SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Skręcona kostka

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 62078

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 91 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1109
Niedawno skrecilem kostke i sporo o tym dowiedzialem wiec diele sie ta wiedza z wami.

Skręcenie stopy jest jedną z tych dotkliwych przypadłości, która zdarza się każdemu z nas. Wystarczy nieoczekiwana nierówność chodnika, potknięcie się lub upadek, aby złe ustawienie stopy na podłożu spowodowało charakterystyczne chrupnięcie w stawie skokowym i nagły dotkliwy ból uniemożliwiający dalsze chodzenie.

Zabezpieczenia przed niepożądanymi ruchami w stawach.

Przyczyną bólu jest zwykle nadwerężenie tzw. więzadeł. Stawy są ruchomymi przegubami poruszanymi przez mięśnie. Wszędzie tam, gdzie spotykające się ze sobą kości tworzą stawy, występują silne „nici" i „taśmy" kolagenowe tworzące więzadła i torebki stawowe. Rolą tych struktur jest ograniczenie ruchów kości poza konieczny fizjologiczny zakres. Bez tych zabezpieczeń ciało człowieka przypominałoby niestabilny gumowaty twór wyginający się we wszystkie strony.

Specyfika stawu skokowego

Staw skokowo-goleniowy nie lubi nadmiernego skręcania na boki - gdy ze znaczna siłą obciążamy stopę opartą na wewnętrznej lub zewnętrznej krawędzi. Staw ten łączący podudzie ze stopą należy bowiem do grupy tzw. stawów zawiasowych. Fizjologiczne ruchy to zgięcie i wyprost. Są one najbardziej eksponowane, gdy stajemy na palcach lub na piętach. Staw skokowo-goleniowy jest jednym z najciężej pracujących stawów naszego organizmu. Nawet nieznaczne zaburzenie stabilności stawu może się stać przyczyną dolegliwości przy chodzeniu.

Uraz stawu skokowego

Staw skokowy, prawidłowo zwany stawem skokowo-goleniowym ulega dość często urazom. Nagłe i silne oparcie się pięty zewnętrzną stroną o podłoże jest przyczyną najczęstszego urazu, z jakim spotykają się lekarze ortopedzi. Zwykle ma miejsce wówczas uszkodzenie więzadeł pobocznych: strzałkowo- skokowego przedniego i strzałkowo-piętowego. Więzadła stabilizujące ruchomość ten staw mają charakter taśm, a nie „sprężyn". Stanowią one dość sztywne ograniczniki maksymalnego zakresu ruchu. Przy stawaniu na bocznym lub przyśrodkowym brzegu stopy są słabo napięte. Jednak przy pogłębianiu ruchu w pewnej chwili napinają się gwałtownie i nie pozwalają się stopie „zwichnąć"! Wówczas dochodzi do kontuzji.

Objawy kontuzji stawu

Każde skręcenie kostki powoduje silny ból utrudniający chodzenie. Objawem uszkodzenia stawu jest obrzęk i ból nasilający się przy próbie wykonania ruchu. Dzieje się tak dlatego, że w uszkodzonej mechanicznie tkance pojawiają się tak zwane mediatory zapalenia - histamina, prostaglandyny itp. Podrażniają one receptory bólowe i wywołują obrzęk.

Naderwanie więzadeł?

Skręcenie stopy może niekiedy być źródłem poważnych problemów zdrowotnych. Na pytanie: Co nam się stało? - lekarz odpowie, że silny nacisk na źle ustawioną stopę spowodował przeciążenie więzadeł wchodzących w skład stawu. Naderwanie włókien tych więzadeł, a także przebiegających blisko drobnych naczyń krwionośnych powoduje ból, krwiak i ryzyko zmniejszenia stabilności stawu.

Następstwa skręcenia stopy- ból i obrzęk i …

Następstwem urazu jest ostry stan zapalny spowodowany pojawieniem się wspomnianych już substancji zwanych mediatorami zapalenia. W konsekwencji pojawia się długotrwały ból, obrzęk, nadmierne „ocieplenie" (stan zapalny) i zaczerwienienie urażonej okolicy. Uraz będący wykręceniem stawu poza bezpieczny zakres może spowodować, oprócz nadwerężenia więzadeł, uszkodzenie przyczepów mięśniowych, a także złamania kości.

