SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

RADY ARNOLDA-ODĆ.13 i 14

temat działu:

Z archiwum kulturystyki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 7145

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Michail ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 212 Napisanych postów 48745 Wiek 47 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 91090
WITAM WSZYSTKICH
Przedstawiam kolejny-13 odcinek z cyklu "Arnold Schwarzenegger radzi":
Jak zwykle-po lekturze, zapraszam do dyskusji na poruszony temat!!!

10.SRĘCANIE PRZEGUBÓW
Przy ćwiczeniu tym pracują zginacze przedramienia oraz wzrasta siła palców. Mięśnie przedramion nie powinny byc zaniedbywane. Ćwiczenie należy wykonywać siedząc na ławce (pochylenie do przodu) i opierając tył przedramion (strona grzbietowa dłoni) o ławkę, trzymając sztnagę w wąskim uchwycie. Łokcie należy trzymać razem (umieścić je między kolanami). Ruch wykonują tylko przeguby, skręcając (unosząc) ciężar do momentu całkowitego skurczu. Opuszczajmy ciężar w dół powoli nastepnie pozwalamy obracać gryf rozciągnietymi palcami. Przedramiona tak jak łydki sa trudne do rozwinięcia. Wykonajmy tyle ruchów ile możemy, a nastęnie wykonajmy ruchy częsciowe aż przedramiona będą nabite.

"CZUCIE MIĘŚNIOWE"-ŚWIADOMOŚĆ:
Na początku pewne partie mięśni po treningu bedą boleć. Powinniśmy jednak odebrać to jako coś pozytywnego. Zapamiętajmy te uczucia, dlaczego się zdarzyły? Będziemy wiedzieli, że tylko barki bolały np. od obręczy barkowej do bicepsów po wyciskaniu. Będzie to wejscie w kontakt z ciałem i póxniej, kiedy będziemy wykonywali wyciskanie będziemy wiedzieli jak się przy tym koncentrować. Jest to początkiem tzw. świadomości albo "czucia mięśniowego". Na pewno zauważymy, że jeżeli bedziemy koncentrować się wystarczająco mocno, to bedziemy zdolni kierować tym procesem. Dlatego ważne jest, aby te miejsca bolące zapamiętać. Kiedy ćwiczymy bądźmy całkowicie świadomi mięśni, które są ćwiczone.

OSTRZEŻENIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH:
Jeżeli nie mamy specjalnych predyspozycji do uprawiania cięzkiego treningu kulturystycznego, to powinniśmy poświęcić ok.4-6 miesięcy na ćwiczenia bezprzyrządowe, wykonywane w domu. Jest to okres konieczny do budowania "podstawy treningowej" dla przygotowania organizmu. Nie bedziemy nigdy żałować czasu, który na to poświęciliśmy. Największym błędem kulturysty o przeciętnych predyspozycjach jest to, że chce robić zbyt dużo. Efektem tego jest przetrenowanie, brak postępów i zniechęcenie. Nie należy faworyzować jednej grupy mięśni. Wszystkie ćwiczenia wykonujmy z jednakowym zapałem i energią. Trening polega na tym, aby ćwiczyć każdy mięsnień ile to jest możliwe i całe ciało rozwijać równomiernie.

POSTEP I DOSKONALENIE SIĘ:
Przetrenowanie czyli zbyt intensywne treningi są bardziej szkodliwe aniżeli zbyt słabe. Trzeba dobrze poznać i "wsłuchać" się w swój organizm aby dobrze odczytać(wyczuć) jego reakcje w przypadku przetrenowania. Jednym z takich objawów moga być nadmierne bóle, które jednak należy odróżnić od zwykłych bólów będących konsekwencją rozciąganięcia mięsni i ich reakcją na to. Przy prawidłowym realizowaniu wyżej określonego planu nie powinno sie to zdarzyć.

