SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pomoc przy układaniu treningu

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5870

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 3627
Witam,
Potrzebuję pomocy kogoś kto ma dużą wiedzę na ten temat, ponieważ sam przeszukałem już chyba połowę internetu i mam tylko przez to mętlik w głowie. Zacznę może od tego, że za siłownię wziąłem się tak porządnie dopiero 4 miesiące temu. Moja waga wtedy wahała się w okolicy 65kg. Wyczytałem, że najlepszym planem treningowym dla początkujących jest FBW i tym właśnie planem ćwiczyłem (w zasadzie nie od lutego tylko od listopada, ale było to takie chodzenie w kratkę raz na tydzień albo i rzadziej więc tego nie liczę, ale nie ważne). W sumie jak tak teraz patrzę to ten mój plan nie był najlepszy, posiadał bowiem aż 10 ćwiczeń (każde po 3-5 serii) a to chyba trochę sporo jak na FBW.
Wracając do mojego problemu, po tych kilku miesiącach zachciało mi się zmiany treningu i znowu przeczytałem, że Push&Pull daje fajne efekty. I tu zaczęły się schody. Patrząc na wszystkie plany proponowane na forach widzę, że są one ułożone w taki sposób:
1. Push hiper 8x3
2. Pull siła 5x5
3.wolne
4. Push siła 5x5
5. Pull hiper 8x3

Teraz proszę wytłumaczcie mi, po co w tygodniu rozbija się treningi na hipertroficzne i siłowe. Wiem, że chodzi tu o regenerację itd, ale ja ćwicząc w ten sposób osobiście czułem się bardziej zmęczony podczas treningów hipertroficznych niż siłowych. Te 3 serie po 8 powtórzeń zwyczajnie były dla mnie o wiele bardziej eksploatujące. Możliwe, że jest to wina tego, że w moim treningu hipertroficznym i siłowym znajdowały się dokładnie te same ćwiczenia wykonywane z różną ilością powtórzeń. Wzorowałem się tu trochę na Push&Pull Sakera i mój trening wyglądał tak (opiszę tylko Push):
PUSH hiper 8x3:
1. WL - rampa z regresją 8 powtórzeń od 40 do 80kg (skoki co 10kg) na koniec regresja czyli zejście do 60kg - wyciskanie do upadku i analogicznie 40kg.
2. Wyciskanie hantli w skosie dodatnim 3 serie po 8 stałym ciężarem 22kg
3. Rozpiętki stałym 10kg 3x8
4. Wyciskanie żołnierskie - rampa z regresją od 20 do 45kg (przeskoki co 5kg) plus na dobicie 30 i 20kg
5. Wznosy hantelek bokiem w staniu stałym 12kg 3x8
6. Przysiad ze sztangą na plecach - rampa od 40 do 80kg (skoki co 10kg) bez regresji

PUSH siła 5x5:
Wszystko tak samo poza WL i OHP gdzie rampę robiłem na 5 powtórzeń i ciężar kończył się o szczebelek wyżej, a regresję robiłem większym ciężarem (o 5kg czyli analogicznie prz WL 65kg i 45kg, przy OHP 35kg i 25kg)

Koniec końców wyszło na to, że te dwa treningi prawie w ogóle się od siebie nie różnią, jednak zmęczenie było większe przy treningu 3x8.
Z początku w sumie również ćwiczenia ze stałym ciężarem (czyli wszystkie pozostałe) wykonywałem w dniu siłowym w seriach 5x5, ale uznałem, że jako ćwiczenia bardziej na czucie mięśniowe niż na siłę powinny być wykonywane trochę mniejszymi ciężarami i najlepiej w seriach 3x8 (co sprawiło, że treningi praktycznie przestały się od siebie różnić).

I tutaj moje pytania:
1. Czy myślicie, że mógłbym całkowicie ujednolicić treningi hiper i siłowe np aby przy ćwiczeniach z rampą wykonywać serie po 6 powtórzeń, a w reszcie tak jak jest w tej chwili.
2. Czy uważacie może, że ewentualna zmiana ćwiczeń w jednym z treningów (np w hiper, zamiast wyciskania leżąc wyciskanie hantlami poziomo itd. itp.) byłaby lepszym rozwiązaniem. W sumie we wszystkich proponowanych treningach tak właśnie ludzie piszą, ale myślałem, że lepiej byłoby się skupić na jednym zestawie ćwiczeń aby móc obserwować postępy i wprowadzać zmiany obciążenia na bieżąco.
3. Może polecalibyście mi jakiś zupełnie inny trening, np powrót do FBW, albo uważacie, że źle zrozumiałem zasady Push&Pull, będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś w takim wypadku wytłumaczy mi co źle pojąłem.

Strasznie mnie to trapi i nie daje spać po nocach więc mam nadzieję, że jakaś dobra dusza będzie w stanie mi tu pomóc.
Uff, strasznie się rozpisałem, oby nie było to zbyt chaotyczne bo pisałem to prawie śpiąc
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.


Zmieniony przez - -Chewie- w dniu 2017-05-31 09:52:00
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6496 Napisanych postów 62289 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777518
Wydaje mi się, że w Twoim wypadku taki podział jest zupełnie zbędny.
Jakie masz wyniki w podstawowych ćwiczeniach ?

