SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

SPOSOBY POPRAWIENIA SYLWETKI

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1117

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 79
Wiele osób ma kłopoty z uzyskaniem dobrego napięcia mięśni pleców. Aby temu zaradzić, można spróbować dwóch rzeczy. Postaraj się złączyć razem łopatki w dośrodkowej fazie ćwiczeń polegających na ściąganiu lub wiosłowaniu. Utrzymaj także umiarkowaną krzywiznę kręgosłupa podczas wykonywania tych ruchów, nawet w odśrodkowej fazie ćwiczenia.

Wykonuj mniej serii dla mniejszych grup mięśniowych niż dla większych mięśni. W fazie rozwoju mięśni cyklu kulturystycznego wieku czołowych kulturystów zawodowych ogranicza całkowitą liczbę serii na grupę mięśniową do 4-6 dla mniejszych mięśni, takich jak biceps, triceps czy tylne głowy mięśni naramiennych oraz do 8-10 dla większych grup mięśniowych.

Podciąganie się jest jednym z najbardziej efektywnych - i niedocenionych - ćwiczeń dla mięśni pleców. A podciąganie się z obciążeniem jest domeną naprawdę mocnych kulturystów. Jeśli ich dotąd nie wykonywałeś, powinieneś spróbować. Wypróbuj różnych rozstaw chwytu dłońmi. Dobrze się rozciągnij w dolnej pozycji i wygnij plecy podciągając się do góry. Nie przejmuj się zbytnio sięgnięciem brodą powyżej drążka. Liczy się, że sięgnąłeś dość blisko (5-10cm). Należy jednak unikać huśtania oraz zbyt wielkiego rozpędu.

Klatka piersiowa nie reaguje na żadne ćwiczenie? Ławkę pochyłą ustawioną pod kątem 20-25 stopni zastąp ćwiczeniami na płaskiej ławeczce przez 2-3 tygodnie, utrzymując obciążenie na mniej więcej tym samym poziomie. Następnie możesz powrócić do poprzednich ćwiczeń. Klatka piersiowa powinna zareagować na zróżnicowanie ćwiczeń wykazując przyrost mięśni.

Najpierw trenuj część ciała, która pozostaje w tyle za innymi. Innymi słowy, należy tak ustalić program treningowy, żeby po przerwie lub odpoczynku wykonać ćwiczenia na najsłabiej rozwiniętą grupę mięśniową. Mięśnie te powinny być jako pierwsze poddane treningowi danego dnia.

Spróbuj zastosować chwyt na szerokość ramion wykonując wyprosty ramion na wyciągu górnym (ćwiczenie na triceps) zamiast wąskiego chwytu. Dla wielu osób większa stabilność oznacza także większą zdolność do ćwiczenia z większym obciążeniem, co z kolei w rezultacie prowadzi do znacznego przyrostu mięśni. Dla niektórych z was dodatkowym plusem może się okazać zmniejszony nacisk na nadgarstki.

Nigdy nie opuszczaj śniadania. Jeśli starasz się stracić na wadze, to w ten sposób jedynie spowolnisz metabolizm, uniemożliwiając spalanie tłuszczu, i narazisz się na przejadanie nieco później w ciągu dnia. Jeśli zaś budujesz mięśnie, to pozbawiając się śniadania pozbawiasz się cennych składników odżywczych potrzebnych do wzrostu mięśni. Nawet, jeśli wczoraj jadłeś kolację o godz. 20-tej, a dziś jadłeś wczesny lunch o 11-tej, to i tak oznacza to 15-godzinny post.

W ciągu 20-45 minut po treningu powinieneś skonsumować 50-75g węglowodanów. Polega to na wykorzystaniu biologicznego „okna" możliwości maksymalnego uzupełniania glikogenu. Po upływie 45-60 minut po treningu już takiej szansy nie masz i całkowicie uzupełnienie zapasów glikogenu w ciągu następnych 24 godzin staje się niezwykle trudne. Najlepiej działają proste węglowodany, więc jest to najlepsza pora na napój sportowy.

