SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Slowniczek-Diety wszystkie ;-)

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 13198

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 265 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 948
Poniewaz na forum pojawia sie coraz to wiecej pytan o podawanie diet
postanowilem napisac posta w ktorym wszystko by sie wyjasniloDieta dla osob starszych


Właściwe odżywianie pozwala zachować dłużej sprawność fizyczną i umysłową.
Proces starzenia się organizmu jest nieuchronny. Często możemy jednak sprawić, aby postępował on wolniej i dzięki temu dłużej zachować sprawność zarówno fizyczną, jak i umysłową. Wielu naukowców dowodzi, że organizm ludzki jest przystosowany do osiągnięcia 110-120 lat życia. Dlaczego jednak tak niewielu osobom udaje się dożyć sędziwego wieku? Wynika to z błędów popełnianych przez człowieka już w młodości, a dotyczących m.in. złego odżywiania.
Nawet po 60. roku życia nie jest jeszcze za późno, aby dokonać odpowiednich zmian w codziennym życiu i dzięki temu poprawić jego jakość.
Problem ten będzie dotyczył coraz większej populacji, gdyż przewiduje się, że w latach 1990-2010 liczba osób w wieku poprodukcyjnym w Polsce zwiększy się z 4,9 mln do 5,8 mln osób.
Jak się zmieniamy
W starszym wieku dochodzi do wielu zmian w funkcjonowaniu organizmu. Mniej wydajnie pracuje układ pokarmowy (zmniejszenie wydzielania soków trawiennych, zahamowanie ruchów robaczkowych), co może powodować częste występowanie niestrawności, biegunek lub zaparć. Maleje również odporność organizmu, dlatego tak bardzo groźne w starszym wieku mogą być infekcje. Niekorzystne zmiany zachodzą również w układzie kostno-szkieletowym, gdzie następują zaburzenia w gospodarce wapniowo-fosforowej prowadzące do zrzeszotnienia kości zwanego osteoporozą. Zmiany nie omijają również układu krążenia i dotyczą przede wszystkim wzrostu ciśnienia tętniczego oraz utraty elastyczności tętnic, która może być spowodowana przez miażdżycę.
Inne potrzeby
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze nie zmniejsza się radykalnie z wiekiem. U ludzi starszych często obserwuje się ich niedobory, które mogą być spowodowane: niedokładnym rozdrabnianiem pokarmów, gorszą pracą przewodu pokarmowego, zmniejszeniem łaknienia wskutek osłabienia zmysłu powonienia i smaku, niechęcią do przygotowywania posiłków tylko dla siebie.
Po przejściu na rentę lub emeryturę zmniejsza się aktywność życiowa. W związku z tym powinno nastąpić obniżenie kaloryczności diety, co pomoże zachować prawidłową masę ciała. Częstym problemem osób starszych, zwłaszcza kobiet, jest osteoporoza. Powyżej 40.-50. roku życia zaczyna się fizjologiczna utrata masy kostnej, oceniana u zdrowych na ok. 1% rocznie. U kobiet po menopauzie oraz u osób predysponowanych do osteoporozy ta szybkość może być znacznie większa i przekraczać 3-5% rocznie. Chociaż zapotrzebowanie na wapń w starszym wieku jest takie samo jak u młodych osób, to jednak proces przyswajania wapnia z pożywienia jest mniejszy i dlatego powinno się go więcej dostarczać. Mniejsze przyswajanie wynika z zaburzeń metabolizmu witaminy D, koniecznej do prawidłowego wchłaniania wapnia, oraz z braku estrogenów u kobiet po menopauzie (wtedy stopień przyswajania wapnia zmniejsza się o 10%).
Najlepszym źródłem wapnia jest mleko i przetwory mleczne. Osoby z nietolerancją laktazy mogą zastąpić mleko napojami mlecznymi fermentowanymi (jogurtem, kefirem lub mlekiem acydofilnym), które zazwyczaj nie wywołują niekorzystnych objawów ze strony przewodu pokarmowego, lub stosować preparaty laktazy (dostępne w aptekach). Laktaza jest enzymem, odpowiedzialnym za trawienie cukru mlecznego - laktozy. Jego brak w przewodzie pokarmowym w starszym wieku powoduje kłopoty z trawieniem mleka. Preparat laktazy należy zażyć bezpośrednio przed planowanym posiłkiem zawierającym mleko.
Wiele badań wskazuje, że nawet u zdrowych starszych osób posiłki tłuste nie są tolerowane tak dobrze jak u osób młodych. Dlatego normy zalecają, aby dieta osób po 60. roku życia dostarczała mniej niż 25% energii z tłuszczu.
Najważniejsze zasady diety
• Zaleca się, aby kobiety po 60. roku życia zwiększały dzienne spożycie wapnia do 1100 mg.
• Trzeba zadbać o to, aby w diecie nie zabrakło witaminy D. Ludzie starsi rzadko korzystają ze słońca, a więc w ich skórze witamina D nie jest syntetyzowana w wystarczającej ilości. Źródła witaminy D w żywności to przede wszystkim tłuste ryby (śledź, makrela, tuńczyk), mleko o zawartości tłuszczu powyżej 1,5%, tran. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić dodatkowe zażywanie preparatów witaminy D.
• Należy również pamiętać o witaminach antyoksydacyjnych - C, E i beta-karotenie. Ich niedobory mogą przyspieszać procesy starzenia się organizmu i zwiększać podatność na takie choroby jak nowotwory i miażdżyca. Witamina E ponadto zapobiega zmianom zwyrodniającym. Witaminę C i beta-karoten możemy znaleźć w warzywach i owocach, natomiast witaminę E w olejach roślinnych i margarynach. Spośród składników mineralnych zwracajmy uwagę na odpowiednią ilość potasu, żelaza i magnezu, których niedobory często występują w starszym wieku.
• Posiłki urozmaicone i atrakcyjne wizualnie mają istotne znaczenie w pobudzaniu osłabionego apetytu.
• Wskazane jest unikanie potraw ciężko strawnych, które długo zalegają w żołądku. Dlatego raczej nie poleca się smażenia jako metody kulinarnej. Zdecydowanie lepsze jest gotowanie, duszenie bez obsmażania lub pieczenie w folii.
• W codziennym jadłospisie powinny się znaleźć produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce oraz chude mięsa i przetwory mięsne.
• Ograniczyć warto cukier i słodycze ze względu na występującą u większości osób starszych obniżoną tolerancję glukozy.
W wielu przypadkach dieta powinna być ustalana indywidualnie ze względu na ewentualne choroby czy też istniejącą nadwagę lub niedożywienie.
PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS
śniadanie:Płatki owsiane na mleku,Chleb razowy z margaryną, wędliną drobiową Surówka z pomidora i papryki
II śniadanie:Kefir z grahamką Mandarynka
obiad:Zupa jarzynowa Pulpeciki cielęce w warzywach z ryżem Buraczki duszone Sok owocowy
podwieczorek:Jabłko pieczone
kolacja:Chleb razowy Makrela wędzona Sałata z olejem HerbataęPrzewlekła niewydolność układu krążenia to choroba, w której serce w całości, albo jedna z jego komór, nie jest w stanie wykonywać pracy skurczowo-rozkurczowej.
W zależności od stopnia zaawansowania choroby obserwuje się przyspieszenie rytmu serca, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego, duszność (często napadową), obrzęki (zwłaszcza kończyn dolnych), sinicę.
Przyczyny niewydolności krążenia mogą być różnorodne. Począwszy od nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, poprzez wady serca, zapalenie osierdzia, po zawał serca.
Niewydolność krążenia można podzielić w zależności od zaawansowania choroby:
• stopień I - nie ma żadnych objawów niewydolności krążenia w spoczynku i przy zwykłym wysiłku;
• stopień II - przy większych wysiłkach pojawia się zmęczenie i duszność;
• stopień III - dolegliwości pojawiają się przy każdym, nawet niewielkim wysiłku, co powoduje niestety konieczność ograniczenia aktywności fizycznej;
• stopień IV - objawy niewydolności występują nawet w stanie spoczynku i przy najmniejszym wysiłku fizycznym.
Leczenie objawowe niewydolności krążenia opiera się, oprócz stosowania farmakoterapii, przede wszystkim na zmniejszeniu obciążenia serca dzięki ograniczeniu aktywności fizycznej oraz zmniejszeniu masy ciała, jeśli chory cierpi na nadwagę lub otyłość. Konieczne jest również zastosowanie diety ubogosolnej, niekiedy z ograniczeniem płynów.
Niewiele tłuszczu
Ze względu na tak duże zróżnicowanie nasilenia objawów, przy układaniu diety szczególnie ważne jest określenie dobowego zapotrzebowania energetycznego, zwłaszcza że większość chorych prowadzi półleżący tryb życia, o znacznie ograniczonej aktywności fizycznej. Dlatego dieta nie powinna przekraczać 1500-2000 kcal/dobę. Taki poziom energetyczny nie dopuszcza do odkładania się nadmiaru energii w tkance tłuszczowej pacjenta. W przypadku nadwagi energia diety powinna zostać jeszcze bardziej ograniczona, aby uzyskać spadek masy ciała.
W celu zmniejszenia kaloryczności i zawartości tłuszczu pochodzenia zwierzęcego w diecie należy wybierać chude gatunki ryb i mięs oraz produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu. Tłuszcz nie powinien dostarczać więcej niż 30% energii diety. Zwiększa się natomiast ilość białka 1,5-2 g/1 kg masy ciała ze względu na stosowanie leków moczopędnych.
Mało soli
Ograniczenie ilości sodu w diecie jest spowodowane zatrzymaniem przez nerki jonów sodowych (a co za tym idzie wody) prowadzącym do powstania obrzęków. W ostatnich latach zalecenia dotyczące dozwolonej ilości sodu w diecie znacznie się zmieniły. Do niedawna stosowane były diety bardziej restrykcyjne, nawet tzw. bezsodowe, z których rezygnuje się teraz dzięki możliwości stosowania leków moczopędnych. Dieta bezsodowa, w której dopuszczalna ilość sodu na dobę wynosi 50 mg, ogranicza jadłospis tylko do owoców, soków owocowych oraz ryżu. Włączenie mięsa, produktów zbożowych i mlecznych oznaczałoby przekroczenie limitu 50 mg sodu. Tak jednostronna dieta wiąże się ze znacznym ryzykiem wystąpienia niedoborów białka, witamin i składników mineralnych. Jest również bardzo uciążliwa dla pacjentów.
Obecnie zaleca się nieprzekraczanie 1200 mg sodu na dobę, co odpowiada 3 g soli kuchennej. Dieta przeciętnego Polaka dostarcza ponad 16 g soli kuchennej! Aby ograniczyć ilość sodu w diecie, należy zrezygnować z używania soli kuchennej podczas przyrządzania posiłków. Ponieważ na początku trudno jest się przyzwyczaić do zupełnie nowego smaku potraw, można stosować sól potasową, dostępną w aptekach. Warto również spróbować przypraw ziołowych jak bazylia, tymianek, estragon, które nadają potrawom lekki słonawy smak. Urozmaicenie smakowe daje również czosnek, chrzan, natka pietruszki, koperek, kminek, wanilia oraz sok z cytryny.
Należy unikać produktów, które dostarczają dużo soli, takich jak wszelkiego rodzaju kiszonki (kapusta kiszona, ogórki kiszone) i marynaty, sery żółte, konserwy, śledzie solone, wędzonki, pasztety, wędliny podrobowe, przegryzki w rodzaju słonych paluszków, chipsów i snacków. Bogate w sód są również mieszanki przyprawowe typu jarzynka, Vegeta, kostki rosołowe oraz buliony w proszku. Dużych ilości soli dostarcza także pieczywo, zbożowe produkty śniadaniowe (płatki, kaszki, musli), makarony i wędliny.
Więcej potasu
Podczas przyjmowania leków moczopędnych bardzo często dochodzi do występowania niedoborów potasu, którego duże ilości zostają wydalone z moczem. Dlatego w diecie muszą się znaleźć produkty będące jego najlepszym źródłem, a więc: pomidory, owoce i soki owocowe, mleko, ziemniaki, mięso. Szczególnie godny polecenia jest sok pomidorowy, którego szklanka zawiera około 620 mg potasu. Należy jednak zwrócić uwagę, czy producent soku dla poprawienia jego smaku nie dodał soli. Wtedy lepiej z gotowego soku zrezygnować i przyrządzić go w domu ze świeżych pomidorów. Spośród owoców najwięcej potasu zawierają pomarańcze, banany i awokado. Bogate w potas są również owoce suszone.
Dużo witaminy C
Z moczem wydala się również znaczną ilość witaminy C. Dlatego warto przypomnieć, które produkty są szczególnie bogate w tę witaminę: natka pietruszki (177,7 mg witaminy C/100 g produktu), papryka czerwona (144 mg), brukselka (94 mg), brokuły (83 mg), szpinak (67,8 mg), kapusta włoska (64 mg), kapusta biała (48 mg), cytryna i pomarańcza (49-50 mg). Często jednak samo zwiększenie ilości witaminy C w diecie nie wystarcza i konieczne jest stosowanie jej preparatów.
Potrawy lekko strawne
W niewydolności krążenia bardzo często dochodzi do zaburzeń czynności przewodu pokarmowego. Dlatego należy stosować dietę lekko strawną, z wyłączeniem potraw i produktów długo zalegających w żołądku. Warzywa strączkowe i warzywa kapustne, jeżeli pacjenci źle na nie reagują, powinny być usunięte z jadłospisu z powodu ich właściwości wzdymających.
Aby nie obciążać przewodu pokarmowego, dzienną rację pokarmową należy podzielić co najmniej na 5 małych objętościowo posiłków: I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Ostatni posiłek spożywa się nie później niż 2-3 godziny przed snem. Z powodu zatrzymywania wody w organizmie należy raczej zrezygnować z przyrządzania zup. Ograniczenie ilości wypijanych płynów (do 1 litra na dobę) jest stosowane tylko w przypadku nadmiernego pragnienia lub w bardzo ciężkich przypadkach niewydolności krążenia. Podczas przyrządzania potraw należy unikać smażenia i duszenia poprzedzonego obsmażaniem. Najbardziej wskazane jest gotowanie w wodzie i na parze, pieczenie w folii oraz duszenie bez obsmażania.
Jadłospis 1
I śniadanie Zupa mleczna na płatkach owsianych Kajzerka z margaryną i dżemem
II śniadanie Brzoskwinia Bułka z serkiem twarogowym ziarnistym Sok owocowy
Obiad Kurczak pieczony w folii Ziemniaki pure Gotowane buraczki Tarta marchewka z jabłkiem
Podwieczorek Jogurt naturalny
Kolacja Chleb biały z margaryną Gotowana wołowina Sałatka z pomidorów i ogórków Herbata z mlekiem
Jadłospis 2
I śniadanie Chleb biały z margaryną Twarożek ze szczypiorkiem Herbata z mlekiem
II śniadanie Pomarańcza Jogurt naturalny
Obiad Pulpety z cielęciny Sos koperkowy Ziemniaki z wody Sałata z olejem Sok owocowy
Podwieczorek Jabłko pieczone
Kolacja Kajzerka z margaryną Ryba gotowana po grecku Herbata z mlekiem


