SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Skręcenie kostki

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 79374

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Oki - dzięki, byłem u znajomego chirurga-ortopedy, pomacał noge i powiedział, że kostka jest cała tylko zrobił się strasznie duży krwiak i musze oszczędzać noge. Polecał tak jak Wy altacet prosto z lodówki, fastum i bandaż elastyczny.
Jeszcze raz dzięki


>>boban<<
*Jak Ci pomogłem to nie dawaj soga tylko pomóż innym*
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 2005 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 45779
SKRĘCENIE, ZWICHNIĘCIE.

Skręcenie stawu.
Powstaje wskutek przekroczenia prawidłowego zakresu ruchów w danym stawie.
Po ustaniu działania siły uszkadzającej, powierzchnie stawowe wracają do właściwego ustawienia. Jako następstwo skręcenia powstaje jednak rozciągnięcie i naderwanie więzadeł oraz torebki stawowej.
Skręcenie łączy się zazwyczaj z wylewem krwi do jamy stawowej i otaczających tkanek, czego następstwem jest obrzęk i zasinienie okolicy urazu.
Zerwanie więzadła może nastąpić w każdym miejscu jednak najczęściej zdarza się to w miejscu przyczepu do kości.
Leczenie: Skręcenie z rozerwaniem więzadła wymaga kilkutygodniowego unieruchomienia (2-3 tygodnie), a następnie stopniowego wzmacniania stawu ćwiczeniami. Najważniejszym zadaniem jest zbliżenie lub zetknięcie rozerwanych końców. Czasami wymaga to leczenia operacyjnego.

Podział skręcenia:
I stopień &#8211; naciągnięcie więzadeł i rozwłóknienie torebki.
II stopień &#8211; rozdarcie torebki stawowej.
III stopień &#8211; rozdarcie torebki i aparatu więzadłowego.
IV stopień &#8211; oderwanie więzadła z fragmentami kostnymi.

Skręcenie stawu skokowego.
Jest jednym z najczęstszych uszkodzeń narządu ruchu. Powstaje najczęściej w wyniku nadmiernego nawrócenia lub odwrócenia stopy. Istotne znaczenie kliniczne ma to czy doszło do przerwania więzadeł. Przy skręceniu może występować również złamanie kostki bocznej lub przyśrodkowej, dlatego obowiązuje zdjęcie RTG. Objawy: ból, obrzęk, krwiak w stawie.
Leczenie w większości przypadków polega na założeniu opatrunku gipsowego na 2-3 tygodnie, a potem stosowanie bandaż elastycznego przez kolejne 2-3 tygodnie. Pomaga też ułożenie kończyny w pozycji przeciwobrzękowej.
Powikłaniem niewłaściwego leczenia skręcenia stawu skokowego mogą być skręcenia nawracające &#8211; występujące nawet przy błahych urazach (np. chodzenie po nierównym podłożu).

Zwichnięcie.
Zwichnięciem nazywamy utrwalone przemieszczenie stawowych końców kości poza naturalne ich granice styku. ( gdy przemieszczenie to jest częściowe mówimy o podwichnięciu lub nadwichnięciu ) Zwichnięciom i podwichnięciom towarzyszą uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł i chrząstki stawowej, których rozległość zależy od wielkości i rodzaju urazu.

Objawy:
&#8226; Ból.
&#8226; Obrzęk.
&#8226; Wzmożone ocieplenie skóry nad stawem.
&#8226; Zniekształcenie obrysów stawu.
&#8226; Krwiak w stawie. (wymaga usunięcia)
&#8226; Zniesienie ruchów czynnych i biernych w stawie.
&#8226; Przymusowe ustawienie kończyny.
&#8226; Sprężysty opór przy próbie pokonywania zwichnięcia.
&#8226; Powikłania podobne jak przy złamaniach!!

