SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

SPRAWA ESTRADIOLU I DHT

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 759

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 249 Napisanych postów 41358 Wiek 260 dni Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 126098
Najpopularniejszą metodą dopingu w sporcie pozostają od dziesięcioleci „kuracje” z wykorzystaniem androgenów (męskich hormonów płciowych) - testosteronu i jego pochodnych – steroidów anaboliczno-androgennych. Nic się tu chyba szybko nie zmieni, gdyż leki te są łatwo dostępne i proste w stosowaniu, co daje im przewagę nad innymi środkami anabolicznymi – np. insuliną, GH, IGF-1 czy MGF. Zresztą, te ostatnie i tak działają znacznie silniej w połączeniu ze sterydami, jeżeli więc nawet stosowane są przez sportowców - to i tak w jednym cyklu z androgenami.

Jednakże testosteron i jego pochodne, stosowane długotrwale i w wysokich dawkach, generują niepożądane efekty działania. I winne są tu nawet nie tyle one same, co kolejne powstające z przemian testosteronu hormony – estradiol i dihydrotestosteron (DHT) lub związki o podobnej budowie i aktywności, powstające z przemian innych steroidów anaboliczno-androgennych. Estradiol to podstawowy żeński hormon płciowy (estrogen), sprzyja więc głównie gromadzeniu wody w organizmie i tłuszczu w okolicy sutków (lipomastii), a także rozwojowi ginekomastii – kobiecych piersi u mężczyzn. Natomiast DHT – najsilniejszy androgen - głównie przerostowi prostaty, łysieniu i łojotokowemu zapaleniu skóry (pryszczom). Oba hormony wnoszą też największy wkład w mechanizm ujemnego sprzężenia zwrotnego i blokadę osi podwzgórze-przysadka-gonada, kiedy to dochodzi do obniżenia masy jąder i zahamowania produkcji testosteronu przez męskie gruczoły płciowe, podczas długotrwałej „kuracji sterydowej”. Od długiego czasu pakerzy próbują zapobiegać pojawianiu się tych efektów niepożądanych, włączając do „kuracji sterydowych” środki dezaktywujące enzymy przekształcające testosteron w estradiol i DHT (inhibitory aromatazy i inhibitory 5 alfa reduktazy) lub tzw. sterydy niearomatyzujące (np. Winstrol) - niepodlegające przekształceniu do estrogenów, czy też nieredukujące (np. Dianabol) – niepodlegające przekształceniu do dihydropochodnych. Często używają też selektywnych modulatorów receptora estrogenowego (SERM), takich jak tamoksifen czy raloksifen, znoszących aktywność estrogenów na poziomie tkanek docelowych. Wtedy obserwują jednak sporo słabsze efekty anaboliczne kuracji, co oznacza, że estradiol i DHT muszą mieć jakiś udział w procesach prowadzących do rozwoju masy mięśniowej.

Spróbujmy więc dzisiaj przeanalizować: jaki to udział i jak generalnie podejść do tego tematu...?

(...)

Nikomu nie polecam oczywiście „kuracji sterydowej”; odwrotnie – pozostaję w gronie zdecydowanych propagatorów naturalnych metod wspomagania wysiłku. Dlatego proponuję zestawiać izoflawony, chalkony, katechiny lub resweratrol z tradycyjnymi boosterami testosteronu, opartymi np. na żeń-szeniu, tribulusie, kozieradce czy innych sterydach roślinnych. Postępowanie takie powinno prowadzić do sytuacji, w której będziemy mogli cieszyć się wymierną poprawą konstytucji muskulatury, bez obawy o stan naszej cery, czupryny i prostaty.  

O słuszności przedstawionego wyżej stanowiska dodatkowo przekonują nas wyniki tych prac badawczych, w których podawanie izoflawonów, EGCG czy resweratrolu prowadziło do nasilenia procesów anabolicznych i przyrostu masy mięśniowej. Ale to już inne zagadnienie i temat na kolejny artykuł...

http://perfectbody.pl/DIETA-I-SUPLEMENTACJA/1/792/Sprawa-ESTRADIOLU-i-DHT.html 

Sprawdź ile masz % tłuszczu?

TWORCA ALTERNATYWNEJ DROGI (i nie tylko) - zaprasza do dzialu NUTRIFARM
i lektury magazynu PERFECT BODY http://www.perfectbody.pl

Dieta JEM / NIE JEM pozwala na wiecej !
http://www.sfd.pl/JEM_/_NIE_JEM_dieta_by_Biniu_oficjalny_watek_Q&A_Patrz_str_1-t931736.html 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

URAZY W KULTURYSTYCE - GÓRNA CZĘŚĆ CIAŁA