Nie zalecam ale.....

ęKoniec marca i początek kwietnia to najlepszy moment na przeprowadzenie głodówki. Robimy wiosenne porządki w szafach, wielkie sprzątanie dobrze też zafundować swojemu ciału.
Głodówka jest przede wszystkim metodą na oczyszczenie, odtrucie i odmłodzenie organizmu. To także dobry sposób na zrzucenie nagromadzonych kilogramów. Ze względu na wyjątkową siłę działania musi być przeprowadzana zgodnie z przemyślanym, ściśle określonym planem, najlepiej pod kontrolą lekarza.
Mechanizm głodówki jest prosty. Organizm pozbawiony dawek żywności z zewnątrz przechodzi na odżywianie wewnątrzustrojowe. W pierwszej kolejności spala wszystko, co zbędne, co stanowi dla niego balast utrudniający sprawne funkcjonowanie na co dzień. W starych komórkach zalega tzw. białko złogowe, które w czasie głodówki ulega zużyciu w pierwszej kolejności. Pochłaniane są też wszelkiego rodzaju ogniska zapalne, martwe fragmenty tkanek. Niekorzystne objawy pojawiające się w trakcie głodówki, nie są spowodowane, jak się dość powszechnie sądzi, osłabieniem wywołanym brakiem jedzenia. Bóle głowy, czasem mdłości, poczucie ciężkości to objawy zatrucia organizmu, tym cięższe im więcej grzechów dietetycznych mamy na sumieniu. Biorą się one stąd, że poupychane w różnych zakamarkach przez organizm toksyny (czasem bywa ich zbyt wiele, by usuwać je na bieżąco) zostają głodówką "poruszone", a następnie wydalone. W czasie głodówki cały ustrój pracuje na najwyższych obrotach. Wzrasta m.in. odporność na infekcje, bo rośnie liczba białych krwinek. Każda kolejna głodówka przebiega jednak coraz lepiej. Poddające się im osoby zauważają większą wydolność umysłową, lepsze samopoczucie psychiczne, przypływ energii, wrażenie niezwykłej lekkości.
Aby kuracja przebiegła skutecznie i możliwie bezboleśnie, nie wolno jej stosować byle jak. Nie jest kosztowna ale wymaga konsekwencji i natężenia uwagi. Ważne by właściwie przeprowadzić tzw. okres przygotowawczy, ma on bowiem takie samo znaczenie jak głodówka. Dzięki niemu ogranicza się do minimum przykre objawy (wspomniane już bóle głowy, uczucie marznięcia, pogorszenie albo wahania nastroju, senność) występujące na początku, nasilające się zwłaszcza wtedy, kiedy organizm ma się z czego odtruwać. Minimum dwa tygodnie przed głodówką trzeba zrezygnować z jedzenia mięsa. Odstawić słodycze, nie słodzić napojów, jasne pieczywo zastąpić ciemnym, znacząco ograniczyć, a jeszcze lepiej zupełnie wyeliminować nabiał. Miejsce kawy i herbaty, nie mówiąc już o gazowanych napojach i alkoholu, powinny zająć napary ziołowe. Podstawą jadłospisu należy uczynić owoce, warzywa, grube kasze. Posiłki zaczynać od surówki. Rano wypijać powoli szklankę lekko ciepłej wody mineralnej, a po chwili łykać łyżeczkę siemienia lnianego i łyżkę oliwy z oliwek (mieszając ją ze śliną) Dwa dni przed godziną zero je się tylko surowe warzywa i owoce. Istotne jest też picie świeżo wyciskanych soków z warzyw. Nie nadają się jednak do tego żadne soki z kartonów czy butelek. Ortodoksyjni lekarze twierdzą, że głodówkę powinno poprzedzić zrobienie kilku lewatyw, ostatnia w dzień poprzedzający ustaloną datę. Nie zastąpią ich środki przeczyszczające. W czasie trwania głodówki istotne jest mechaniczne wspomaganie systemu wydzielniczego: szczotkowanie ciała dwa razy dziennie na sucho albo pod prysznicem (toksyny wydzielane są także przez skórę!), 10-minutowe kąpiele, spacery, lekkie ćwiczenia rozciągające. Praktycy zalecają oczyszczanie języka z osadu, który pojawia się wówczas zdecydowanie intensywniej. Godzina Zero. Wreszcie nadchodzi właściwy dzień. Odtąd napojem staje się woda o temperaturze pokojowej, butelkowana, nisko zmineralizowana i przegotowana. Większość osób funkcjonuje wówczas zupełnie normalnie. Warto zapewnić sobie warunki do wystarczająco długiego snu, ubierać się stosownie do pogody, ale mieć zawsze pod ręką sweter, uważnie obserwować reakcje ciała i psychiki. Okres wyjścia jest tak samo ważny jak okres przygotowawczy, musi trwać tyle samo, ile trwała głodówka. Od niego zależy, czy osiągnięte efekty okażą się długotrwałe i korzystne. Pierwszego dnia pijemy tylko świeżo wyciśnięte soki, zmieszane pół na pół z ciepłą wodą, dokładnie mieszając je ze śliną (do 6 szklanek). Drugiego i trzeciego dnia dochodzą warzywa (bez ziemniaków, kukurydzy, groszku, fasoli) i owoce lekko obgotowane, a także kleik z kaszy, najlepiej jaglanej. Przez pięć dni nie wolno solić potraw! Zresztą po głodówce smak się zmienia i często zaczyna się używać mniej soli. Natomiast zjedzenie tradycyjnego posiłku, nie mówiąc już o opychaniu się "za wszystkie czasy" na pewno zakończy się źle.
Prostszą wersją, łatwiejszą dla nowicjuszy, jest głodówka (a właściwie monodieta) sokowa, polegająca na piciu do 2 litrów świeżo wyciśniętych soków z warzyw i owoców.
Najkrótsza głodówka trawa 36 godzin (noc, dzień, noc). Do niej również warto się przygotować, jedząc przez dwa poprzedzające ją i dwa następujące po niej dni warzywa surowe i gotowane, owoce, grubsze kasze.
Najwłaściwsze są jednak posty 3-5 dniowe. Wystarczą by uruchomić mechanizmy oczyszczające, a nie są kłopotliwe. Pozwalają oswoić się z metodą, zobaczyć jak reaguje organizm, nabrać doświadczenia. Kiedy okaże się, że ta metoda nam odpowiada, można pokusić się o przedłużenie postu do 10 dni.


