SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Oliwa z oliwek

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 5086

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 34 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1394
FRUTEX w odpowiedzi na twoja prosbe przesylam kilka linkow w ktorych znajdziesz informacje na temat omegi9:

http://en.wikipedia.org/wiki/Omega-9_fatty_acid 

http://qualitycounts.com/fpfats.htm (tabela gdzie ile omega9)

http://www.fish-foundation.org.uk/Fats & Oils.htm 

http://www.webvitamins.com/Nutrient.aspx?id=2117 

http://www.cyberlipid.org/fa/acid0003.htm 

http://www.answers.com/topic/omega-9-fatty-acid 

http://www.spectrumorganics.com/images/uploads/spectrum kitchen%
20guide.pdf

http://goodfats.pamrotella.com/ 

czesc linkow mi sie nie wkleila bo mimo enterow - blad ze za duzo znakow :(
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 34 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1394
Mam teraz powazny dylemat bo powiedziales ze wydaje ci sie ze omega9 nie jest wytwarzana przez organizm co jest sprzeczne z informacjami ktore znalazlem. Teraz to ja juz nie wiem czy wierzyc Tobie czy tym stronom. Sam w zasadzie nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, a Ty, jak wynika z Twoich wypowiedzi, tak.

PS: gdybym byl niemily to prawdopodobnie powiedzialbym ze "nie rozumiesz tego co czytasz. Ja napisalem "- maja pozytywny wplyw na zdrowie" a ty sie mnie pytasz "A gdzie ogólnie przeczytałeś o omedze9 że (...) ma powiedzmy zły wpływ" I jeszcze bym pewnie dodal ze " chlopie skoro takiego krotkiego i nieskomplikowanego posta nie rozumiesz, to jak ty chcesz zrozumiec budowe i dzialanie tluszczy."

Na szczescie jestem mily i nie powiem tych wszystkich niemilych rzeczy:P

peace.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2931 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 24391
frutex czy w ogole czytasz ze zrozumieniem? czy jak mam cos do ciebie? wysmiewam cie? ehhhhh brak mi slow, nie rozumiem, dlaczego nie chcesz odpowiedziec na pare pytan, tylko ciagle wyskakujesz z haslami, ze ktos cie chce obrazic i wydrwic.. wyluzuj!

napisales: "Poza tym 6roove że sam niewiele masz do powiedzenia jak tylko obrazę siebie samego i ignoranctwa jakie ci pozostało..."
skoro sama niewiele mam do powiedzenia, to wlasnie dlatego prosze, abys sie wypowiedzial, moze zdobede troche wiedzy, zalezy mi na tym
z obraza samej siebie i ignoranctwem chyba sie zagalopowales

"już napisałem że zostałem tu zwymyślony bądź potraktowany niezrozumiale więc roove daruj sobie jeśli masz coś złego do powiedzenia to nie mów nic bo ja ciebie nie oceniam.."
nie mam nic zlego do powiedzenia i wyzej w poscie napisalam, ze mam czyste intencje!
ostatnie zdanie "ja ciebie nie oceniam.." ma sie nijak do tego "niewiele masz do powiedzenia jak tylko obrazę siebie samego i ignoranctwa jakie ci pozostało.." ale jad

"A biochemią się nie zajmujesz więc sam masz nikłe szanse by komplenie nie znać tematu biochemi.... I uszanuj swój spokój... komentarzy tu nie trzeba. Ja ci nie przeszkodziłem i nie pisałem o tobie to naprawdę daj sobie luz na wieczór.."
jesli poprzedni moj post odebralales jako atak na swoja osobe, to wybacz, ale zamiar byl zupelnie inny! masz racje, nie zajmuje sie biochemia, dlatego tez tymbardziej chce dowiedziec sie od ciebie czegos wiecej na wiele interesujacych tematow
i wlasnie komentarzy tu trzeba, chcialabym, abys podzielil sie swoja wiedza

i jeszcze ten text na gg, pewnie od ciebie:
8411316 1:18:17

Jeśli nie masz nic dobrego do powiedzenia to nie bądź ignorem samego siebie czlowieku bo biochemia to u ciebie leży... I nie życzę sobie byś pod moim adresem cokolwiek pisał... jeśli chodzi o Frutexa

