SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Plastik w żywieniu - szkodliwość

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1268

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 24469 Napisanych postów 17228 Wiek 41 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 261767
Wyczytałem dziś newsa n a onecie ( kazdy wie jaka wiedze przekazuja takie portale) ale jednak jakaś niepewność została zasiana w głowie . ..

Czy to prawda??

wklejam link a jesli linka lamie regulamin to prosze wykasowac

http://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/dieta/ryz-w-woreczkach-grozny-dla-zdrowia-z-bisfenolem-a-nie-ma-zartow/v70z7m1

Ryż w woreczkach groźny dla zdrowia? Z bisfenolem-A nie ma żartów

Ryż biały, brązowy, basmati, a nawet różnego rodzaju kasze w plastikowych woreczkach, od długiego czasu dostępne na polskim rynku, wydają się praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Niekoniecznie ekologicznym i zdrowym - na co od jakiegoś czasu próbują zwrócić uwagę dietetycy i blogerzy zajmujący się zdrowym odżywianiem. Głównym winowajcą ma być bisfenol-A zawarty w plastiku, przenikający do żywności, a z niej prosto do naszego organizmu, gdzie może wyrządzić spore szkody. Jak się jednak okazuje, problemem nie są niestety tylko woreczki, ale sam ryż.

Udostępnij
257
Skomentuj
Komentarze
55
Ryż w woreczkach groźny dla zdrowia? Z bisfenolem-A nie ma żartów
Foto: Aryut Tantisoontornchai / Shutterstock
Ryż w woreczkach groźny dla zdrowia? Z bisfenolem-A nie ma żartów
Niedawno burzliwą dyskusję wywołała popularna blogerka i dietetyczka pisząca o zdrowym żywieniu na blogu "Little Hungry Lady": "Tak - w kilku postach na blogu wspomniałam o tym, że z lenistwa gotuję kaszę czy ryż w woreczkach. Nie - nie robię tego często. Może raz w miesiącu, kiedy nie mam nawet tych 10 minut, żeby stać przy garnku i pilnować gotowania. Jednym z moich postanowień noworocznych jest rzucenie woreczków na dobre. Bo w końcu postanowiłam pożegnać się na dobre z plastikiem wydzielającym bisfenol-A (BPA)"- pisze blogerka. I dodaje, że osobiście zwróciła się do kilku największych polskich producentów z prośbą o wyjaśnienie, czy do produkcji foliowych torebek, w które pakują ryż, jest używany bisfenol-A. Odpowiedzi nie otrzymała od żadnej z firm.

Chociaż o BPA napisano już sporo, to przeciętny konsument nadal nie zdaje sobie sprawy, jak groźny może być ten związek i w jak wielu produktach występuje. Całą sprawę pogarsza fakt, że uregulowania prawne dotyczące stosowania bisfenolu w produkcji praktycznie nie istnieją, a koncerny nie są obowiązane do podawania informacji na ten temat. Już sam ten fakt powinien budzić nasze wątpliwości.

Kuracja hormonalna

Czym jest więc to enigmatyczne BPA? W skrócie to substancja chemiczna od niemal pół wieku używana do utwardzania tworzyw sztucznych, a także konserwacji kosmetyków. Gdzie go znajdziemy? Wszędzie: w plastikowych butelkach, naczyniach, pojemnikach na jedzenie, opakowaniach, puszkach, laminatach, detergentach, farbach, wykładzinach i niezliczonej rzeszy produktów zapakowanych lub wytworzonych z plastiku. W jakich dokładnie? Tego niestety nie wiadomo, bo poza małymi wyjątkami, o których za chwilę, producenci nie muszą ujawniać, że ich wyrób miał kontakt z BPA.

Co ciekawe, w wielu popularnonaukowych publikacjach na temat bisfenolu-A możemy przeczytać, że wyniki badań dotyczących szkodliwości tej substancji nie są jednoznaczne, a Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) twardo deklaruje, że BPA nie wpływa na zdrowie ludzi. O tym, że to wprowadzanie konsumentów w błąd, mówi w rozmowie z Onetem polski badacz zajmujący się BPA, dr Konrad Szychowski z Katedry Zdrowia Publicznego, Dietetyki i Chorób Cywilizacyjnych na Wydziale Medycznym Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