ęDieta CKD - prawdziwy spalacz tłuszczu.
Jak działa dieta?
Węglowodany powodują wydzielanie insuliny (hormon "magazynier" ) przez trzustkę. Insulina przyspiesza tempo przenikania glukozy z krwi do niektórych komórek (przede wszystkim do komórek mięśni szkieletowych), zwiększenie zapasu glikogenu w wątrobie i mięśniach oraz wzmożenie spalania glukozy. Co najważniejsze, przy nadwyżce kalorii bardzo sprzyja odkładaniu tłuszczu. Więc ktoś może zapytać "Jak można tracić tłuszcz kiedy organizm jest trybie magazynowania?". W gruncie rzeczy jest to trudne i idealne wydaje się obniżenie spożywania wegolowodanów.
Organizm zdaje sobie sprawę, że nie ma już węglowodanów które mógłby zamienić w energię, więc musi znaleźć inne źródło - tłuszcz. I o to nam właśnie chodzi! Ten proces zachodzi w stanie ketozy. Stan ten wystepuje wtedy gdy w wątrobie nie ma glikogenu i zaczyna się produkcja ketonów (związki toksyczne powstałe w wyniku spalania tłuszczy). Można sprawdzić ten stan używając pasków do mierzenia zawartości ketonów w moczu - do nabycia w aptece bez recepty, koszt ok. 20 zł.
Wymogi diety - od poniedziałku do piątku.
Sentencja "pracuj inteligentie, nie ciężej" zdobywa większego znaczenia niż podczas jakiejkolwiek innej diety, którą do tej pory stosowałeś. Trzeba w pełni zrozumieć co musisz zrobić aby zoptymalizować drogę do załozonego celu. Nie można oczekiwać, że po prostu ucinamy wszystkie wegle w diecie, trenujemy ciężko i gubimy tłuszcz. Jednakże jedną z warjacji takiego założenia jest właśnie dieta CKD która stosowana zgodnie z jej przykazaniami doporowadzi Cię do upragnionego celu.
Na początku musimy rozplanować dietę, zapisz twoją suchą masę ciała, nie ogólną! Jeżeli np. ważysz 100kg i masz 20% tłuszczu zapisz 80kg, mnożymy to przez dwa i mamy dzienną ilość białka w gramach które musisz spożywać. Resztę twoich kalorii stanowić będą tłuszcze. Tu własnie jest ten "paradoks", musisz jesć tłuszcz żeby splać tłuszcz, nie ma innego wyjścia Samopoczucie na takiej diecie jest wspaniałe, choć pierwsze dni (nawet do 5-7 dni) moga być trudne. Obnizony poziom cukru we krwi, ogólne osłabienie i złe samopoczucie mogą dać ci się w znaki, choć nie muszą, wszystko zależy od organizmu. U mnie tylko pierwszy dzień jest cięzki, potem już z górki. Będzie cię nękać mniejsze uczucie głodu - jeżeli w ogóle, wyeliminowanie insuliny i obniżenie poziomu glukozy we krwii spowoduje, że hormony spalające tłuszcz będą robić co do nich należy.
Więc ile tego tluszczu?
Zaleca się zaczynanie z deficytem wynoszącym ok. 500 kalorii. Jeżeli nie wiesz ile wynosi Twoje zapotrzebowanie, przeważnie jest to waga ciała razy 30 wyrazone w kaloriach. Skoro ważysz 100 kg twoje zapotrzebowanie wynosi 3000 kalorii, odejmując od tego 500 kalorii i 640 kalorii które dostarczasz z białka, pozostaje 1860 kalorii na tłuszcze. Oczywiście każdy organizm jest inny, jeżeli nie będziesz mógł wejść w ketozę znaczy, że białka jest troszkę zbyt dużo, a tłuszczy za mało, trzeba wsłuchać sie w swój organizm. Pamiętaj, że nie można przesadzać z białkiem ponieważ może zostać ono przekształcone na glukozę i wyjście z ketozy gotowe. Ogólna ilość przyjmowanych węglowodanów nie powinna przekraczać 20 gram dziennie, co jest dosyć trudne do utrzymania. Dokładnie liczcie z kalkulatorem w ręku.
Weekend - ładownie weglowodanami.
Jako że glikogen jest głównym źródłem dla naszych mięśni, nie możemy po prostu zlikwidować wszystkich jego zapasów i ćwiczyć do woli. Musimy go co jakiś czas uzupełniać. Twóje półtora dnia wolnego pozwala zrobić dwie rzeczy. Musisz wynagrodzić sobie 5 dni bez weglowodanów, czyli jeszcz prawie wszystko to na co masz ochotę, spagetti, pizze, lody wszystko co ma węgiel jest na wagę złota. Druga to taka, że wysoki poziom insuliny pozwoli wypełnić mięśnie glikogenem i będziesz miał energię na nastepny tydzień treningu.
Twóje ładowanie powiino zacząć się w piątek wieczorem i trwać przez całą sobotę do północy. Teraz musisz okreslić ile potrzeba tych węglowodanów. Niektórzy będa tymi szcześliwcami, że będą mogli jeść dosłownie co chcą i nie przejmować się wyliczeniami, ale skupmy się na przeciętnej osobie. Zaleca się ok. 10-12 gram weglowodanów na kg SUCHEJ masy. 100 gram tych wegli powinno być przyjęte po treningu w piatek zrobionym najlepiej wieczorem (tym zajmiemy się w punkie dotyczącym treningu) razem z szybko działającą serwatką w ilości 50 gram (stosunek 2:1, można trochę zmieniać ilość). Następnego dnia pochłaniamy jakieś 700 gram węgli, wraz z niezmienną ilością białka czyli 160 gram. Pytanie a co z tłuszczem? Czy nie wspominałeś czasem o pizzy?
Przez pierwsze 24-30 godzin ładowania organizm będzie wykorzystywał wszystkie weglowodany do uzupełniania glikogenu, białko do budowy, a tluszcz do energii. Jednakże ten tłuszcz wyrażony w gramach niech nie przekracza Twojej wagi ciała. Jeżeli ktoś nie chce nie musi robić ładowania co 5 dni, może robić np. nawet co 10, wszystko zależy od samego ciebie, od sampoczucia itd, niektórzy robią to raz na dwa tygodnie, ale jeżeli chcesz utrzymać jak najwięcej mięśni ładuj co 5-6 dni.
Tak więc od niedzieli do piątku cały dzień jemy tłuszcz i białko z wyjątkiem dni treningowych gdzie po treningu spożywamy tylko białko bez tłuszczu (w piątek razem z węglowodanami), które musimy przyswoić najszybciej jak możemy.
W piątek po południu zjedz przed treningiem jakieś dwa owoce. To przygotuje wątrobę i mięśnie do ładowania węglem i da ci troszkę energii na ten ostatni w tygodniu trening, który musisz wykonać. Później od piątku do soboty wieczór jedz weglowodany, i mam tu na myśli JEDZENIE a nie jedzenie!
Trening na diecie CKD.
Powstaje pytanie, jak zoptymalizować trening aby zminimalizować spadki mieśni i trzymać wyski metabolizm poczas diety? Zanim do tego przejdziemy musimy wiedzieć, że jest jedna rzecz którzą musimy zrobić, i jedna rzecz której nie możemy zrobić.
Po pierwsze objętość treningu musi być niższa niż podczas zwykłego programu. Przetrenowanie jest prawdopodobnie zabójcą numer jeden dla motywacji, zwiększa katabolizm i powoduje mniejsze spadki tłuszczu.
Po drugie trzeba rozwiać mity o mniejszych ciężarach i dużej ilości powtórzeń na rzeźbę. Wyciskasz 120kg i musisz nadal wyciskać 120 kg aby utrzymać ten sam mięsień!
Jeżeli już mamy ustalone dwie naczelne zasady treningu możemy przejść do konkretnego programu. W poniedziałki i wtorki będziemy robić słabsze grupy mieśniowe, w środy i czwartki odpoczynek lub trening aerobowy, w czwartek wieczorem mocne grupy jak mięśnie nóg, a w piątki przeplataniec poniedziałku i wtorku.
Podsumowanie.
Dieta ta jest jedną z najlepszych na spalanie tłuszczu. Ma sens, działa i nie jest trudna w stosowaniu - choć niektórym może się taka wydawać. Wystarczy być tylko zmotywowanym i skoncentrować się na celu.
Możesz rozkoszować się polędwicą smażoną na maśle z roztopionym żółtym serem i majonezem, smażonym łososiem w śmietanie czy jajecznicą na boczku. Jest to pyszne tłuste jedzenie które pozwoli ci....schudnaćPo kilku tygodniach życia w stresie organizm przeciętnego człowieka osiąga poziom wyczerpania. Zmęczeniu zaczyna towarzyszyć bezsenność, pojawiają się kolejne infekcje, np. katar, zapalenie gardła, bóle żołądka. System nerwowy jest tak przeciążony, że złość lub depresja przychodzą z byle powodu. Ratunkiem może okazać się dobrze dobrana dieta.
Spiżarnia na kłopoty
Przede wszystkim nie może w niej zabraknąć produktów zawierających: Witaminy z grupy B. Odpowiadają za funkcjonowanie układu nerwowego.
Witamina B1 - wycisza cię, gdy jesteś zirytowana. Znajdziesz ją w drożdżach, kaszach i mleku.
Witamina B2 - dodaje energii. Jest w brokułach i kapuście.
Witamina B6 - łagodzi stany lękowe. Dużo jej zawiera mięso wołowe, również ryby.
Magnez - Kwadrans emocjonalnego pobudzenia kradnie nam połowę zjadanej dziennie dawki tego pierwiastka. Bez niego niewielkie podenerwowanie łatwo zamienia się w niszczący strach, złość lub obezwładniającą apatię. Dużo magnezu jest w kakao, orzechach i fasoli.
Węglowodany złożone - Podnoszą poziom serotoniny - czyli tzw. hormonu szczęścia, który uspokaja i poprawia nastrój. Są obecne w ziarnach zbóż, ciemnym pieczywie, makaronie, fasoli, kaszach, ryżu i ziemniakach.
Witamina C - Wzmacnia układ odpornościowy, chroniąc organizm przed infekcjami. Jest jej dużo w owocach cytrusowych i czarnej porzeczce.
To ci pomoże
Zioła - Szczególnie uspokajające działanie mają: bazylia, melisa, gałka muszkatołowa, tymianek i majeranek. Warto je dodawać do wszystkich potraw mięsnych, pizzy, spaghetti, sałatek warzywnych.
Woda - Pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie - przywróci ci energię, gdy jesteś przeciążona pracą, oraz złagodzi objawy stresu, takie jak: suchość w ustach, kołatanie serca, nadmierne pocenie się.
Czekolada - Zawiera substancję, która stymuluje wydzielanie przez mózg endorfin - hormonów dobrego samopoczucia. Kupuj czekoladę z dużą zawartością kakao - im ciemniejsza, tym lepsza.
