SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pomoc przy wyborze gazu pieprzowego

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 949038

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 729 Napisanych postów 1401 Wiek 36 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 70169
Najtaniej były w oficjalnym sklepie, ale nie wiem kiedy dostawa. Jak chcesz na już, to zdaje się, że najlepsza aktualna oferta jest tu: https://allegro.pl/oferta/palka-teleskopowa-hartowana-esp-ergonomic-21-7920193581 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 162 Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 4022
Marcin, dzięki wielkie.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 162 Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 4022
Mam jeszcze pytanie do osób zajmujących się ochroną mienia, bo widzę że tu są takie.

Jakie są konsekwencje prawne użycia gaxu, bądź pałki teleskopowej na ludziach którzy próbowali dopuścić się włamania do garażu bądź samochodu. Lub co więcej próbowali by mnie zaatakować gdybym próbował przerwać im tą radosną twórczość?


Z tego co udało mi się dowiedzieć to nasze Państwo wychodzi z założenia specjalizacji społecznej - od takich kwestii jak
obrona są konkretne służby. Przed zagrożeniami zewnętrznymi wojsko,
przed wewnętrznymi policja. Państwo z gruntu nie ufa obywatelowi, więc nie zezwala mu na wykonywanie takich czynności we własnym zakresie. Masz obywatelu zadzwonić po policję i zginąć z telefonem
w ręku jak porządny obywatel. W przeciwnym wypadku na twoim
przykładzie, obywatelu, nauczymy całe społeczeństwo, dlaczego się nie bierze takich spraw we własne ręce.

Mógłby zabrać głos w tej sprawie ktoś, kto z taką interwencją miał bezpośredni kontakt?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 370 Napisanych postów 727 Wiek 5 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 13980
Jeśli chodzi o pałki teleskopowe mam i używam https://www.militaria.pl/esp/palka_teleskopowa_esp_compact_hartowana_21_black_exb-21hs_blk_p43473.xml bardzo sobie chwalę- jest świetna. Co do obrony koniecznej dużo zależy zarówno od policji, która opisze miejsce zdarzenia jak i sędziego. Są 3 wyroki sądu najwyższego, które bardzo ułatwiają wygranie sprawy ( https://czasopismo.legeartis.org/2016/01/narzedzie-obrony-koniecznej.html ) poczytaj sobie. Z życia znam przypadek gdy w sporze sąsiedzkim zaatakowana persona użyła do obrony szpadla i sąd nie podjął żadnych kroków prawnych mimo złamania ręki napastnikowi- tyle, że tutaj wchodziły zarówno groźby karalne jak i wtargnięcie na posesje. Z moich obserwacji wynika iż sąd inaczej podchodzi do pracowników służb porządkowych czy ochroniarskich, ponieważ wychodzi z założenia iż osoby te są przeszkolone oraz mają wachlarz środków które umożliwiają im bezpieczną neutralizacje zagrożenia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 370 Napisanych postów 727 Wiek 5 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 13980
Co do gazu to wszystkich których znam tłumaczyli się iż nie chcieli paść albo ofiarą rozboju, albo poczuli się zagrożeni pod wpływem gróźb wypowiadanych przez napastnika, żadna z nich nie miała sprawy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 162 Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 4022
Dzięki wszystkim, za komentarze, może ktoś jeszcze coś napisze?

Wielu znawców tematu twierdzi, że obrona konieczna musi być adekwatna do ataku,

Co oznacza, że kiedy 4 drabów kopie leżącego człowieka i ten człowiek np zrani nożem jednego z nich to skończy w areszcie za przekroczenie obrony koniecznej,
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 370 Napisanych postów 727 Wiek 5 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 13980
Przeczytałeś to co podesłałem?? Jest tam wyraźnie napisane w wyroku sądu:"wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 2 marca 2015 r. (sygn. akt II AKa 14/15), teza
Dla stwierdzenia działania w obronie koniecznej nie jest wymagane działanie przemyślane, nakierowane na odparcie zamachu, a wystarczy działanie instynktowne, bez przemyślenia, nagła reakcja obronna w sytuacji zagrożenia, gdy broniący się uświadamia sobie zamach i z własnej woli podejmując obronę."

Co do noża i broni palnej sprawa wygląda trochę inaczej, w bójce trudnej jest nożem nie zabić niż zabić czy poważnie poharatać kogoś. Dlatego do obrony koniecznej są polecane rzeczy obuchowe lub obezwładniające jak taser czy właśnie gaz pieprzowy
Ale:
wyrok Sądu Najwyższego z 11 lipca 1974 r. (VI KRN 34/74)
Działającemu w obronie koniecznej wolno użyć takich środków, które są niezbędne do odparcia zamachu. Użycie, zwłaszcza z umiarem, niebezpiecznego narzędzia nie może być uznane za przekroczenie granic obrony koniecznej, jeżeli odpierający zamach nie rozporządzał wówczas innym, mniej niebezpiecznym, ale równie skutecznym środkiem obrony, a z okoliczności zajścia, a zwłaszcza z przewagi po stronie atakujących i sposobu ich działania, wynika, że zamach ten zagrażał życiu lub zdrowiu napadniętego.





Zmieniony przez - misiaczex w dniu 2019-07-17 09:54:05
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 162 Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 4022
Czyli rozumiem że potraktowanie takiego włamywacza gazem, a gdy to nie odniesie pożądanego efektu i ten zacznie mnie atakować, pałką teleskopową po nogach (w tym przypadku może dojść złamanie
Ludzie mają kości o różnej kruchości) nie powinno narazić mnie na areszt i sprawę w sądzie?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 370 Napisanych postów 727 Wiek 5 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 13980
Więc temu inaczej będzie wyglądała sprawa jeśli idąc z dzieckiem zostaniesz napadnięty przez 4 osiłków którzy będą wykrzykiwali, że Cie zabiją i będziesz miał do obrony tylko nóż, a inaczej gdy ktoś będzie się włamywał do garażu, a Ty zamiast trzonka od łopaty weźmiesz siekierę i sam ich zaatakujesz mając nadzieje, że ich przegonisz. Co innego jest działanie w sytuacji zagrożenia życia, a co innego działanie w obronie mienia.


Zmieniony przez - misiaczex w dniu 2019-07-17 09:58:25
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 370 Napisanych postów 727 Wiek 5 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 13980
Według mojego doświadczenia nie, mało tego gdybyś od razu nawet starał się go powstrzymać pałką teleskopową bijąc po kończynach to nie powinno Cie to narazić na konsekwencje prawne. Zawsze w takich sprawach się mówi, że agresor groził i w sytuacji tej poczułem się zagrożony o swoje życie bądź zdrowie. Ja miałem przypadek gdy złapałem złodzieje na swoim podwórku w swoim aucie i go zaatakowałem. Nie miałem żadnych konsekwencji prawnych- fakt tylko, że nie było trwałego uszczerbku na zdrowiu
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

BJJ i przewroty

Następny temat

Trening bokserski i trening siłowy.

Wiecej