8411316 1:18:59

nie znamy się więc skorzystaj z milczenia albo się czegoś nauczysz a liczę na twoją pokore jeśli cię siłownia tego uczy albo sam nie masz nic do powiedzenia...

bez komentarza..

licze na to, ze zle zrozumiales moja wypowiedz i stad to wszystko
mam nadzieje, ze nie odwrocisz sie ode mnie, szanuje Twoja wiedze i chce, abys ja tutaj przelal, o ile to mozliwe

Pozdro

Zmieniony przez - 6roove w dniu 2006-06-18 10:24:15

----> www.pajacyk.pl <----

na weekendach mnie NIE MA!

::]]}|{{[[:: a44 - electro glide in blue

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 82 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 199
Ok, tak mi wpadł felieton na który to nie zgodził się Ellis a jest o Metabolizmie który nie ma wspólnego nic z czymś co warunkuje bycie grubym i szczuplym i o nikotynianach.
Możecie się wypowiedzieć do tego co poniżej?

Metabolizm &#8211; Energetyka
Ludzki metabolizm funkcjonuje dzięki stałemu dopływowi pożywienia, na które składają się cukry (węglowodany), tłuszcze (lipidy), białka. Ilość i jakość pożywienia decyduje o stanie naszego zdrowia. Opracowano metody oceniające właściwą masę ciała w stosunku do wzrostu i wskazujące ilości energii potrzebnej człowiekowi do podstawowej przemiany materii, jak do wykonania różnego wysiłku fizycznego i umysłowego. Określona została wydajność energetyczna procesów katabolicznych wszystkich składników pokarmowych. Czy posiadając tak rozległą wiedzę na temat odżywiania ludzkiego organizmu, jesteśmy w stanie wskazać idealnie zrównoważony sposób odżywiania? Hipotetycznie jest to możliwe. Stosując kalorymetry zliczające ilości energii wytworzonej przez nasz organizm w określonym czasie, moglibyśmy określać zapotrzebowanie energetyczne.

SKŁADNIKI POKARMOWE

W praktyce jest to niemożliwe, ponieważ na sprawność przemian energetycznych organizmu mają wpływ zarówno ilość pokarmu, jak i jego jakość. Wskazując na ilość, należy mieć na uwadze zawartość w pokarmach tłuszczów, cukrów i białek. Należy tu wspomnieć o tym, iż każdy z tych składników może być w wielu formach o różnej wartości odżywczej ocenianej wg różnych kryteriów, np. cukry mogą być oceniane wg indeksu glikemicznego, lipidy wg zawartości cholesteroli lub poszczególnych kwasów tłuszczowych, białka wg zawartości poszczególnych aminokwasów egzo- i endogennych.
Na jakość składają się wszystkie związki chemiczne i biochemiczne niezbędne do przebiegu procesów katabolicznych i anabolicznych. W tym przypadku możemy wskazać związki nieorganiczne (minerały) i organiczne (witaminy, kwasy tłuszczowe, aminokwasy, białka, antyoksydanty, naturalne ekstrakty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego).

WŁAŚCIWA DIETA
Znając reguły dietetyki, powinniśmy bez trudu wskazać dla każdego właściwy sposób odżywiania. Na tej podstawie opracowano setki diet, a ilość chorób cywilizacyjnych cały czas rośnie. Szczególnym zagrożeniem staje się z powrotem gruźlica, choroba złego odżywiania.
Pozostaje aktualne pytanie: w jaki sposób można wskazać właściwą dietę?
GENETOTROFIA
GEOBIOCHEMIA
Zakładając, iż diety zostały ułożone przez specjalistów, można przyjąć założenie, iż spełniają podstawowe wymogi odżywcze. Pozostaje do rozwiązania problem: komu daną dietę zalecić? Wiemy, że każdy z nas jest inny, tzn. jest indywidualnością biochemiczną, i każdy żyje w innym środowisku. O indywidualności biochemicznej traktuje nauka zwana genetotrofią. Natomiast o wpływie środowiska na nasz organizm &#8211; geobiochemia. Obie te dziedziny mają bezpośredni wpływ na nasz metabolizm, determinując określone efekty fizjologiczne. Próba sklasyfikowania tego zjawiska może być dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla osób cierpiących na ciągle powracające zaburzenia metaboliczne.
W przypadku wystąpienia choroby &#8211; zarówno krótkotrwałej jak i przewlekłej &#8211; należy przede wszystkim uwzględnić te elementy odżywcze, które będą sprzyjały powrotowi do zdrowia. Czynniki genetyczne i środowiskowe determinujące sposoby żywienia muszą zejść na plan drugi. Ideałem byłoby połączenie wszystkich elementów, ale czasem jest to bardzo trudne.