Najczęściej popełnianym przez początkujących błędem jest przetrenowanie. Nazywacie to ambicją lub amerykańską etyką pracy, tak czy inaczej może to ograniczyć wasze postępy. Przetrenowanie może oznaczać, co innego dla różnych osób, ale jeśli trenujesz daną grupę mięśniową więcej niż dwa razy w tygodniu albo wykonujesz ćwiczenie na dane mięśnie w 15 seriach przez dłuższy czas - to najprawdopodobniej właśnie przetrenowałeś się.

Możesz przeskoczyć przez fazę nasycenia, jeśli stosujesz suplement w postaci wodoru kreatyny. Najnowsze badana wykazały, że początkowe porcje po 20-30g dziennie przez 5 dni, a następne porcje wyrównujące po2-3g dziennie wcale nie dają rezultatu w postaci wyższego poziomu kreatyny w mięśniach niż w przypadku, gdybyś od samego początku brał 2-3g kreatyny przez 30 dni.

Unikaj stosowania uchwytu bez kciuka przy większości ruchów wyciskających. Jeśli odczuwasz ból nadgarstka chwytając kciukiem sztangę, spróbuj przekręcić nieco dłoń zgodnie z ruchem zegarka lub przeciwnie. Uważaj, byś nie przekręcił jej za daleko; ból jedynie zwiększyłby się. Chwytać gryf w taki sposób, by ciężar znajdował się dokładnie nad przedramionami. Nadgarstki nie powinny być wygięte do tyłu.

Aby oszacować wymaganą dzienną porcję kalorii dla przeciętnego intensywnie trenującego kulturysty, uwzględnij następujące stosunki makroskładników odżywczych na kilogram wagi ciała:0,5g białka, 1g węglowodanów, 0,15g tłuszczu (najchętniej w postaci tych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które występują w siemieniu lnianym, nasionach czarnej porzeczki oraz soi)

Jeśli podróżujesz i nie możesz znaleźć siłowni, spróbuj zastąpić treningi rozciąganiem. Może nie urosną ci od tego mięśnie, ale, jak pokazują wyniki badań, rozciąganie może zmniejszyć zanik mięśni podczas tak długich przerw. Można rozciągnąć całe ciało podczas 20-30 - minutowej sesji.

Konsekwencja jest kluczem do sukcesu. Jedz wtedy, kiedy powinieneś, trenuj kiedy powinieneś, choć nie należy mylić konsekwencji z obsesją. Jeśli opuściłeś trening, przeoczyłeś posiłek lub pokusiłeś się na niezgodne jedzenie, nie przeżywaj tego zbyt gwałtownie - po prosu postaraj się, żeby nie weszło ci to w krew.

Pracuj nad szyją. Niewiele mięśni może stanowić wizualną oznakę siły tak, jak to ma miejsce w przypadku szyi. Jest to wyjątkowo wrażliwa na ćwiczenia grupa mięśni, tak więc wystarczy wykonać trzy serie ćwiczeń dwa razy w tygodniu, by uzyskać wspaniałe rezultaty.

Trenując łydki stosuj duże obciążenie, ale także liczbę powtórzeń. Wybierz obciążenie odpowiednio do wykonania najwyżej 4-5 powtórzeń i staraj się kontynuować ćwiczenie. Zapewne zaskoczy cię fakt, jakie obciążenie możesz wytrzymać przez 12-15 powtórzeń.

Nie obracaj ramion, gdy wykonujesz ćwiczenie na mięśnie kapturowe. Możesz się narazić na urazy a poza tym nie przynosi to żadnych korzyści. Po prostu unoś i opuszczaj obciążenie w płaszczyźnie pionowej.

Spożywaj posiłek mniej więcej co trzy godziny. Jeśli chcesz się odchudzić, posiłki te powinny być lżejsze. Jeśli zaś starasz się przybrać na wadze, jedz większe posiłki. Podstawową zasadą jest podział dziennego zapotrzebowania na kalorie na 5-6 posiłków. Najlepsze rezultaty osiągniesz wtedy, gdy 60% całkowitej dziennej dawki kalorii spożywać będziesz przed godziną 13-tą.