Tego unikaj
Alkohol - Wprowadza cię w dobry nastrój, ale na krótko. Pity w nadmiarze może doprowadzić do depresji, bo niszczy system nerwowy.
Kofeina - Zwiększa niepokój i pogarsza koncentrację. Staraj się nie przekraczać limitu 2 filiżanek kawy czy czarnej herbaty dziennie.
Tłusty nabiał. Zwiększa ryzyko chorób serca, bo stres sprawia, że tłuszcze dłużej pozostają we krwi, co grozi nawet zawałem.
Jak jeść, by się nie denerwować
Stres jest przejawem destabilizacji naszego dotychczasowego, ustalonego rytmu życia. Walka z nim powinna polegać na przywracaniu organizmowi "starego porządku" - czyli wykonywaniu codziennych czynności systematycznie, w stałych odstępach czasu. Tak też powinniśmy się odżywiać. Jako że stres jest doświadczeniem energochłonnym, można pozwolić sobie na zjadanie większych porcji. Uwaga! Należy zdecydowanie unikać produktów pobudzających wytwarzanie adrenaliny: słodyczy - z wyjątkiem czekolady, napojów energetyzujących, wieprzowiny. Warto za to jeść białe mięso i pić dużo niegazowanych płynów.
Uspokajające przekąski
W chwilach rozdrażnienia odruchowo sięgasz po kaloryczne chipsy lub zajadasz się słodyczami? Uważaj, od tego się tyje!
Rada: Staraj się mieć pod ręką marchewkę, kalarepkę, kawałki świeżego ogórka, selera naciowego, cykorię, chrupkie pieczywo, suszone morele, daktyle i orzeszki. Gryząc je, nie tylko uspokoisz nerwy, ale i zafundujesz sobie dodatkową porcję witamin.ęDieta dla prawdziwego mężczyzny - Dieta mięsna (chudniesz 1 kg w 2 tygodnie)
Dieta dla osób aktywnych. Dostarcza dużej ilości białka, ale niewielkiej tłuszczu. Idealna dla kochających mięso. Rozsądna, niezbyt restrykcyjna. Powstała z myślą o osobach prowadzących aktywny tryb życia, które chcą zachować zgrabną sylwetkę. Osobom z nadwagą pozwala w zdrowy, bezpieczny sposób pozbyć się zbędnych kilogramów. Umożliwia redukcję masy ciała o blisko 0,5 kg tygodniowo. Przewiduje cztery smaczne posiłki dziennie, które dostarczają w sumie ok. 1400 kalorii.
Menu:
1 dzień:
1 śniadanie: kubeczek jogurtu naturalnego, 2 kanapki z przysmakiem wołowym, pomidorem i sałatą, szklanka herbaty lub kawy bez cukru ,
2 śniadanie:2 kanapki z szynką i z żółtym serem, papryką i ogórkiem , banan ,
Obiad:plaster szynki pieczonej, ziemniaki , marchewka z groszkiem , surówka z selera ,
Kolacja: kubeczek jogurtu owocowego 1,5% tłuszczu, 2 kanapki z polędwicą wołową , surówka z brokułów , morele ,
2 dzień:
1 śniadanie: kubeczek kefiru , 2 kanapki z szynką i cykorią,
2 śniadanie: bułka grahamka ze schabem i żółtym serem oraz z sałatą , jabłko ,
Obiad: ziołowe kotleciki z kaszą gryczaną, gotowane warzywa , surówka z jabłek ,
Kolacja: kubeczek jogurtu naturalnego , 2 kanapki z przysmakiem wołowym z pomidorem, pomarańcza ,
3 dzień:
1 śniadanie: kubeczek jogurtu owocowego 1,5% tłuszczu, 2 kanapki ze schabem wędzonym i czerwoną papryka ,
2 śniadanie: serek twarogowy z rzodkiewką , 2 kromki pieczywa , kiwi ,
Obiad: zraz z kaszą jęczmienną , fasolka szparagowa , surówka z kapusty pekińskiej ,
Kolacja: kubeczek jogurtu naturalnego 2% tłuszczu , 2 kanapki z polędwicą wołową , sałatka jarzynowa , mandarynka ,
4 dzień:
1 śniadanie: muesli z mlekiem , kanapka ze schabem i z pomidorem ,
2 śniadanie: 2 kanapki z szynką, żółtym serem i sałatą , jabłko ,
Obiad: schab ze śliwką z brązowym ryżem i brokułami, Surówka z kapusty pekińskiej z rzodkiewką i pomidorami ,
Kolacja: kubeczek jogurtu owocowego 1,5% tłuszczu , bułka grahamka ze schabem wędzonym , surówka z pomidorów i kiszonych ogórków , 2 morele ,
5 dzień:
1 śniadanie: płatki owsiane z mlekiem , 2 kanapki z szynką i zielona papryka ,
2 śniadanie: kanapka z polędwicą wędzoną z serem brie i cykorią , pomarańcza ,
Obiad: Gyros w jarzynach z ziemniakami , Surówka z porów ,
Kolacja: kubeczek jogurtu owocowego , 2 kanapki z przysmakiem wołowym , surówka z białej kapusty , grejpfrut ,
6 dzień:
1 śniadanie: muesli z mlekiem , 2 kanapki ze schabem wędzonym i pomidorem oraz cykorią ,
2 śniadanie: 2 kanapki z polędwicą wołową i sałatą , grejpfrut ,
Obiad: Spaghetti z mięsem mielonym
Kolacja: kubeczek jogurtu owocowego , 2 kanapki ze schabem i surówką z pomidora, papryki i sałaty , jabłko ,
7 Dzień:
1 śniadanie: kubeczek kefiru , 2 kanapki z szynką, ogórkiem i czerwoną papryką
2 śniadanie: kanapka z 1.2 bułki grahamki ze schabem aksamitnym , sałata i rzodkiewka , pomarańcza ,
Obiad: Schab po chińsku z białym ryżem , Surówka z kapusty pekińskiej z rzodkiewką i porem ,
Kolacja: 2 kanapki z przysmakiem wołowym , brokuły gotowane , jogurt owocowy ,ęJak to się dzieje, że "dzień po" mamy tak paskudny nastrój, ból głowy i żołądka, mdłości, wzmożone pragnienie i ogólnie jesteśmy zmęczeni psychicznie i fizycznie. Otóż organizm przekształca alkohol w aldehyd octowy, potem kwas octowy i w końcu dwutlenek węgla. To właśnie aldehyd octowy jest podejrzewany o powodowanie większości dolegliwości po spożyciu alkoholu. Wraz z rozkładem etanolu (czystego alkoholu) do aldehydu, rozpoczyna się proces trzeźwienia i dopiero, gdy zniknie on z organizmu, można powiedzieć, że jesteśmy trzeźwi. Ale to często dość długa i nieprzyjemna droga. Można nieco osłabić odczucia po imprezie, jeżeli nie będziemy pić alkoholu na pusty żołądek, a w trakcie picia będziemy spożywać posiłki, nie mieszać alkoholu i popijać często napojem bezalkoholowym. Również po imprezie, przed pójściem spać oraz w nocy warto popijać wodę mineralną.
Tak, więc rano, po świetnej imprezie pozostał nam kac i setki ponad miarę zjedzonych i wypitych kalorii (sam alkohol to bomba kaloryczna 100 ml wódki to 220 kalorii). Różne są sposoby na zmniejszenie objawów zatrucia alkoholem - mniej lub bardziej skutecznych. Może to być wypicie wody z miodem, gdyż cukier w nim zawarty - fruktoza pośrednio wpływa na przemiany alkoholu. Niektórym pomaga kawa z sokiem z cytryny, kąpiel lub spacer, innym owoce. Ważne jest przede wszystkim, aby dużo pić, nie obciążać żołądka (najlepiej poczekać ze śniadaniem do południa) i odświeżyć się pod prysznicem lub w wannie. Trzeba także ograniczyć przez 2-3 dni kalorie i zadbać o dobór produktów, aby wyrównać bilans kaloryczny i uzupełnić utracone witaminy i elektrolity. Jeżeli nie będziemy wyrównywać w ten sposób bilansu kalorycznego, szybko możemy nabawić się nadwagi.
Chińczycy znaleźli swój sposób na kaca - zieloną herbatę. Zawiera ona dużo witaminy C, której zapasy nadwątlone zostają w organizmie przez alkohol. Zielona herbata ma również właściwości pobudzające, zmniejsza uczucie suchości w ustach i uczucie dyskomfortu przy bólu głowy. Przemycie obrzękniętych powiek świeżo zaparzoną zieloną herbatą znacznie poprawi nasz wygląd, a kompres z herbaty położony na powiekach doraźnie złagodzi dolegliwości po imprezie.
Przykładowe menu:
1 dzień (1490 kcal)
I śniadanie: (145 kcal)
Z półgodzinnymi odstępami:
1 szklanka chłodnej wody mineralnej z dodatkiem 3 łyżeczek cukru i 3 łyżek soku z cytryny
1 kubek soku pomidorowego
1 szklanka zielonej herbaty bez cukru (warto ją popijać przez cały dzień)
II śniadanie (441 kcal)
1 szklanka soku pomarańczowego
1 bułka maślana z 1 łyżeczką masła
2 łyżeczki dżemu truskawkowego
Obiad (296 kcal)
1 talerz zupy pomidorowej z ryżem
1 bułka kajzerka
Podwieczorek (219 kcal)
1 kiwi
1 duża pomarańcza
1 kubek soku wielowarzywnego
Kolacja (389 kcal)
2 kromki zwykłego chleba z 1 łyżeczką masła
2 plastry polędwicy sopockiej
1 średni ogórek kwaszony
1 kubek soku marchwiowo-jabłkowo-pomarańczowego
2 dzień: (1760 kcal)
I śniadanie (424 kcal)
1 szklanka soku z czarnej porzeczki
2 kromki razowego chleba z 1 łyżeczką masła
2 plastry żółtego sera
1 papryki
1 łyżka natki pietruszki
II śniadanie (204 kcal)
1 pełna salaterka sałatki owocowej
Obiad (551 kcal)
1 gotowane w jarzynach udko z kurczaka
3 średnie ziemniaki przyrządzone puree
8-9 łyżek surówki z kwaszonej kapusty
1 szklanka soku grejpfrutowego
Podwieczorek (272 kcal)
1 duże jabłko, 1 kubek jogurtu naturalnego
Kolacja (310 kcal)
2 tosty z 1 łyżeczką masła
2 łyżeczki dżemu z czarnych porzeczek wysokosłodzonego
3 dzień: (448 kcal)
I śniadanie (425 kcal)
1 kubek mleka z 5-6 łyżkami płatków kukurydzianych i 1 łyżeczką cukru
1 kromka ciemnego chleba pełnoziarnistego z 1 płaską łyżeczką masła
1/6 opakowania serka Brie
1 mały pomidor
1 łyżka kiełków
II śniadanie (299 kcal)
1 duży banan
1 kubek soku marchwiowo-jabłkowo-tropikalnego
Obiad (734 kcal)
1 talerz zupy ogórkowej
1 filet z dorsza z rusztu lub smażony na niewielkiej ilości tłuszczu
1 torebki ryżu brązowego
6 łyżek sałatki z czerwonej kapusty
1 szklanka soku z czarnej porzeczki
Podwieczorek (146 kcal)
Sałatka: 1 duże kiwi, kilkanaście truskawek, 6 łyżek kiełków pszennych, 2-3 łyżki soku z cytryny
Kolacja (448 kcal)
1 bułka grahamka z 1 łyżeczką masła
1 opakowanie serka wiejskiego z dodatkiem kilku główek krojonej rzodkiewki i 2 łyżek szczypiorku
1 szklanka soku jabłkowego

