SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Słodziki, aspartam

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 35720

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 4196 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 53586
Dla fanów metaanaliz
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD005083.pub2/abstract

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD007094.pub2/abstract

Pierwszy link: Miód może poprawić gojenie się ran łagodnych lub umiarkowanym powierzchownie - bo raczej nikt nie normlany nie zaleca miodu na rany głębokie.

Natomiast w drugim linku jest mowa o tym że miód w przypadku kaszlu jest równie skuteczny jak dekstrometorfan! Czyli leku!

Czy takie metaanalizy są wiarygodne czy również obarczone są błędami?

Zmieniony przez - djfafa w dniu 2011-11-23 08:08:01

Zmieniony przez - djfafa w dniu 2011-11-23 08:13:12

Życie jest za krótkie aby brać ciągle te same suplementy :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 4196 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 53586
A tutaj jako ciekawostka dla fanów metaanaliz:

http://www.bmj.com/content/341/bmj.c4675?tab=responses

Co to takiego? Każdy chyba zna sławną metaanalizę w której Brytyjscy naukowcy dowiedli że glukozamina i chondroityna działają na równi z placebo. To w tym linku mamy odpowiedż co pozostawiono po tej metaanalizie.
Czyli wychodzi na to że 99% badań nie jest wiarygonych bo nie są to metaanalizy a wśród metaanaliz również są z błędami które je dyskryminują.

Ale ok. cukier to cukier i nie ma dewagować

Życie jest za krótkie aby brać ciągle te same suplementy :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Badania naukowe zależnie od sposobu ich przeprowadzenia mają różną wartość, czy też "moc". Im wyższy "rygor" badania - tym jest ono bardziej wiarygodne. Co nie oznacza, że badania bez podwójnej ślepej próby nie mają żadnej wartości. Często trzeba wybierać z tego co jest i kompletować źródła na tyle na ile pozwalają dostępne zasoby. Często jedyne próby jakie są to - z braku odpowiednich funduszy - eksperymenty przeprowadzone np. na 10 osobach. W każdym jednak wypadku trzeba umieć stworzyć ranking dostępnych informacji, biorąc pod uwagę choćby liczbę uczestników badania, czas trwania no i to kto je przeprowadzał, jaką metodą i za czyje pieniądze.

Jeśli jednak istnieją badania nierandomizowane, bez ślepej próby które wykazują, że substancja X nie działa, a dodatkowo istnieją też eksperymenty z randomizacją, podwójną ślepą próbą - które wykazują że X działa, to ja jestem raczej skłonny zawierzyć tym o wyższym standardzie. Nawet jeśli istnieją metaanalizy, ale opierają się jedynie na przeglądzie badań prospektywnych, to i tak prędzej skłonię się ku dobrze przeprowadzonemu badaniu z randomizacją i ślepą próbą.

Są jednak sytuacje, że podwójna ślepa próba jest niemożliwa do wprowadzenia, dotyczy to badań z dziedziny żywienia człowieka, które sam często przeglądam. Są również i takie zagadnienia, gdzie po prostu nie ma jeszcze przeprowadzonych eksperymentach na ludziach - a badania in vitro i in vivo z udziałem zwierząt laboratoryjnych są bardzo obiecujące. Wtedy optymizm oczywiście jest uzasadniony tak długo dopóki nie pojawią się dobre jakościowo próby z udziałem ludzi, które dotychczasowych wyników badań nie potwierdzą

Dyskutując o badaniach, ich wadach, zaletach nie trzeba używać logiki dwuwartościowej w kontekście oszacowania ich wartości. Nie trzeba też starać się w dyskusji za wszelką cenę zdyskredytować adwersarza bo tka postawa prowokuje "wojnę", ale i też obnażać może kompleksy autora. Uznać natomiast należy, że niektóre badania ze względu na sposób przeprowadzania sugerują jakieś działanie, a inne je potwierdzają lub nie. Jedne badania pozwalają na to by uznać jakieś działanie za możliwe inne -> za niemal pewne.

Wyniki badań, sposób ich przeprowadzenia oraz znaczenie dla nauki są przedmiotem wielu sporów. Używanie kategorycznych podsumowań częściej jednak prowadzi na manowce niż wiedzie do odkrycia istoty rzeczy. Nie tylko bezpieczniej, ale pragmatycznie - lepiej jest prezentować postawę otwartą. Czyjś sposób myślenia, który budzi nasz porządek postrzegania świata może się okazać wartościowym kontrapunktem dla naszych poglądów, dlatego warto dbać o kulturę języka, by nikogo do siebie nie zrażać.

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2011-11-23 17:11:39

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2011-11-23 17:12:46
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 72 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2226
skalar, jeśli interesuje Cię EBM to od ręki na stronie http://www.jameslindlibrary.org/documents/TESTINGTREATMENTS-PL.pdf  masz dostępna książkę "Teasting Treatments" dla laików, (o dziwo!) także w polskim tłumaczeniu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dziękuję.
faftaq @

Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2011-11-23 18:36:46
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
nic nie dostałem
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Więc zadam tutaj: Wysłałem zapytanie czy masz badanie/artykuł naukowy w którym znajduje się spis rozpoczęcia rewolucji agrokulturowej w zależności od miejsca na ziemi? Miałem taką ale gdzieś zapodziałem, nie mogę teraz jej odnaleźć a bardzo mi jest potrzebna.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Jedyne co przychodzi mi do głowy to pozycja "Evolution of crop plants." - ale nie wiem czy akurat takie ujęcie Cię interesuje. Z resztą sam nie posiadam niestety.

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2011-11-23 19:26:32
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 168 Napisanych postów 4456 Wiek 39 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 65753
Ciekawy art ale polowa postu zalana jakims "przekomarzaniem". Jak macie sie klocic to na argumenty za i przeciw a nie kto kogo lubi i dlaczego.
Ja tam wierze (co potwierdza czesc badan), ze miod to cos wiecej niz tylko cukier.

"Kazdy jest swirem - kwestia tylko na ile."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 8 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 56
no chociazby to ze ejst blizszy naturze
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jak przytyc i jaki trening??

Następny temat

Mieszanie Odżywek

WHEY premium