SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

POZYTYWNY WPŁYW ŻYWIENIA NA NASTRÓJ

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 15418

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 293 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1529
POZYTYWNY WPŁYW ŻYWIENIA NA NASTRÓJ
Lis 16, 2004
Autor: Bożena Formella

Poprawa samopoczucia, umożliwienie nasilenia aktywności psychofizycznej, czy walka z następstwami przewlekłego stresu, to częstsze oczekiwania coraz liczniejszych grup konsumentów. Zaspokojenie tych oczekiwań ułatwia m.in. odpowiednio skomponowana dieta.
Żywność funkcjonalna(tj. wykazująca korzystny wpływ na zdrowie, ponad ten, który wynika z obecności składników odżywczych tradycyjnie uznanych za niezbędne) wywołuje szereg efektów fizjologicznych uzależnionych od wielu czynników:

Działania na organizm specyficznych składników żywności, takich jak niektóre aminokwasy, kofeina, alkohol etylowy i inne,
Odpowiedniej proporcji składników odżywczych w diecie -białek, węglowodanów, tłuszczów poszczególnych frakcji, witamin oraz składników mineralnych (np. magnezu, manganu, cynku, selenu)
Prawidłowości rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego w granicach uzależnionych od diety (np. depresyjny wpływ anemii),
Doznań sensorycznych w czasie konsumpcji, warunkujących preferencje wyboru określonych produktów spożywczych i satysfakcję wynikającą z ich spożycia,
Pobrania dawki danej substancji, wieku, stopnia zmęczenia, stanu emocjonalnego, pory dnia, nawyków żywieniowych, masy ciała, płci, itp.

Poprawa samopoczucia, zależnie od sytuacji, polega na mobilizacji psychofizycznej organizmu lub przeciwnie - na odprężeniu i uspokojeniu (relaksacji).

Najistotniejszym czynnikiem warunkującym wpływ spożywanej żywości na samopoczucie jest oddziaływanie zawartych w niej składników na centralny układ nerwowy.

Wybrane składniki żywności oddziałujące na poprawę samopoczucia:

KOFEINA
Jest najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną, zarówno z żywnością naturalną (kawa, herbata) jak i specjalnie zaprojektowaną poprzez wzbogacenie.
Ma działanie pobudzające pracę centralnego układu nerwowego i poprawiające nastrój.
Dobrze rozpuszcza się w wodzie.
Żywność wzbogacona w kofeinę, to w praktyce wyłącznie napoje lub ich sproszkowane koncentraty.

SPECYFICZNE AMINOKWASY I ICH METABOLITY:
Specyficzne aminokwasy, przechodzące przez barierę krew/płyn mózgowo- rdzeniowy, np. tryptofan, fenyloalanina, kwas glutaminowy są prekursorami neuroprzekaźników regulujących funkcjonowanie centralnego układu nerwowego, których poziom sekrecji wpływa m.in. na stan emocjonalny i nastrój.
W obrębie mózgu FENYLOALANINA przekształcana jest w tyrozynę, a ta w dopaminę, noradrenalinę i adrenalinę.

Dopamina, noradrenalina i adrenalina stymulują centralny układ nerwowy, wpływając na zwiększenie wydolności psychofizycznej, poprawę pamięci, zdolności koncentracji, skrócenie czasu reakcji(poprawa refleksu) i łagodzenie stanów depresyjnych, co może istotnie poprawiać samopoczucie.
Fenyloalanina znajduje się w pokarmach zawierających dużo białka, takich jak: mięso, jaja, ryby, mleko, ser oraz (w mniejszych ilościach) w produktach zbożowych, warzywach i owocach.

TRYPTOFAN przekształcany jest w serotoninę.
Serotonina ma działanie hamujące centralny układ nerwowy, przez co zmniejsza napięcie nerwowe i podatność na stres, działa więc uspokajająco i relaksująco.
Najwięcej tryptofanu zawierają soja, kasza manna, sery żółte);

KWAS GLUTAMINOWY przekształca się w GABA (gamma-aminobutric acid).Wywołuje podobny efekt co serotonina.