Na kaca dobre sa kiszone ogorki

ędieta cud
- najskuteczniejsza dieta
To dieta dla pacjentów z problemami kardiologicznymi, stosowana w celu szybkiego schudnięcia wg. SACRED MEMORIAL HOSPITAL. Podstawą diety jest zupa spalająca tłuszcze; składniki: mała puszeczka koncentratu pomidorowego, 3 szklanki wody, główka kapusty, 3 duże cebule, 1 seler naciowy, @1 por, 2 papryki, sól, pieprz, curry, bazylia, papryka, pietruszka, ostry sos, np. sojowy. Warzywa poszatkować na małe kawałeczki, zalać wodą i gotować 10 min. na ostrym ogniu. Następnie dodać koncentrat i gotować na małym ogniu do chwili, aż warzywa będą miękkie. Zupę można jeść ile się chce i kiedy się chce. Zupa nie daje energii. Im więcej się jej je, tym szybciej się chudnie. Jeśli dłużej przebywasz poza domem, to radzę napełnić termos i zajadać się nią do woli.
PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS
Dzień 1: Można jeść wszystkie owoce oprócz bananów. Polecam melony i arbuzy, gdyż mają najmniej kalorii ze wszystkich. Jedz tylko owoce i zupę. Pić można tylko nie słodzone soki owocowe i niegazowaną wodę mineralną.
Dzień 2: Nie wolno jeść żadnych owoców! Możesz jeść jarzyny, aż do uczucia sytości. Staraj się jeść jarzyny zielone, unikaj grochu (zielonego i suchego) oraz kukurydzy. Jedz tylko jarzyny i zupę. Na kolację możesz jeść 3-4 gotowane ziemniaki.
Dzień 3: Nie wolno jeść ziemniaków i bananów! Jedz ile chcesz, ale tylko jarzyny, owoce i zupę. Jeśli przez te 3 dni nie oszukiwałaś, to schudniesz 2-3 kilogramy.
Dzień 4: Jedz owoce! Pij maślankę, dużo wody i zupę! W tym dniu Twój organizm potrzebuje potasu, węglowodanów, protein i wapnia. Tracisz ochotę na słodycze.
Dzień 5: Nie jedz owoców! Za to warzyw jedz do uczucia sytości. Postaraj się wypić 6-8 szklanek wody, aby wypłukać z twojego organizmu kwas mlekowy. Zjedz zupę nie mniej niż jeden raz.
Dzień 6: Nie wolno jeść ziemniaków. Możesz wypić maślankę i jeść owoce, aż do uczucia sytości. Zjedz zupę nie mniej niż jeden raz.
Dzień 7: Jedz, ile chcesz jarzyny. Pij nie słodzone soki owocowe. Zjedz zupę nie mniej niż 1 raz. Jeśli nie oszukiwałaś, to schudniesz od 4 do 8 kg.
Uwagi!
Powyższy cykl można powtarzać, ile się chce. Jeżeli dieta jest prawidłowo prowadzona, zgodnie ze wskazaniami, to będziesz miała doskonałe samopoczucie. Po tych 7 dniach poczujesz się o wiele lżejsza, przybędzie ci energii, sama zauważysz korzystne zmiany. Pamiętaj, że w czasie diety nie wolno pić alkoholu! Jeżeli już musisz, to przerwij dietę na 24 godziny.
W czasie diety nie wolno jeść chleba, pić alkoholu i wody gazowanej. Pij nie gazowaną wodę i maślankę oraz niesłodzone: herbatę, czarną kawę, soki owocowe. W trakcie trwania diety możesz zażywać wszelkie lekarstwa.
No i pamiętaj! Im więcej zjesz zupy, tym więcej schudniesz!