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 3627
Hmmm, wypełniałem przy pisaniu tego tematu taką ankietę. Dziwne, że jej nie ma. Moje wyniki (rekordy) to:
WL 80kgx9
MC 120kgx8
Przysiady ze sztangą na plecach robię 80kgx12 (ze względu na kontuzję kolana), ale najwięcej było 100kgx8
OHP 50kgx6


Zmieniony przez - -Chewie- w dniu 2017-05-31 18:02:50
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6496 Napisanych postów 62289 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777518
Wyniki siłowe nie są złe jak na staż. Choć wydaje mi się, że za wcześnie na takie podziały treningowe jak możesz progres budować na podstawowych planach fbw.
Jak wyglądał wcześniejszy plan i jakie były postępy ?

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 3627
Poprzedni fbw wyglądał tak:
WL
Przysiady
Podciąganie
Martwy ciąg
Wyciskanie żołnierskie
Przyciąganie linki wyciągu ( na plecy )
Wznosy boczne na barki
Jakieś ćwiczenia na przedramiona ( zależy mi na zwiększeniu ich )
Rozpiętki na maszynie

Wszystko praktycznie piramidką Weidera, różna ilość serii

Trening taki sam 3 razy w tygodniu ( pon - śr - pt ), postępy na początku fajnie później trochę słabiej.

W sumie właśnie przez słabe postępy i chęć przyciśnięcia trochę bardziej klatki postanowiłem zmienić plan.



Zmieniony przez - -Chewie- w dniu 2017-05-31 20:17:05
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 3627
Tak jak mówię zależy mi głównie na zrobieniu masy i siły. Docelowo chciałbym dobić z obecnych 68kg do powiedzmy 75-80kg, osiągać już jakieś konkretne wyniki siłowe jak powiedzmy 100kgx10 na klatkę, 160kgx10 na martwy, przysiad 130kgx10, OHP 80kgx10, po czym "przebranżowić" się na ćwiczenia bardziej z własną masą, czyli trening kalisteniczny. Pytanie czemu nie od razu kalistenika? Wiem, że na drążkach nie zrobię tak szybko o ile w ogóle takiej masy mięśniowej. Myślę, że łatwiej będzie rozwinąć się w ten sposób na początku a potem zmienić stopniowo siłownię na drążki (w zasadzie poręcze i podciąganie robię już teraz).
Zależy mi przy tym wszystkim również na proporcjonalnej sylwetce ( wiem, że bardziej muszę podkreślić obręcz barkową i przedramiona, bo już w tej chwili odstają od reszty).
Ogólnie jak już tak piszę o tym co chcę osiągnąć to koniec końców coraz bardziej będę odbiegał od treningów siłowych, a przechodził raczej w treningi bardziej wytrzymałościowe. Wiem, że zgubię wtedy sporą część masy, ale wierzę, że te treningi siłowe i tak rozwinięte ciało nie pójdą zupełnie na marne i mogą zaowocować w przyszłych treningach.


Zmieniony przez - -Chewie- w dniu 2017-05-31 20:51:06
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 3627
Czytam tak co piszą w różnych poradnikach i jestem właśnie przy periodyzacji falowej. Powiedz mi rion, czy myślisz, że będzie mi to potrzebne teraz lub w ogóle aby dojść do wyników które przytoczyłem u góry?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6496 Napisanych postów 62289 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777518
Mam kilku klientów, którzy kalistenikę mają jako główny element treningu i są w stanie robić progres ale nie tak znaczny jak na treningu siłowym.
A masz plany dość ambitne bo 12 kg mięśni to trzeba trochę czasu żeby dobudować.
Ja bym teraz na Twoim miejscu rozbił ten plan na dwa zestawy i rozdzielił głównie ćwiczenia i progresował z obciążeniem.

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 3627
W sumie po dokładnym przemyśleniu tego wszystkiego chyba wrócę jednak do FBW. Ułożyłem teraz plan od nowa i wygląda on trochę inaczej:
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6496 Napisanych postów 62289 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777518
No to dawaj go tutaj zaraz zobaczymy co tam ułożyłeś i zobaczymy jak to dobrać pod Ciebie.

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 9 Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 3627
W sumie po dokładnym przemyśleniu tego wszystkiego chyba wrócę jednak do FBW. Ułożyłem teraz plan od nowa i wygląda on trochę inaczej:

Trening A:
WL - rampa z regresją ( oraz progresją liniową - dokładki 5kg )
Wznosy hantli bokiem - ciężar stały 3 serie po 8, z dokładkami co tydzień/ dwa
Podciąganie z dodatkowym ciężarem - tak samo stały 3x8
Wiosłowanie sztangą - rampa
Kilka ćw. na przedramię
Przysiad - rampa z ograniczeniem do 80kg ( na końcu jako, że nie skupiam się na tym ćwiczeniu aż w takim stopniu )

Trening B:
Martwy ciąg - rampa
Przyciąganie hantli do tułowia ( wiosłowanie hantlami chyba ) - stały 3x8
Kilka ćw. na przedramiona
OHP - rampa z regresją i progresją liniową
Pompki na poręczach - stały ciężar 3x8
Rozpiętki - stały 3x8
Ćwiczenie na tył/środek barków czyli coś jakby odwrócone rozpiętki na maszynie - stały 3x8

Trening odbywałby się tak
A - wolne - B - wolne- A - wolne - wolne
B - wolne - A - wolne- B - wolne - wolne

Co myślisz o takim planie?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Bieganie rekreacyjne a ćwiczenia na masę

Następny temat

Plan do oceny

WHEY premium