Aby zapewnić sobie całkowity rozwój ramion, nie zaniedbuj ćwiczenia na tylne głowy mięśni naramiennych. Nawet jeśli masz napięty program treningowy, powinieneś znaleźć czas na dwie lub trzy serie tzw. odwrotnych rozpiętek na wyciąg górny lub na specjalnych urządzeniach. Rezultaty będą warte poświęconego czasu.

Dla pełnego rozwoju mięśni naramiennych wykonuj wyciskanie nad głową siedząc raczej na płaskiej ławeczce aniżeli na ławeczce z pionowym oparciem na plecy. Wiele osób ma tendencje do opierania się na podpórce, co tworzy wyciskanie na bardzo stromej ławeczce pochyłej skoncentrowane na przednich głowach mięśni naramiennych. Bez podpórki utrzymasz prostą postawę, co pozwoli na wyciskanie większego ciężaru ponad głową i lepszą stymulację trzech głów mięśni naramiennych.

Jeśli chcesz mieć wyraźną rzeźbę, wykonuj co najmniej 20 - minutowy aerobik na pusty żołądek przed śniadaniem i unikaj spożywania kalorii po godzinie 19-tej, chyba że trenujesz wieczorem.

W miarę możliwości wybieraj siłownię o dobrym oświetleniu - sztucznym lub naturalnym. Badania wykazują bowiem, że światło fluorescencyjne może wywołać zmęczenie psychiczne - a w takim stanie na pewno nie odbędziesz wspaniałego treningu.
Jednym z najefektywniejszych i jednocześnie najmniej wykorzystywanych ćwiczeń na bicepsy jest uginanie jednego przedramienia ze sztangielką w pozycji stojącej. Przytrzymaj się tyłu ławeczki pochyłej do wyciskania dla stabilizacji postawy.

Trening z obciążeniami ograniczaj do 45-60 minut (nie wliczając w to rozciągania). Osiągniesz większą intensywność i unikniesz przemęczenia z powodu zbyt długiego przesiadywania na siłowni.

Polegaj na źródłach białka o wysokiej jakości jako surowca do budowania mięśni. Na liście powinny się znaleźć między innymi chude mięso wołowe, kurczak i ryby, mleko, jaja oraz niektóre suplementy białkowe (ostrożnie czytaj etykiety). Trzymaj się z dala do przetworzonych mięs i dosładzanych produktów mlecznych.

Ciężkie, złożone (angażujące kilka stanów) ćwiczenia wciąż stanowią najlepszą metodę na budowania mięśni. Być może ćwiczenia te nie są zbyt atrakcyjne wizualnie ani wygodne do wykonania, ale po prostu dają efekty. Do najlepszych można by zaliczyć wyciskanie na ławeczce, wyciskanie w siadzie, podciąganie sztangi w opadzie, przysiady oraz martwy ciąg.

Ankieta przeprowadzona wśród najlepszych zawodowych kulturystów pokazała, że w pierwszej piątce najczęściej stosowanych suplementów znalazły się według kolejności:proszek białkowy z serwatkiglutaminakreatynawitamina Cwielominerałowy suplement zawierający magnez, potas, wapń i cynk.W celu zbudowania mięśni, odbywaj 3-4 lub mniej treningów tygodniowo. Jeśli ostro się zabrałeś za ciężary, a tak powinieneś, najprawdopodobniej nie zdążasz w pełni wypocząć, jeśli będziesz częściej trenował.

Pamiętaj o symetrii. To dobrze mieć muskuły, ale jeszcze lepiej mieć je w prawidłowych miejscach. Oceniając budowę ciała oko ludzkie podświadomie przesuwa się z ramion do talii i aż to łydek. Nie zaniedbuj proporcji między tymi trzema częściami ciała.

Wielu czołowych zawodowych kulturystów stosuje 5-7g suplementu glutaminy tuż przed pójściem spać. Glutamina zawiera właściwości antykataboliczne, a zależy nam na tym, by możliwie maksymalnie zredukować roapzad tkanki mięśniowej podczas tego niezbędnego przecież ośmiogodzinnego postu.