- Niestety stwierdzenie FDA jest bardzo mylące - tłumaczy nam dr Szychowski. - Odnosi się ono zapewne do tego, że w ilościach wykrywanych w żywności nie stwierdzono niekorzystnego wpływu na zwierzęta laboratoryjne, takie jak myszy czy szczury. Wspomniane gryzonie żyją w laboratoriach badawczych od roku do dwóch lat, nikt nie ma chyba wątpliwości, że życie ludzkie trwa dłużej, zatem efekty działania bisnefolu-A mogą być niezauważalne. Bisfenol-A "naśladuje" jeden z najważniejszych hormonów w organizmie: estradiol. Hormon ten pełni bardzo wiele ważnych funkcji w organizmie nie tylko kobiet, lecz również mężczyzn. Bardzo upraszczając sprawę, to trochę tak, jakby urządzić sobie kurację hormonalną: w pierwszym momencie nie widać efektów jej działania, trzeba na nie trochę poczekać.

Efekty tej "kuracji hormonalnej" mogą być tragiczne, i jak podkreśla dr Szychowski, są one dobrze udokumentowane. Badania wpływu bisfenolu-A prowadzone były na wielu znanych modelach doświadczalnych: roślinach (związek utrudniał kiełkowanie nasion), rybach pręgowanych (obserwowano deformację embrionów i upośledzenie dojrzewania układu nerwowego), na myszach i szczurach, ludzkich komórkach w warunkach in vitro oraz populacjach ludzkich. Badania te potwierdziły, że bisfenol-A odpowiedzialny jest za rozwój raka piersi i prostaty, zaburza prawidłowy rozwój i dojrzewanie płciowe oraz obniża płodność. Dr Szychowski wyjaśnia, że w przypadku zwierząt laboratoryjnych, którym podawano bisfenol-A, rozwijała się otyłość oraz klasyczne objawy cukrzycy, u samic dodatkowo wzrastała agresja.

- Badania prowadzone na organizmach nam najbliższych, czyli kotawcu zielonosiwym (gatunek małpy wąskonosej), wykazały, że bisfenol-A utrudniał proces uczenia – mówi dr Szychowski. - Jak można wyniki badań na zwierzętach odnieść do populacji ludzi? Obecnie uważa się, że ksenobiotyki obecne w żywności i naszym środowisku, w szczególności bisfenol-A są współodpowiedzialne za przyspieszone dojrzewanie u dziewczynek oraz wzrost agresji, czy wzrost częstości występowania zespołu policystycznych jajników u kobiet. Ponadto bisfenol-A oraz inne ksenobiotyki uważane są jako jedna z wielu przyczyn obserwowanej epidemii nadwagi i otyłości, nie tylko w krajach UE czy USA, ale również w pozostałych krajach świata.

BPA jest w samym ryżu

Problem jest niebagatelny, bo BPA jest wykrywane w 95 proc. próbek ludzkiego moczu, a także w tkankach, krwi, mleku kobiecym i łożysku. Wszystkie te alarmujące dowody naukowe spowodowały, że zarówno przepisy amerykańskie, jak i Unii Europejskiej zakazują stosowania bisfenolu A w produkcji zabawek i butelek dla dzieci. Rodzice na etykietach tych produktów często widzą informację "BPA-free". Niestety niewiele wyrobów nieprzeznaczonych dla dorosłych ujawnia tego typu dane, ponieważ nie ma takiego obowiązku.

Cztery na pięć najpopularniejszych w Polsce blogerek kulinarnych, które zapytałam o gotowanie ryżu i kasz w woreczkach, jest przeciwna temu wynalazkowi. Eliza Morawska-Kmita z "White Plate" nie uznaje go ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Dodaje też, że kieruje nią zdecydowanie większy wybór kasz i ryżu sprzedawanych w tradycyjnych opakowaniach. Alicja z "Wegan Nerd" w ogóle nie rozumie koncepcji gotowania w woreczkach.

- Teoretycznie to ma przyspieszać i ułatwiać gotowanie, ale jak się głębiej zastanowić, wcale tak nie jest – przekonuje blogerka. - Przede wszystkim trzeba pilnować ilości wody, żeby taki woreczek się nie przypalił, w dodatku często wychodzi z tego rozgotowana masa, a nie sypki ryż.

Wizja roztapiającego się w 100 stopniach Celsjusza plastiku i związków chemicznych przechodzących do jedzenia również nie stanowi dla Alicji i jej koleżanek po fachu zachęty. Choć nikt nie przeprowadził na ten temat badań, to ryzyko, że razem z ryżem konsumujemy pół tablicy Mendelejewa, istnieje. Jak jednak przekonuje dr Konrad Szychowski, to nie plastikowe woreczki, w których gotujemy ryż, powinny martwić nas najbardziej.