TYPOWANIE METABOLICZNE
Typowanie metaboliczne można przeprowadzić na podstawie różnych parametrów. Z biochemicznego punktu widzenia najważniejsze elementy oceny metabolizmu to: energetyka organizmu, równowaga pomiędzy procesami katabolicznymi i anabolicznymi, równowaga neuroendokrynna, potencjał antyoksydacyjny, równowaga kwasowo-zasadowa środowiska wewnątrzkomórkowego. Nie ma metod diagnostycznych jednoznacznie określających typ metaboliczny. Możemy jednak próbować określać poszczególne jego elementy wybranymi technikami diagnostycznymi. Na podstawie analizy pierwiastkowej włosów wskazujemy szybkość tempa przemian energetycznych. Decydującą rolę odgrywa proporcja wapnia do fosforu.

proporcja wapnia do fosforu
Przyjęto, iż w całkowicie zrównoważonym organizmie proporcja Ca/P powinna wynosić około 2,6. Wartość jej niższa od 2,6 wskazuje na szybkie tempo przemian energetycznych, wyższa &#8211; wolne tempo przemian energetycznych. Aby zrozumieć, dlaczego wskazana proporcja jest tak istotna, należy przypomnieć, w jaki sposób ludzki organizm pozyskuje energię do wszystkich przemian metabolicznych.

FOSFORYLACJA
ATP - ADP
Głównym związkiem wysokoenergetycznym w naszym organizmie jest adenozynotrifosforan, ATP. Powstaje on przede wszystkim w procesach fosforyzacji, tzn. przyłączenia grupy fosforanowej do adenozynodifosforanu, ADP. W ludzkim metabolizmie dominują dwie fosforylacje: substratowa i oksydacyjna.

GLUKOZA - GLIKOLIZA
Najważniejszym dla ludzkiego organizmu źródłem energetycznym jest glukoza. Energia jest z niej pozyskiwana w procesie "spalania" glukozy, nazwanym glikolizą. Właściwie energia biochemiczna w postaci ATP powstaje w jednej części glikolizy zwaną fosforyzacją substratową. Energię tę organizm pozyskuje bardzo szybko, bezpośrednio z podstawowego substratu energetycznego. Od momentu spożycia glukozy do momentu wytworzenia energii upływa zaledwie parę minut. To źródło energetyczne można porównać do rozrusznika w samochodzie. Jest niezbędne do uruchomienia innych procesów metabolicznych. Żadna komórka naszego organizmu nie przeżyje bez glukozy. Dlatego ilość glukozy we krwi musi być zawsze w określonym zakresie stężeń. W przypadku nadmiaru glukozy pojawia się we krwi insulina, mająca za zadanie wprowadzenie glukozy z krwi do wnętrza komórek. W przypadku niedoboru glukagon odtwarza glukozę z glikogenu wątrobowego, a w przypadku jej braku uruchomione zostają procesy glukoneogenezy, tzn. tworzenia glukozy z aminokwasów glukogennych białek stanowiących konstrukcję naszego organizmu.

FOSFORYZACJA SUBSTRATOWA
Ilość energii pozyskiwana z fosforyzacji substratowej nie powinna przekraczać kilku procent całkowitego zapotrzebowania energetycznego człowieka. Ostatecznym produktem katabolizmu glukozy (glikolizy) jest acetylo-CoA.