ROZCIĄGANIE:
Dla początkującego kulturysty bardzo ważne jest rozciaganie, które jest istotnym elementem programu treningowego. Jeżeli trening kulturystyczny ograniczamy tylko do ruchów uginania i kurczenia mięśni, to w krótkim czasie doprowadzić możemy swoją sylwetkę do "mięsniowo ograniczonego", niezgrabnego ciała.. Mięśnie, aby były elastyczne wymagają jeszcze ruchów o innym charakterze. Rozciąganie potrzebne jest, aby stały się one długie i wyrzeźbione-sylwetka staje sie wtedy symetryczna, ruchy bardziej zharmonizowane, sposób chodzenia bardziej elegancki. Rozciąganie zapobiega przykurczom mięśni i ścięgien.
Można wymyślić sobie indywidualnie kilka prostych ćwiczeń rozciągających i stosować te na każdym treningu. Na przykład usiądźmy na podłodze z nogami w rozkroku (proste w kolanach), chwyćmy rękami za palce u nóg i ciągnijmy do góry w kierunku ciała tak jak tylko możemy, albo stojąc unieśmy jedną nogę opierając piętę na stoliku lub oparciu krzesła tak wysoko jak możemy utrzymać ją bez ugięcia w kolanie. Utrzymujemy tę pozycje przez 30 sekund. Mięsnie pleców możemy dobrze rozciągnąc wisząc na drążku (jest to również ważne ćwiczenie na klatkę). Możemy tez trzymając się oburącz drązka lub maszyny ciągnąc w tył przy pomocy ciała kierując rozciąganie w odpowiednie partie mięsni grzbietu, pleców. Istota rozciągania jest wydłużenie mięsni, odprężenie ich aby płynęła przez nie krew. Celem rozciągania jest więc nie kontynuacja treningu, ale dostarczenie pewnego rodzaju odprężenia (rozluźnienia) mięśni.

C.D.N

OPRACOWAŁ(ORYGINAŁ)STEFAN POLIS
PUBLIKACJA:"WIADOMOŚCI SPORTOWE"
---------------------------------------------------------------------------------------------------
WITAM WSZYSTKICH
Przedstawiam kolejny-14 odcinek z cyklu "Arnold Schwarzenegger radzi":
Jak zwykle-po lekturze, zapraszam do dyskusji na poruszony temat!!!

"ROZWIJANIE POSZCZEGÓLNYCH GRUP MIĘŚNIOWYCH"

WPROWADZENIE:
Po wykonaniu poprzedniego (podanego wcześniej) programu ćwiczeń powinniśmy już w lustrze spostrzec duże zmiany, które zaszły w naszej sylwetce. Będziemy mieli zapewne sporo tłuszczu na mięśniach, które powinny jednak zwiększyć swój wymiar, a tym samym przyczynić się do lepszej symetrii sylwetki. Powinniśmy rozważyć dalsze możliwości rozwoju naszego ciała. Są dwa typy ludzi w kulturystyce. Jedni zainteresowani są tym, aby wykonywać ćwiczenia poprawnie, dobrze technicznie. Efektem tego będzie zdobycie symetrycznej (proiporcjonalnej) sylwetki. Inni nastawieni są na to, by samo wykonaie ćwiczenia sprawiało im dużo satysfakcji. Chcą oni dźwigać duże ciężary. Osaoby te w wielu przypadkach bedą podnosić większe ciężary od osób wykonujących ćwiczenia w poprawnej formie, ale nie osiągną one podobnych rezultatów w rozwoju proporcjonalnej sylwetki. Zapamiętajmy więc, że nie jest ważne jaki cieżar podniesiemy, lecz jak dużym ciężarem potrafimy ćwiczyć w poprawnej formie, gdyż da nam to proporcjonalną sylwetkę.
ED CORNEY, FRANK ZANE oraz ja sam (Arnold) jesteśmy przykładami kulturystów, którzy koncentrowali się na formie (technice) nie na ciężarze. Dźwigaliśmy ciężary wystarczające aby były one "wyzywającymi", ale robiliśmy to w poprawnej formie. Ja nie zawsze robiłem dobrze technicznie ćwiczenia z dużym ciężarem. Kiedy jednak przybyłem do Ameryki nie byłem tak doskonały, jak myślałem. Wcześniej wygrał ze mną Chata Vorton (w 1966 r.) nie miałem jednak o to pretensji, gdyż był on większy (masywniejszy). Przegrywając zaś z Frankiem Zane czułem się pokrzywdzony. Poprzednio dwukrotnie zdobyłem tytuł Mr.Uniwerse, on zdobył tylko tytuł Mr.Ameryka, on ważył o 80 funtów mniej ode mnie. Ja nie mogłem się z tym pogodzić, myślałem sobie, że jeżeli potężny człowiek przegrywa z małym, to zawody były fikcyjne. Zacząlem studiować (analizować jego fotografie) i doszedłem do wniosku, że jego mięsnie są lepiej rozwinięte, mają lepszą jakość. Zrozumiałem wtedy, które częsci ja musze trenowac. Zmieniłem swoje poglądy o wielkości, zacząlem myśleć o doskonałości. Musiąłem przestać walczyć z dużymi ciężarami dla budowania masy. Potrzebowałem wiecej pełnych powtórzeń, zwróciłem większą uwagę na dokładność techniki.

