SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Południowoafrykańska reprezentacja rugby.

temat działu:

Inne dyscypliny

Ilość wyświetleń tematu: 3625

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Wiek 32 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 3
Republika Południowej Afryki (RPA) jest od lat drugą (po Nowej Zelandii) światową potęgą w rugby. Przez ostatnie 10 lat liderem w światowym rankingu zostawała tylko RPA lub Nowa Zelandia i 2 razy Anglia. W najnowszym rankingu RPA zajmuje 2 miejsce na świecie. Od lat w Południowej Afryce rugby uchodziło za sport białych, natomiast piłka nożna za sport czarnych, dlatego mało jest czarnych graczy w rugby z RPA i mało białych w piłkę nożną.

Drużyna narodowa RPA w rugby nazywana jest "Springboks" co znaczy "Antylopy"- po angielsku oraz także zanczy to to samo w języku afrikaans (język germański, podobny do holenderskiego, używany przez większość białych i mieszanek biało-czarnych z Południowej Afryki i Namibii).

Przez dziesiątki lat w RPA panował, znany na całym świecie, system podziału rasowego- Apartheid (co znaczy z języka afrikaans "podział"), system ten zakładał dominację białych obywateli Republiki Południowej Afryki oraz podział- osobne szkoły, szpitale, dworce, autobusy dla białych i osobne dla czarnych. System ten panował, aż do 1994r. gdy ustąpił prezydent de Klerk i prezydentem RPA po raz pierwszy został człowiek czarnej rasy, wypuszczony z więzienia- Nelson Mandela. Za stosowanie polityki Apartheidu Południowa Afryka została wyrzucona na dziesiątki lat z możliwości uczestnictwa w Igrzyskach Olimpijskich, dopiero po złagodzeniu tej polityki mogła przystąpić do olimpiady w Barcelonie w 1992r.
Reprezentacja RPA w rugby była nielubiana przez czarnych mieszkańców kraju, jako, że wszyscy zawodnicy (oprócz jednego) byli rasy białej. Dochodziło często do tego, że gdy biali południowoafrykańczycy kibicowali drużynie RPA to czarni obywatele ich przeciwnikowi.
Gdy upadł Apartheid wielu czarnych działaczy sportowych podjęło uchwałę o likwidacji kojarzących się z Apartheidem symboli drużyny i nazwy "Springboks" i zamiane ich na inne.
Nelson Mandela, których chciał zgody między czarnymi i białymi osobiście zainterweniował w tej sprawie i zakazał wprowadzenia tego pomysłu.
Co więcej, mimo oburzenia wielu czarnych, którzy chcieli zemsty na białych, Mandela osobiście wspierał drużynę i uczestniczył w meczu finałów światowych w 1995r., gdzie życzył powodzenia każdemu zawodnikowi przed meczem, osobiście na stadionie, a także wprowadził system rozpowrzechniania rugby w czarnych dzielnicach pod hasłem "One team, one nation", gdy zawodnicy drużyny narodowej organizowali pokazowe szkolenia, głównie w czarnych dzielnicach. RPA wtedy grała bardzo słabo, jednak akurat w 1995r. zdobyła mistrzostwo świata pokonując Nową Zelandię, wywołało to ogromne święto w kraju, a Mandela przez wielkie poparcie dla drużyny RPA dał przykład czarnym do dążenia do zgody ze swoimi białymi współobywatelami. Opowiada o tym amerykański film "Invictus" ("Niepokonany" z 2009r.)

Zdjęcia Reprezentacji Rugby RPA:

Logo reprezntacji RPA w rugby:Zdjęcia Reprezentacji Rugby RPA:

Najlepsi gracze z obecnego składu ( skład z 24 grudnia 2012r.):

Jean De Villiers- kapitan i najbardziej doświadczony zawodnik południowoafrykańskiej reprezentacji:Ruan Pienaar:


JP Pietersen:


Jannie du Plessis:


Heinke van der Merwe:


Adriaan Strauss:


Francois Louw:


JC Janse van Rensburg rozdający autografy:


Willem Alberts:


Inne zdjęcia dotyczące reprezentacji rugby z RPA.

Pierwszy czarny prezydent RPA, Nelson Mandela, w koszulce reprezentacji, gratuluje kapitanowi reprezentacji RPA zwycięstwa w światowym turnieju w 1995r. (niecały rok po obaleniu apartheidu). Te bardzo sedeczne gratulacje, ten symbol pojednania, były zaskoczeniem dla wielu czarnych i białych, którzy kilka miesięcy wcześniej byli na granicy wojny domowej. Pokazaniem, że naród powinien się jednoczyć i że sytuacja gdy część narodu kibicuje przeciwnikom własnej reprezentacji jest niedozaakceptowania. Pamiętajmy, że Mandela przesiedział ponad 20 lat w ciasnej celi za walkę o prawa czarnych.


Południowoafrykańska reprezentacja rugby razem (2006r.):Heyneke Meyer- obecny trener RPA, urodzony w Nelspruit we wschodniej częsci RPA, tuż przy granicy z Suazi. W tym mieście ok. 65% stanowią biali, z 7% mieszanki biało-czarne, a reszta (ok. 20%) to głównie czarni:Zdjęcia z meczy:

Chester Williams, tu, ze swoją żoną. Był to jedyny czarny zawodnik reprezentacji RPA w rugby w czasach obalenia Apartheidu, jedyny czarny grający w meczu z Nową Zelandią w 1995r., który przyniósł RPA mistrzostwo świata. Wydał niedawno swoją biografię, w której pisał, że przez większość czasu był traktowany dobrze w drużynie, uczestniczył we wszystkich przyjęciach po meczach tak jak biali zawodnicy, jednak zdarzały się rasistowskie komentarze w stosunku do niego, szczególnie z ust jednego z zawodników.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Ranking TOP10 spalaczy tłuszczu

Chcesz wspomóc walkę z niechcianym tłuszczem? Zastanawiasz się jaki produkt wybrać?

Zobacz ranking
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Następny temat

Blizna po naderwaniu pachwiny

Whey vit