ęUWAGA !
Lunch i obiad można zmieniać nawzajem, jeśli będzie to miało miejsce tego samego dnia. Dieta zmierza do zmiany przemiany materii, co prowadzi do tego, że po 13 dniu możesz jeść normalnie bez obaw tycia przez pierwsze dwa lata. Jeżeli dietę przeprowadzisz rygorystycznie, zgubisz nadmiar tłuszczu (7-20 kg). Kurację przeprowadza się 13 dni i ani jeden dzień więcej ani mniej.
Jeżeli podczas kuracji wypijesz lampkę wina, piwo, zjesz słodycze albo żujesz gumę do zucia, jesz dodatkowe jedzenie, to przerywasz kurację od razu i w związku z tym ginie efekt. Jeżeli kurację przerwiesz przed upływem 6 dni, możesz ją powtórzyć od nowa po 3 miesiącach. Jeżeli kurację przeprowadziło się punkt po punkcie we wszystkim, nie można jej absolutnie powtórzyć szybciej niż po roku. Zaleca się jednak, aby kurację powtórzyć po 2 latach (jeśli to potrzebne). Ze względu na długość kuracji jest ją trudno zaplanować, należy się upewnić czy w tym czasie nie jesteśmy zaproszeni do znajomych na urodziny czy inne przyjęcie.
Jeśli jesteś głodny - wypij szklankę wody. Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie!!!
DZIEŃ 1, 8
Śniadanie:1 kubek kawy, 1 kostka cukru
Lunch:2 jajka na twardo, gotowany szpinak , 1 pomidor
Obiad:1 duzy befsztyk, sałata z olejem i cytryną
DZIEŃ 2, 9
Śniadanie:1 kubek kawy,1 kostka cukru
Lunch:1 duzy befsztyk, sałata z olejem i cytryną
Obiad:1 plaster szynki, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego
DZIEŃ 3, 10
Śniadanie:1 kubek kawy,1 kostka cukru, 1 grzanka
Lunch:gotowany szpinak,1 świeży owoc, 1 pomidor
Obiad:1 plaster szynki, 2gotowane jajka, sałata z olejem i cytryną
DZIEŃ 4, 11
Śniadanie:1 kubek kawy,1 kostka cukru,
Lunch:tarta marchewka, jajko na twardo, twarożek naturalny
Obiad:sałatka owocowa,2-3 szklanki jogurtu naturalnego
DZIEŃ 5, 12
Śniadanie:duża tarta marchew z cytryną
Lunch:duża chuda ryba
Obiad:1 befsztyk, sałata i brokuły
DZIEŃ 6, 13
Śniadanie:kubek czarnej kawy, kostka cukru
Lunch:kurczak, sałata z olejem i cytryną
Obiad:2 jajka na twardo, duża marchewka
DZIEŃ 7
Śniadanie:kubek herbaty bez cukru
Lunch:kawałek chudego grilowanego mięsa
Obiad:NICDieta hinduska

ęW dawnych Indiach kobieta tuż przed porodem wymieniała swoje ulubione danie, by następnie jeść je przez 4 tygodnie w dowolnych ilościach, wracając do sylwetki sprzed ciąży. Współczesna dieta jest nieco zmodyfikowana. Wybiera się trzy produkty: białkowy (jajko lub mięso), jakieś warzywo (oprócz ziemniaków) oraz owoc i z nich układa się tygodniowy jadłospis. Posiłki można jeść w nieograniczonych ilościach. Jednak pomimo swego rodowodu z pewnością nie nadaje się dla kobiet po porodzie.
Przykładowy jadłospis:
śniadanie:
surówka z jabłka i tartej marchewki
obiad:
pieczone jabłka, pierś kurczaka z rusztu
kolacja:
gotowana marchewka, wędzony kurczak
bez gotowania
śniadanie
- powinno być sycące i zawierać 25-30 % całej dziennej dawki 1200 kcal. Tworząc własny zestaw postaraj się by składał się z produktów zbożowych (płatki, muesli, chleb razowy chrupki), pełnowartościowego białka (jaja, mleko, chudy ser, wędliny), warzyw lub owoców.
1. kawa naturalna z 50 ml mleka, 2 kromki chrupkiego pieczywa: I z plasterkiem szynki, II cienko posmarowana rozgniecionym chudym serem, mały banan
2. 200 ml odtłuszczonego mleka wymieszanego z 2 łyżeczkami kakao i 3 łyżeczkami płatków zbożowych oraz mandarynka
3. kawa z 50 ml mleka, 150 g jogurtu light i jeden tost razowy
4. herbata, jogurt z 3 łyżkami płatków zbożowych, kiwi
II śniadanie
- najbardziej wskazane jest wypicie szklanki soku owocowego bez cukru. Jeśli lubisz soki warzywne, możesz pozwolić sobie na wypicie aż 2 szkl. soku marchwiowego lub pomidorowego
obiad
- kierując się własnym gustem i fantazją komponuj sałatki z ulubionych surowych warzyw. Aby danie było pełnowartościowe i bogate w białko do warzyw dodaj rybę wędzoną lub z puszki, wędlinę drobiową, biały lub żółty ser o niskiej zawartości tłuszczu.
1. 300g selera i 2 jabłka zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Delikatnie wymieszaj z rzeżuchą. Wszystko posól i polej jogurtem (2 łyżki) wymieszanym z odrobiną chrzanu. Jedz z wędliną drobiową.
2. do pokrojonego w plasterki dużego pomidora dodaj 150 g sera feta light, pieprz, ząbek czosnku, zioła aromatyczne, sól, 2 łyżeczki oliwy z oliwek, pół łyżeczki soku z cytryny. Wszystko wymieszaj i odstaw na chwilę do lodówki.
podwieczorek
- pora na przekąskę. Masz do wyboru: obrany owoc, 150 g jogurtu light, szkl. soku pomidorowego, marchewkę albo deser z marchwi: zetrzyj 200 g marchwi, dodaj łyżeczkę soku z cytryny, 2 łyżki jogurtu, łyżeczkęmiodu i szczyptę cynamonu. Wymieszaj.
kolacja
- nie możesz z niej rezygnować, gdyż nie jest dobrze iść spać z pustym żołądkiem. Powinna być lekkostrawna i składać się z pełnowartościowego białka z warzywami, owocami i odrobiną produktów zbożowych.
1. kanapka z żytniego chleba z plasterkiem szynki z indyka i pomidorem
2. sałatka z pomidora, cebuli, jajka i tuńczyka w oliwie (150 g) doprawiona sokiem z cytryny.
3. sałatka z owoców południowych, jagód lub truskawek z dodatkiem serka waniliowego homogenizowanego (150g), kromka chleba grahama.Dieta francuska