- Mój niepokój wzbudza inny palący problem związany z zanieczyszczeniami samej żywności. W literaturze naukowej można znaleźć wiele artykułów na temat zawartości bisfenolu-A, ftalanów, triklosanu, pochodnych leków w ryżu oraz innych roślinach uprawnych – tłumaczy dr Szychowski. - Dzieje się tak dlatego gdyż rośliny do swojego wzrostu i podtrzymania procesów życiowych przez cały czas pobierają znaczące ilości wody, w której rozpuszczone są różne substancje odżywcze, lecz również ksenobiotyki, w tym między innymi bisfenol-A. Ryż jest tu szczególny, gdyż jego fizjologia dodatkowo wymaga ciągłego zanurzenia. Tak więc finalnie bisfenol-A pobierany wraz z wodą przez rośliny odkładany jest w ich tkankach czy nasionach, które spożywamy. I rzeczywiście, prace naukowe pokazują, że ryż należy do produktów spożywczych zawierających największe ilości BPA.

Plastikowa kąpiel

Jak przekonuje ekspert, dyskusja na temat BPA nie jest rozdmuchana. To realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a świadomy konsument powinien zdawać sobie z niego sprawę – zwłaszcza jeśli jest rodzicem albo planuje powiększenie rodziny.

- Unia Europejska oraz USA wprowadziły zakazy stosowania bisfenolu-A w produktach żywnościowych. Niestety kraje azjatyckie mają inne standardy w tym zakresie, czego skutkiem bisfenol-A może zanieczyszczać wodę trafiającą na pola uprawne, a potem na nasze talerze - mówi dr Szychowski.

Co więc możemy zrobić, aby chronić się przed groźnymi dla naszego organizmu związkami, które niestety są wszechobecne?

- Możemy wpływać na działania instytucji zajmujących się kontrolą jakości żywności, aby zajęły się tym problem i wprowadziły odpowiednie procedury kontrolne produktów trafiających na rynek polski – przekonuje dr Szychowski. - Konieczny jest ciągły nadzór środowiska naukowego, gdyż firmy chemiczne, wycofując z rynku bisfenol-A, zastąpiły go bisfenolem-S, który według najnowszych badań może mieć jeszcze bardziej niekorzystne działanie na organizmy żywe niż jego poprzednik.
Zmieniony przez - monkey22 w dniu 2017-04-04 06:26:54
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 5122 Napisanych postów 69800 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 715211
Obawiam się, że w rybach drapieżnych mogą być większe ilości metali ciężkich. Dlatego istotny jest umiar i odpowiednie urozmaicanie.
1

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 18 Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 7621
Jak się boisz BPA z woreczków to kupuj ryż/kasze sypkie - odmierzasz i gotujesz bezpośrednio w wodzie.
Do tego pojemniki w których przechowujesz/przenosisz jedzenie - w nich też występuje BPA - zwróć uwagę czy masz na nich napisy BPA FREE - jeśli nie to pomyśl nad zmianą. :)


Zmieniony przez - BoaKusiciel w dniu 2017-04-04 07:26:48
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 24469 Napisanych postów 17228 Wiek 41 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 261767
BoaKusiciel
Jak się boisz BPA z woreczków to kupuj ryż/kasze sypkie - odmierzasz i gotujesz bezpośrednio w wodzie.
Do tego pojemniki w których przechowujesz/przenosisz jedzenie - w nich też występuje BPA - zwróć uwagę czy masz na nich napisy BPA FREE - jeśli nie to pomyśl nad zmianą. :)Zmieniony przez - BoaKusiciel w dniu 2017-04-04 07:26:48
strach A ciekawość i chęć podlapania kolejnej dawki wiedzy ale prawdziwej to różne rzeczy :) wiem że onety często wyolbzymiaja różne sprawy i chciałbym się dowiedzieć od fachowców z forum jak to z tym jest :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4734 Napisanych postów 10983 Wiek 49 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 552676
monkey22
strach A ciekawość i chęć podlapania kolejnej dawki wiedzy ale prawdziwej to różne rzeczy :) wiem że onety często wyolbzymiaja różne sprawy i chciałbym się dowiedzieć od fachowców z forum jak to z tym jest :)

Nie zawracałbym sobie tym głowy
W ciągu dnia wchłoniesz więcej chemii do organizmu oddychając świeżym miejskim powietrzem, niż udałoby Ci się przyswoić z plastikowych woreczków przez miesiąc kulturystycznej diety
Niezaprzeczalnym jest jednak fakt, iż ryż czy kasza z wora (nie woreczka) smakuje lepiej
1

