SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Redukcja mała analiza

temat działu:

Szybkie pytania bez logowania

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 232

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11145 Napisanych postów 51525 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam
Mam 40 lat, 10 maja tego roku zacząłem chodzić na siłownię ważyłem 108,6 teraz moja waga to 104,5 i stoi. Trenuje 4 razy w tyg 60 minut orbitrek plus ćwiczenia (pon. 3 ćwiczenia na klatkę i 2 na biceps, wtorek 5 ćwiczeń na nogi środa wolne czwartek plecy triceps i piątek barki plus odcinek lędźwiowy). od około 20 czerwca moja waga nie spada ale widzę ze moja sylwetka się zmienia, spodnie są już luźniejsze i wchodzę w koszulki które były na mnie za małe. Pytanie brzmi czy ta stagnacja z wagą to etap przejściowy? :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
eveline Trener personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 1440 Napisanych postów 15979 Wiek 36 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 230563
Waga nie musi być zawsze jedynym wyznacznikiem udanej redukcji.
Osoby, które trenują siłowo muszą się liczyć z tym, że ich mięśnie zwiększą trochę swoją objętość. Oczywiście wszystko zależy od diety, płci, rodzaju treningu i innych czynników, jednak każdy bodziec spowoduje zmiany w strukturze mięśni.

Wiemy nie od dziś, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. Wiemy także, że mięśnie są taką jakby fabryką spalającą co sprawia, że wraz z budową tkanki mięśniowej łatwiej jest nam spalić tą tłuszczową.
Efekt, który opisujesz (waga stoi, ale ubrania robią się luźniejsze) może wynikać właśnie z tego faktu, że wzrosła u Ciebie trochę tkanka mięśniowa, ale z racji regularnej aktywności i diety redukcyjnej, spada ilość tkanki tłuszczowej. Waga stoi przez wzrost mięśni a obwody spadają, bo ciało robi się smuklejsze.

Tak czy inaczej, nie ma chyba człowieka, który będąc na redukcji nie chciałby widzieć malejącej wagi. Jeżeli taki jest Twój cel możesz podziałać dwojako - albo zmienić swoją dietę np. zmniejszyć kaloryczność albo zwiększyć intensywność treningu (lub zmienić jego formę aby organizm wyszedł z adaptacji i znowu miał wyzwanie).

Kolejna bardzo ważna kwestia to regeneracja. Często ją pomijamy w miarę idei "więcej to lepiej" a to niestety nie tędy droga. Brak odpoczynku może się przyczynić do przetrenowania a to z kolei do zastoju a czasami nawet do wzrostu wagi.

Podsumowując - aby redukcja szła pomyślnie, obserwuj jak reagujesz na dietę i trening oraz czy masz odpowiednią regenerację. Najprawdopodobniej jedno z nich będzie przyczyną zastoju.

Poczytaj więcej o regeneracji:
https://www.sfd.pl/art/Badania_naukowe/Regeneracja_mięśni._Jak_szybko_regenerują_się_mięśnie_-a3024.html
https://www.sfd.pl/art/Lifestyle/Regeneracja_po_treningu._5_rzeczy,_które_robisz_źle_podczas_odpoczynku-a2239.html

I trochę ciekawostek na temat redukcji:
https://www.sfd.pl/art/Odchudzanie/Jak_zepsuć_okres_redukcji_-a473.html 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Ramienny i r. Promieniowy

Wiecej