SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Progresja i kilka pytań

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 514

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 33
Staż- ok. 1 rok wzrost-187 waga-75 kg
Na mojej siłowni najmniejsza tarcza ma 1kg i mam problem z progresją. W niektórych ćwiczeniach dodaję co tydzień jedno powtórzenie a w niektórych trochę więcej cieżaru, robi się jednak ciężko. Teraz robię nico więcej powtórzeń, oprócz wyciskania na sztandze(tutaj na razie dodają tylko kg). Za parę tygodni zapewne nie bede dawał rady i co dalej? Załóżmy robie klata/tric siłowo za tydzien dodaje 2kg do każdego ćwiczenia za tydzień robie klata/tric hiper, przy dokładaniu ciężaru powinienem brac pod uwagę to że robiąc siłowo w tamtym dołożyłem 2kg i dołożyć 4kg? Czy opłacalne będzie jak będę robił 3 ćwiczenia na biceps na 8-12 powtórzeń i jedno siłowo, może lepiej robić wszystko na 8-12 powtórzeń lub na 5-8? Proszę o odpowiedz, z góry bardzo dziękuję :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6494 Napisanych postów 62286 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777509

Progresja ciężarowa jest bardzo istotnym elementem w treningu siłowym, to właśnie dzięki niej nasze mięśnie mają co raz silniejsze bodźce, a tym samym mogą się rozwijać.

W teorii powinniśmy zwiększać obciążenie treningowe w równych odcinkach czasu na przykład co trening czy co tydzień. W praktyce często nie dokładamy tak regularnie obciążenia, zwłaszcza jak już mamy pewne zaawansowanie.

Problemem technicznym może okazać się zbyt mała różnorodność obciążenia treningowego. W ćwiczeniach złożonych możemy dodawać po 2,5 lub 5 kg, ale w ćwiczeniach jak unoszenie bokiem to już za szybka progresja i szybko progres się zatrzyma.

W takiej sytuacji z pomocą może nam przyjść zmiana parametrów treningowych. Jeśli nie mamy możliwości dołożyć obciążenia to zmieniamy tempo wykonania ćwiczenia na wolniejsze. Możemy także przyjąć widełki powtórzeń. Np wyciskamy leżąc 100kg, ale 105kg to już za dużo na 5 powtórzeń. Wówczas ustalamy górną granicę na 10 i staramy się dokładać pojedyncze powtórzenia, a jak osiągniemy ich górną granicę to dokładamy obciążenie.

Polecamy również: Progresja treningowa - klucz do rozwoju muskulatury



Zmieniony przez - rion10 w dniu 2023-04-26 16:07:57

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1717 Napisanych postów 27216 Wiek 29 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 516400
Lekko jestem w konfuzji po Twoim wpisie, ale z tego co mogłem zrozumieć to robienie bicepsów siłowo to całkowicie nieadekwatny pomysł, to mała partia mięśniowa, aczkolwiek pogubiłeś się nieco w swoich założeniach, nie jesteś w stanie dodawać obciążenia co trening, jest limit gdzie zatrzymasz się jakąś chwilę z obciążeniem. To naturalne. Nade wszystko można wykonywać trening nakierowany pod siłę i hipertrofię na przemian.

Wydaję mi się, że zabrałeś się do tego za bardzo chaotycznie.
Podaj obszerniejsze informację na swój temat ( ankieta działu )
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 33
Tak mi się wydawało z tymi bicepsami. Wiem że się zatrzymam, ale skoro tak to w jaki sposób mam progresować? Siła i hipertrofia na przemian czyli jeden tydzień to, drugi to? I siłowo najwyżej nogi i klata? Plan układałem sam, tak żeby coś było rozpisane i żebym się nie pogubił, co mogę w nim zmienić?

Wiek : 18 lat Staż na siłowni: 1 rok Wzrost : 187cm Waga: 75kg Dieta : jest Cel : masa mięśniowa Przeciwzkazania lekarskie : Brak Wyniki silowe : Wyciskanie na plaskiej : 97kg Martwy ciąg : - Przysiad : 70kg Sprzęt : Hantle, ławka+sztanga Zażywane suplementy : Gainer








Zmieniony przez - ektomorfik1245 w dniu 2015-10-08 23:22:50
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Czas na zmiany - FBW?

Następny temat

Plan, progresja, pare pytań

WHEY premium