TŁUSZCZE &#8211; b-OKSYDACJA
Drugim źródłem energii są tłuszcze. Tłuszcze są estrami glicerolu i kwasów tłuszczowych. Lipaza z soku trzustkowego hydrolizuje wiązania estrowe, uwalniając wolne kwasy tłuszczowe, które zostają wchłonięte w jelitach. Kwasy tłuszczowe są następnie transportowane przez różne frakcje lipidowe krwi do komórek, aby w nich ulec -oksydacji. Jest to proces składający się z czterech etapów,&#61538;"spaleniu", czyli wymagający dostarczenia dużej ilości energii. Pomimo tego jego ostateczna wydajność energetyczna jest wyższa od glikolizy. Ostatecznym produktem -oksydacji jest acetylo-CoA. Czyli tak samo jak w przypadku glikolizy.&#61538;
Acetylo-CoA w zależności od potrzeb naszego organizmu może być: źródłem energii lub substratem do wielu procesów anabolicznych.


CYKL KREBSA
W warunkach normalnych związek ten zostaje włączony w przemiany cyklu Krebsa. W wyniku ciągle powtarzającego się cyklu reakcji, z kwasów tłuszczowych zostają wychwycone wodory przez nikotyniany, tworząc formę zredukowaną NADH2+.
W przypadku krótkotrwałego niedoboru glukozy w organizmie w procesie glukoneogenezy z acetylo-CoA powstaje glukoza. W przypadku długotrwałego braku glukozy, w organizmie zaczyna brakować pirogronianu, który przekształcając się w szczawiooctan, umożliwia utworzenie cyklicznego ciągu reakcji, czyli cyklu Krebsa. Jeżeli cykl zwolni, acetylo-CoenzymA nie może być, w odpowiedniej ilości, wprowadzony do cyklu Krebsa. W rezultacie kondensuje, tworząc związki ketonowe, powodując ketozę.

MITOCHONDRIUM
Procesy "spalania" glukozy i kwasów tłuszczowych prowadzą do cyklu Krebsa. Cukry i tłuszcze są wiązkami węgla, tlenu i wodoru. Dla przemian energetycznych najistotniejszą rolę odgrywa wodór. Bowiem to on z cyklu Krebsa w postaci zredukowanych nikotynianów i flawinianów wędruje do mitochondrium, organeli komórkowych, w których powstaje zdecydowana większość energii biochemicznej w tzw. oddychaniu wewnątrzkomórkowym.

W zależności od zapotrzebowania energetycznego, komórki mogą mieć od kilku do kilkuset mitochondriów. Na przykład komórka mięśnia sercowego ma ponad 300 tych organeli, a komórka nerki niewiele ponad 50.

L-KARNITYNA
Zredukowane nikotyniany nie mogą dostać się do wnętrza mitochondrium. Niezbędna jest pomoc L-karnityny, która umożliwia przesłanie wodoru ze zredukowanego nikotynianu do wnętrza mitochondrium. Na wewnętrznej błonie mitochondrialnej znajduje się pięć kompleksów białkowych, które przeprowadzają szereg reakcji red-oks, umożliwiając wędrówkę pomiędzy nimi protonów i elektronów, kończącą się procesem nazwanym fosforyzacja oksydacyjna. Stanowi on najważniejsze źródło energii dla ludzkiego organizmu.
Dzięki L-karnitynie na pierwszy kompleks białkowy wprowadzone są kationy wodorowe. Na drugi kompleks białkowy trafiają elektrony powstające z przemian kwasów tłuszczowych z części cyklu Krebsa. Umożliwia to łódeczka szczawianowa &#8211; jabłczanowa, łącząca przestrzeń zewnątrz- i wewnątrzmitochondrialną.

KOENZYM Q10
Obydwa kompleksy białkowe wypompowują strumień kationów i elektronów na ubichinon, czyli koenzym Q10. Stanowi on przysłowiowe ucho igielne w procesie oddychania komórkowego.

RODNIKI
W przypadku nadmiaru protonów lub niedoboru ubichinonu, na jego poziomie generowany jest anionorodnik ponadtlenkowy. Rodnik ten rozpoczyna kaskadę reakcji wolnorodnikowych, prowadzącą do degradacji struktur wewnątrz mitochondrium i osłabienia wydajności wytwarzania energii.