POZYTYWNE MYŚLENIE, NASTAWIENIE I ŚWIADOMOŚĆ MIĘŚNIOWA:
Przed rozpoczęciem treningu usiądźmy na pakrę minut i pomyślmy o swoim ciele tak, aby umysł wszedł w kontakt z ciałem. Nie możemy przystapić do treningi odrywając się gwałtownie od swoich spraw osobistych. Potrzebujemy pewnego wprowadzenia. umysł nie pracuje od razu, podobnie jak ciało. Trzeba mu pozwolić przez kilka minut na przygotowanie do treningi. Jest ważne żeby być świadomym swego ciała, umysłu, mięsni, oddzielnie jak i całości. Zacznijmy od łydek, zginając je musimy je czuć. Pracujmy przy ich pomocy. Zginając ciało, uda, brzuch musimy czuć kontrolę nad nimi (wchodzimy w kontakt) dotykajmy świadomością wszystkich grup, bicepsów, tricepsów, zginajmy swoje barki, grzbiet. Miejmy świadomość każdej części ciała. Skontrolujmy się w lustrze, zadajmysobie pytanie czego mięsnie jeszcze potrzebują? Bądźmy uczciwi wobec siebie. Umysł musi nastroić nasze mięśnie.

C.D.N

OPRACOWAŁ(ORYGINAŁ)STEFAN POLIS
PUBLIKACJA:"WIADOMOŚCI SPORTOWE"

Pozdrawiam wszystkich ambitnych
"Wszystko,co Cię nie zabije czyni Cię mocniejszym"
Michail

PORADY INDYWIDUALNE - www.dobierz-trening.pl
ZAINTERESOWANY PORADĄ - PISZ GG:7426473

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Michail ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 212 Napisanych postów 48745 Wiek 47 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 91090
A tutaj prosze link do kolejnego odcinka w serii "Porady Arnolda S.."
Zawsze to jedno ładowanie strony mniej i bez szukania
https://www.sfd.pl/topic.asp?topic_id=36210

Pozdrawiam wszystkich ambitnych
"Wszystko,co Cię nie zabije czyni Cię mocniejszym"
Michail

PORADY INDYWIDUALNE - www.dobierz-trening.pl
ZAINTERESOWANY PORADĄ - PISZ GG:7426473

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10984 Napisanych postów 50425 Wiek 28 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 57816
michali wiem ze sie starasz ale trochu duzo tego :)

SOBAŃSKI DAMIAN
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 12147 Wiek 41 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 206608
Masz soga za to rady Arnolda są naprawdę dobre.Mój cień wygląda lepiej ode mnie
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Motywacja wg Arnolda- cz.3

Następny temat

RADY ARNOLDA-ODĆ.15 i 16

nutloveb