Dopamina i serotonina to substancje neuroprzekaźnikowe, które stanową niesłychanie ważne czynniki dla popędu płciowego i fizycznej realizacji seksualności. Kierują bowiem naszym popędem i emocjami.
Przekazują impulsy nerwowe z mózgu, pobudzają go, podwyższają nasz nastrój i powodują uczucie przyjemności i euforii.
Serotonina występuje także w ośrodkach sterujących snem oraz hamujących ból.

ALKOHOL ETYLOWY
W dawkach małych i umiarkowanych (10-25 g czystego etanolu na dobę) alkohol zmniejsza objawy zmęczenia i ma działanie lekko euforyzujące, co istotnie wpływa na poprawę nastroju (większe i przyjmowane przewlekle dawki mogą prowadzić do uzależnia psychicznego i rozwoju wielu chorób).
Tradycyjnie alkohol spożywany jest w celach towarzyskich właśnie dla poprawy nastroju.

ŻWYNOŚĆ ENERGETYZUJĄCA
To głównie napoje, zawierające w swoim składzie znaczne stężenie cukrów prostych, kofeinę, glukuronolakton (produkt utleniania glukozy), aminokwasy(karnityna, tauryna), niektóre składniki mineralne i witaminy.
Z uwagi na obecność kofeiny, czy specyficznych aminokwasów, napoje te wpływają pobudzająco na centralny układ nerwowy i hamują odczuwanie zmęczenia. Wyroby tego typu produkowane są w postaci nadającej się do bezpośredniego spożycia lub w formie koncentratów w proszku przeznaczonych do rozpuszczenia w wodzie.

ŻYWNOŚĆ POMOCNA W ZWALCZANIU NASTĘPSTW STRESU:
Stres obejmuje swoim pojęciem dwie zasadnicze płaszczyzny: psychiczną i organiczną. W sytuacjach stresowych dochodzi do silnego niepokoju i znacznego przyspieszenia przemian metabolicznych, wzmożonej akcji serca, wzrostu ciśnienia krwi i przyspieszenia oddechu, a także zahamowania procesów trawiennych i motoryki przewodu pokarmowego. Zmiany te wynikają ze wzmożonej sekrecji tzw. hormonów stresogennych - adrenaliny, noradrenaliny , glikokortykoidów i hormonów tarczycowych, prowadzących do nasilenia przemian katabolicznych oraz znacznego wzrostu wydolności fizycznej i umysłowej, skrócenia czasu reakcji oraz zmniejszenia wrażliwości na ból. Ta aktywacja organizmu jest bardzo pożądana np. w stanach zagrożenia czy intensywnej pracy umysłowej wymagającej szybkiego kojarzenia, ale gdy zdarza się zbyt często pociąga za sobą konieczność ochrony przed niekorzystnymi zmianami jakie są jej następstwem. Należą do nich głownie zmiany peroksydacyjne lipidów i białek ustrojowych (zwłaszcza DNA), będące efektem tzw. stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny rozwija się w wyniku znacznego nasilenia katabolizmu ustrojowego, co prowadzi do wzmożonej produkcji wysoce reaktywnych wolnych rodników, będących przyczyną zmian degeneracyjnych organizmu.
W celu przeciwdziałaniu depresji i hamowaniu zmian peroksydacyjnych, należy spożywać żywność bogatą w:

Witaminę E (warzywa, mięso, mleko, jaja)
Witaminę C (surowe owoce, warzywa i wątroba)
ß-karoten (marchew, pomidory, papryka, wątroba, mleko, masło, żółtko jaj)
Ubiquinon (koenzym Q-10) (makrela, łosoś, sardynka, serce bydlęce raz wątroba bydlęca)

Częstym następstwem przewlekłego stresu, który wymaga dodatkowego postępowania, jest depresja. Depresja cech**e się znacznym spadkiem ogólnej aktywności, apatią, lękiem, utratą zainteresowania otaczającym światem, poczuciem beznadziejności, itp. W zwalczaniu depresji, oprócz czynników społecznych, istotne znaczenie ma odpowiednia podaż witamin...

