SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Przygotowanie do walki.

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 7601

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 175 Napisanych postów 559 Wiek 23 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 51806
Jeśli nie wiesz, czy się umiesz bić, to przyjmij, że jest gorzej, niż się obawiasz. Tak naprawdę, mało kto ma talent do walki. Ja mam wielu znajomych trenujących judo i ju-jitsu (w zasadzie prawie nie mam innych znajomych) i znam tylko jedną osobę z naprawdę wrodzonym talentem do bójki. Taką, która jako sześciolatka, po dwóch miesiącach treningów uparła się, ze pojedzie na zawody, obejrzała na youtubie jeden rzut (o-soto-gari Yasuhiro Yamashity), pojechala na zawody na dodatek w starej hali Gwardii z dwoma tysiącami ludzi na trybunach, wyszła na chłopaka z wyższym pasem i dwa lata starszego, sieknęła go na ippon w 10 sekund. A potem następnego w ten sam sposób. Jak w półfinale przegrała po strasznej szarpaninie z późniejszym (jakieś 6 lat późniejszym) mistrzem Polski kadetów, to cała publika gwizdała na sędziego... Ale jej nawet do głowy nie przyszłoby sie zastanawiac, czy sie bić, czy się nie bić, bo ma jak sama dzis o sobie mówi - doskonały charakter do sportu: zero wyobraźni. No i ja stres mobilizuje, a nie paraliżuje.
Z tego co Ty piszesz wynika, ze wyobraźnię masz, więc wyobraź sobie, że z tej bójki nic dobrego dla ciebie wyniknąc nie może i daj sobie spokój.


Zmieniony przez - KrzyśK w dniu 2017-12-20 15:13:36
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 250 Napisanych postów 793 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 11206
DamiaN32147
Nie no, z tym czy się kompletnie nie umiem bić czy nie to nie da się konkretnie stwierdzić. Biłem się kilka razy z kolegami ale tak na żarty, czasem wygrywałem a czasem nie. Coś tam w worek uderzyć potrafię (umiem dość dobrego high kicka jak na kogoś kto się nigdzie nie trenował). Ostatnio byłem z kolegami na siłowni i jak oni dźwigali ciężary to ja zająłem się workiem. Coś tam potrenowałem z godzinkę i doszedłem do wniosku że mam nawet mocny prawy prosty, więc jeśli do walki dojdzie, będę starał się to szybko tym prawym rozwiązać. Trenowalem jeszcze parę różnych uderzeń ale wiadomo trening na worku to całkiem co innego niż zachowanie w walce i jestem tego świadomy. Postaram się w delikwenta wejść na pełnej, tak żeby sobie od razu wyrobić przewagę, ale czy to mi się psychicznie uda to jest dopiero zagwozdka...


Aleś ty zabawny. Kiedyś bawiłem się z kolegą co Shotokan ćwiczył parę lat. Gdy zaczęliśmy zabawę to ani razu mnie nie trafił, a sam to już nie miał w co nosa wycierać. I to jest smutna prawda, że jak ktoś nie walczy to walczyć nie będzie umieć. Można tłuc w worek, czy w powietrze teoretycznie stając się coraz lepszym. Ale tu pojawia się jeden zasadniczy problem nie unikasz ciosów, bo worek nie oddaje... Żeby nie było, że bohatera udaje to też nie raz w trąbę dostałem i to tylko dlatego że wydawało mi się że dam radę. A to bardzo boli, może nie tyle gęba co duma...
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 109 Wiek 10 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 15995
Jeśli nie masz techniki co najmniej na poziomie bardzo dobrym to nie próbuj żadnych technik. Badania pokazują, że średnio-zaawansowani adepci sztuk walki są gorsi w realnym starciu od kompletnych laików (i oczywiście od osób bardzo zaawansowanych) - bo próbują stosować techniki których jeszcze nie potrafią na poziomie odruchowym. Planują techniki podczas gdy w realnej sytuacji na takie rzeczy nie ma czasu.