BARIERA ANTY-OKSYDACYJNA
W przypadku właściwego przebiegu procesów oddychania wewnątrzkomórkowego, tylko około 2% energii zostaje utraconej na korzyść generowania wolnych rodników. Przed taką ilością wolnych rodników w pełni zabezpiecza nas dysmutaza ponadtlenkowa, która we wnętrzu mitochondriów występuje w dwóch postaciach izomerycznych, cynkowej i manganowej. Stanowi ona podstawowy i najważniejszy element bariery antyoksydacyjnej.

2H2 +O2 =2H2O+Energia
Procesy utleniania i redukcji na poszczególnych kompleksach białkowych w łańcuchu oddychania komórkowego prowadzą do ostatecznego połączenia wodoru (pochodzącego z cukrów i tłuszczów) z tlenem, który trafia do komórek na drodze chemicznej i fizycznej. W wyniku połączenia tlenu z wodorem powstaje woda. Jest to proces wydzielający olbrzymie ilości energii, wybuchowy.

TEORIA CHEMIOSMOTYCZNA &#8211; FOSFORYZACJA OKSYDACYJNA
W mitochondriach energia ta zostaje wychwycona w związkach wysoko-energetycznych, czyli ATP. Zachodzi proces opisany w teorii chemiosmotycznej Oswalda opisującej fosforyzację oksydacyjną. Decydującą rolę w tym procesie odgrywa strumień elektronów, który przepływa przez kanał w ostatnim kompleksie białkowym łańcucha oddychania komórkowego. Przepływ kationów jest możliwy dzięki powstaniu różnicy potencjałów w przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej błony mitochondrialnej, na której znajduje się łańcuch oddychania wewnątrzkomórkowego. Podczas zjawisk red-oks na poszczególnych kompleksach enzymatycznych, kationy wodorowe wypompowywane są na zewnętrzną stronę błony mitochondrium. W wyniku tego powstaje deficyt kationów w matriks mitochondrium. W normalnych warunkach zostaje on zniwelowany wpływającymi przez kanał białkowy kationami, co uruchamia fosforyzację oksydacyjną.

ROLA WAPNIA
W przypadku obecności w pobliżu mitochondrium kationów wapnia, zostają one wprowadzone do wnętrza mitochondrium, zmniejszając różnicę ładunków w przestrzeniach zewnątrz- i wewnątrzmitochondrialnych. W efekcie wydajność fosforyzacji oksydacyjnej spada, czyli mitochondrium produkuje mniej związków wysokoenergetycznych. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadkach zaburzeń przemiany wapnia; często obserwowanych u ludzi starszych lub u osób suplementujących się dużymi ilościami wapnia, np. w przypadku wystąpienia osteoporozy.

DYSTRYBUCJA ENERGII
Mitochondria nie mogą przemieszczać się w komórce. Energia wytworzona w miejscu, w którym jest mitochondrium, w postaci ATP może zostać przekazana w inne miejsce tylko za pośrednictwem innych związków wysokoenergetycznych, które mają niższy potencjał od ATP. Poszczególne związki wysokoenergetyczne przekazują sobie nawzajem grupę fosforanową, aż do miejsca przeznaczenia. Powstaje zjawisko przypominające falę fosforanową, która pokonuje przestrzenie w komórkach i pomiędzy nimi. Jest możliwe dzięki istnieniu kanałów białkowych w błonach komórkowych, które umożliwiają transport grup fosforanowych. Sprawność tych kanałów białkowych jest uzależniona od ilości wapnia. Jego niedobór może zwolnić przekazywanie energii miejsca, w których jest jej deficyt.

WAPŃ I FOSFOR
Wynika z tego, iż obecność wapnia w przemianach energetycznych jest niezbędna. Jego brak, jak i nadmiar, może na różnych etapach zwolnić tempo przemian energetycznych. Do reakcji fosforyzacji konieczna jest odpowiednia ilość fosforanów. Ich niedobór praktycznie nie występuje, ale nadmiar może mieć wpływ na przemiany energetyczne.

DIETA UBOGO-WĘGLOWODANOWA

W ostatnich latach można zaobserwować coraz większe zainteresowanie dietami ubogowęglowodanowymi, m.in. dietą dr. Atkinsa, a w Polsce &#8211; dieta dr. Jana Kwaśniewskiego. Zakładają one, iż można schudnąć, nie odczuwać głodu, nie występuje efekt jo-jo. Badania dowodzą, iż stosowanie tego typu diet nie jest pozbawione sensu. Świat medyczny, przez lata osądzający Atkinsa jako lekarza szkodzącego pacjentom, dziś przyznaje: pokarmy węglowodanowe wzmagają apetyt i sprzyjają cukrzycy typu II, natomiast pożywienie o niskiej zawartości węglowodanów pomaga w szybkiej utracie masy ciała. Jednakże diety ubogowęglowodanowej nie wolno upraszczać i ograniczać się do jedzenia tylko tłuszczów i białek. Węglowodany należy jeść. Trzeba tylko wiedzieć, które wybrać i ile, by uniknąć negatywnych skutków.

PREKURSOR DIET UBOGO-WĘGLOWODANO-WYCH
W XIX wieku William Banting wpadł na pomysł nowej diety. Był otyłym mężczyzną w średnim wieku, który od lat rozpaczliwie próbował się odchudzić. Przestał spożywać przetwory mączne, ziemniaki, słodycze itp. Po kilku miesiącach schudł. Nie odczuwał głodu, nie miał napadów wilczego apetytu, które nękały go przy innych dietach odchudzających. Swoje doświadczenia opisał w książce "List otwarty na temat tuszy", którą wydał w Londynie w 1863 roku. Wówczas po raz pierwszy dieta ubogowęglowodanowa wzburzyła środowisko medyczne, które wyszydziło autora, wytykając mu, że nie jest ani lekarzem, ani nawet dietetykiem. Teoria Dr. Atkinsa również została źle osądzona przez świat medyczny.
Dopiero lata stosowania diet wysokowęglowodanowych i gwałtowny rozwój chorób cywilizacyjnych, zmusiły lekarzy i dietetyków do zrewidowania swoich poglądów. Już dziś tłuszcze zajmują należne im miejsce w piramidzie żywienia. Nową piramidę zdrowego żywienia opracował dr Walter Willett i jego zespół ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda.

WNIOSEK
Dieta uboga w węglowodany jest dla wielu z nas "eliksirem młodości" lub wspaniałym lekarstwem. Nie oznacza to, iż jest to dieta dla wszystkich i w każdym stanie zdrowia. Dietetyka dąży do indywidualizacji. Każdy powinien mieć swoją indywidualną dietę na czas określony. Tylko wtedy będziemy właściwie dla naszego wieku i stanu zdrowia odżywieni. Wówczas możemy "wsłuchać się" w swojego "wewnętrznego lekarza", który wskaże nam potrzeby naszego organizmu, aby instynktownie jeść to, co nam smakuje. Możemy wtedy stwierdzić, iż jesteśmy odżywieni komplementarnie. W innych przypadkach albo dietetyka stanie się treścią naszego życia i wkroczymy na niebezpieczną drogę ortoreksji, albo będziemy jeść co się da, byle gdzie &#8211; i dołączymy do grona ludzi cierpiących na choroby cywilizacyjne. Wybór należy do Państwa.

dr n. med. Sławomir Puczkowski
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 130 Napisanych postów 8967 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 48014
uuuuuuuuuuuu, bojmy sie nadchodzi 7dmiu anilow, i apokalipsa sie wypelni, 7 pieczeci zostalo zerwanych, ludzie badzmy pokorni....!!!!!!

edit: o frutex chce sie z nami wiedza podzielic... zaraz to przeczytam

Zmieniony przez - k3ho w dniu 2006-06-18 10:48:10
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2931 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 24391
ja rowniez zaraz poczytam
zreszta rozmawiam z frutexem na gg

----> www.pajacyk.pl <----

na weekendach mnie NIE MA!

::]]}|{{[[:: a44 - electro glide in blue

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
FRUTEX konkretnie co ten tekst ma wspólnego z naszą rozmową?, jakie są zalecenia praktyczne z tego wynikające? w jaki sposób ten tekst potwierdza, że szybkość metabolizmu ma wpływ na RMR i nie istniej oszczędność kaloryczna? Przeczytaj sobie to z The Biochemists Songbook, 2nd ed. Harold Baum. London:

Glucagon&#8217;s up, with low glucose, insulin is down in phase
Fatty acids mobilised by hormone-sensitive lipase
Ketone bodies, Ketone bodies, all start thus from white fat cell
Where through lack of glycerol-P, TG making&#8217;s down as well.