ęDieta ta bazuje głównie na zdrowych nowalijkach, a skomponowane w niej posiłki są lekkie i bogate w minerały. Oprócz witamin młode warzywa i owoce mają dużo błonnika regulującego "uśpioną" zimą przemianę materii.
Dieta francuska Trwa: 7 do 21 dni (dłużej tylko pod opieką lekarza lub dietetyka). Odchudza: około 1kg tygodniowo. Można ją powtarzać: każdej wiosny.
Polecana: wszystkim dorosłym, zdrowym osobom.
Niewskazana dla: dorastającej młodzieży, kobiet ciężarnych i karmiących.
Szczególnie bogata w: witaminy C, z grupy B, E, żelazo, potas oraz błonnik.
Dzienna dawka kalorii: około 1000. W jadłospisie nie powinno zabraknąć pełnoziarnistych produktów zbożowych, roślin strączkowych, podrobów, soi, pomidorów, ziemniaków, orzechów, ryżu, owoców i warzyw.
Przykładowy jadłospis:
I DZIEŃ:
I śniadanie (274 kcal)
35g płatków jęczmiennych na mleku 0,5% (1 szklanka), 100 ml (pół szklanki) soku z czarnej porzeczki rozcieńczonego wodą.
II śniadanie (115 kcal)
100g twarożku ziarnistego ze 100g rzodkiewek, herbata bez cukru.
Obiad (443 kcal)
350ml chłodnika z boćwiną i 200g ziemniaków, herbata zielona bez cukru.
Chłodnik z boćwiną:
Składniki: 30g włoszczyzny bez kapusty, 100g boćwiny, 250ml (1 szklanka) mleka 0,5%, 50ml śmietany 18%, 50g ogórka zielonego, 10g koperku, 10g szczypiorku, 1 jajko, 1 łyżeczka cukru, woda. Wykonanie: włoszczyznę umyć, obrać i zetrzeć na tarce, ugotować. Boćwinę dokładnie umyć pod bieżąca wodą, pokroić w paski, ugotować. Ogórek zetrzeć na tarce. Jajko ugotować na twardo. Wszystkie składniki połączyć, dodać śmietanę, koper i szczypiorek; podawać schłodzony.
Podwieczorek (66kcal)
1 pomarańcza (około 150g)
Kolacja (224 kcal)
Kanapka z chleba grahama (25g) z łyżeczką margaryny, szynką wiejską (30g), pomidorem (100g), liściem sałaty, bawarka bez cukru, grejpfrut (100g).
II DZIEŃ:
I śniadanie (285 kcal)
Omlet z 2 jajek z dżemem truskawkowym niskosłodzonym (25g), bawarka bez cukru.
II śniadanie (96 kcal)
Jogurt wiśniowy (1 pojemnik 150 ml) z otrębami pszennymi (1 łyżka).
Obiad (470 kcal)
250 ml rosołu z makaronem nitki, 150g kurzej piersi z rosołu bez skóry, 100g ziemniaków, 200g gotowanej marchewki z groszkiem, herbata owocowa bez cukru.
Podwieczorek (46 kcal)
1 małe jabłko.
Kolacja (213 kcal)
1 kromka chleba razowego (25g) z łyżeczką margaryny, z 2 cienkimi plasterkami kiełbasy krakowskiej, pomidorem (100g) i łyżką szczypiorku, bawarka bez cukru.
III DZIEŃ:
I śniadanie (263 kcal)
Kanapka z 1 kromki chleba sitkowego (25g) z łyżeczką margaryny, plasterkiem sera żółtego gouda (30g), rzodkiewkami (100g), łyżką koperku, winogrona (100g), herbata bez cukru z cytryną.
II śniadanie (116 kcal)
Koktajl ze 150g truskawek i szklanki (200ml) maślanki 0,5%
Obiad (477 kcal)
200ml zupy jarzynowej, 150g mięsa wołowego w sosie koperkowym, 40g kaszy gryczanej (suchej), 100g fasolki szparagowej gotowanej, herbata zielona bez cukru.
Podwieczorek (66 kcal)
1 średnia pomarańcza (około 150g).
Kolacja (225 kcal)
150g pierogów leniwych polanych jogurtem naturalnym bez cukru, herbata owocowa bez cukru.
IV DZIEŃ:
I śniadanie (274 kcal)
35g muesli z owocami suszonymi ze szklanką mleka 0,5% (250ml), 150ml soku jabłkowego rozcieńczonego wodą.
II śniadanie (116 kcal)
1 kromka chleba chrupkiego żytniego z białym serem chudym (50g) i łyżką koperku, sok pomidorowy (200ml)
Obiad (445 kcal)
300ml zupy kremu z selera naciowego, udko pieczone z kurczaka bez skóry (100g), 100g ziemniaków gotowanych, 200g buraczków gotowanych, herbata bez cukru.
Zupa krem z selera naciowego:
Składniki: 250g selera naciowego, 100ml (pół szklanki) bulionu warzywnego, 1/4 małego pomidora, 50ml jogurtu naturalnego bez cukru, 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej, sól, pieprz. Wykonanie: selera i pomidora umyć. Selera drobno posiekać, wrzucić do gotującego się bulionu i gotować ok. 15 minut. Z ugotowanego selera odłożyć 1 łyżkę, resztę zmiksować. Dodać jogurt i zagotować, zagęścić mąką ziemniaczaną i zagotować jeszcze raz. Następnie dodać sól i pieprz i odłożoną łyżkę selera. Zupę podać z ćwiartką pomidora.
Podwieczorek (54 kcal)
Pół grejpfruta (około 150g)
Kolacja (221 kcal)
Zapiekanka z ryżu brązowego (40g suchego) i jabłka, herbata owocowa bez cukru.


Bardzo szybka dieta


ęSTRATA WAGI
3 kg w ciągu 3-4 dni
Jedna z tzw. szybkich diet. Jej podstawą jest koktajl warzywny, którego szklankę należy wypijać na pół godziny przed każdym posiłkiem. Poza tym wolno jeść warzywa (surowe i gotowane) oraz niewielkie ilości węglowodanów (ryż, pieczywo pełnoziarniste) i chudego sera. Jak każdą dietę o drastycznie zmienionej liczbie kalorii, najlepiej przeprowadzić w czasie weekendu. Dieta dostarcza dużej ilości błonnika i witamin. Można ją traktować jako dietę oczyszczającą. Nie należy jej przedłużać żeby nie wywołać efektu jo-jo (szybkie tycie po stracie kilogramów).
Śniadanie: 100g chudego sera białego z dowolną ilością rzodkiewek
II śniadanie: 2 jabłka i pomarańcza
Obiad: szklanka ugotowanego ryżu, wymieszanego z dowolną ilością groszku i kukurydzy oraz łyżeczką masła
Kolacja: mała główka sałaty z pomidorem, ogórkiem i cebulą, 2 grzanki z pieczywa pełnoziarnistego
KOKTAJL WARZYWNY
3 marchewki
½ selera
mała cebulka
4 -5 pomidorów bez skórki
zmiksować i dopełnić wodą do 1 litra, podawać schłodzony ponieważ lepiej syci


Dieta szwedzka

ęKrótka charakterystyka:
To 13 dniowy z góry określony jadłospis, któego należy rygorystycznie przestrzegać. jedno odchylenie i cała dieta idzie na marne. Pije się codziennie dwa litry płynów. Alkohol zabroniony.
Dzień 1 i 8
śniadanie:
kubek czarnej kawy z kostką cukru obiad: 2 jajka na twardo, duży pomidor, szklanka gotowanego szpinaku
kolacja:
befsztyk wołowy (200 g), 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny
Dzień 2 i 9
śniadanie:
kubek czarnej kawy z kostką cukru
obiad:
befsztyk wołowy, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek, świeży owoc np. jabłko
kolacja:
5 plastrów chudej szynki, 2 szklanki jogurtu naturalnego
Dzień 3 i 10
śniadanie:
kubek kawy z kostką cukru
obiad:
szklanka szpinaku, duży pomidor, świeży owoc np. grejfrut
kolacja:
2 jajka na twardo, 5 plastrów chudej szynki, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny
Dzień 4 i 11
śniadanie:
Kubek czarnej kawy z kostką cukru
obiad:
2 jajka na twardo, 1/2 kostki twarogu (100g), duża marchewka
kolacja:
2 szklanki jogurtu naturalnego, pół szklanki kompotu z owoców (gotowany bez cukru, owoce do konsumpcji)
Dzień 5 i 12
śniadanie:
duża starta marchew z sokiem z cytryny
obiad:
duża porcja gotowanej chudej ryby np. pstrąg.
kolacja:
befsztyk wołowy, 5 liści sałaty, 9 różyczek gotowanych brokułów
Dzień 6 i 13
śniadanie:
kubek czarnej kawy z kostką cukru, grzanka
obiad:
gotowany, mały kurczak bez skóry, 5 dużych liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny
kolacja:
2 jajaka na twardo, duża marchew
Dzień 7
śniadanie:
kubek czarnej kawy bez cukru
obiad:
kawałek gotowanego, chudego mięsa, świeży owoc np. kiwi
kolacja:
NIC


Dieta optymalna


ęOdżywianie się ma na celu zaopatrywanie organizmu w niezbędne do jego funkcjonowania składniki. W ich skład wchodzą aminokwasy pochodzące z białek, które są elementem budulcowym wszystkich naszych tkanek; tłuszcze i węglowodany - z których każdy może być źródłem energii dla organizmu; oraz wielu różnych pomniejszych, choć nie mniej ważnych związków.
Stosowany model żywienia - dieta, jest zawsze kompromisem pomiędzy tym, co jest naszemu organizmowi potrzebne, a tym, co jesteśmy mu w stanie dostarczyć. Nasze możliwości zaspokajania potrzeb organizmu w tym względzie są głównie ograniczone posiadaną przez nas wiedzą.
Ideałem byłaby sytuacja, gdybyśmy dostarczali organizmowi dokładnie to, czego potrzebuje; w takiej ilości, jaka jest mu potrzebna i w chwili, w której jest mu to potrzebne. Gdyby taki model żywienia istniał, to można by go określić mianem 'diety optymalnej' - czyli najlepszej z możliwych diet. Organizm tak odżywiany pracowałby w sposób najsprawniejszy.
Czy taki idealny model żywienia istnieje?
Model żywienia nazywany "dietą optymalną" zaproponował około 1970 roku Jan Kwaśniewski - lekarz wojskowy z Ciechocinka. Dieta ta z założenia jest dietą, którą człowiek stosuje przez całe swoje życie. Zaopatrując organizm w składniki odżywcze w możliwie najlepszy sposób, ma ona gwarantować sprawne funkcjonowanie organizmu - czyli stan zdrowia.
Na czym polega dieta?
Krótko mówiąc polega na zachowaniu odpowiednich proporcji spożywanego pokarmu tzn na 1g białka powinno przypadać min. 2,5g tłuszczu i nie więcej jak 0,8 g węglowodanów (cukru) w diecie dobowej
Produkty Zalecane Dla Człowieka przy Żywieniu Optymalnym
1. Wszystkie rodzaje serów
2. Jaja - powyżej 4 na dobę
3. Podroby, galarety mięsne, chrząstki, tłuste rosoły
4. Każdy rodzaj miesa, najlepiej tłuste, wieprzowe
5. Wszystkie rodzaje wędlin - najlepsze salcesony
6. Ryby, konserwy rybne
7. Drób, najlepsza tłusta gęś, kaczka
8. Dużo tłuszczu - masło, smalec, słonina, smalec gęsi, olej słonecznikowy, oliwa, dobra margaryna. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego są znacznie lepsze od tłuszczów pochodzenia roslinnego
9. Mleko lub śmietana do 0,5 litra/dobę
10. Wszystkie jarzyny, pieczarki, grzyby do 300g/dobę
11. Jeden ziemniak(frytki na smalcu, łoju)
12. Nalezy pić więcej płynów - bez cukru
13. Orzechy, słonecznik, majonez, przyprawy, kawa, herbata lub lepiej soki owocowe, nie słodzone - 2-3 łyżki na szklankę gorącej lub zimnej wody
Produkty "Niejadalne" Dla Człowieka przy Żywieniu Optymalnym
1. Cukier, słodycze
2. Miód
3. Owoce i przetwory owocowe : dżemy, kompoty
4. Ryż i kasze
5. Chleb i pieczywo
6. Ciasta, kluski, potrawy mączne
7. Ziemniaki
8. Mąka ziemniaczana
9. Groch i fasola
10. Słodzone płyny
11. Inne produkty pochodzenia roślinnego
12. Sól według smaku, aż do zupełnego zaprzestania dodawania soli do potraw, bowiem przy żywieniu optymalnym wszystkie składniki mineralne występują w optymalnych ilościach i proporcjach w dostarczanych produktach
dieta optymalnaDieta Kwasniewskiego