Witaminy z grupy B:
- B1(tiamina) - drożdże, zboża, warzywa, ziemniaki, podroby;
- B3(niacyna) - drożdże piwne, nasiona słonecznika, arachidy, pełne ziarna zbóż, sucha fasola i groch, wątroba i mięso indyka;
- B5(kwas pantotenowy) - drożdże piwne, wątroba, ciemne mięso indyka i kurcząt, jaja, otręby, pełne ziarno zbóż, płatki owsiane;
- B6 (pirydoksyna) - drożdże, banany, chude mięso, drób, warzywa strączkowe;
- B12(kobalamina) - wątroba wołowa i cielęca, owoce morza, jaja, mleko, sery, kiełki pszenicy, drożdże;
- kwas foliowy - sałata, warzywa kapustne, natka pietruszki, buraki, ogórki, grochy, fasole, soja, soczewica, pomarańcze, chleb razowy i wątroba;
- cholina - żółtko jaj, wątróbka i inne podroby, chude mięso, drożdże, kiełki pszenicy, soja, zielony groszek;


Witaminy te poprzez oddziaływanie na centralny układ nerwowy, łagodzą objawy lękowe, maja działanie przeciwdepresyjne i pośrednio wpływają też na zwiększenie odczuwania satysfakcji.
Właściwości takie wykazują także inne składniki diety warunkujące prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego:

MAGNEZ (kakao, orzechy, soja, niektóre owoce, kasze, nasiona roślin strączkowych, mak i pieczywo pełnoziarniste)
MANGAN (produkty zbożowe, herbata, fasola, groch, szpinak, warzywa liściaste, orzechy)
WIELONIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3 (łosoś, tuńczyk oraz sardynki i skorupiaki)

Dobre samopoczucie znacznej grupy konsumentów warunkowane jest także możliwością utrzymania normalnej aktywności płciowej, często hamowanej w następstwie przewlekłych stanów stresowych i innych przyczyn.
W zaspokajaniu tych oczekiwań może być pomocna tzw. Żywność afrodyzjalna, tj. wzmagająca popęd płciowy.

Grupy afrodyzjaków:
Produkty ze zwiększonym udziałem takich surowców roślinnych, jak: seler, kardamon, imbir, kurkuma, gałka muszkatołowa, gorczyca, jałowiec, dziurawiec itp.. - których działanie pobudzające seksualnie wynika z obecności substancji drażniących, powodujących lekkie, przekrwienie w obrębie miednicy małej, w tym także narządów płciowych;

Herbatki, nalewki i napoje z niewielkim dodatkiem surowców roślinnych takich, jak: yohimbe, bieluń dziędzierzawa, kulczyba, iboga, żeń-szeń, damiana, guarana, lapacho itp. - których efekt erotyzujący wynika z obecności specyficznych alkaloidów, wpływających pobudzająco na ośrodki przywspółczulnego układu nerwowego w rdzeniu przedłużonym(regulujące odruch płciowe), wzmagając podniecenie seksualne i podatność na bodźce erotyczne (produkty z udziałem tych surowców przy przedawkowaniu mogą powodować zatrucie);

Produkty zawierające takie surowce roślinne lub ich ekstrakty, jak mak, konopie siewne, lulek czarny, koka, itp. - wykazujące lekkie działanie narkotyczne, wzmagające pobudzenie seksualne, potencję i fantazje erotyczne.

