SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rola białka w diecie

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 23526

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 731 Napisanych postów 31016 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 94344
Białko jest podstawową strukturą we wszystkich żywych komórkach. Bierze ono udział w budowie hormonów, układów transportujących krwi oraz enzymów. Białko to związek organiczny, które syntetyzują wszystkie tkanki i narządy organizmu, przy czym najaktywniejsze pod tym względem są wątroba oraz mięśnie.
W ludzkim ciele powstaje około 300 gram białka dziennie, chociaż średnie spożycie białka wynosi zaledwie 70 gram dla osób nie uzupełniających diety o dodatkowe białko(zwykli zjadacze chleba ). Każde białko zbudowane jest z swego rodzaju „cegiełek",czyli aminokwasów endogennych albo egzogennych. Nauce znane jest 21 aminokwasów, z czego dziewięć są to aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie mogą być wytwarzane przez ludzki organizm i muszą być dostarczane z diety. Natomiast aminokwasy endogenne wytwarzane są przez sam organizm, na bazie związków pośrednich metabolizmu węglowodanów.
Wyróżnia się dwie główne grupy białek:
- pełnowartościowe
-niepełnowartościowe
Białko, które zawiera wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów ilości to białko pełnowartościowe. A są to aminokwasy :
fenyloalanina (phenylalanine, Phe)
izoleucyna (isoleucine, Ile)
leucyna (leucine, Leu)
lizyna (lysine, Lys)
metionina (methionine, Met)
treonina (threonine, Thr)
tryptofan (tryptophan, Trp)
walina (valine, Val)
Występują w takich produktach, jak mięso, ryby, jaja,nabiał. Natomiast warzywa, ziarna czy orzechy dostarczają białko niepełnowartościowe, co oznaczy, że poszczególne produkty nie zawierają wszystkich egzogennych aminokwasów. Poprzez odpowiednie skomponowanie posiłku, można uzyskać pożywienie zawierające wszystkie 9 egzogennych aminokwasów,np. łącząc wołowinę z ryżem . Dlatego też wegetarianie otrzymują wszystkie niezbędne, egzogenne, aminokwasy, dzięki łączeniu różnych niepełnowartościowych produktów np. fasoli z ryżem.

Białko występuje w produktach:

- Tłuste - mięso, tłuste ryby, jaja, ser żółty
- Chude - tuńczyk, białko jaj, fasola, chudy ser, piersi z indyka i kurczaka

Ważna rola białka w diecie zwykłych ludzi jest bezsprzeczna dla nas osób uprawiających sport białko jest jeszcze ważniejsze, szczególnie u osób trenujących sporty sylwetkowe i siłowe. Ale tak naprawdę ile jest nam potrzebne tego białka ? ile można na raz strawi białka? Czy budując masę czy redukując ją potrzebuje 3g białka na kg wagi ciała ? Te i inne pytania nie mogą zostać bez odpowiedzi a więc zaczynamy
Każda osoba w zależności od wieku, wagi, płci i celi treningowych oraz dietetycznych powinna spożywać odpowiednią ilość białka ani nie mniejszą ani nie za dużą. Białko w naszym organizmie ulega pewnemu nie ciekawej przemianie na drodze neoglukogenezy (neo - nowa, gluko -glukoza, geneza - powstawanie) czy mówiąc po ludzku zostaje skonwertowana w około 66% do glukozy natomiast resztę białek zasila nasz organizm w aminokwasy. Stąd też nadmierne spożycie białka powoduje efekt podobny do palenia w piecu drogocennymi meblami, po prostu dostarczamy sobie drogie źródła energii zarówno pod względem ceny finansowej jak i energetycznej dla naszego organizmu.