Postępowanie w zwichnięciu:
&#8226; Doraźne unieruchomienie chorej kończyny w ułożeniu powypadkowym.
&#8226; Skierowanie chorego do szpitala.
&#8226; Wykonanie RTG.
&#8226; Nastawienie zwichnięcia.
&#8226; Kolejne RTG po nastawieniu.
&#8226; Unieruchomienie stawu na 2-3 tygodnie.
&#8226; Po zdjęciu unieruchomienia ćwiczenia ruchów czynnych ze stopniowym zwiększeniem zakresu i natężenia.



Najczęstsze zwichnięcia:

Zwichnięcie w stawie ramiennym.
Jest to najczęstsze zwichnięcie w obrębie kończyny górnej.
Zazwyczaj jest wywołane mechanizmem pośrednim (upadek na wyprostowane ramię). Możliwe uszkodzenia towarzyszące: oderwanie guzka większego kości ramiennej oraz złamanie głowy i szyjki chirurgicznej kości ramiennej.
Leczenie polega na nastawieniu i unieruchomieniu w miękkim opatrunku Dessaulta na 3 tygodnie.
Oprócz wyżej opisanego zwichnięcia w stawie ramiennym zdarzają się również tzw. nawykowe zwichnięcia w stawie ramiennym, cechuje je to, mogą powstawać nawet bez wyraźnej przyczyny (np. podczas snu). Nastawienie tych zwichnięć jest stosunkowo łatwe i może być w niektórych przypadkach wykonane przez samego chorego. Za przyczynę tych zwichnięć uważa się nieprawidłową budowę anatomiczną stawu ramiennego (może ona być wrodzona lub rozwinąć się po urazie).
Zwichnięcie w stawie łokciowym.
Jest prawie zawsze zwichnięciem tylnym. Dochodzi do niego przez nadmierny wyprost. Wyrostek łokciowy kości łokciowej przemieszcza się do tyłu. Objawy: wystawanie do tyłu lub do boku wyrostka łokciowego, skrócenie przedramienia, obrzęk i ból w stawie, przymusowe zgięcie stawu. Leczenie: nastawienie i unieruchomienie.
Zwichnięcie w stawie biodrowym.
Powstaje w wyniku działania dużej siły urazowej. Najczęściej urazy w sporcie i wypadki komunikacyjne. Nastawienie tego zwichnięcia należy wykonać możliwie szybko ponieważ istnieje niebezpieczeństwo martwicy głowy kości udowej z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych. Mogą tu występować urazy towarzyszące: złamanie głowy kości udowej, złamanie trzonu kości udowej, złamanie panewki stawu biodrowego, uszkodzenia nerwów, uszkodzenia naczyń, uszkodzenia cewki moczowej. Leczenie nastawienie i unieruchomienie.


"doradca w combat/samoobrona"


trust no one

trust no one

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ciekawe.A co powiesz o zwichnięciu centralnym? Napisałeś wg. mnie same ogólniki dotyczace skręcen(typowo ksiażkowo)-Poza tym, z tymi nastawieniami to tak naprawde róznie bywa...

Primum non nocere...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 2005 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 45779
Masero skoro zajmujesz sie ortopedia to mysle, ze lepiej bedzie jesli Ty o tym napiszesz , ja bardziej zajmuje sie medycyna ratunkowa

"doradca w combat/samoobrona" (lub czasopisma)


trust no one

trust no one

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Hmm. Jak mam czas pisze i jak widziałes napisałem jeden z pierwszych. Nie pisze wypracowań, bo jestem praktykiem. I tak doradzanie przez siec czasami wydaje mi sie z lekka bez sensu.Ale wiem,że wielu nie ma czasu badz boi się isc do lekarza Dlatego powinien pisac kazdy kto czuje sie na siłach- byle madrzeTy może napisales może za madrze??? Nie wiem.
Pozdrawiam

Primum non nocere...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
jakryc ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 205 Napisanych postów 13874 Wiek -4424 dzień Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 158206
Seal - zajmujesz sie medycyna ratunową? możesz mi o tym napisać cos więcej? (moze byc na priv).