Czekolada, po przywiezieniu jej przez konkwistadorów z Ameryki była traktowana jako afrodyzjak.
Dzięki poznaniu jej budowy chemicznej jest postrzegana jako zwiększająca aktywność seksualną: ma działanie przeciwdepresyjne, wpływa na stężenie neuroprzekaźników w mózgu, działa wzmacniająco.
Czekolada zawiera wiele mikroelementów wpływających na stan psychiczny człowieka. Magnez reguluje sprawność komórek nerwowych, a cynk i selen zwiększają wydzielanie endorfin - naturalnych substancji znieczulających i osłabiających destrukcyjną rolę stresu.
Czekolada najlepsza na poprawę nastroju
Czekolada działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy, dając efekty podobne jak kofeina. Niektórzy lekarze uważają, że teobromina i kofeina sprawiają, że można się od czekolady uzależnić. Prawdopodobnie dzieje się tak za sprawą innej substancji zwanej fenylotylaminą, należącej do grupy endorfin. Kiedy endorfiny przedostają się do krwioobiegu, powodują poprawę nastroju, stymulują pozytywną energię i uczucia od łagodnej szczęśliwości po euforię. Fenylotylamina znajduje się w naszym organizmie, a jej poziom w mózgu zwiększa się np. w stanie zakochania i to właśnie tłumaczyłoby uczucie ekstazy podczas zjadania dobrej czekolady. Dlatego też tradycyjnym prezentem zakochanego mężczyzny jest pudełko czekoladek, a pragnienie czekolady typowe jest w sytuacji frustracji z powodu kończących się związków emocjonalnych. Czekolada ma właściwości uspokajające i poprawia nastrój.

© Naukowe Koło Żywienia Człowieka. AM Gdynia.

POZYTYWNY WPŁYW ŻYWIENIA NA NASTRÓJ
Lis 16, 2004
Autor: Bożena Formella

Poprawa samopoczucia, umożliwienie nasilenia aktywności psychofizycznej, czy walka z następstwami przewlekłego stresu, to częstsze oczekiwania coraz liczniejszych grup konsumentów. Zaspokojenie tych oczekiwań ułatwia m.in. odpowiednio skomponowana dieta.
Żywność funkcjonalna(tj. wykazująca korzystny wpływ na zdrowie, ponad ten, który wynika z obecności składników odżywczych tradycyjnie uznanych za niezbędne) wywołuje szereg efektów fizjologicznych uzależnionych od wielu czynników:

Działania na organizm specyficznych składników żywności, takich jak niektóre aminokwasy, kofeina, alkohol etylowy i inne,
Odpowiedniej proporcji składników odżywczych w diecie -białek, węglowodanów, tłuszczów poszczególnych frakcji, witamin oraz składników mineralnych (np. magnezu, manganu, cynku, selenu)
Prawidłowości rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego w granicach uzależnionych od diety (np. depresyjny wpływ anemii),
Doznań sensorycznych w czasie konsumpcji, warunkujących preferencje wyboru określonych produktów spożywczych i satysfakcję wynikającą z ich spożycia,
Pobrania dawki danej substancji, wieku, stopnia zmęczenia, stanu emocjonalnego, pory dnia, nawyków żywieniowych, masy ciała, płci, itp.

Poprawa samopoczucia, zależnie od sytuacji, polega na mobilizacji psychofizycznej organizmu lub przeciwnie - na odprężeniu i uspokojeniu (relaksacji).

Najistotniejszym czynnikiem warunkującym wpływ spożywanej żywości na samopoczucie jest oddziaływanie zawartych w niej składników na centralny układ nerwowy.

Wybrane składniki żywności oddziałujące na poprawę samopoczucia:

KOFEINA
Jest najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną, zarówno z żywnością naturalną (kawa, herbata) jak i specjalnie zaprojektowaną poprzez wzbogacenie.
Ma działanie pobudzające pracę centralnego układu nerwowego i poprawiające nastrój.
Dobrze rozpuszcza się w wodzie.
Żywność wzbogacona w kofeinę, to w praktyce wyłącznie napoje lub ich sproszkowane koncentraty.

SPECYFICZNE AMINOKWASY I ICH METABOLITY:
Specyficzne aminokwasy, przechodzące przez barierę krew/płyn mózgowo- rdzeniowy, np. tryptofan, fenyloalanina, kwas glutaminowy są prekursorami neuroprzekaźników regulujących funkcjonowanie centralnego układu nerwowego, których poziom sekrecji wpływa m.in. na stan emocjonalny i nastrój.
W obrębie mózgu FENYLOALANINA przekształcana jest w tyrozynę, a ta w dopaminę, noradrenalinę i adrenalinę.