Fatty acyl, CoA level, makes kinase phosphorylate
Acetyl-CoA carboxy-lase to its inactive state
Ketone bodies, Ketone bodies, because glucagon they say
Also blocks carboxylation, lowers Malonyl-CoA.

Malonyl-CoAs a blocker of the key CPT-1
Blocking&#8217;s off so now the shuttle into mito&#8217;s is begun
Now we&#8217;ve ß oxidation, now we&#8217;ve acetyl-CoA
But what&#8217;s to stop it&#8217;s oxidation via good old TCA?

In starvation, glucose making, stimulating PEP CK
Uses oxaloacetic, also lost another way
Ketone bodies, what is odd is that the oxidation state
Also favours the reduction of OA to make malate.

OA&#8217;s low now, citrate synthase, thus loses activity
So the flux into the cycle cuts off (temporarily)
Ketone bodies, Ketone bodies situation thus is this
Acetyl-CoA&#8217;s now pouring into Ketogenesis.

It&#8217;s a tricky little pathway, it&#8217;s got HMG-CoA
In effect it&#8217;s condensation in a head-to-tailish way
Ketone bodies, Ketone bodies, note the ratio of the pair
Is controlled by NAD to NADH everywhere.

Don&#8217;t despise them, they&#8217;re good fuels for your muscles, brain and heart
When you&#8217;re bodies overloaded though, that&#8217;s when your troubles start
Ketone bodies, ketone bodies, make acetone, lose CO2
You can breath those out, but watch out - acidosis does for you!


No dobra nie ma to nic wspólnego z naszą rozmowa, ani z obecnym tematem, ale tak wkleiłem, wygląda fochowo

Zostały zadane konkretne pytania dotyczące tłuszczy omega-9 i wszyscy czekają na rozwinięcie właśnie tego tematu.

Zmieniony przez - ellis w dniu 2006-06-18 11:47:36
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 82 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 199
Wiem co chcesz mi przez ten tekst powiedzieć ale domyślam się tylko że sam nie potrafisz tego zinterpretować i wyjaśnić mi różnice. Ale mogę się mylić!!! To co tu podałeś świadczy o prawie Roberta Mayera o którym tu jest mowa. Wiem że się nie zgodzisz z tym ale w wolnym tłumaczeniu tego textu którego być może nie rozumiesz dokładnie zachodzące tu reakcje i opis reakcji wynikają ze stanu równowagi kiedy organizm nie jest nastawiony na ciężką prace. To jest stan równowagi organizmu. Piszesz o reakcjach biochemicznych które przedstawiają stan jak idealnie powinno być. Niżej zamieściłem dokument (szkoda że nie mogę podać autora bądź materiału z którego to zostało opisane i zinterpretowane.)


Energetyka pokarmowa:
Organizm człowieka jest określany przez dieteyków jako niezrównoważony, ale samoregulujący się układ przemiany materii i energii. W żywych komórkach zachodzi szereg reakcji enzymatycznych, tworząc szlaki metaboliczne. Dzięki tym szlakom komórka może siędzielić, rozwijać i utrzymywać własne funkcje życiowe. Metabolizm to ogół szlaków reakcji enzymatycznych, które umożliwiają wymianę materii i energii pomiędzy komórką a środowiskiem. Procesy przemiany materii obejmują przeianę substancji budulcowych (zabezpieczających stałość składu struktury ustroju) i przemianę związków energetycznych. We wszystkich przemianach obowiązuje prawo Roberta Mayera mówiące o utryzmaniu energii, pzechodzącej z jednej postaci w inną. Suma wszystkich postaci energii jest wielkością stałą. Jest to podastawa prawa izodynamii: różne źródła energii (tłuszcze, białka, węglowodany) pod względem ich wartości energetycznej w organizmie pozostają w stałym określonym stosunku, a ich energia może być wzajemnie ujemna. Obowiązuje następująca korelacja:
100g białka odpowiada pod względem kalorycznym 100g i 44,1g tłuszczy. Trzy podstawowe składniki naszego pożywienia, tj. tłuszcze, węglowodany i białka w różnym stopiniu są zaangażowane w przemianie substancji budulcowych i w przemianach energetycznych. Białka stanowią podstawę budulcową organizmu, a głównymi dostarczycielami energii są węglowodany(szybka energia) i tłuszcze(długofalowa energia). W zależności od potrzeb organizmu poszcególne związki mogą wzajemnie w siebie się przekształcać. Jednak drogi kataboliczne są katalizowane przez inne enzymy i przebiegają z reguły za pośrednictwem innych metabolitów niż drogi anaboliczne. Ta nieidentyczność dróg procesów degradacji i biosyntezy jest zdeterminawana bilansem energetycznym poszczególnych reakcji biochemicznych.

