SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rola no-boosterów we wspomaganiu wysiłku w sportach sylwetkowych, siłowych

temat działu:

Odżywki i suplementy

Ilość wyświetleń tematu: 1380

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 37 Wiek 32 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 549
Praca konkursowa "Wielkiego Konkursu zoragnizowanego z okazji rocznicy Przybycia Cesarza Haile Selassie do Jamajki", wyrózniona trzecim miejscem.

Temat: Rola no-boosterów we wspomaganiu wysiłku w sportach sylwetkowych, siłowych i wytrzymałościowo-siłowych

przyp: faftaq


Czy rzeczywiście no- boostery, a właściwie NO- boostery są tak idealnym suplementem? Co czyni tą małą cząsteczkę gazu tak ważną? Jaka jest jej rola? Postaram się kilku słowach przybliżyć wam działanie tego rewolucyjnego związku i wykazać wartość tego suplementu dla osób trenujących sporty.

Rys historyczny
Tlenek azotu znany jest już od 1977 roku ze swoich właściwości rozszerzających naczynia. Jednak stosunkowo niedawno odkryto w pełni jego działanie, a za odkrycie szlaku metabolicznego prowadzącego do otrzymania z L- argininy tlenku azotu Murad, Furchgott i Ingarro (obecnie czołowy lekarz „Herbalife") otrzymali Nagrodę Nobla.

Arginina - cudowny aminokwas
Bazą każdego NO - boostera jest właśnie ten aminokwas. Warto przypomnieć także inne dobroczynne działanie argininy jako aminokwasu, z którego organizm w szeregu reakcji biochemicznych syntezuję kreatynę (związku którego raczej przedstawiać nie trzeba).
Jest to aminokwas endogenny (nasz organizm wytwarza go sam w pewnych ilościach). Prekursorem tego aminokwasu jest cytrulina (również jeden z filarów NO- boosterów) , który poprzez szereg przemian w cyklu mocznikowym (zwanym także małym cyklem Krebsa) poprzez dołączenie kwasu asparaginowego, a następnie odłączenie kwasu fumarowego przechodzi w argininę.
Oprócz roli argininy jako prekursora NO wymienię zwrócę teraz uwagę na kilka innych funkcji dzięki którym suplementacja tym aminokwasem wydaje się słuszna:
- regulacja wydzielania somatotropiny (GH - hormon wzrostu)
- zwiększenie odporności
- przyśpiesza regeneracje i w pewnym stopniu szybkość gojenia się raz i urazów
Już po pierwszych trzech przykładach widać oczywistą pomoc tego aminokwasu jeżeli chodzi o sport.

NO - synteza
Synteza odbywa się w śródbłonku, płytkach krwi, leukocytach, fibroblastach, komórkach wątroby (hepatocytach), korze nadnerczy, mózgu. Reakcja jest dwustopniowa, a głównym enzymem jest tutaj syntaza tlenku azotu (NOS). Z L- argininy powstaje N- hydroksyl-L-arginina, a ta utlenia się do tlenku azotu i cytruliny.

NO - z czym to się je?
Tlenek azotu jest neuroprzekaźnikiem, uważanym dziś za jeden z najważniejszych neuroprzekaźników. Nie zanudzając przedstawię szybko schemat działania z punktu widzenia biochemicznego: efektorem NO jest cykloza guanylanowa, wzrost cyklicznego guanozynomonofosforanu (cGMP), wpływa na kinazę białkową co prowadzi do zwiotczenia mięśniówki gładkiej (a właśnie te mięśnie występują w ścianach naczyń krwionośnych) - jest to zarazem jedna z najkorzystniejszych zalet tego gazu.
Co nam to daje w praktyce?
Dzięki oddziaływaniu na mięśniówkę naczyń miorelaksacyjnie (rozkurczowo) zwiększa się ukrwienie w mięśniach i innych narządach. W praktyce oznacza to, że mięsień staje się lepiej odżywiony, przez co słusznie dodaje się kreatynę do NO - boosterów, gdyż ta jest po prostu wchłaniana lepiej. Tlenek azotu silniej rozkurcza ściany żył, przez co odprowadzanie szkodliwych substancji (kwas mlekowy) odbywa się sprawniej i szybciej co zwiększa naszą wytrzymałość i przyśpiesza regeneracje. Nie należy tutaj także bagatelizować bardzo ważnej (jeżeli nie najważniejszej ze zdrowotnego punktu widzenia) roli związanej z obniżeniem ciśnienia, a mianowicie odciążenie pracy serca, jego lepsze odżywienie (rozkurcz naczyń wieńcowych) i zaopatrzenie serca w tlen co niewątpliwie odbije się pozytywnie na naszej wydolności.
Oczywistym jest, że z racji tego iż NO - boostery polepszają ukrwienie (a co za tym idzie odżywienie) mięśnia dodawane są do nich substancje takie jak:
- węglowodany o spowolnionym czasie wchłaniania
- BCAA - jako aminokwasów silnie antykatabolicznych, tak potrzebnych w okresie silnej pracy mięśnia.
- kwas alfa liponowy (działanie podobne do insuliny, co daje pewien synergizm z argininą, która stymuluje organizm do wydzielania własnej)- stabilizuje to proces rozkładu i regeneracji glikogenu
- minerały (w jedynej słusznej formie - chelatów)
Dodatkowo suplementy te zabezpieczają organizm przeciwutleniaczem (zazwyczaj witaminą C), gdyż wzmożone procesy anaboliczne powodują wzrost ilości wolnych rodników, które są dla nas toksyczne.
Warto na koniec wspomnieć o dodatkowych dobrodziejstwach tlenku azotu, często pomijanych, a również ważnych w procesach regeneracji, rekonwalescencji:
- wraz z argininą zwiększa aktywność makrofagów - stymuluje procesy immunologiczne, a także wykazano jego właściwości bójcze w stosunku do komórek nowotworowych.
- wraz z prostaglandynami pełni funkcję ochronną żołądka przeciw uszkadzającemu działaniu NLZ (niesterydowych leków przeciwzapalnych) i alkoholu etylowego.
- zmniejsza agregację płytek krwi, co obniża ryzyko zawałów
- tlenek azotu pośredniczy w procesie wzwodu, co niewątpliwie jest przydatne dla dobrej regeneracji 
Reasumując, zarówno w sportach sylwetkowych, siłowych, wytrzymałościowo siłowych warto podeprzeć się tego typu suplementem ze względu na swoją wszechstronność: polepszoną dystrybucję związków budulcowych i energetycznych, sprawne usunięcie szkodliwych metabolitów, zwiększenie wydolności krążenia jak i sprzęgniętego z nim układu oddechowego przez zmniejszenie zapotrzebowania serca na tlen.


Bibliografia:
„Farmakologia i farmakoterapia weterynaryjna" Z. Roliński
„Biochemia Harpera ilustrowana (nowe wydanie)" R.K. Murray, D. K. Granner, V.W.
Rodwell
„Fizjologia człowieka w zarysie" W. Z. Traczyk
„Farmakologia po prostu" R. Korbut


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2010-04-27 19:28:25

Zmieniony przez - faftaq w dniu 2010-04-27 19:28:50
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 67 Napisanych postów 10282 Wiek 34 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 52628
gratulacje jeszcze raz
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10810 Napisanych postów 48288 Wiek 26 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 57816
sogacz,

faftaq:
miałeś kiedyś wrzucić zbiór badań na temat argininy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 8480 Napisanych postów 150929 Wiek 30 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1191928
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 65 Napisanych postów 22971 Wiek 31 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 91855
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zbyt wysoka ilość Kreatyny w organiźmie np 15 gr lub więcej

Następny temat

Mutant Mass 6.8kg + 2x Xpand Xtreme Pump 0,8kg

FuckBaton