i naprawdę każdy bokser to wie, większość z nich nie zastanawia się która to zasada dynamiki. A w to że w walce na gołe ręce było mniej kontuzji po prostu nie uwierzę, nawet nie za bardzo wiem gdzie można by było to sprawdzić (oprócz notatek BL bo tam już chyba wszystko jest)

Miedzy innymi rowniez ( aczkolwiek wiele innych detali bylo tez tego skutkiem) przez to ze Bruce uwzglednil III zasade dynamiki i jak oddzialuje na cialo i jej relacja z uderzaniem sprawilo ze byl w stanie uderzyc silniej niz osoba 2 razy ciezsza od niego.

To czy uderzenie miał mocniejsze od kogoś 2 razy cięższego, tym bardziej kogoś kto umie uderzać to szczerze wątpię.
Tylko się zastanawiam co ma siła uderzenia do 3 zasady, ale to już inna sprawa. Tak z czystej ciekawości ty mając wiedzę w prostej linii od Brusa też potrafisz uderzyć mocniej od osoby 2 razy od Ciebie cięższej?

,,chodzić już umiem, teraz chce umieć latać" Eldoka

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 931 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 3377
1. Bruce Lee byl czlowiekiem a nie Bogiem i prosze mi nie wmawiac ze uwazam Bruce'a za Boga czy tego typu rzeczy. Mam nadzieje ze nie powiedziales tego zlosliwie. ;)

2. Co do tradycyjnych sztuk walk myślę że Ci się rozświetli co nie co po tym cytatcie Bruce'a:
" Nigdy nie zaprzestałem treningu i studiów sztuk walk. Kiedy śledzę historię rozwoju chińskich sztuk walki zawsze pojawia się wątpliwość: teraz, kiedy każdy odłam chińskiego kung fu ma własną formę, własny styl- czy nadal są one zgodne z intencjami ich twórcy ? Nie wydaje mi się. Formalność mogła być przeszkodą dla postępu- i odnosi się to do wszystkiego, włącznie z filozofią. "

Bruce studiował chińskie style kung fu, świadczy o tym nawet fakt iż posiadał zeszyt gdzie miał je wszystkie sklasyfikowane ( patrz zamieszczony przeze mnie fragmt. filmy "Warriors Jounrey")

To że odszedł od tradycyjnych chinskich sztuk walk bylo mocno umotywowane tzn. uznal ze Jego sztuka walki Jeet Kune Do ma o wiele wiecej do zaoferowania. O czym świadczą Jego własne słowa: " Straciłem wiarę w klasyczną chińską sztukę walki- chociaż nadal swoją sztukę nazywam chińską- ponieważ w zasadzie wszystkie style, nawet szkoła Wing Chun- są produktami "pływania na sucho". Mój trening jest ukierunkowany na skuteczną walkę uliczną, gdzie wszystko jest dozwolone dlatego używamy hełmów, rękawic, ochraniaczy na klatkę piersiową i kolana itd. W ciągu ostatnich 5 lat trenowałem najciężej jak mogłem z jednym celem w głowie zamiast trenować chaotycznie na zasadzie 'trafię- nie trafię'. "

Tutaj również znajduje się wyjaśnienie dlaczego Bruce zaczął korzystać z ochraniaczy ;) Jednakże w szkole Jun Fan Gung Fu Institute w Seattle, Oakland, L.A. czy prywatnie u niego w domu, sparringi czesto odbywały się bez ochraniaczy- to mogą poświadczyć uczniowie Bruce'a. A sparring w Long Beach 1967 był pokazowy i Bruce nie miał na celu zmasakrować przeciwnika. ( łatwo rozpoznac który to Bruce)

A kto powiedział że ludzie z boksu czy MT ustawiaja sie poprawnie tzn. ze odnosza sie do III zasady dynamiki oraz do anatomi czlowieka ?

Problem polega w tym ze to znajduje sie tyle w JKD ( nie JKD koncepcjach). Dlatego wlasne Bruce krytykowal sztuki walki mu wspolczesne jako ze odeszly od swojego zrodla. Co do silniejszej strony z przodu zauwaz ze MT, przerodzil sie w cos co wyglada jak boks w zmienionej pozycji walki, chociaz juz teraz to nawet ludzie z MT odchodza od tradycyjnej pozycji walki i przyjumja bokserska ktora i tak jest tradycyjna z tym ze bokserska ;) I sa to konkurencje sportowe, Bruce nie stworzyl JKD z zamiarem testowania tego na ringu ale z nastawieniem na walke uliczna. Dlatego powiedział ze JKD to "scientific street fighting." M.in. Właśnie przez słowo "scientific" JKD jest non-classical.