Uszkodzenia stawu i kości wskutek urazu

Zwykle uszkodzeniu ulega okolica kostki bocznej podudzia. Uraz może spowodować nie tylko banalne przeciążenie więzadeł łączących kość strzałkową z kością skokową, ale w najgorszym razie nawet ciężkie uszkodzenia kości i głębokich struktur podudzia, wymagające leczenia operacyjnego. Zwykle bez przeprowadzenia badania ortopedycznego i wykonania zdjęć rentgenowskich trudno jest ocenić rozmiar uszkodzeń stawu.

Leczenie lekkich kontuzji stawu skokowego

Każdy z nas posiada zdolność do samoleczenia tego typu uszkodzeń. Jednak dojmujący ból stawu przy każdym ruchu i kłopotliwa opuchlizna zmusza nas zwykle do szybkiego farmakologicznego leczenia kontuzji. Przy lżejszych urazach, w których nie ma wskazań do unieruchomienia stawu a także w stanach po zdjęciu opatrunku lub gipsu warto stosować leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Pomogą one usunąć obrzęk, złagodzą ból i sprawią, że chodzenie stanie się łatwiejsze. Proces leczenia można również wspomóc zimnymi okładami (na przykład zastosować kawałki lodu owinięte w ręcznik) przez pierwsze trzy dni po urazie. Dobrze jest rownież trzymac noge powyżej poziomu serca (gdy siedzimy noga na stole, gdy spimy noga na poduszce).

Leczenie torebki stawu skokowego trwa 6-8 tygodni .

Stan zapalny w kontuzji stawu skokowego wygasza się jeszcze tradycyjnym unieruchomieniem stawu w opatrunku gipsowym. Często jednak wystarczy, aby pacjent korzystał z żelowego (lub pneumatycznego) stabilizatora stawu. Należy jednak odpowiednio ustawić stopę w takim opatrunku. Wówczas większość tego typu urazów może być skutecznie leczonych ambulatoryjnie.

Otarcie, stłuczenie, siniak i krwiak

Leczenie
ciężkich kontuzji stawu skokowego

W przypadku ciężkiej kontuzji i wystąpienia po urazie dużego obrzęku wokół kostki trzeba zgłosić się do chirurga, który prawdopodobnie zaleci unieruchomienie stawu na parę tygodni przy pomocy gipsu lub tworzywa sztucznego. W takim zabezpieczeniu można chodzić. Mimo że jest ono niezbyt wygodne, likwiduje ból związany z urazem i gwarantuje szybki powrót do pełnej sprawności.

Czy przed skręceniem stopy można się zabezpieczyć?

W dużej mierze tak. Najprostszym zabezpieczeniem jest wygodne obuwie na stabilnej, płaskiej podeszwie. Dotyczy to przede wszystkim osób uprawiających sport i turystykę, wówczas bowiem istnieje duże zagrożenie kontuzją tego typu. Szczególną uwagę na profilaktykę skręceń stawu skokowego powinny zwrócić osoby, które już uległy takiemu wypadkowi.

Powikłania częstych kontuzji

Po kolejnym skręceniu staw skokowy staje się bardziej podatny na następne urazy. Częste "skręcanie kostek" niszczy staw, skazuje na nadmierną pracę więzadła i mięśnie stabilizujące. Może to prowadzić do niesymetrycznego obciążania ścięgna piętowego, zwanego ścięgnem Achillesa oraz do zmian zwyrodnieniowych zwanych achillodynią lub do zapalenia okolicznych tkanek otaczających ścięgno.

Profilaktyka

Dobrym zabezpieczeniem w takich wypadkach jest obuwie zaopatrzone w sztywną, sznurowana cholewkę oraz wyprofilowany miękki koreczek pod piętę. Wkładka taka, mająca wysokość pół centymetra, powinna podpierać zewnętrzną krawędź pięty. Zabezpieczenie to należy używać przez 3 miesiące po skręceniu stawu.

opracował mgr Edward Ozga-Michalski
1

Życie jest po to by z niego kożystać.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3987 Napisanych postów 45227 Wiek 1 rok Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 340408
Witam


Niestety skręcenie kostki to bardzo częsty uraz. Wystarczy tutaj poślizgnięcie lub niefortunny upadek w wyniku czego rejon ten nadmiernie się wygina.
Później najczęsciej odczuwamy duży ból i powstaje opuchlizna.


