SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Savate - boks francuski

temat działu:

Style tradycyjne

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 25

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 43 Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 3048
Savate, zwane też boksem francuskim lub francuskim kickboxingiem, jest sztuką walki powstałą we Francji i skodyfikowaną w XIX wieku.

Początkowo Savate było popularnym w północnej Francji stylem walki ulicznej (nazwa oznacza „bucior”), zawierającym techniki uderzeń, kopnięć, walki w klinczu i walki bronią.

Odmiana południowa zwana „grą Marsylską” została prawdopodobnie stworzona przez marynarzy (inna jej nazwa brzmiała Chausson, co można tłumaczyć jako „kapeć”, gdyż tego typu lekkie obuwie nosili marynarze).

Warto wspomnieć, że w tamtym czasie we Francji użycie w walce zaciśniętej pięści było traktowane przez władze jako użycie niebezpiecznego narzedzia-ciosy zadawano więc otwartą dłonią.

Ostateczną formę Savate zaczęło przybierać pod wpływem boksu angielskiego, gdy włączono do stylu techniki uderzeń zaciśniętą pięścią.

Obecnie savate idzie w kierunku walki sportowej (w 3 formułach: light-contact, full-contact w ochraniaczach i full-contact bez ochraniaczy, gdzie dozwolone jest jedynie używanie suspensorów i bokserskich „szczęk”).

W 2008 roku Savate zostało wliczone w szereg dyscyplin akceptowanych przez Międzynarodową Federacją Sportu Uniwersyteckiego (FISU). W 2010 odbędą się pięrwsze Uniwersyteckie Mistrzostwa Świata.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Catch wrestling (catch-as-catch-can)

Fruzelina