SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

PROCESY POWSTAWANIA SERWATKOWYCH ODŻYWEK BIAŁKOWYCH I ICH ANALIZA

temat działu:

Odżywki i suplementy

Ilość wyświetleń tematu: 84176

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 91 Napisanych postów 14530 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 62110
NIE JEST TO POST DLA LUDZI, KTORZY BĘDĄ PRAWIĆ O PRAKTYCZNYM WYKORZYSTANIU BIAŁKA, TYLKO TYPOWO INFORMACYJNY ARTYKUŁ W CELU POSZERZENIA WIEDZY NA TEMAT PROCESÓW PWSTAWANIA BIAŁKA.
dziękuje z góry za zarozumienie.


PROCESY POWSTAWANIA SERWATKOWYCH ODŻYWEK BIAŁKOWYCH I ICH ANALIZAPodczas wytwarzania odżywek białkowych na bazie serwatki (koncentrat WPC, izolat WPI) stosuje się dwa najbardziej popularne sposoby produkcji obecnie najpopularniejszych odżywek białkowych:
- wymiany jonowej (IE - ion exchange)
- mikro i ultrafiltracji (np. CFM - "cross flow microfiltration - przepływ krzyżowy")
- hydroliza


Stare teorie głoszą wyższość izolatu nad koncentratem - większa biodostępność wg obalonego już mitu tabeli BV. Izolat rózni się od koncentratu wiekszym stężeniem czystego białka, za czym idzie wiekszej ilości poszczególnych aminokwasów na 1 porcję. Ale czy każdy izolat jest lepszy od koncentratu?
Odpowiedź brzmi - NIE. Powstające w niskich temperaturach koncentraty serwatki zachowują bardzo dużo ilość wszystkich frakcji białkowych (średnio 90-96% białka jest nie denaturowana i zawiera wszelkie aktywne peptydy). Wadą koncentratów jest przeciętna ilość czystego białka na 100g odzywki - zazwyczaj 65 do max 80%. Dlaczego więc pisze ze koncentrat mimo mniejszej ilości czystego białka może być lepszy od 90% izolatu?!
Otóż podczas wymiany jonowej zachodzi naturalny proces zwany denaturacją białka i swoje wartości tracą najważniejsze aminokwasy opowiedzialne za:
- podnoszenie gH [hormonu wzrostu] (alfa-laktoalbuminy)
- ważne dla organizmu glikomakropeptydy(GMP),
- immunoglobuliny (które wzmacniają system immunologiczny oraz pomagają w absorpcji wapnia)
- laktoferryny (działające przeciw rakotwórczo, są naturalnym składnikiem mleka matki ~15%. w odzywce białkowej jest ich zazwyczaj do maksymalnie 1%
)
Za to podczas wymiany powstaje wiecej beta-laktoalbuminy, która niestety jest mniej stabilna i wydajna.
Produkcja izolatów serwatkowych w wymianie jonowej(IE) jest trochę tańsza [minimalnie] od mikroultrafiltracji, jedynym plusem odzywki jest wyjątkowo mała zawartośc tłuszczu,węglowodanów oraz łatwa rozpuszczalność i dobry smak, lecz jakościowo wychodzi wiele gorzej od ultra i mikrofiltrowanych izolatów serwatki.
Dlatego też w porównaniu ultrafiltrowanego koncentratu z izolatem powstającym podczas wymiany jonowej, wygrywa ten pierwszy - gdyż zawiera wiele więcej frakcji białkowych, które lepiej wpłyną na nasz organizm i budowę masy mięśniowej.

Obecnie na rynku ponad 70% izolatów serwatki jest wytwarzane metodą wymiany jonowej, ta reguła panuje także w Polsce. Potwierdzeniem tego jest tam strasznie mało węglowodanów i tłuszczu. Firmy podają dla nas do informacji, że ich odżywki są produkowane w wymianie jonowej.Chcesz kupić izolat serwatki, ale przed chwilą przeczytałeś opis wyżej - co zrobić? Jaki izolat posiada wszelkie zalety, nie posiadając w ogóle wad? Twoim kryteriom odpowiada Izolat serwatki CFM. Doświadczenia oraz badania potwierdzają, że izolaty serwatki powstające podczas procesu CFM zachowują wszelkie frakcje białkowe, ponieważ 99% powstającej odzywki jest nie denaturowana. Na dodatek tego zawiera małą ilość tłuszczu,węglowodanów, frakcje białkowe których nie ma w innych odzywkach białkowych oraz dużą ilość BCAA i wapnia, który jest potrzebny w diecie sportowca.

Niestety nie każda firma zachowuje przepisy i jawnie oszukuje klienta ze składem oraz rodzajem białka w odżywce. Dla przykładu weźmiemy do analizy białko XXX firmy X, która deklaruje, że posiada Izolat Serwatki powstający w mikrofiltracji. Etykieta podaje, że jest to ultra i mikrofiltrowane - analizując skład ma ono tylko do max 20% frakcji alfa-laktoalbuminy i aż 50% beta-laktoalbuminy, co jest typowe dla produktów powstających podczas wymiany jonowej. Potwierdza to też ilość Immunoglobuliny (2 % w odzywce), ktorej podczas wymiany jonowej powstaje max 10%. Jak wierzyć takiej firmie?
[nazwa odzywki i firmy nie mam prawa podawać, choć produkt jest dostepny na naszym rynku]


Z firm które posiadają białka powstające w wydajniejszych procesach (mikro i ultra filtracji, CFM, hydrolizacji, MFI - mikro frakcyjnego izolowania, CCHT - kontrolowanej trypsynowej hydrolizacji) znalazłem takie białka:

- najlepsze - VP2 firmy AST (kiedyś zastanawiałem się dlaczego ludzie mówią ze to najlepsze białko, przecież izolat to izolat.. Skład VP2 to białka powstające podczas MFI i CCHT)
- CFM Whey Weider, Formula 100 Multipower, Ultimate Prostar, Ultimate Whey Supreme, Optimum Nutrition Whey 100% Protein, Prolab Whey Protein...
Wymieniać można - wymieniłem tylko te najpopularniejsze.

Dodam, ze prawie każda firma ktora produkuje białko z procesach typu CFM itd. pisze, że ich białko jest NIEDENATUROWANE /czyli nie poddawane procesom wymiany jonowej/ Dlaczego te własnie firmy podają takie informacje? Czyżby to była tylko reklama, czy też ukazanie najgorszej wady procesu wymiany jonowej?


Oto skład odzywki białkowej Optimum Nutrition 100% Whey Protein. FDA (amerykanskie Food and Drug Administration) nakazuje firmom podawać jako pierwszy składnik zawsze rodzaj białka, ktore jest w najwiekszej ilości w odzywce, choć nie każda firma sie tego trzyma..)
QuadPlex - mieszanka proteinowa (Ultrafiltrowany Koncentrat serwatki, CFM Izolat serwatki , IE Izolat serwatki [wsyztskie 3 składniki zawierają b-lakatoglobuliny, a-laktoalbuminy, immunoglobuliny, glikomakropeptydy, laktoferrynę, laktoperoksydazę, inne molekuły białka i peptydy glutaminowe], częściowo zhydrolizowany izolat serwatki).
Jaki skład mają odżywki białkowe powstające w ION-EXCHANGE? czyżby zawierały 2 razy mniej najważniejszych frakcji białkowych?HYDROLIZATY białka serwatki powstają poprzez rozbijanie białka na mniejsze cząsteczki przez enzymy, które same potrafią produkować małe komórki aminokwasów zwane peptydami. Taki proces jest podobny do ludzkiego trawienia, dlatego wiele firm wykorzystuje to w nazwie produktu - hydrolizat jest wstepnie enzymatycznie strawiony.
Filozofia aminokwasów w pudełku jest już troche inna. Firmy podają często, że ich hydrolizat ma 100% białka. Nie jest to prawdą, bo hydrolizat jak inne białka nie może mieć 100% czystego białka. Dla przykładu niemiecka firma Body Attack podaje że ich hydroliat białka ma w 100g produktu - 70g hydrolizowanego białka, 4g węglowodanów i 4g tłuszczu. Reszta firm nie oszukuje nas w całości/świadomo tylko robi reklamę(pisze że hydrolizat ma 100% a przecież na np. tabletkę 2400mg jest tylko 2000mg hydrolizatu co daje 83% czystego bialka)
Inną sprawą jest powstawanie hydrolizatu. Póki firmy będą pilnować aby podczas powstawania nie zdenaturyzował się, hydrolizat będzie idealną odzywką zastępującą białko.
Z drugiej strony - są osoby, które uważają ze białko to poprostu białko i nasz organizm nie odczuje czy jemy akurat białko powstające podczas IE, czy CFM. Oczywiście zgodzę się z tymi osobami, ale nie wsyzstko da radę odczuć To trzeba też wziąść pod uwagę.
Dla takich osób liczy się ilość a nie jakość/pewność dobrego zakupu.
Niestety nie każdy ma ochotę płacić 200zł za 2kg odzywki białkowej, która nie zawiera ponad połowy najważniejszych frackji białkowych!
Dlatego wybierajmy te produkty, które są najbardziej wartościowe, szczególnie że kosztują niewiele więcej, a rynek jest teraz bardzo zapchany i firmy wymyślają rózne reklamy dla zdobycia klienta, nie zawsze idąc w dobrą stronę z jakością.