Możesz zrobić jedynie dwie rzeczy:

Never TRY to win a fight.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 109 Wiek 10 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 15995
1. W trakcie walko pójść na kompletny żywioł - osoby początkujące są trudnymi przeciwnikami dla średnio zaawansowanych bo są kompletnie nie przewidywalne - to może być twoja przewaga
2. Obniżyć poziom pobudzenia - pobudzenie doprowadza do destrukcji umiejętności, a w skrajnych przypadkach do reakcji stuporu. Jest to mechanizm fizjologiczny związany z nagłym wyrzutem adrenaliny - nasz atawizm który mamy po zwierzętach. Znajdź sobie na You Tube film "Fight or flight or talk response" (najlepiej mojego autorstwa) - możesz zacząć stosować proste ćwiczenie: głęboki rozpierający wdech i powolny wydech - takie oddychanie oddziałuje na układ przywspółczulny i redukuje poziom napięcia.
3. Przełam się i podejmij decyzję czy chcesz użyć "nieprzepisowych technik" - możesz spróbować dźgnąć przeciwnika palcami w oko - do tego nie potrzeba żadnej techniki - jedynie zdecydowania. Wiele osób w realnej sytuacji niepotrzebnie przyjmuje zasady "fair play" i reguły z ringu. Tymczasem w realnej sytuacji rację ma ten kto na końcu stoi.

Bez długotrwałego treningu nic więcej nie możesz zrobić.
Mam nadzieję że pomogłel


Zmieniony przez - Marcin Małecki instr. Tai Combat w dniu 2018-01-05 11:57:15

Never TRY to win a fight.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Marcin Małecki instr. Tai Combat
...Badania pokazują, że średnio-zaawansowani adepci sztuk walki są gorsi w realnym starciu od kompletnych laików...
Mógłbym prosić link do tych badań?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 109 Wiek 10 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 15995
Cześć. Dziękuję za twoje pytanie.
Jako doktor psychologii na Uniwersytecie SWPS prowadziłem grupę studentów na "Pracy rocznej" pod tytułem "Wpływ poziomu stresu i umiejętności a skuteczność samoobrony". Niestety prawo nie pozwala mi udostępniać osobistych prac studentów, które nie były publikowane - a nie były, bo prace roczne z zasady nie podlegają publikacji. Poszukaj. Może studenci zrobili replikacje do pracy mgr. i opublikowali wyniki. Pomyśl byl bardzo ciekawy bo wystandaryzowali sytuację.
Poza tym Google twoim przyjacielem. Szukanie nie boli.
Pozdrawiam serdecznie.

Never TRY to win a fight.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2361 Napisanych postów 30609 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270708
jak według tych badań rozumiemy osoby srednio zaawansowane? Z rocznym stazem? 5-cio letnim? No i jednego nie ogarniam...jak przełozyć umiejętności nabyte w czasie treningów na indywidualne predyspozycje psychologiczne badanego? Wiadomo,jeden jest z tych odważniejszych i w sytuacji stresowej jest w stanie zareagować(nie pisze tu już tylko o walce ale o każdej innej sytuacji) a innego zamuruje i nawet nie drgnie.

Jeszcze co do poprzedniego posta. To nie jest tak że pkt 1 i 2 trochę sobie zaprzeczają? Pójście na żywioł z reguły niesie za sobą podwyższenie pobudzenia
1

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Cześć. Dziękuję za Twoją odpowiedź.
Niestety mój przyjaciel Google nie okazał się bardzo pomocny. Widocznie szukanie mnie boli.
Pozdrawiam serdecznie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 109 Wiek 10 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 15995
Były to osoby z od 1 do 2 lat stażu.
Kwestie różnic osobowych eliminuje sie w badaniach psychologicznych za pomocą randomizacji doboru do grupy badanych - tak wiec w tym przypadku zostały wyeliminowane.



Zmieniony przez - Marcin Małecki instr. Tai Combat w dniu 2018-01-05 15:13:27

Zmieniony przez - Marcin Małecki instr. Tai Combat w dniu 2018-01-05 15:14:02

Never TRY to win a fight.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 409 Napisanych postów 2089 Wiek 7 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 111617
Styl walki trenowany przez badanego również był brany pod uwagę? Tzn. czy osoby trenujące np. muay thai reagowały inaczej od bokserów itp?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kondycja

Następny temat

Trening stacyjny

WHEY premium