Dopamina, noradrenalina i adrenalina stymulują centralny układ nerwowy, wpływając na zwiększenie wydolności psychofizycznej, poprawę pamięci, zdolności koncentracji, skrócenie czasu reakcji(poprawa refleksu) i łagodzenie stanów depresyjnych, co może istotnie poprawiać samopoczucie.
Fenyloalanina znajduje się w pokarmach zawierających dużo białka, takich jak: mięso, jaja, ryby, mleko, ser oraz (w mniejszych ilościach) w produktach zbożowych, warzywach i owocach.

TRYPTOFAN przekształcany jest w serotoninę.
Serotonina ma działanie hamujące centralny układ nerwowy, przez co zmniejsza napięcie nerwowe i podatność na stres, działa więc uspokajająco i relaksująco.
Najwięcej tryptofanu zawierają soja, kasza manna, sery żółte);

KWAS GLUTAMINOWY przekształca się w GABA (gamma-aminobutric acid).Wywołuje podobny efekt co serotonina.

Dopamina i serotonina to substancje neuroprzekaźnikowe, które stanową niesłychanie ważne czynniki dla popędu płciowego i fizycznej realizacji seksualności. Kierują bowiem naszym popędem i emocjami.
Przekazują impulsy nerwowe z mózgu, pobudzają go, podwyższają nasz nastrój i powodują uczucie przyjemności i euforii.
Serotonina występuje także w ośrodkach sterujących snem oraz hamujących ból.

ALKOHOL ETYLOWY
W dawkach małych i umiarkowanych (10-25 g czystego etanolu na dobę) alkohol zmniejsza objawy zmęczenia i ma działanie lekko euforyzujące, co istotnie wpływa na poprawę nastroju (większe i przyjmowane przewlekle dawki mogą prowadzić do uzależnia psychicznego i rozwoju wielu chorób).
Tradycyjnie alkohol spożywany jest w celach towarzyskich właśnie dla poprawy nastroju.

ŻWYNOŚĆ ENERGETYZUJĄCA
To głównie napoje, zawierające w swoim składzie znaczne stężenie cukrów prostych, kofeinę, glukuronolakton (produkt utleniania glukozy), aminokwasy(karnityna, tauryna), niektóre składniki mineralne i witaminy.
Z uwagi na obecność kofeiny, czy specyficznych aminokwasów, napoje te wpływają pobudzająco na centralny układ nerwowy i hamują odczuwanie zmęczenia. Wyroby tego typu produkowane są w postaci nadającej się do bezpośredniego spożycia lub w formie koncentratów w proszku przeznaczonych do rozpuszczenia w wodzie.

ŻYWNOŚĆ POMOCNA W ZWALCZANIU NASTĘPSTW STRESU:
Stres obejmuje swoim pojęciem dwie zasadnicze płaszczyzny: psychiczną i organiczną. W sytuacjach stresowych dochodzi do silnego niepokoju i znacznego przyspieszenia przemian metabolicznych, wzmożonej akcji serca, wzrostu ciśnienia krwi i przyspieszenia oddechu, a także zahamowania procesów trawiennych i motoryki przewodu pokarmowego. Zmiany te wynikają ze wzmożonej sekrecji tzw. hormonów stresogennych - adrenaliny, noradrenaliny , glikokortykoidów i hormonów tarczycowych, prowadzących do nasilenia przemian katabolicznych oraz znacznego wzrostu wydolności fizycznej i umysłowej, skrócenia czasu reakcji oraz zmniejszenia wrażliwości na ból. Ta aktywacja organizmu jest bardzo pożądana np. w stanach zagrożenia czy intensywnej pracy umysłowej wymagającej szybkiego kojarzenia, ale gdy zdarza się zbyt często pociąga za sobą konieczność ochrony przed niekorzystnymi zmianami jakie są jej następstwem. Należą do nich głownie zmiany peroksydacyjne lipidów i białek ustrojowych (zwłaszcza DNA), będące efektem tzw. stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny rozwija się w wyniku znacznego nasilenia katabolizmu ustrojowego, co prowadzi do wzmożonej produkcji wysoce reaktywnych wolnych rodników, będących przyczyną zmian degeneracyjnych organizmu.
W celu przeciwdziałaniu depresji i hamowaniu zmian peroksydacyjnych, należy spożywać żywność bogatą w:

