SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Palenie Tytoniu w trakcie 1 cyklu na monohyndracie!!!

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3933

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 20 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 46
Powiedzcie mi jak to jest mozna palic??? wplywa to na cos?? a ciezko przestac!!!!
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 576 Wiek 34 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 8496
Napewno w jakis sposób ma to negatywny wpływ na rozwój twojej sylwetki...
Jak rzuciłem nie pale juz rok
Musisz z dnia na dzien to k******* rzucic

Patrz komu Ufasz!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 87 Napisanych postów 22471 Wiek 30 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 101363
ja nie pale i dla mnie to glupi nalog no ale na cos trzeba umrzec....

poczytaj cos paleniu:

Nikotynizm jest to nałóg palenia lub używania tytoniu albo zażywania tabaki. Prowadzi do przewlekłego, a nawet ostrego zatrucia nikotyną, która jest bardzo silną trucizną. W małych dawkach pobudza czynność układu nerwowego.

Palenie tytoniu nie jest zwyczajnym zjawiskiem. Po pierwsze - papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Po drugie - nowotwory złośliwe czy zawał serca spowodowane paleniem to choroby, których można uniknąć, a na które palacze sami się skazują. Po trzecie - 10 milionów palących Polaków to zwyczajni, normalni ludzie, którzy są uzależnieni od papierosów. Palenie papierosów przypomina rosyjska ruletkę - nikt z biorących udział w grze nie jest bezpieczny, zawsze ktoś musi zginać. Jedyne pytania to: kto i kiedy. W Polsce wśród "przegrywających" mężczyzn w wieku 30-50 lat, co drugi jest ofiarą palenia.
Nikotyna jest równie uzależniająca jak narkotyki czy alkohol, a nawet silniejsza niż heroina, kokaina, kofeina czy marihuana.
SKŁADNIKI DYMU TYTONIOWEGO

W dymie tytoniowym zawartych jest aż 4000 związków chemicznych, w tym substancje o działaniu:
- toksycznym
- uszkadzającym DNA
- uszkadzającym płód
- rakotwórczym.

 Dym tytoniowy zawiera około 60 substancji rakotwórczych lub współrakotwórczych. Na działanie tych substancji narażone są także osoby nie palące, na przykład dzieci palących rodziców.
 Składniki dymu tytoniowego przenikają do krwiobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie.
 Nawet po kilkudziesięciu latach trwania nałogu organizm jest w stanie naprawić szkody spowodowane paleniem tytoniu.

Palenie prowadzi do przemian w błonie śluzowej oskrzeli, które początkowo są nieuchwytne. Drażniony nabłonek przekształca się w nabłonek płaski, podobny jak w naskórku. Ale nie koniec na tym. W jądrach komórkowych powstają mutacje, komórki nabłonka stają się coraz bardziej obce. Potem wychodzą poza swoje przyrodzone miejsca, naciekają ścianę oskrzela tworząc guz. Przenikają do naczyń limfatycznych i krwionośnych, z chłonką wędrują do węzłów limfatycznych, a z krwią do kości, do mózgu, do wątroby. Tam rosną tworząc osobne guzy - przerzuty. Aż w końcu zabijają palacza i to nierzadko w młodym wieku.
Gdy palacz mówi zachrypniętym głosem, myślimy, że to nic niezwykłego. To prawda, nie jest to niezwykłe, ale może być groźne. Chrypka może być pierwszą oznaką raka krtani, który występuje głównie u palaczy. Najczęściej rozwija się w strunach głosowych, nacieka miękkie tkanki i chrząstki krtani, a potem tkanki szyi. Jeżeli dość wcześnie zajmie się taką chrypką lekarz, chory ma szansę przeżyć. Ale jakim kosztem? Czeka go poważna operacja, a możliwie, że także utrata mowy.
Gdy palacz nie może przełykać lub krztusi się, może to być pierwszą oznaką rozwoju raka przełyku. To choroba niezwykle groźna i podstępna. Ściana przełyku jest cienka, rak łatwo szerzy się na miękkie tkanki otaczające przełyk.
Równie groźny i równie podstępny jest rak jamy ustnej. Przez długi czas rozwija się nie dając objawów. Leżący w dnie jamy ustnej (a więc pod językiem) guz trudno jest zauważyć, a kiedy staje się łatwo wykrywalny, na skuteczne leczenie bardzo często jest już za późno. Nawet jeśli naciek raka jest jeszcze niewielki i możliwe jest jego wycięcie, chorego czeka niezwykle rozległa i okaleczająca operacja. Na szczęście, nowoczesne metody chirurgii plastycznej pozwalają na rozległe rekonstrukcje i przywrócenie wyglądu twarzy pozwalającego normalnie żyć. Ale wysiłki lekarzy i wielkie cierpienia chorego nie byłyby konieczne, gdyby nie palenie tytoniu i picie alkoholu - główne przyczyny raka jamy ustnej.
Wydawałoby się, że krew w moczu nie może mieć związku z paleniem. A tymczasem krwiomocz może być objawem raka pęcherza lub raka nerki: oba częściej występują u osób palących. Rak pęcherza ma różne postaci. Te mniej groźne wprawdzie rzadko prowadzą do śmierci, ale wykazują wielką skłonność do nawrotów i mogą z chorego uczynić stałego pacjenta oddziału urologicznego. Te bardziej agresywne wymagają rozległej operacji, z usunięciem pęcherza i z dużym ryzykiem powikłań w postaci zakażeń nerek.

