SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Odżywki i Suplemęty.

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 4037

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10791 Napisanych postów 47464 Wiek 26 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 57816
GLUTAMINA
Powstrzymuje rozpad białek i ułatwia ich odbudowę. Ułatwia nabywanie siły i masy mięśniowej. Należy do najcenniejszych suplementów sportowych. Podczas wytężonej pracy dochodzi do znacznego rozpadu białek - katabolizm, który z jednej strony wzmaga anabolizm (budowę białka), z drugiej zaś, gdy jest nadmierny hamuje rozwój masy. W pierwszym okresie regeneracji po wysiłku, większość potencjału anabolicznego komórek kierowana jest do odbudowy strat, zaś dopiero później następuje nadbudowa białek prowadząca do rozwoju muskulatury. Glutamina optymalizuje ten proces łagodząc katabolizm. Glutamina jest także podstawowym magazynem i dystrybutorem azotu - pierwiastka niezbędnego do budowy mięśni. