SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Odstająca prawa łopatka przez (skolioze) - jakie ćwiczenia ?

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 28935

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 348 Wiek 31 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 3227
Cześć. Mam skoliozę. Odstaje mi prawa łopatka i jak stoję bokiem to bardzo widać, jakbym się garbił. Bardzo brzydko to wygląda. Z lewej strony wszystko dobrze jest. Mam pytanie. Jakie ćwiczenia są dobre i skuteczne na skorygowanie i usunięcie tej wystającej łopatki? Wiem, że basen, ale oprócz basenu? Bardzo proszę o pomoc. Mam 19 lat.
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3988 Napisanych postów 45227 Wiek 1 rok Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 340582
Witaj


Powinieneś udać się do fizjoterapeuty, który oceni Twoją postawę i zaleci jakieś ćwiczenia korygujące. Nie da się tego doradzić przez internet, tym bardziej, że większość użytkowników nie ma ku temu kompetencji.


Generalnie skoliozę posiada bardzo duży odsetek populacji i nie musi ona jakoś znacząco wpływać na jakoś treningów. Pod warunkiem oczywiście, że skonsultujesz się ze specjalistą i wprowadzisz odpowiednie ćwiczenia korgujące plus zadbasz o prawidłową postawę w życiu codziennym i ćwiczeniach.

Jeśli wada jest duża to dobrze, byś wykluczył z planu ćwiczenia osiowo obciążające kręgosłup, takie jak :

-przysiady ze sztangą

-martwe ciągi

-wyciskania w pozycji stojącej

-wiosłowania ze sztangą

Bardzo prawdopodobne, że będziesz z czasem mógł wdrożyć te ćwiczenia z rozsądnym ciężarem, ale to wszystko małymi kroczkami. Resztę powinien dorazić Ci lekarz.

PozdrawiamEkspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 398 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6343
Na wstępie powiem Ci że basen nie jest wskazany przy skoliozie ponieważ rozluźnia mięśnie pleców, które przy tym schorzeniu powinny być praktycznie w ciągłym napięciu aby korygować skoliozę.
Ćwiczenia które powinieneś wykonywać:
Z takich podstawowych to:
Podciąganie na drążku do klatki piersiowej
Pompki z rękami na szerokości ramion, brzuszki oraz wiele innych ćwiczeń.
Przedstawię Ci serię ćwiczeń, które masz wykonywać jedno po drugim bez odstępu czasu pomiędzy nimi

Zaczynasz od:

1.tak zwanej kołysanki, czyli kładziesz się na brzuchu i łapiesz się nad plecami za nogi na wysokości kostek, następnie kołyszesz się przód i tył, głowa podniesiona do góry i masz się patrzeć przed siebie powtórzeń ma być 15

2.To samo co w pierwszym tylko teraz kołysanka na boki również 15 powtórzeń i również się patrzysz przed siebie.

3.Kładziesz się na brzuchu, ręce rozkładasz na bok prostopadle do ciała oraz unosisz je, tak samo unosisz delikatnie złączone nogi nad ziemie łopatki spinasz a głowę dajesz jak najmocniej do góry starasz się tak przytrzymać aż poczujesz delikatny ból i od tego momentu staraj się przytrzymać 5 sekund. robisz tez 15 powtórzeń 5 sekund pracy 5 sekund odpoczynku.

4.Kładziesz się na brzuchu, ręce wzdłuż tułowia, nogi złączone i unosisz na przemian do góry wyprostowane nogi stopa skierowana do ziemi oczywiście bez unoszenia bioder tego wykonujesz 20 powtórzeń na nogę.

5.tak samo kładziesz się jak w poprzednim ćwiczeniu tylko teraz uginasz nogi w kolanach leżąc, stopy tka samo jak w poprzednim i unosisz na przemian tak samo jak w poprzednim tylko teraz lekko unosisz już biodra. Wykonujesz 20powtorzen na nogę.

6.leżysz na brzuchu ręce wzdłuż tułowia i spinasz pośladki i trzymasz tak 5 sekund. Wykonujesz 15 powtórzeń 5 sekund pracy 5 sekund odpoczynku.

7.leżysz na brzuchu ręce wzdłuż tułowia i unosisz tułów jak najmocniej do góry spinając łopatki głowa do góry i przytrzymujesz 5 sekund odkąd poczujesz ból. Wykonujesz 15 powtórzeń 5 sekund pracy i 5 sekund odpoczynku.

8.Kładziesz się na plecy, ręce wzdłuż tułowia, nogi złączone razem i unosisz na przemian wyprostowane nogi do góry. 20 powtórzeń na nogę

9.Kładziesz się na plecy, ręce wzdłuż tułowia, nogi złączone razem i unosisz je razem do góry na wysokość około 20 cm na ziemie przytrzymujesz tak 5 sekund. Wykonujesz 15 powt 5 sekund pracy i 5 sekund odpoczynku.

10.leżysz na plecach ręce wzdłuż tułowia nogi na szerokość barków i wypychasz biodra do góry bez uginania nóg w kolanach oraz bez podnoszenia obręczy barkowej przytrzymujesz tak 5 sekund odkąd poczujesz ból w dolnej części pleców. Wykonujesz tak 15 powtórzeń 5 sekund pracy na 5 sekund odpoczynku.

11.leżysz na plecach ręce wzdłuż tułowia. Nogi ugięte w kolanach tak żeby stopy były jak najbliżej pośladków i następnie wypychasz biodra do góry jak w poprzednim ćwiczeniu nie odrywając obręczy barkowej od ziemi. Przytrzymujesz 5 sekund odkąd poczujesz delikatny ból w dolnej partii pleców. Wykonujesz tak 15 powt 5 sekund pracy na 5 sekund przerwy.