Dlatego też ilość białka jaka jest nam niezbędna musi zostać dobrana ze szczególną uwagą, najlepszym sposobem na obliczenie zapotrzebowania naszego na białko jest przelicznik gramy białka na LBM (Lean Body Mass - chuda masa ciała, czyli nasza waga-waga tłuszczu w organizmie = LBM). Jak pokazują badania kobiety mogą spożywać mniej białka niż mężczyźni bez strat masy mięśniowej. Jeśli więc w ciągu dnia jedyną naszą aktywnością są ćwiczenia o charakterze aerobowym to maksymalna ilość białka powinna wahać się pomiędzy 1,5 a 1,65 g na każdy kg LMB natomiast kiedy w ciągu tygodnia wykonujemy również ćwiczenia siłowe to ilość białka powinna wahać się pomiędzy 2,2 a 2,75 g na kg LBM.

Kiedy spożywa więcej białka ?

Są wyjątki od reguł jak zawsze w życiu dlatego też jeśli idzie o białko też są pewne wyjątki, które usprawiedliwiają spożycie powyżej 2,75g na kg LBM, są to przypadki gdy sportowcy zażywają sterydy anaboliczne, organizm wtedy jest w stanie super turbo, potrzebuje dowozu dodatkowych kcal w tym i białka aby podołać wzmożonej syntezie białek mięśniowych. Drugi wyjątek to ciężkie przypadki ektomorfików, którzy posiadają bardzo szybki metabolizm spowodowany wysokim poziomem hormonów tarczycy. W innym przypadku spożycie przesadnych ilości białka jest nie tylko nie zasadne ale też wręcz szkodliwe, dlatego też ilości podane przeze mnie są dla 95% przypadków ilością wystarczającą.

Zarówno w trakcje budowy masy mięśniowej jak i redukcji białko jest ważnym elementem, szczególnie dieta redukcyjna wymaga odpas dostarczanie odpowiedniej ilości pełnego białka aby wspomóc organizm w walce z szalejącym katabolizmem. Radze jednak unika diet pokroju PSMF ( czyli oszczędzającej białko modyfikowanej głodówki), której głównym składnikiem dietetycznym jest białko, dieta ta nie dość ze droga w utrzymaniu to również prowadząca w krajnych przypadkach do śmierci.
Istnieją również głosy mówiące ze tak naprawdę aby budować dużą masę nie potrzebujemy zbyt wiele białek, ważniejsze są węglowodany oraz tłuszcze a co za tym idzie ogólna kaloryczność diety, takie teorie tak naprawdę nie opierają się na badaniach naukowych i nie mają w nich pokrycia, również praktyka wielu osób podpowiada nam coś innego, dlatego też warto dbać o odpowiednią ilość białka w diecie, najlepiej ze źródeł pełnowartościowych, które będą towarzyszyć węglowodanom oraz tłuszczą na każdej drodze dietetycznej nie zależnie od celu.

Bardzo dobra strono o białku i jego metabolizmie http://www.unu.edu/unupress/food2/UID07E/uid07e00.htm#Contents 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 540 Wiek 30 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 52620
Białko, które zawiera wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów ilości to białko pełnowartościowe. A są to aminokwasy :
fenyloalanina (phenylalanine, Phe)
izoleucyna (isoleucine, Ile)
leucyna (leucine, Leu)
lizyna (lysine, Lys)
metionina (methionine, Met)
treonina (threonine, Thr)
tryptofan (tryptophan, Trp)
walina (valine, Val)


tu jest 8

b.fajny artykuł

Zmieniony przez - hera7 w dniu 2007-02-08 16:47:02

Powyższe słowa wyrażają jedynie opinie autorki w dniu dzisiejszym. Nie mogą one służyć przeciwko niej w dniu jutrzejszym. Ponadto autorka zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 731 Napisanych postów 31016 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 94344
Lizyna
Metionina
Leucyna
Izoleucyna
Histydyna
Fenyloalanina
Teroina
Tryptofen
Walina

wcielo mi przy przenoszeniu na forum mojego artu , przepraszam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 11
hej fajny artikulik!!!javascript: test('');tylko że nas na żywieniu człowieka uczyli że jest 8 aminokwasów egzogennych-leucyna, izoleucyna, walina, lizyna, treonina, tryptofan, metionina i fenyloalanina!!!!a histydyna należy do aminokwasów względnie egzogennych...pozdro.javascript: test('');

kati

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

MOZE JAKAŚ RADA??

Następny temat

Czerwony mocz

nutloveb