Na końcu tylko powiem że kiedy ćwiczysz intensywnie organizm nie może iść w tryb oszczędzania, tak wynika z prawa Roberta Mayer'a. Hmmm... albo będziesz się dalej spierał ale to wtedy będziesz mi musiał wyjaśnić tym razem po polsku... :) jeśli to rozumiesz oczywiście.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
FRUTEX dosyć... już nie daje rady... ja nie mówię o niczym wyjątkowo skomplikowanym. adaptacja metaboliczna, oszczędność kalorii - wytłumaczę Ci to na prostym historycznym przykładzie: Getto w Warszawie - według naukowych analiz ludzie byli tam głodzeni przez 2,5 roku. W dwóch ostatnich latach ich średnia dzienna kaloryczność diety wynosiła 700 - 800 kcal. Naukowcy nie byli w stanie wyciągnąć logicznych wniosków, według obliczeń Ci ludzie mogli zabezpieczyć, tylko 1/10 swojego zapotrzebowania by żyć przez te dwa lata, powinni spalić 90% więcej kalorii niż spalili... nastąpiła tak silna adaptacja metaboliczna spowodowana chorobami i obniżeniem funkcji życiowych, oszczędność kaloryczna związana z metabolizmem, oszczędność, która jest naszym ewolucyjnym przystosowaniem do możliwości przeżycia w trudnych warunkach, oszczędność, która wystąpiła u osoby w której poście się sprzeczaliśmy &#8211; nie była identyczna z tą historyczną, ale jednak w granicy 10% ogólnego zapotrzebowania. To tyle i tylko tyle na temat oszczędności, nic więcej nie chciałem powiedzieć. Jedyny wniosek z tekstu, który podałeś jest odnośnie TEF, ale TEF stanowi około 6-10% TDEE i ma niewielki wpływ tak samo jak szybkość metabolizmu na RMR. Proszę nie piszę, że nie potrafię zinterpretować tego tekstu, bo nie ma co interpretować przynajmniej w odniesieniu do naszej rozmowy. Nasza różnica zdań musi wynikać z jakiegoś wzajemnego niezrozumienia, bo to co napisałem nie jest wątpliwe, ale jednoznacznie potwierdzone.

Zmieniony przez - ellis w dniu 2006-06-19 01:10:21
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 82 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 199
W sumie RACJA ELLIS... takie postępowanie ogólnie do niczego nie prowadzi. Ale przynjamniej wiadomo o co nam chodzi... tak wnioskuje.
Ellis, dziękuje za cierpliwość jaką się wykazałeś, i możesz być pewny że nie będę się czepiać tego co piszesz (tak dla jasności) - widzę że masz naprawdę wiedzę i wykorzystujesz ją w należyty sposób.
>>cholela, żeby takich ludzi było coraz więcej - ...tak sobie myślę... To byłoby zupełna inna świadomość społeczeństwa. No ale zawsze takich ludzi jak Ty sam Ellis należy szanować bo jest bardzo praktyczny aspekt w tym co robisz no i piszesz. Jeszcze raz przepraszam za moje takie zachowania, jednakże pozwól że będę czytać ...tu i tam...
ps. a tak nawiasem, zapytam jeszcze - Masz może jakieś ciekawe strony takich tematów jak tu poruszacie? Hehe... przyznam szczerze że bardzo się wciągnąłem w to forum i muszę pomyśleć o reklamie na tym forum...
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dietka na mase do oceny

Następny temat

Dieta niskoweglowodanowa (lub tłuszczowa) - co sądzicie?

WHEY premium