12.Leżysz na plecach nogi ugięte lekko rozchylone i wykonujesz popularne brzuszki. Wykonujesz 20 powt

13.tak zwana pozycja na pieska
czyli klęczysz na kolanach w podporze przodem ręce na szerokość barków łopatki złączone ciężar ciała starasz się opierać na rekach i z takiej pozycji prostujesz na przemian nogi do tylu unosząc je do góry aby były w tej samej płaszczyźnie co tulów. Wykonujesz tak 20 powtórzeń na nogę.

14.dalej pozycja na pieska tylko tym razem unosisz kolana do klatki piersiowej w przód na przemian. Wykonujesz tak 20 powtórzeń na nogę

15.To samo co w poprzednim ćwiczeniu tylko teraz kolana unosisz na przemian po skosie czyli lewe kolano do prawej piersi a prawe do lewej. Wykonujesz tak 20 powt.

16.Dalej jesteś w pozycji na pieska i teraz wykonujesz tak zwany Koci grzbiet czyli unosisz plecy maksymalnie do góry, ręce prostujesz najmocniej jak to możliwe, garbisz się i głowa w dol przytrzymując tak 5 sekund po tym wracasz do pozycji wyjściowej maksymalnie rozluźniając plecy dając głowę w przód. Wykonujesz tak 15 powt. 5 sekund pracy na 5 sekund odpoczynku

17.Dalej pozycja na pieska tylko tym razem wykonujesz tak zwane małe kroczki rękoma czyli przestawiasz w lewa stronę lewa dłoń a zaraz dostawiasz tam prawa i znowu idzie lewa kawałek następnie prawa i tak aż dojdziesz do linii kolan i wracasz do pozycji wyjściowej przechodząc tak do prawej strony aż do linii kolan.
Pamiętając przy tym o plecach wyprostowanych łopatkach spiętych i żeby nogi były w miejscy a nie chodziły razem z Tobą to ćwiczenie to tak zwane around the world.

Najlepiej wykonywać 4 serie dziennie. Pamiętając o tym ze przerwa pomiędzy seriami powinna wynosić minimum 30 minut, wiec najlepiej jest to rozłożyć w ciągu całego dnia oprócz tego Podciąganie na drążku 2 serie na maksa co drugi dzień i pompki 3 serie na maksa co drugi dzień tylko nie w ten dzień co drążek, czyli ma to być poprzeplatane.
1

Jeżeli nie robisz nic niczego nie osiągniesz

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 348 Wiek 31 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 3227
Hm, a to bardzo dziwne, że basen nie jest dobry na skolioze. Wszędzie można się spotkać ze stwierdzeniem, że basen jest własnie skuteczny i dobry a tu piszesz, że nie. Jak byłem u ortopedy to zalecił chodzić na basen. Nie wiem już sam jak jest, ale dzięki Ci wielkie za pomoc. A mogę na siłowni ćwiczyć omijając oczywiście ćwiczenia obciążające kręgosłup?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 398 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6343
Na wstępie powtórze basen jest niepotrzebny a po drugie to najpierw wylecz skoliozę potem się weź za siłownię i uwierz mi że robiąc te 4 serie dziennie nie będziesz miał na nic sił a tym bardziej na siłownię, co znowu wzmocni Cię przed późniejszym pójsciem na siłownię.

Jeżeli nie robisz nic niczego nie osiągniesz

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10982 Napisanych postów 50412 Wiek 28 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 57816
Ja nie chodzę na siłownię ale od roku wykonuję ćwiczenia w domu takie jak 6 weidera,pompki,podciąganie nachwytem i podnoszenie hantli
Wzmocniłem się,moja ręka urosła ,lecz niedawno moja ciocia (rehabilitant)
powiedziała że mam skoliozę ,oraz że wystaje mi prawa łopatka.
Patrząc w lustro rzeczywiście widać że mam garba z prawej strony
Zależy mi na rzeźbieniu swojego ciała a z tą wadą nie wygląda to ładnie

Poda ktoś ćwiczenia by wyrównały mi się te łopatki ?
Oraz czego nie robić a co robić ?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 345 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 11691
trzeba było chodzic na gimnastykę korekcyjna
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10982 Napisanych postów 50412 Wiek 28 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 57816
Kiedyś w podstawówce chodziłem bo miałem krzywy kręgosłup ale w tej chwili nie zależy mi na prostym kręgosłupie ,lecz na tym aby moje łopatki były w miarę równe
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10982 Napisanych postów 50412 Wiek 28 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 57816
Słyszałem że basen i podciąganie pomaga.To prawda ? Czy muszę jeszcze jakieś ćwiczenia wdrożyć w życie ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 345 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 11691
pooooonoc zwisanie na drazu cos tam daje
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 78 Wiek 30 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 687
Mam prosbe, czy moglby ktos objasnic badz podrzucic link z wlasciwym wykonaniem cwiczenia "around the world" o ktorym wspominal vipquard? Szukalem w internecie ale nie znalazlem tego wariantu.

P.S. temat stary ale mam nadzieje ze mozna odswiezyc.
Chyba juz zrozumialem o co w tym cwiczeniu chodzi.

Natomiast czy po takim zestawie cwiczen, rozciaganie to dobry pomysl?
Wspomne jeszcze ze mam podobny problem jak autor, odstajaca mocniej prawa lopatke a przy tym chyba rozbudowane bardziej miesnie tejze strony plecow wlacznie z najszerszym. Ponadto czesto dokuczaja mi bole szyi, karku oraz krzyza (glownie lewa strona).


Zmieniony przez - majkel68 w dniu 2020-01-31 10:25:07
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

trening do sprawdzenia - startujemy we wtorek !!!

Następny temat

Prosze o pomoc!

Water