SI VIS PACEM, PARA BELLUM...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 2005 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 45779
Medycyna ratunkowa to moze zbyt powaznie brzmi ale ucze sie na kierunku Ratownik Medyczny

"doradca w combat/samoobrona" (lub czasopisma)


trust no one

trust no one

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6
Wiatm,
Osobiscie powiem, ze takich rzeczy nie nalezy lekcewazyc i leczyc uparcie samemu. Prawie rok temu skrecilam kostke spadajac ze schodow. Na pogotowiu zrobili przeswietlenie i lekarz stwierdzil uraz srodstopia i skrecenie, zaproponowal gips na 2 tygodnie lub szyne ja odmowilam na wlasnie zyczenie z powodu matury, nie chcialam isc z gipsem :/ teraz bardzo tego zaluje, mialam usztywnienie z opaski elastycznej stosowalam altacet i jakis zel ale do dzis odczuwam w niektorych sytuacjach bol. to Chyba byla zla decyza, ale coz czlowiek uczy sie na bledach. Tak wiec, zawsze w takich sytuacjach trzeba rozwazac rozniez swoje decyzje, ktore okazuja sie czasem zle. Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 2 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 18
ja mam pytanie
bo wczoraj wieczorem chyba skrecilam kostkę na lyzwach:( tzn spuchlo mi dopiero po jakichs 2 godzinach wiec to chyba nie jest zerwana torebka. teraz obrzęk się zmniejszył, przy chodzeniu boli i nie mogę jej zginać normalnie. niby poruszać trochę się da ale boli jednak ;/. okladam sobie lodem, smaruje altacetem, trzymam w gorze, jak mam gdzies isc to zakladam opaskę i w ogole oszczedam ją w miarę możliwości. czy cos jeszcze da się z tym zrobić?? czy jest jakis cien nadziei, że mi to przejdzie do poniedziałku??
no tak poważnie to chyba nie wygląda ale ja się nie znam na tym :P no ja mówię obrzęk się zmniejsza
a do lekarza nie chce iść :( tzn jak się nie poprawi nic to pojde, ale poki co nie chce sie pchac (chociaz to pewnie glupota
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6
CO SIE DA Z TYM ZROBIC??? NIC INNEGO NIZ TO CO ROBISZ BO PO JAKIMS CZASIE PEWNIE PRZEJDZIE O ILE NIE JEST TO JAKIS POWAZNY URAZ , SKRECENIA BYWAJA RÓŻNE 1 STOPIEN : WIAZADLO JEST NACIAGNIETE, 2 STOPIEN: WIAZADLO JEST CZESCIOWO ROZERWANE, 3 STOPIEN: WIAZADLO JEST CALKOWICIE ROZERWANE!! WIEC NAJLEPIEJ BYLOBY ISC DO LEKARZA KTORY POWINIEN ZROBIC CI PRZESWIETLENIE I WSZYSTKO BEDZIE JASNE. JESLI ZAPROPONOWALBY CI GIPS TO LEPIEJ SIE PRZEMECZYC ZEBY POTRM NIE PLACIC ZA SWOJA GLUPOTE!!! A DLA INNYCH NA PRZYSZLOC, KTORZY NIE BEDA CHIELI ODDAC SIE W RECE SPECJALISTOW PRZEDE WSZYSTKIM PRZEZ PIERWSZE 24 GODZINY PO URAZIE NIE POWINNO SIE CHODZIC RUSZAC USZKODZONYM STAWEM TYLKO JAK NAJWIECEJ OSZCZEDZAC.ROBIC OKLADY Z LODU MOZNA STOSOWAC ALTACET UNIESC WYZEJ KONCZYNE I ODPOCZYWAC. PO PIERWSZYCH 24-48 GODZINACH MOZNA ZASTAPIC OKLADY Z LODU CIEPLEM. MOZNA STOSOWAC NAPRZEMIENNIE ALTACET I ZEL ROZGRZEWAJACY.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

dla chetnych

Następny temat

hormony

WHEY premium