When you have to shoot...Shoot! Don't talk
Strava - https://www.strava.com/athletes/11696370

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3260 Napisanych postów 30517 Wiek 31 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 291682
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 5122 Napisanych postów 69800 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 715211
Nie jestem pewien, czy jest on zawarty w tych woreczkach a jeżeli już, to jak wpłynie temperatura na jego uwalnianie. Nie zgłębiałem tematu, ale nie wydaje mi się, aby ilości te mogły w jakikolwiek sposób zaszkodzić. Inna sytuacja jest np. z butelkami, które używane wiele razy, różnymi substancjami mogą być zagrożeniem.
1

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3260 Napisanych postów 30517 Wiek 31 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 291682
również trzeba powiedzieć że BPA przenika przez lipidy a ich w ryżu ni ma, więc pewnie nie za dużo
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 24469 Napisanych postów 17228 Wiek 41 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 261767
Dzięki panowie ;) czyli jest w tym troche prawdy ale nie mozna dac sie zwariowac :)

@popuri - dzięki za linki , przeczytane
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 5122 Napisanych postów 69800 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 715211
Tak. Na pewno warto zwracać uwagę na pojemniki żywnościowe. Długotrwałe użytkowanie, szczególnie ciepłych posiłków będzie negatywne. Można wybierać te bez dodatków BPA.

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 24469 Napisanych postów 17228 Wiek 41 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 261767
Nie bede zakładał kolejnego tematu , dziś na głównej znalazłem newsa o waflach ryżowych itp.

No i znów kocioł w głowie ktoś chce zrobic/ Co sadzicie??


Produkty z ryżu znajdują się w sklepach dosłownie wszędzie i jak się okazuje mogą być bardzo szkodliwe, szczególnie dla naszych dzieci. Nowe badania wykazały w nich nadmierne ilości substancji rakotwórczych – to ostrzeżenie dla rodziców na całym świecie!

Po przebadaniu 102 komercyjnych produktów ryżowych, Krajowa Agencja Żywności w Szwecji informuje, że poziomy rakotwórczego arsenu w niektórych z nich są zbyt wysokie i powinniśmy unikać przetworów na bazie ryżu jak tylko możemy, a dzieci szczególnie!

„Wiedzieliśmy już, że ryż zawiera arsen. Ale teraz wiemy, że niektóre produkty na rynku zawierają stosunkowo zbyt wysoki poziom tego pierwiastka. Dlatego apelujemy do rodziców by zadbali o to, aby dzieci poniżej 6-stego roku życia nie spożywały zwłaszcza ciastek ryżowych. Dorośli, którzy spożywają zbyt dużo ryżu, także powinni ograniczyć te produkty.” – powiedziała Emma Halldin Ankarberg, toksykolog w NFA.
9618675933_05737f292a_oFlickr / Matteo Donl

Wobec tego czym jest Arsen, który znajduje się w produktach ryżowych?
Arsen to pierwiastek chemiczny z grupy azotowców, w niewielkich ilościach może działać stymulująco na organizm, jednak w większych stężeniach jest toksyczny i niebezpieczny dla naszego zdrowia. Może wywołać raka skóry, płuc, pęcherza, ewentualnie również wątroby, nerki i prostaty. Długotrwałe narażenie na arsen może powodować także wiele innych problemów zdrowotnych, takich jak choroba sercowo-naczyniowa, uszkodzenie wątroby, przewlekły kaszel, cukrzyca i efekty neurologiczne, szczególnie u dzieci.
W ostatnich latach, naukowcy mocno zwracają uwagę na obecność arsenu w produktach ryżowych. Jego stężenie w ryżu jest bardzo zróżnicowane w zależności od odmiany, obszaru uprawy, metod uprawy oraz metod przygotowania. Dlatego pamiętaj o tym, by upewnić się dokładnie jakie produkty znajdują się na półkach sklepowych, zanim podasz je swojemu dziecku i nie zapomnij podzielić się tą ważną informacją ze znajomymi!


Zmieniony przez - monkey22 w dniu 2017-04-07 06:59:59
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 49
Japończycy którzy badają ryż odkryli, że gluten zawarty w ryżu jest przyczyną stanów zapalnych jelita grubego oraz raka jelita grubego.
Ponoć 80% populacji ma skłonność do alergii na gluten. Jeżeli nie przerodzi się w nietolerancję to jest dobrze.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Redukowac czy masowac? 71.5 kg

Następny temat

Kasza jaglana

Water