Witaminę E (warzywa, mięso, mleko, jaja)
Witaminę C (surowe owoce, warzywa i wątroba)
ß-karoten (marchew, pomidory, papryka, wątroba, mleko, masło, żółtko jaj)
Ubiquinon (koenzym Q-10) (makrela, łosoś, sardynka, serce bydlęce raz wątroba bydlęca)

Częstym następstwem przewlekłego stresu, który wymaga dodatkowego postępowania, jest depresja. Depresja cech**e się znacznym spadkiem ogólnej aktywności, apatią, lękiem, utratą zainteresowania otaczającym światem, poczuciem beznadziejności, itp. W zwalczaniu depresji, oprócz czynników społecznych, istotne znaczenie ma odpowiednia podaż witamin...

Witaminy z grupy B:
- B1(tiamina) - drożdże, zboża, warzywa, ziemniaki, podroby;
- B3(niacyna) - drożdże piwne, nasiona słonecznika, arachidy, pełne ziarna zbóż, sucha fasola i groch, wątroba i mięso indyka;
- B5(kwas pantotenowy) - drożdże piwne, wątroba, ciemne mięso indyka i kurcząt, jaja, otręby, pełne ziarno zbóż, płatki owsiane;
- B6 (pirydoksyna) - drożdże, banany, chude mięso, drób, warzywa strączkowe;
- B12(kobalamina) - wątroba wołowa i cielęca, owoce morza, jaja, mleko, sery, kiełki pszenicy, drożdże;
- kwas foliowy - sałata, warzywa kapustne, natka pietruszki, buraki, ogórki, grochy, fasole, soja, soczewica, pomarańcze, chleb razowy i wątroba;
- cholina - żółtko jaj, wątróbka i inne podroby, chude mięso, drożdże, kiełki pszenicy, soja, zielony groszek;


Witaminy te poprzez oddziaływanie na centralny układ nerwowy, łagodzą objawy lękowe, maja działanie przeciwdepresyjne i pośrednio wpływają też na zwiększenie odczuwania satysfakcji.
Właściwości takie wykazują także inne składniki diety warunkujące prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego:

MAGNEZ (kakao, orzechy, soja, niektóre owoce, kasze, nasiona roślin strączkowych, mak i pieczywo pełnoziarniste)
MANGAN (produkty zbożowe, herbata, fasola, groch, szpinak, warzywa liściaste, orzechy)
WIELONIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3 (łosoś, tuńczyk oraz sardynki i skorupiaki)

Dobre samopoczucie znacznej grupy konsumentów warunkowane jest także możliwością utrzymania normalnej aktywności płciowej, często hamowanej w następstwie przewlekłych stanów stresowych i innych przyczyn.
W zaspokajaniu tych oczekiwań może być pomocna tzw. Żywność afrodyzjalna, tj. wzmagająca popęd płciowy.

Grupy afrodyzjaków:
Produkty ze zwiększonym udziałem takich surowców roślinnych, jak: seler, kardamon, imbir, kurkuma, gałka muszkatołowa, gorczyca, jałowiec, dziurawiec itp.. - których działanie pobudzające seksualnie wynika z obecności substancji drażniących, powodujących lekkie, przekrwienie w obrębie miednicy małej, w tym także narządów płciowych;

