SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Sergio Olivia

temat działu:

Po siłowni, o siłowni

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 3961

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 94 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1377


Postanowiłem przedstawić na forum sylwetkę Sergio Olivi. Nigdzie gdzie patrzałem na sfd nie było takiego tematu.
Sergio to jeden z najwybitniejszych kulturystów . Startował mniej więcej w czasach gdy przygodą ze z zawodową kulturystyką rozpoczynał mistrz kulturystki
Arnold Schwarzenegger .
Więc było to tak :

Sergio Oliva urodził się 4 lipca 1941 roku w Hawanie na Kubie. Pochodzi z wielodzietnej rodziny - jego rodzice łącznie z Sergio mieli aż 22 dzieci! W młodości Sergio wstąpił do wojska i służył w kubańskiej armii, ale nie przebywał tam zbyt długo, ponieważ Fidel Castro, po obaleniu dyktatora Fulgencio Batisty, wyrzucił go z wojska.
Wtedy Oliva znalazł swój sposób na życie i rozpoczęła systematyczne intensywne treningi z ciężarami. Uprawiał podnoszenie ciężarów i był na tryle dobry, że dostał się do kadry narodowej .
Sergio zdecydowanie nie popierał rządzącego Kubą Fidela Castro i nie miał zamiaru mieszkać w kraju rządzonym przez tego tyrana. Okazja do wyrwania się z Kuby pojawiła się w sierpniu 1962 roku podczas Igrzysk Panamerykańskich odbywających się w Kingston na Jamajce, gdzie Sergio Oliva przebywał jako członek kubańskiej reprezentacji w podnoszeniu ciężarów. Razem z trenerem i trzema innymi zawodnikami poprosił rząd USA o azyl polityczny. Oliva mieszkał przez rok w Miami, by następnie przeprowadzić się do Chicago, gdzie mieszka do dziś. Na początku swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych kontynuował uprawianie podnoszenia ciężarów, ale stopniowo zaczął wprowadzać do swojego treningu elementy ćwiczeń kulturystycznych
W końcu Sergio został namówiony do spróbowania swych sił w kulturystycę. Swoją wyczynową karierę kulturystyczna rozpoczął w federacji AAU, ale nie była to najlepsza decyzja, ponieważ mimo tego, iż Oliva wygrywał stanowe i międzystanowe zawody, nie mógł się przebić do czołówki na ogólnokrajowych imprezach, takich jak "Mister America", chociaż był na tych zawodach nagradzany przez sędziów tytułem "Najbardziej umięśnionego Zawodnika". Była to bardzo dziwna sytuacja, spowodowana prawdopodobnie tym, iż Oliva należał do mniej popularnej organizacji. Dopiero gdy w 1966 roku Sergio przeniósł się do najważniejszej światowej federacji kulturystycznej, IFBB, sędziowie zaczęli go obiektywnie oceniać.
Na efekty nie trzeba było długo czekać i już w tym samym roku Sergio Oliva zajął I miejsce w zawodach Mr.World i był na II miejscu w Mister Olimpia po pasjonującej walce z Larrym Scottem.
W 1967 roku Oliva bez problemów zdobył tytuł mistrza świata amatorów, by potem skorzystać z tego, że Larry Scott zakończył karierę wyczynową, co z pewnością ułatwiło mu zadanie, i wygrać Mister Olimpia, gdzie pokonał Dave'a Drapera, Harolda Poola i Chcucka Sipesa. W 1968 i 1969 roku Oliva powtórzył swój wyczyn i stał się pierwszym człowiekiem, który 3 razy wygrał Mister Olimpia i to w dodatku pod rząd. Zwycięstwo w 1969 roku przyszło mu z dużym trudem, ponieważ stoczył niezwykle zacięty pojedynek ze wschodzącą wówczas gwiazdą kulturystyki, a później kulturystą wszech czasów, 21-letnim Arnoldem Schwarzeneggerem. Sędziowie głosowali 4:3 na Sergio, który pokonując Arnolda stał się jedynym człowiekiem w historii żelaznego sportu, który pokonał Schwarzeneggera na zawodach Mister Olimpia.
W 1971 roku ponownie zmierzył się na Mister Olimpia z Arnoldem Schwarzeneggerem i tym razem przegrał. Sergio chciał się zrewanżować Arnoldowi rok później, ale nie doszło wówczas do pojedynku tych dwóch arcymistrzów umięśnienia, ponieważ Sergio nieopatrznie wystartował na zawodach NABBA Mr Universe'71, gdzie zajął II miejsce za Billem Pearlem, za co został zawieszony przez IFBB. Ostatni raz zmierzył się z Arnoldem na Mr Olimpia w 1972 roku w Monachium, gdzie decyzją sędziów przegrał dosłownie o włos.
