SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Push Jerk - Podrzut na unik - technika, błędy i wskazówki

temat działu:

Strength & Endurance

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3305

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 23121 Napisanych postów 23992 Wiek 33 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1013006
Push Jerk – podrzut na unik
Ćwiczenie z zakresu ćwiczeń ciężarowych, kończące dla niektórych zawodników bój zwany podrzutem (clean and jerk). Push jerk możemy wykonywać sztangą, kettlami oraz hantlami. KB i DB mają również wersję jednorącz, która technicznie nie różni się od wersji wykonywanej oburącz z tym wyjątkiem, że wykonujemy to ćwiczenie jednorącz (tak jak na filmikach widać). Opiszę bój bez wersji wykonywanej zza karku gdyż jest to specjalna wersja tego ćwiczenia (która skupia się głównie na szybkości), chciałbym omówić wersję którą najczęściej wykonujemy na treningu.


Push jerk

Double KB Push Jerk

Double DB Push Jerk

One Arm KB Push jerk


1. Technika
Szerokość ustawienia stóp powinna być taka sama jak w przysiadzie, ponieważ w dwuboju wychodzimy z przysiadu po zarzucie, aby zakończyć bój podrzutem. Ciężar spoczywa z przodu na barkach (sztanga, kettlebell, dumbbbell) dłonie mogą być otwarte (gdy wykopnujemy ćwiczenie sztangą) jeżeli nie posiadamy mobilności odpowiedniej by trzymać zamknięte dłonie, tym bardziej z zamkiem. Ciężarowcy uważają, że gdy ciężar jest duży, zawsze zamek można utrzymać, bo dociśnie nam sztangę do barków, ale jeżeli sprawia nam to ból uważam, że nie jest błedem trzymanie otwartej dłoni. Spinamy pośladki i wkręcamy stopy w ziemię tak jak przy przysiadzie ruch rozpoczynając z biodra. Wypuszczamy powietrze z brzucha, spinamy brzuch, wciągamy powietrze do brzucha. Ruch zaczynamy przez obniżenie biodra ugięciem nóg w kolanach. Kolana powinny śledzić stopy. Zejście biodrami jest krótkie i dynamiczne, tułów utrzymujemy maksymalnie pionowy. Schodząc w dół wykonujemy około 1/8 ruchu przysiadu, dynamiczne wypychamy biodra do góry, tak jakbyśmy chcieli podskoczyć. Odchylamy głowę do tyłu, aby nie uderzyć się ciężarem w twarz. Gdy cieżar mija naszą głowę ona wraca na swoje miejsce, zaś ręce zaczynają wpychać nasze ciało pod sztangę z jednoczesnym ugięciem kolan. W ciągu całego ćwiczenia, staramy się trzymać tułów maksymalnie pionowy. Gdy łokcie zostaną wyprostowane i ciężar spocznie nad naszą głową na lekko ugiętych nogach, prostujemy nogi ciągle utrzymując łokcie zablokowane. Sztanga powinna podróżować w linii prostej do góry i do dołu. W momencie gdy mamy wpyrostowane nogi i stabilnie utrzymujemy ciężar nad głową możemy zacząć go opuszczać. Gdy zaczynamy opuszczać sztangę, odchylamy głowę do tyłu i przyjmujemy sztangę na barki, gdy ciężar dotknie barków uginamy delikatnie nogi i wypinamy biodra delikatnie w tył amortyzując ciężar. W ciągu całego ruchu utrzymujem tułów prosty i wyprostowany.

2. Błędy
Wykonujemy wycisko – podrzut (ang push press) – brakuje nam koordynacji i musimy popracować nad techniką.
Pochylamy się do przodu przy rozpoczęciu/zakończeniu – problem leży w słabym odcinku piersiowym kręgosłupa, który należy wzmocnić. Ćwiczenia wzmaczniające dla tego odcinka to wiosłowanie w opadzie tułowia, dzień dobry oraz jefferson curl.
Uginają nam się ramiona w trakcie chwytania ciężaru – problem pojawia się w momencie braku odpowiedniej siły w ramionach oraz barkach. Nalezy je wzmocnić, najlepiej wykonując to samo ćwiczenie mniejszym ciężarem lub ćwiczeniami izometrycznymi.
Łapiemy sztangę przed tułowiem – brak mobilności w barkach i/lub odcinku piersiowym powoduje to, że odchylamy się do tyłu próbując złapać sztangę. Do wyeliminowania tego problemu potrzeba pracy nad mobilnością odcinka piersiowego kregosłupa, oraz barków.
Asymetryczne „chwytanie” ciężaru – jedna ze stron jest silniejsza. Należy wyeliminować dysproporcję.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Russian Kettlebell Swing - Rosyjski swing kettlebellem, technika i podstawowe błędy

nutloveb