Do do uderzania silniej, tzn czy ja potrafie uderzyc silniej hmmmm ostatnio wlasnie sie przekonalem ze potrafie przestawic ciosem osobe wazaca 120 kg ja waze cos ponad lub ok. 70 kg. ;)

To tyle droga wyjasnienia. Uwazam ze problem polega na tym ze to o czy mowie jest tylko i wylacznia w JKD a nie w zadnym innym stylu. I podkreslam tu Jeet Kune Do a nie JKD koncepcje czy tez Jeet Kuen. Po pierwsze Bruce nigdzie nie powiedział że JKD to koncepcja, to nie Bruce jest autorem słów " JKD to koncepcja, gdzie nalezy czeprac techniki z innych styli".

Bruce o JKD mówił: " Swój styl nazwałem jeet kune do. Nie zostałem przy nazwie Wing Chun ponieważ szczerzę czuję, że w zakresie skuteczności mój styl ma znacznie więcej do zaoferowania."

" Czym jest jeet kune do ( JKD)? Oczywiście chińską sztuką walki! Jest to styl chińskich sztuk walki, który odrzuca podziała na style, sztuka która rezygnuje z formalizacji, sztuka ktora odchodzi od ograniczen narzucanych przez tradycje."

Wiec moje pytanie kto jest autorem i skad wzielo sie zalozenie ze JKD to "koncepcja przekrojowa treningu" itp.? Skaw wzielo sie zalozenie jakoby Bruce i tu cytuje slowa ze strony osoby ktora twierdzi ze naucza JKD ( jednakze naucza JKD koncepcji) :

"Dzieląc starcie na takie strefy, wyodrębnili z różnych stylów walki rzeczy, które ich zdaniem najlepiej działały w określonym dystansie. I tak np. w strefie rąk wiekszość technik zaczerpnęli z boksu, w strefie nóg z thaiboksu itd."

Chyba nie musze mowic kto jest autorem tego tekstu ale po 1. JKD zostalo stworzone przez Bruce'a Lee a nie Bruce'a i Inosanto. Nie wiem skąd to zalożenie, ale chętnie bym się dowiedział od autora tego tekstu na jakiej podstawie tak sądzi.

Po 2. część w której jest napisane: "w strefie rąk wiekszość technik zaczerpnęli z boksu, w strefie nóg z thaiboksu itd." Chciałbym również się dowiedzieć na jakiej podstawie autor tekstu ma takie informacje i podaje je za autentyczne. Ponieważ w JKD nie ma elementów thai bosku to raz a techniki reczne nie sa "zaczerpniete z boksu" poniewaz techniki reczne i nozne w JKD unikalne.

Chciałbym również sprostować kolejną błędną informację :

"Jeet Kune Do jako koncepcja w dalszym ciągu ewoluuje
i korzysta z doświadczeń innych systemów, które czynią go skutecznym w każdym dystansie walki: stójce, zwarciu, walce na ziemi czy też walki z bronią."

Bruce nie zdefiniował JKD jako koncepcji to 1 a druga sprawa Jeet Kune Do to walka wręcz, Bruce nie ćwiczył walki na kije, pałki, noże itd. Więc również chciałbym się dowiedzieć na jakiej podstawie zostało wysnute powyższe stwierdzenie przez autora.

Również idąc dalej napotykamy stwierdzenia :

"Trening obejmuje elementy:
boksu,
wing chun,
szermierki,
ale także
muay thai,
zapasów,
sambo,
systemów filipińskich,
brazylijskiego jiu jitsu,
catch wrestlingu..."

Otóż w JKD nie ma elementów sambo, zapasów, systemów filipińskich co bardziej szokujące SAMBO itp.

Notatki Bruce'a odnosnie JKD wskazuje ze był pod wplywem wytycznych z boksu i szermerki.

Jeet Kune Do opiera sie o anatomie ludzkiego ciala a nie jest mixem technik z wielu innych styli. Bruce był przeciwny łączeniu innych styli z JKD ( Bruce Lee komentarze na temat sztuk walki str.50 list gdzie JKD to X a inna sztuk walki to Y).

Myślę że to właśnie przez JKD koncepcje sztuka walki Bruce'a została skomercjalizowana tzn. techniki z innych sztuk walk sa sprzedawane jako JKD. I dlatego sztuka walki Bruce'a jest błędnie interpretowania jako koncepcja. ;)

Michal
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 2860 Wiek 29 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 41203
co do gardy bokserskiej używa się jej dlatego że jest najleprza choć pozostaje zwykle zmodyfikowana pod to co się trenuje,natomiast co do pozycji odwrotnej nie jest to przypadkiem tak że wynikała ona z ustawienia w szermierce? Generalnie wjak dla mnie trzeba umieć walczyć w obu pozycjach.
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

co jest nie tak ze mną ???

Następny temat

Filmy o tematyce SW

FuckBaton