SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Puls, a zapotrzebowanie kaloryczne

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 225

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Wiek 18 lat Na forum 22 dni Przeczytanych tematów 208
Witam wszystkich
Od jakiegoś czasu redukuje tkankę tłuszczową i nadeszła mi taka rozkmina:
Patrząc na moje zapotrzebowanie kaloryczne - jest to około 2150 kcal (mniej więcej, nie będę głębiej wchodził w temat).
Przeczytałem że ilość spalanych kcal jest zależna od pulsu. Według kalkulatora internetowego, po wpisaniu danych (jak wzrost, waga, wiek, tętno, czas ćwiczeń) przy tym zapotrzebowaniu kcal wychodzi że mój sredni puls wynosi 71 i wtedy spalam 2200 kcal.
Wytlumaczy mi ktoś jak to działa? Jeśli puls średni dziennie mi wyjdzie np 85 to według kalkulatora spalę wtedy ponad 5200 kcal. Natomiast tętno średnie na poziomie 95 spala już 7400kilokalorii (to jest już około kilograma). Czy to znaczy że aby utrzymać wagę muszę dostarczyć organizmowi tyle kilokalorii w zależności od średniego pulsu w ciągu doby? Pewnie głupie pytanie, ale ja na poważnie tego nie ogarniam :P
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17016 Napisanych postów 19319 Wiek 32 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 985279
Cześć!

Wszystkie kalkulatory kaloryczne jak również treningowe działają na pewnych algorytmach, które mogą przybliżać nam jak dużo lub mało kalorii potrzebujemy czy też spalamy. Jednak organizm rządzi się swoimi prawami, przy czym musimy pamiętać, że nasz organizm nie spala kalorii, nasz organizm spala ATP, a organizm może pozysykiwać ATP z różnych źródeł (tłuszcz, węglowodany i białko) z różną efektywnością.
Gdy zaczniemy rozpatrywać ile kalorii spalamy w trakcie wysiłku badacze stwierdzili z dość dużą dozą pewności, że w trakcie wysiłku aerobowego średnio spalamy około 6-8kcal na minutę (to jest również zależne od tego jaką dietę stosujemy), oraz średnio 8-10kcal na minutę treningu siłowego.

Poza tym musisz pamiętać, że to co Ci powie zegarek czy kalkulator to ilość kalorii teoretycznie spalonych. Gdy chcesz to wliczyć w zapotrzebowanie erengetyczne, to od tej wartości musisz odjąć ilość kalorii, którą Twój organizm spaliłby bez treningu. Co da Ci całkowity wydatek energetyczny treningu.

Kalorie spalone na treningu - kalorie spalone w tym samym czasie bez treningu = dodatkowy wydatek energetyczny spowodowany treningiem.

Dodatkowo są to rzeczy, które na poziomie amatorskim mają dość małe znaczenie i są naprawdę bardziej zgadywanką (chyba że masz profesionalny sprzęt do badania poziomu CO2 wydychanego z powietrza) niż prawdziwymi obliczeniami.
Także myślę, że nie ma się czym przejmować
1

Stronger Athlete
www.strongerathlete.pl
FB: facebook.com/StrongerAthlete
IG: the_strongerathlete

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 4377 Napisanych postów 65989 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 693263
Zapotrzebowania kalorycznego nie oblicza się kalkulatorami a dokładnymi wzorami, które uwzględniają naszą aktywność fizyczną i dany organizm, a nie tętno.

Polecam zapoznać się ze wzorem i policzyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne jeszcze raz. Na pewno nie wynosi ono tyle ile napisałeś. Chyba, że jesteś drobną kobietą, bez szczególnej aktywności fizycznej.

https://potreningu.pl/articles/5255/zapotrzebowanie-kaloryczne-dla-wnikliwych-

Podstaw wszystkie dane i wklej tutaj całość obliczeń. Zobaczymy jak to wygląda. Oczywiście wcześniej wklej dokładnie wypełnioną ankietę działu.

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
DJ_DoDo Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17726 Napisanych postów 16845 Wiek 29 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 340714
zaróno kalkulatory jak i opaski (też zależy jakie) potrafią mieć spory rozjazd od rzeczywistości, więc najlepiej abzować na wzorze wysłąnym wyżej i na podstawie pomiarów znaleźć swoje zapotrzebowanie
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Redukcja tłuszczu trzewnego

Wheya