Rak nerki rozwija się podstępnie i często pierwszym objawem są przerzuty, kiedy na pomoc jest już za późno. Nawet gdy guz jest niewielki i nie wywołał przerzutów, jego wyleczenie wymaga rozległej operacji, polegającej na usunięciu nerki.
Rak trzustki nie występuje często, ale jest niezwykle groźny. Gdy rozpoznajemy raka trzustki, na operację jest już zwykle za późno. A nawet jeśli można operować, szanse na powodzenie są małe. Chory zwykle żyje jedynie kilka miesięcy, a tylko wyjątkowo dłużej niż kilka lat.
Co więcej: raka trzustki spotykamy coraz częściej. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat częstość jego występowania w Polsce się podwoiła.
Najważniejszą chorobą nienowotworową, która wiąże się z paleniem, jest zawał mięśnia sercowego. Palenie przyspiesza rozwój miażdżycy w tętnicach wieńcowych, które dostarczają tlen i pożywienie komórkom mięśnia sercowego. W ścianie tętnicy gromadzi się cholesterol, a sama tętnica się zwęża. Choroba postępuje najpierw powoli i podstępnie. Palacz mówi sobie, że jest młody i ma zdrowe serce - nie wie, że to nieprawda. W końcu leżące nad złogami cholesterolu tkanki naczynia ulegają martwicy albo rozdarciu. W takiej \"rance\" krzepnie krew i to tak, że zamyka całe naczynie. Wtedy występuje zawał serca.
Miażdżyca atakuje nie tylko tętnice wieńcowe. Także w innych naczyniach powstają te same zmiany i powodują niedokrwienie mózgu, jelit, nerek czy kończyn dolnych.
Wielu z nas słyszało o chorobie Bürgera. Ale kto oprócz lekarzy zajmujących się tymi chorymi wie, że jest to choroba palaczy? Bo u niepalących się nie zdarza. Uszkodzone przez substancje pochodzące z dymu naczynie ulega procesowi zapalnemu, a w jego świetle pojawia się zakrzep. Zakrzep ten włóknieje i naczynie przemienia się we włóknisty \"sznureczek\". A przez taki sznurek krew przepływać nie może. Chory odczuwa bóle w nogach, najpierw gdy więcej pochodzi, potem już po zrobieniu kilku kroków, a w końcu w spoczynku. Ból i zmiany niedokrwienne powodują, że konieczna się staje amputacja. I jest to choroba młodych mężczyzn, która nie wynika z obiektywnych przyczyn, a jedynie z bezrozumnego postępowania.
Rozedma płuc wcale nie jest chorobą trębaczy, lecz w większości jest właśnie skutkiem palenia. Dym tytoniowy powoduje pojawienie się w miąższu płuca komórek zapalnych i produkcję enzymów, które trawią włókna elastyczne, odpowiedzialne za właściwą sprężystość płuca. Pęcherzyki płucne łączą się w większe przestrzenie, a w czasie wydechu nie kurczą się należycie. Z kolei drażnienie oskrzeli przez dym tytoniowy powoduje pojawienie się w nich przewlekłego stanu zapalnego. W obu tych stanach powietrze w płucach nie jest właściwie wymieniane, krew nie otrzymuje dość tlenu. Naczynia prowadzące do płuc krew z serca stają się mniej liczne, a ich światło zwęża się. Serce obciążone jest ponad miarę i w pewnej chwili nie ma już dość siły, by podołać nadmiernej pracy. Pojawia się niewydolność krążenia.
Palenie tytoniu istotnie zwiększa też ryzyko rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Choroby te zawsze nękają długotrwale, przynosząc ból i odbierając radość życia. W części przypadków natomiast dają gwałtowne, groźne dla życia powikłania, jak perforację z zapaleniem otrzewnej czy masywne krwawienie.
Niezwykle istotne jest to, że palenie tytoniu przez kobietę w ciąży szkodzi jej nie narodzonemu dziecku. Wśród składników dymu tytoniowego znajduje się tlenek węgla, nazywany popularnie czadem. Łączy się on trwale z czerwonym barwnikiem krwi, hemoglobiną, pozbawiając ją zdolności przenoszenia tlenu. Krew matki palącej przenosi mniej tlenu, a nie narodzone dziecko jest podduszane. Takie dziecko będzie mniejsze, słabsze i mniej inteligentne od rówieśników.
Tak więc skutki nałogu matki zaważą na całym jego życiu. Dziecko może też urodzić się przedwcześnie, co stworzy konieczność długiej niekiedy hospitalizacji i trudnego postępowania leczniczego. Dziecko przedwcześnie urodzone nie jest w pełni gotowe do samodzielnego życia, ma niedojrzałe płuca, nerki i inne narządy. Łatwiej też ulega uszkodzeniom i urazom podczas porodu, częściej rozwijają się u niego takie okaleczające do końca życia stany jak dziecięce porażenie mózgowe. W najgorszym razie ciąża kobiety palącej może zakończyć się poronieniem lub śmiercią dziecka w łonie matki.