W większości przypadków skręcenie kostki nie jest groźnym urazem i można się go szybko pozbyć. Jednak pamiętajmy, iż zawsze w takich przypadkach należy skonsutlować się ze specjalistą zamiast próbować uleczyć sie domowymi sposobami. W przypadku skręcenia najlepiej szybko obłożyć miejsce urazu zimnym okładem, który zmniejszy obrzęk. Następnie możemy rozejrzeć sie za jakąs maścią na takie urazy i smarować ów rejon. Po tym najczęściej unieruchamiamy staw skokowy bandażem elastycznym. Jednak drogę leczenia powinien określić lekarz, dlatego konsultacja z nim jest niezbędna.
.


Pozdrawiam

Zmieniony przez - ronie220 w dniu 2018-01-20 09:20:31
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 1 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 15
Opiszę jak u mnie przebiegał ten uraz. A więc skręciłem kostkę 08 08 w niezbyt inteligenty sposób w trakcie grubej libacji, kostka od razu napuchła do rozmiarów pomarańczy :/
Po przyjściu do domu pomogły zamrożone warzywa na patelanie firmy Hortex :) po wytrzeźwieniu w samochód i na akademie medyczną tam jak zwykle stracone 4 godziny ale zdjęcie rtg ok, skręcenie 2 stopnie, zalecenia 2 tyg w gipsie do kontroli w rejonie.
Z tego powodu że sporo wychodziłem oczywiście o kulach ale jednak kostka puchła i naciskała na gips co wiązało się z bólem i tym że prędko się to nie wyleczy, zakupiłem na allegro używanego walkera czyli plastikowy gips firmy aircast. W sklepie koszuje ok 600 zł ale na allegro udało mi się dorwać okazje za 100 zł, wprawdzie był po starszym gościu i z waliło z niego równo ale po wyczyszczeniu elementów było całkiem nieźle.
Ten Aircast revelcyjna sprawa jak gdzieś wychodzisz oczywiście o kulach to usztywania stopę super się dopasowuje ponieważ ma 4 komory powietrza dzięki którym doskonale dopasowuje sie do kształtu nogi. A w domu pozwala na stosowanie maści z których polecam Arcalen (ok.7 zł) Heparin forte( ok. 16 zł) oraz oczywiście Altacet (ok 8 zł). Dodatkowo okłady lodem tylko niedłużej niż 20 min po których powinna być 20 min przerwa, lód nie stosować bezpośrednio na nogę tylko przez jakąś ścierkę albo szmatkę, na opuchlizne dobrze moczyć nogę w wodzię z szarym mydłem najlepiej zetrzeć szare mydło na tarce takiej do marchewki i wrzucić wraz z nogą do miski żeby opuchlizna zeszła, dobrym sposobem jest również młoda kapusta, płaty delkiatnie wywałkować albo wybić tuczkiem tak żeby sok z niej poleciał i przykładać na kostkę.
Są jeszcze tabletki bez recepty takie jak np. Varixinal koszt 30 zł 2 razy na dobę usprawniają one transport krwi w żyłach.
Co jak co ale jeżeli jest to pierwsze skręcenie najlepiej posłuchać lekarza i trzymać tę nogę uszytwnioną przynajmiej te 2 tygodnie dzięki temu można uniknąć zwyrodnień stawu i tego że nie będzie się skręcać 2 razy do roku, na forach widziałem dużo opini żeby od razu taką kontuzje rozchodzić a argumentowali to tym że mieli już skręconą kostka z 12 razy!! dlatego dobrze przy urazie wyleczyć żeby to już się nie powtórzyło. Po zdjęciu gipsu ćwiczenia nogi przynajmiej 3 razy dziennie po 20 min stopa w góre i w dół delikatnie na boki i krążenia stopą. Dodatkowo wziąść jakąś miekką piłeczkę i siedząc naciskać ją do ziemi albo leżąc do ściany tak żeby stopniowo zwiększać nacisk. Po dwóch tyg dobrze jest moczyć stopę w soli iwonickiej (ok. 20 zł za kg) w temp 40-44 st Celcjusza.
Jeżeli jest to pierwsze skręcenie ważne jest żeby do tematu podejść poważnie dzięki temu można uniknąć problemów w przyszłości. Także tak miej więcej wyglądało leczeniu u mnie za 2 tyg idę się zgłosić do ubezpieczalni po odszkodowanie, bo trochę wydałem na te wszystkie leki ale dzięki nim na pewno szybciej wróce do zdrowia, siłowni i biegania.
pzdr
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Przepuklina

Następny temat

RTG

nutloveb