ęZałożenia:
Żywienie optymalne opracował, ponad 20 lat temu, na podstawie ogólnych reguł biochemii i fizjologii dr Jan Kwaśniewski. Zasady tego żywienia zostały przebadane na zwierzętach, a później sprawdziły się na chorych. Przed 10 laty udowodniono na podstawie doświadczeń przeprowadzonych w Katedrze Higieny Akademii Medycznej w Łodzi, że żywienie optymalne w żadnym razie nie szkodzi chorym, a w bardzo wielu przypadkach pomaga. Dieta jest chwalona przez stosujących i nagminnie potępiana przez lekarzy. Opiera się na założeniu, że człowiek może sam się wyleczyć z wielu chorób pod warunkiem, że dostarczy organizmowi odpowiednie paliwo czyli tłuszcz. Zalecane spożycie białka na dobę wynosi 30-50g (zalecane jest białko zwierzęce), w początkowym okresie po przejściu na tą dietę ilość białka może wynosić 100-130g i powoli powinno się ją redukować. Proporcje między białkiem - tłuszczem - węglowodanami powinny wynosić 1:2,5 - 3,5:0,5. Jeść możemy tyle aby być sytym, przy zachowaniu powyższych proporcji. Dr Jan Kwaśniewski jest przeciwnikiem wszelkiego rodzaju postów i głodówek. Dieta ta jest także o działaniu odchudzającym. Z produktów mlecznych najwartościowsze dla nas są: masło (o zawartości tłuszczu, co najmniej, 82,5%), śmietana (od 30% tłuszczu), ser biały (od 30% tłuszczu), ser żółty (60% tłuszczu w suchej masie). Z mięs najwartościowsza jest wieprzowina, ponieważ jej skład chemiczny jest najbardziej zbliżony do składu ciała ludzkiego. Najlepsze są jednak podroby: serce, wątroba, móżdżek i nerki. Wszystkie wymienione produkty zawierają dużo tłuszczu, czyli źródło energii oraz wartościowe białko, które służy jako materiał do budowy i wymiany komórek naszego ciała. Podobnie jak białko i tłuszcze, tak i węglowodany mogą być lepsze i gorsze. Cukry ze skrobi wchłaniają się wolniej z przewodu pokarmowego i dlatego nie powodują nagłych wahań poziomu glukozy we krwi. Dorosły człowiek powinien spożywać około 50g węglowodanów na dobę, a dokładniej mówiąc 0,8g na kilogram należnej wagi ciała. Jeżeli spożywa się dużo węglowodanów, to organizm musi przekształcić je w tłuszcze. Wymaga to dużego zużycia białka, witamin, soli mineralnych i energii. Dlatego najlepiej spożywać tłuszcze gotowe, z których węglowodany powstawać nie mogą. Natomiast z węglowodanów tłuszcze powstają szybko. Głównym składnikiem diety są tłuszcze. Jedną trzecią ilości tłuszczów stanowi białko, a tylko tyle co połowa ilości białka wolno zjadać węglowodanów. Powstaje stosunek B T W (Białko : Tłuszcz : Węglowodany) 1:2,5 - 3,5:0,5. Po przystosowaniu się organizmu do diety (okres przebudowy), a więc po 2-3 tygodniach u ludzi młodych i zdrowych, a po około 6 tygodniach, lub dłużej u starszych, zapotrzebowanie na białko zmniejsza się. Wówczas proporcja Białka:Weglowodany 1:0,5; zmienia się na 1:1. Mogą być tutaj pewne różnice w zależności od wieku, wysiłku fizycznego i różnych dolegliwości. Ludzie otyli powinni w pierwszych miesiącach zmniejszyć ilość tłuszczu do 1-2 gramów na 1 gram spożywanego białka, gdyż spalają własne tłuszcze. Proporcja dla człowieka dorosłego, młodego i zdrowego, aktywnego zawodowo to 5 gram tłuszczu na 1 gram białka, ponieważ nie buduje już swego organizmu, a potrzebuje dużo energii. Dziecko, które rośnie i rozwija się potrzebuje więcej białka. Mogą być też niewielkie rozbieżności u ludzi chorych. W Arkadiach na terenie całego kraju pod fachowym okiem lekarzy i dietetyków optymalnych wracają do zdrowia pacjenci cierpiący na schorzenia uważane, przez współczesną medycynę, za nieuleczalne, takie jak cukrzyca typ I i II, astma, stwardnienie rozsiane, miażdżyca, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa i inne. Aby osiągnąć takie efekty należy przestrzegać zasad żywienia optymalnego.
Produkty zalecane w diecie:
• Tłuszcze zwierzęce - smalec, słonina, boczek, sadło, szpik kostny, masło,
• Jajka kurze (głównie żółtka),
• Sery,
• Śmietana (od 30% tłuszczu),
• Mięso wieprzowe, tłuste,
• Podroby,
• Galarety podrobowe i mięsne,
• Tłuste wywary i rosoły,
• Wędliny tłuste, a najlepiej podrobowe (salcesony, pasztetowe, kaszanka),
• Drób (tylko tłusty: gęś, kaczka),
• Ryby tłuste, smażone na smalcu.
Produkty dozwolone w diecie:
• Mleko - najtłustsze, a najlepiej z dodatkiem śmietany,
• Warzywa o małej ilości węglowodanów z dodatkiem tłuszczu (np. fasola szparagowa polana masłem),
• Ziemniaki (około 100g) z tłuszczem lub w postaci frytek na smalcu,
• Owoce jagodowe, mało-słodkie (porzeczki, maliny, jeżyny, agrest, poziomki, truskawki),
• Orzechy, migdały, wiórki kokosowe,
• Kawa, herbata, majonez, przyprawy.
Produkty zabronione w diecie:
• Cukier (wszystkie słodycze),
• Miód,
• Przetwory owocowe (dżemy, kapusty, powidła),
• Ryż, kasza,
• Chleb i inne pieczywo,
• Potrawy mączne (kluski, makarony, ciastka),
• Warzywa i owoce o dużej zawartości węglowodanów,
• Mąka ziemniaczana i zbożowa (dopuszcza się niewielkie ilości w przepisach optymalnych), budynie, kisiele,
• Ziarna grochu i fasoli,
• Napoje słodkie.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 5064 Napisanych postów 69467 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 713141
Brak zdrowego tluszczu. Bialka mozesz dac 1,5-1,8g i 1g tluszczu a rezta ww. Zupe sobie daruj, kerify, maslanki, jugurty moga byc.

Zmieniony przez - domer w dniu 2005-03-31 08:35:31

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 731 Napisanych postów 31016 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 94344
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
yupie_girl ZASŁUŻONA
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 4510 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 30521
Mnie sie nie chce czytać

BTW.qazar śliczny avatar!

Pozdr.

:)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 731 Napisanych postów 31016 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 94344
dzieki ,ponawiam pytanko skad post i czy jest zgoda autora jak nie dzis wieczorem bede musial skasowac
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 162 Napisanych postów 12853 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 43234
mnie tez

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Usunięty przez qazar za pkt 1 regulaminu
Ekspert
Szacuny 162 Napisanych postów 12853 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 43234

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 5064 Napisanych postów 69467 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 713141
Moze komus sie przyda. Chyba ze qazar skasuje

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 265 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 948
qazar sa to pomieszane strony internetowe
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 731 Napisanych postów 31016 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 94344
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
yupie_girl ZASŁUŻONA
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 4510 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 30521
domer, jak ktoś przez to przebrnie

BTW qazar, ale ja mam ładniejszy

Pozdr.

:)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 731 Napisanych postów 31016 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 94344
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

moge taz zrobić??

Następny temat

Dieta+pomoc!!

nutloveb