SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Omega 3 (n-3)

temat działu:

Encyklopedia Suplementów

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 1189

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Banan BOSS FORUM Administrator
Ekspert
Szacuny 10895 Napisanych postów 71905 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 949226
Omega 3 (n-3)- grupa nienasyconych kwasów tłuszczowych, u których ostatnie podwójne wiązanie w łańcuchu węglowym umieszczone jest przy trzecim od końca atomie węgla. Stanowią istotny składnik błon komórkowych, są prekursorami i wpływają na aktywność ważnych biologicznie związków - eikozanoidów . Wyróżniamy: kwas alfa linolenowy, krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy zaliczany do NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które muszą być dostarczane z pokarmem), występuje dośc obficie w żywności, oraz długołańcuchowe kwasy EPA (eikozapentaenowy), DHA (dokozaheksaenowy), które występują w zasadzie jedynie w pokarmach pochodzenia morskiego, głownie rybach. Mogą powstawać w procesie desaturacji i elongacji kwasu alfa-linolenowgeo w ludzkim organizmie. Konwersja ta jednak jest bardzo mało wydajna i często ograniczana przez inne czynniki żywieniowe, stąd też zaleca się dostarczanie z zewnątrz zarówno krótko, jak i długołańcuchowych kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3. Przy spożywaniu w/w ważna jest proporcja w stosunku do spożycia kwasów tłuszczowych z rodziny omega 6, która powinna mieścić się w przedziale 1:6 – 1:1. Biorąc pod uwagę skład ilościowy i jakościowy tzw. diety zachodniej, raczej zachodzi potrzeba suplementacji kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 niż omega 6.
Fizjologiczna rola kwasów tłuszczowych omega 3 jest tak szeroka, że problemem jest wymienienie wszystkich korzystnych aspektów związanych z odpowiednią ich podażą.
Suplementy zawierające kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 polecane są osobom aktywnym, przede wszystkim w celu uzupełniania i zapobiegania niedoborom, ale także z uwagi na fakt, że te kwasy tłuszczowe wykazują korzystny wpływ na skład ciała (wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej), wydolność tlenową, regenerację, pracę układów: krwionośnego, oddechowego i nerwowego i funkcjonowanie aparatu ruchu. Preparaty zawierające olej rybi (EPA i DHA), znajdują zastosowanie jako uzupełnienie diety we wszystkich typach wysiłku i na każdym poziomie wytrenowania, niezależnie od obranego celu. Suplementy omega 3 występują głownie w formie kapsułek, wiele z nich wzbogacone jest w witaminę E, która chroni przed ich utlenieniem.

Dawkowanie suplementów zwyczajowo zalecane w sporcie:

Zależnie od podaży z dietą i spożycia omega 6: 1 – 5g na dobę EPA i DHA
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Olej z pierwiosnka

Następny temat

Omega 6

Water