POPULARNE ODŻYWKI BIAŁKOWE DOSTĘPNE W POLSCE PRODUKOWANE METODĄ ULTRAFILTRACJI I MIKROFILTRACJI, CFM itd:

KONCENTRAT SERWATKI:
- Megabol Total Whey Protein
- Trec WPC
- Nutrend Whey Protein 70
- Vitalmax Whey protein 82
- Scitec 100% Whey Protein
- Phytochem Prolact
- Ultimate Whey Supreme
- Biogenix Ultra Whey

MIESZANKI KONCENTRATU SERWATKI i IZOLATU SERWATKI
- Optimum 100% Whey Protein (częściowo ion-exchange)
- Weider Bio essential whey protein (ultrafiltracja)
- Ultimate Prostar Whey (mikro i ultrafiltracja)
- Dymatize Elite Whey (częściowo ion-exchange)
- Scitec Anabolic Whey (częściowo ion-exchange)

IZOLATY SERWATKI:
- Multipower Super formula 100 CFM
- Trec WPI (mikro i ultrafiltracja)
- Weider CFM Whey protein
- Scitec 100% Whey Isolate (częściowo ion-exchange)[podane odżywki białkowe są tylko przykładem dobrej jakości produktu, górujacej nad innymi produktami tego rodzaju. Wymienienie produktu danej firmy nie ma na celu jej reklamowania, jest to tylko informacja ogólna]

Opracował - Czarnuchok

Wszelkie prawa autorskie zasztrzeżone. Zezwolenie na kopiowanie po wcześniejszym uzgodnieniu z autorem.
Proszę o nie zadawanie pytan dlaczego nie wypisałem danej odżywki do listy, wybrane odzywki są losowo wybrane.
2

DORADCA W SUPLEMENTACJI
GG 1844256

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 154 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 5894
a juz myslalem ze cos z tym tematem jest nie tak. Jak go wczoraj w nocy czytalem a dzisiaj juz nie widzialem to sie troche zdziwilem. niezly art, dalbym soga ale nie moge
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 3735 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 17159
Czarny ty mendo społeczna a gdzie dziekuje co ?

¤¤ członek-mafia.suple.hardcor.pl ® ¤¤

¤¤ Wejdz na pajacyka http://www.pajacyk.pl ¤¤

Mam braki jak każdy , staram sie je zawsze minimalizować, aby pomagac sobie i innym®

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 3951 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 21363
Bardzo dobra robota, szczerze mówiąc - sam się wiele razy zastanawiałem nad tym a teraz już wiem.

Przed chwilą wszystko mi zniknęło ...

"Nie ma kasy, nie ma masy, a bez masy nie ma klasy" @ doradca w suplementacji @
Członek mafia.suple.hardcor.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 19 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 10229
sog za prace

+54TYR+

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11124 Napisanych postów 51316 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
bardzo dobry art SOG
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 2483 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 25656
fajny art !

ps: masz sog'a ale wirtualnego

....POZDRAWIAM....Q z kRk

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11124 Napisanych postów 51316 Wiek 30 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 57816
czarny lepiej powiedz skad to skopiowales :PP
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 2058 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 21306
Izolat białek serwatkowych wpi,który wykorzystujemy do produkcji swoich odżwek jest absolutnym liderem wśród surowców tego segmentu.
Izolat ten jest pozyskiwany w unikalnej technologii podwójnej filtracji w niskich temperaturach w wyniku czego otrzymany jest produkt o maxymalnie niskim poziomie tłuszczy i węglowoedanów z wysoką zawartością optymalnie zbilansowanych frakcji bialka serwatki zawierających imunoglobuliny,glikomakropeptydy oraz laktoferynę.

Oczywiście nie spodziewaliśmy się umieszczenia w zestawieniu naszych odżywek przez pracownika konkurencyjnej firmy.
Sądzimy jednak Panie Kolendowicz(Czaruchok),że jako człowiek firmy Trek nie jest Pan osobą odpowiednią do tworzenia takich rankingów.

OLIMP
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1455 Wiek 40 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17898
" Oczywiście nie spodziewaliśmy się umieszczenia w zestawieniu naszych odżywek przez pracownika konkurencyjnej firmy.
Sądzimy jednak Panie Kolendowicz(Czaruchok),że jako człowiek firmy Trek nie jest Pan osobą odpowiednią do tworzenia takich rankingów."

co was to interesuje dla kogo on pracuje chlopak przedstawia prawde a wy piszac takie bzdury robicie tylko pod siebie obsmarowujac i podajac kogos dane osobiste... dno....
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 1281 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 20037
Hahaha olimp zwyzywajcie go od internetowego kozaka i pobijcie sie z nim jeszcze

Jakie rankingi ? Gdzie widzicie jakis ranking ? Napisal chlop porzadnego arta, wymienil przykladowe odzywki produkowane opisanymi metodami.
A to ze was nie dal- jego sprawa, moze nie wiedzial, moze was nie lubi. A nawet jesli to mozecie mu skoczyc bo to nie jest forum firmowe OLIMP tylko forum publiczne SFD i kazdy moze pisac co chce w granicach regulaminu.

Dajcie na luz bo jak czytam takie wasze posty to mam wrazenie ze pisze to ktos kto kiedys pracowal w jakims komunistycznym ministerstwie informacji.
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

cell pump

Następny temat

Kalkulator >>zobacz<<

WHEY premium