Herbatki, nalewki i napoje z niewielkim dodatkiem surowców roślinnych takich, jak: yohimbe, bieluń dziędzierzawa, kulczyba, iboga, żeń-szeń, damiana, guarana, lapacho itp. - których efekt erotyzujący wynika z obecności specyficznych alkaloidów, wpływających pobudzająco na ośrodki przywspółczulnego układu nerwowego w rdzeniu przedłużonym(regulujące odruch płciowe), wzmagając podniecenie seksualne i podatność na bodźce erotyczne (produkty z udziałem tych surowców przy przedawkowaniu mogą powodować zatrucie);

Produkty zawierające takie surowce roślinne lub ich ekstrakty, jak mak, konopie siewne, lulek czarny, koka, itp. - wykazujące lekkie działanie narkotyczne, wzmagające pobudzenie seksualne, potencję i fantazje erotyczne.

Czekolada, po przywiezieniu jej przez konkwistadorów z Ameryki była traktowana jako afrodyzjak.
Dzięki poznaniu jej budowy chemicznej jest postrzegana jako zwiększająca aktywność seksualną: ma działanie przeciwdepresyjne, wpływa na stężenie neuroprzekaźników w mózgu, działa wzmacniająco.
Czekolada zawiera wiele mikroelementów wpływających na stan psychiczny człowieka. Magnez reguluje sprawność komórek nerwowych, a cynk i selen zwiększają wydzielanie endorfin - naturalnych substancji znieczulających i osłabiających destrukcyjną rolę stresu.
Czekolada najlepsza na poprawę nastroju
Czekolada działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy, dając efekty podobne jak kofeina. Niektórzy lekarze uważają, że teobromina i kofeina sprawiają, że można się od czekolady uzależnić. Prawdopodobnie dzieje się tak za sprawą innej substancji zwanej fenylotylaminą, należącej do grupy endorfin. Kiedy endorfiny przedostają się do krwioobiegu, powodują poprawę nastroju, stymulują pozytywną energię i uczucia od łagodnej szczęśliwości po euforię. Fenylotylamina znajduje się w naszym organizmie, a jej poziom w mózgu zwiększa się np. w stanie zakochania i to właśnie tłumaczyłoby uczucie ekstazy podczas zjadania dobrej czekolady. Dlatego też tradycyjnym prezentem zakochanego mężczyzny jest pudełko czekoladek, a pragnienie czekolady typowe jest w sytuacji frustracji z powodu kończących się związków emocjonalnych. Czekolada ma właściwości uspokajające i poprawia nastrój.

studentkat=studentkob=studentcat ......
Ban gwarantowany

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 62 Napisanych postów 4027 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 16307
jak dla mnie bardzo ciekawy art , sog
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 293 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1529
sogów nie chcę, bo to nie mój artykuł, znalazłem coś takiego na necie i wkleiłem ))

studentkat=studentkob=studentcat ......
Ban gwarantowany

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 162 Napisanych postów 12853 Wiek 31 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 43228
przyda się

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 3632 Napisanych postów 62399 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 675707
Ciekawy, dam soga.

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 88 Napisanych postów 6889 Wiek 35 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 100566
fajny art sog na siłę jak nei chcesz
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 135 Napisanych postów 9203 Wiek 38 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 29034
masz tu soga bo jak nie to ban

http://www.smoczyjezdzcy.pl - Smoczy Jeźdźcy - darmowa gra MMORPG w przeglądarce - polecam!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 400 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2658
Interesujące i przydatne - szczególnie teraz, kiedy jesień - sezon na deprechy

Szpinak żrę - chudnąć chcę :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 3208 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 17274
odświeżam art.

Istnieją trzy rodzaje kłamstwa: przepowiadanie pogody, statystyka i komunikat dyplomatyczny.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 255 Napisanych postów 13305 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 45246
ej ja czegoś nie kumam twój nick to STUDENTKAT....w pierwszym poście jest przez "U" a w ostatnim przez "Ó"

Ja swoje poglądy mam, ale teraz czasy takie, że na wszelki wypadek się z nimi nie zgadzam.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 15094 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 101685
sog

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Moja Dieta

Następny temat

dIETka DO OCENY !!___

Zestaw 1