Palacz nie myśli o tym, że gdy pali, szkodzi nie tylko sobie. Jego bliscy, przyjaciele, koledzy w pracy i przebywający z nim nieznajomi wdychają dym tytoniowy i narażeni są na te same choroby co palacze. W ten sposób palący czyni szkodę każdemu, kogo spotyka. Często taka paląca osoba uważa, że wystarczy spytać \"czy to panu nie przeszkadza?\". A prawda jest taka, że przeszkadza i to bardzo. Wielu niepalących musi zgadzać się na zatruwanie dymem tytoniowym. Wielu też niepalących nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwości takiego narażania się palenia biernego. Bierne palenie szkodzi, nawet gdy się o tym nie wie i gdy się o tym nie myśli.
Papierosy w sposób oczywisty szkodzą urodzie - szara cera, poszerzone pory, łamliwe włosy, zmarszczki - oto widok, który ukazuje się palaczom codziennie w lustrze. Jeszcze bardziej niszczycielskie są skutki palenia tytoniu dla narządów wewnętrznych: miażdżyca tętnic, niedostateczne zaopatrzenie organizmu w tlen, niedobór witamin z grupy B i witaminy C, obniżona ogólna odporność organizmu, jak również procesy nowotworowe. Najbardziej znane nowotwory, to rak płuc i krtani (niewiele osób zdaje sobie sprawę, że rak krtani często powoduje konieczność wycięcia krtani a wraz z nią strun głosowych - a to oznacza, że chory przez długi okres praktycznie będzie nie mówić). Palenie papierosów powoduje także nowotwory jamy ustnej, przełyku, nerek, pęcherza moczowego, jelita grubego, a nawet białaczkę.
Cóż zatem robić? Rozwiązanie jest proste i wymaga jedynie silnej woli. Należy rzucić palenie. Nie wszystkie zmiany chorobowe mogą się cofnąć, ale na przykład ryzyko śmierci z powodu raka oskrzeli zmniejsza się już po dwu latach. Dodatkową korzyścią jest satysfakcja z rozsądnego postępowania.
Do dziś nikotyna jest to jedna z najszybciej działających trucizn znanych toksykologii. Pierwszymi objawami zatrucia nią są: ślinotok, mdłości, podwyższone ciśnienie, wymioty i biegunka oraz uczucie palenia w ustach i bóle brzucha. Przy niewielkich dawkach ofiara odczuwa także nienormalne podniecenie, zawroty i bóle głowy, drżenie rąk i osłabienie. Takich „przyjemności\" doświadczają dzieci pragnące za wszelką cenę stać się już dorosłymi. Natomiast większa ilość nikotyny powoduje trudności w oddychaniu i drgawki, a w końcu utratę przytomności spowodowaną paraliżem mięśni oddechowych. U osób nie uzależnionych dawka śmiertelna wynosi zaledwie 40-60 mg, co odpowiada wypaleniu jednej do dwóch paczek papierosów. Jednak praktycznie niemożliwym jest wypalenie przez osobę niepalącą nawet 20 papierosów naraz, gdyż już pierwszy kontakt spowodowałby reakcje uniemożliwiające kontynuację palenia. Jednak nikotyna przechodzi także przez skórę i przewód pokarmowy. Dlatego małe dzieci mające dostęp do papierosów mogą po ich zjedzeniu poważnie się zatruć lub nawet umrzeć. Dawniej nikotyna stosowana była w ogrodnictwie jako środek owadobójczy i do zatrucia dochodziło przez wdychanie jej oparów lub w wyniku polania jej roztworem zranionej skóry.
Zastanówmy się więc, czy warto sięgać po papierosy, czy warto ryzykować życiem własnym i osób nas otaczających?


zrodlo: http://www.sciaga.pl/tekst/40990-41-nikotynizm_i_jego_skutki

masz tu cos jeszcze:

http://www.sfd.pl/PAPIEROSY_A_SUPLEMENTACJA-t67361.html

http://www.sfd.pl/palenie_a_Suplementy-t276897.html


milej lektury

Śmiało - cała kasa leci na pomoc dla schroniska dla zwierząt.
https://booking.com/s/67_6/f03173bf 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1423 Napisanych postów 35562 Wiek 38 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 150829
Papieros to gwóźdź do trumny...
MOja juz raczej nie bedzie klejona
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10873 Napisanych postów 49724 Wiek 27 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 57816
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 2628 Wiek 38 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 28758
Przejdź się na oddział płucny dowolnego szpitala i sam się zastanów czy palenie to mądra rzecz.
...
Napisał(a)
Usunięty przez anubis84 za pkt 4 regulaminu
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 7
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

alc

Następny temat

co na początek

BF