Jesteś kulturystą wegetarianinem, bierz przy każdym posiłku 2-3g kompleksu aminokwasów. Zwiększy to biologiczną wartość konsumowanego przez ciebie białka i zmniejszy ryzyko wystąpienia niedoboru jakiegoś z aminokwasów.

Nic tak nie zapewni ci wspaniałego posiłku po treningu, nic tak dobrze nie smakuje, nie przechowuje się w torbie sportowej, nie zawiera idealnych proporcji złożonych i prostych węglowodanów oraz umiarkowaną ilość białka, nie jest tak dostępne i niedrogie jak... pokarm dla dzieci. A szczególnie płatki ryżowe, owsianka i mieszanka zbożowa. Wybór należy do ciebie, lecz przygotuj się na to, że będziesz musiał zjeść nie jedną porcję, a trzy. Przeciętna porcja zawiera około 20g węglowodanów, 1g białka oraz 0g tłuszczu.

Jeśli zauważyłeś stagnację trenując mięśnie całego ramienia, spróbuj ćwiczyć biceps i triceps rego samego dnia - dostaniesz takiego kopa, że aż zaczniesz drzeć rękawy. Jeśli już w ten sposób trenujesz, przeczytaj radę 38.

Trzymaj w biurze lub w torbie sportowej kilka substytutów posiłków. Zamiast opuszczać posiłek lub jeść w barze typu fast-food, przygotuj sobie łatwy do przyrządzenia napój.

W debacie nad prawidłową głębokością wykonania przysiadu w celu zbudowania potężnych nóg niektórzy utrzymują, że lepiej zejść tuż poniżej równoległego ułożenia nóg w stosunku do podłogi, a inni, że tuż powyżej. Posłuchaj się rady właściciela najbardziej chyba umięśnionych w historii kulturystyki nóg - Toma Platza: „Po prostu by zjedź na sam dół i wracaj do pozycji stojącej. Resztą niech się przejmują rosnące mięśnie".

Jeśli niektóre maszyny do wyciskania ramion zmusza cię do wyciskania ciężaru do góry i nieco do tyłu zamiast pionowego do góry, spróbuj ułożyć na tylnim oparciu klatkę piersiową a nie plecy. Ta nieznaczna poprawka może miernie ćwiczenie zmienić we wspaniały trening dla uzyskania masywnych mięśni naramiennych.

Czy można się przetrenować? Najlepiej to ujął ośmiokrotny zwycięzca Mr. Olimpia, Lee Harey, mówiąc: „Stymuluj mięśnie zamiast je niszczyć". Intensywność jest ważna, ale można z nią przesadzić, jak zresztą ze wszystkim.

Aby uniknąć znużenia fizycznego i psychicznego na siłowni, wprowadzaj choć jedną zmianę w programie treningowym przy każdym treningu danej części ciała. Jeśli poprzednio na biceps wykonywałeś uginanie przedramienia ze sztangielką i spinownie, spróbuj wykonać uginanie to samo lecz w innej pozycji. Wielu mistrzów nigdy nie powtarza z rzędu tych samych ćwiczeń.

Sen jest równie ważny dla budowania mięśni co prawidłowe odżywianie się. Każdy człowiek jest inny, ale wszyscy ciężko trenujący kulturyści potrzebują minimum ośmiu godzin nieprzerwanego snu.

Zastanów się nad zastosowaniem suplementów należących do klasy nootropików, inaczej „inteligentnych składników odżywczych", dzięki którym możesz mieć sprawniejszy umysł. Choć składniki te nie wpływają bezpośrednio na rozwój mięśni, to jednak lepsza koncentracji na pewno pomoże osiągnąć na siłowni lepsze wyniki.

Nie zapominaj brać witaminy C. Tan niedrogi suplement skrywa wiele korzyści dal kulturystów; dzienna dawka 2000-3000mg powinna wystarczyć. Poza właściwościami silnego antyutleniacza odgrywa także rolę w syntezie tkanek i zdaje się poprawiać wrażliwość insulinową. Badania wskazują nawet, że witamina C może mieć korzystny wpływ na otrzymanie w organizmie stosunki testosteronu do kortyzolu.