Ta porażka tak dotknęła Olivę, że przeniósł się na kilka lat do niespecjalnie znanej i mało poważanej federacji WBBG, gdzie w latach 1972-78 wygrywał różne podrzne zawody. Później wrócił do IFBB i jeszcze 2-krotnie wystąpił na Mister Olimpia, w 1984 i 1985 roku. Na obu tych zawodach zajął VIII miejsce, co biorąc pod uwagę jego wiek (w 1985 roku Sergio miał aż 44 lata!), było zdumiewającym wynikiem. Jednak Sergio nie była absolutnie zadowolony ze swojej pozycji w 1985 roku, ponieważ był dużo lepiej przygotowany niż rok wcześniej i starał się pokazać, jego ciało jest ciągle w doskonałej formie mimo nieubłaganie upływających lat.
Sergio Oliva od 1976 roku jest policjantem, więc miał pozwolenie na broń i trzymał w domu pistolet. Stało się to przyczyną jego tragedii, gdyż w lipcu 1986 roku pokłócił się z żoną, która postrzeliła go w klatkę piersiową z jego własnej broni. Sergio był na pograniczu śmierci i przeszedł ciężką operację klatki piersiowej i niestety musiał pożegnać się z kulturystyką. Uniemożliwiło mu to wygrywanie niedługo potem zainaugurowanych zawodów Masters Olympia, których byłby murowanym faworytem. Sergio twierdzi, że był wówczas w swojej życiowej formie i właśnie wtedy był najcięższy i najszczuplejszy w całej swojej karierze.
W 1960 roku Sergio wymyślił swoją własną technikę treningu, gdyż nie znał nikogo, kto mógłby poinstruować go, jak należy prawidłowo ćwiczyć, by maksymalnie rozwinąć mięśnie. Wówczas większość ludzi uprawiających kulturystykę robiło 3-4 serie po 10 powtórzeń i długie przerwy między seriami. Oliva zaczął stosować takie zaawansowane metody treningowe jak: superserie, niepełne powtórzenia, stałe napięcie mięśni, często przeplatał serie z dużą ilością powtórzeń z seriami o małej ilości powtórzeń. W ten sposób nieustannie szokował swój organizm i wykreował swój własny styl treningu, który łączył w sobie programy stosowane przez takie legendy kulturystyki, jak: John Grimek, Steve Reeves i Leroy Colbert. Dowodem na to, że jego trening jest odpowiedni dla jego ciała, choć różnił się od treningu innych ówczesnych kulturystów, były jego szybko powiększające się mięśnie. Sergio nadal trenuje w ten sposób (oczywiście obecnie ze względu na wiek używa mniejszych obciążeń niż wtedy, gdy był w szczycie formy), bo uważa, że nie ma sensu poprawiać czegoś, co jest dobre.
Jego program treningowy jest wielokierunkowy i sam nazywa go programem instynktownym. Nie trzyma się ściśle planu, tylko robi te ćwiczenia, które jego zdaniem danego dnia mogą dać rezultaty. Bicepsy i tricepsy zawsze trenuje razem i uważa, że daje to fantastyczne rezultaty.
Dni treningu barków i ramion Olivy to wtorki i piątki. Zaczyna trening od ćwiczeń na barki, a potem przechodzi do pakowania bicepsów. Przeważnie rozpoczyna trening baniaków od ciężkiego uginania rąk ze sztangą, a później przechodzi do uginań na modlitewniku. Później robi ćwiczenia na tricepsy. Jeśli decyduje się na superserie, łączy ćwiczone mięsnie w następujący sposób: najpierw bicepsy/tricepsy, potem bicepsy/bicepsy, tricepsy/tricepsy i znów bicepsy/tricepsy. Następnie trenuje na przedramiona.
Również klatę i grzbiet często trenuje razem w superseriach, gdyż uważa, że superserie to najlepsza metoda, jaką próbował, gdyż dzięki nim uzyskuje fantastyczne napompowanie. Często zaczyna od wyciskanie leżąc w superserii z podciąganiem na drążku w szerokim uchwycie, potem robi wyciskania na lawce skośnej z wiosłowaniem w opadzie tułowia.
Sergio ma tak dobrą strukturę genetyczną, że nie musiał nigdy specjalnie przejmować się dietą i do samego konkursu mógł zajadać się pizzą i stekami, popijając napojami sodowymi i nigdy nie stracił formy. Zawsze uwielbiał burgery, chińską kuchnię, fasolę i ryż. Biorąc pod uwagę fakt, że przy wadzę przekraczającej 100 kg miał tylko 76 cm w pasie, można tylko pozazdrościć!
Sergio Oliva miał niesamowite predyspozycje do kulturystyki, więc zbudował wspaniałą sylwetę wyróżniającą się długimi, pełnymi mięśniami, znakomitymi proporcjami, dużą masą mięśniową i małymi stawami, co jeszcze potęgowało efekt. Jego ultra wąska talia oraz olbrzymia klatka, ręce i nogi sprawiły, iż Sergio Oliva przeszedł do historii jako wybitny kulturysta obdarzony pseudonimem "Mit". Sam Arnold Schwarzenegger ogłosił Olivę najlepszym kulturystą wszechczasów.
Moim zdaniem Arnold słusznie ogłosił Sergia najlepszym kulturystą wszech czasów . Kubańczyk wniósł do tego sportu dużo i jest godzien tego co zdobył.

Dane :
Urodzony: 14.07.1941
Waga: 103 kg
Wzrost: 178 cm
Kraj: Kuba
Największe sukcesy: 3 x Mister Olimpia (1967-69)
Obwód bicepsa: 54 cm
Klatka piersiowa: 140 cm
Talia: 76 cm
Udo: 73 cm
Łydka: 51 cm

Na koniec dokładne osiągnięcia Sergia :
Rok Konkurs Miejsce
1985 Mister Olympia 8
1984 Mister Olympia 8
1981 Pro World Cup - WABBA 1
1980 World Championships - WABBA 1
1978 Olympus - WBBG 1
1977 World Championships - WABBA 1
1976 Olympus - WBBG 1
1975 Olympus - WBBG 1
1974 Mr International, Professional 1
1973 Mr International - IFBB, Professional 1
1972 Mister Olympia 2
1971 Universe - Pro - NABBA, 2
1970 Mister Olympia 2
1970 Mr World - AAU, Pro 2
1969 Mister Olympia 1
1968 Mister Olympia 1
1967 Universe - IFBB 1
1967 Mister Olympia 1
1966 Mister Olympia 4
1966 Mr World - IFBB 1
1966 Mr World - IFBB 1
1966 Mr America - AAU, Most Muscular 1
1966 Mr America - AAU 2
1966 Junior Mr America - AAU, Most Muscular 1
1966 Junior Mr America - AAU 1
1965 Mr America - AAU, Most Muscular 1
1965 Mr America - AAU, 4
1965 Junior Mr America - AAU, Most Muscular 1
1965 Junior Mr America - AAU 2
1964 Mr America - AAU, Most Muscular 3
1964 Mr America - AAU 7


Pozdro !! Myślę , że wam się to spodobało !!

Metka bogiem , omka nałogiem , deka podstawą a , tesciak zabawą !!!!!!!!!!!!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 2083 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 39361
..fajno,
tylko ze to nie ten dzial ,
raczej AK
pzdr

<<<Bez celu i chęci nigdy nic nie osiągniesz>>>
http://www.sfd.pl/meine_siłownia-t301836.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 9813 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 111035
jest pewno w AK o Sergio wiec nie ma sensu powielac tego samego;]

pozdro/

pozytywny jak HIV

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 94 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1377
aha no to sorry . Po***aly mi sie działy . Pozdro

Metka bogiem , omka nałogiem , deka podstawą a , tesciak zabawą !!!!!!!!!!!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 66 Napisanych postów 22971 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 91874
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 114 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1440
Miał najpotężniejsze tricepsy, rozwiniętę od dołu tzn. od łokcia. Większość ma na odwrót.

Trening jest potężnym
uzależnieniem... nawet większym od alkocholu******niestety w większości badanych przypadków niepotwierdzone. :)

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

glukoza

Water