Wykonując serię powinieneś myśleć wyłącznie o jednym: o tym, jak czuje się dany mięsień w trakcie prawidłowego wykonania całego toru ruchu. Jeśli stracisz przez to rachubę wykonanych powtórzeń, tym lepiej. Każdy potrafi liczyć, ale tylko elita osiąga prawdziwe zespolenie umysłu i mięśni.

Powinno się traktować wodę jako czwarty makroskładnik odżywczy. Nie konsumuj tego ważnego składnika dietetycznego w sposób przypadkowy - planuj go zarazem z posiłkami. Mądrzy kulturyści piją około 2 litrów dzienne.

Czy wysokotłuszczowe diety mogą być korzystne? Jest to temat burzliwej debaty, choć wydaje się, że tylko niewielki odsetek ludzi korzysta na stosowaniu tego rodzaju diety, a nawet i te przypadki nie są potwierdzone naukowo. Większość kulturystów powinna się jednak trzymać wysokobiałkowej diety o średniej zawartości węglowodanów i małej ilości tłuszczów.

Przeglądając programy treningowe ulubionych zawodowców dla inspiracji wysłuchaj porady „Dr Przysadka" Freda Hatfielda: „Rzeczy, które sportowiec wykonuje inaczej, niż jego starsi koledzy, prawdopodobnie nie przyczyniają się do osiągnięcia sukcesu. To, co robi podobnie do innych kulturystów, z większym prawdopodobieństwem uczyni z niego mistrza".

Jeśli nie masz dość czasu, aby trenować w ciągu tygodnia, odbywaj dwa razy w tygodniu trening obejmujący wszystkie mięśnie. Wykonuj 4-5 serii dla większych grup mięśniowych oraz 3-4 serie dla mniejszych. Ostre ćwiczenia z większymi obciążeniami szybko doprowadzą do wzrostu mięśni.

Jak wybrać najlepsze białko przy takiej różnorodności tego składnika na rynku? Zależy od postawionego sobie celu. Jeśli chcesz maksymalnie rozwinąć mięśnie, badania i opinie ludzi wskazywałby jako najlepszy suplement sproszkowaną serwatkę zawierającą co najmniej 60% tripeptydów.

Najlepszą porą dnia na trening z ciężarami, według niektórych badań jest popołudnie. Temperatura ciała jest wówczas najwyższa a rozgrzane mięśnie oznaczają silniejsze mięśnie.

Wybór pomiędzy wykonaniem jednej serii danego ćwiczenia do oporu lub kilku serii wzbudzał ostatnio wiele kontrowersji. Odpowiedź jest prosta - wiele serii to sposób na dobry trening. Badania naukowe dowiodły tego i nie znajdziesz wśród uczestników zawodów Mr. Olimpia ani jednego, który by wykonywał tylko jedną serię danego ćwiczenia.

Kreatynę spożywaj wraz z jakąkolwiek formą węglowodanu wysokoglikemicznego (z cukrem prostym). Wytworzona pod wpływem cukru insulina pomoże sprawniej przetransportować kreatynę do komórek mięśniowych. Najlepszym napojem jest sok ggejfrutowy.

Bez względu na to, ile jeszcze zostanie wymyślonych maszyn do trenowania mięśni najszerszych grzbietu, większość zawodowców wciąż polega na sztandze z gryfem w kształcie T przy budowaniu mocnych pleców. Aby wykonać to ćwiczenie w sposób prawidłowy, upewnij się, że w fazie koncentrycznej podnosisz ciężar do wysokości kilku centymetrów powyżej pępka.

O ile to możliwe, samemu przygotowuj posiłki. Mrożone potrawy są wygodne a fast foody działają szybko, jednak gdy samemu gotujesz, masz większą kontrolę nad jakością, ilością i zawartością potraw. Zakasaj więc rękawy i idź do kuchni, jeśli chcesz panować na proporcjami prawidłowymi białek, węglowodanów i tłuszczów w swojej diecie.

Źródło: Poradnik Kulturysty

No Pain No Gain !!!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 79
Źródło: Poradnik Kulturysty

No Pain No Gain !!!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

ARNOLD RADZI I UCZY

Następny temat

pytanie poczatkujacego

Shaker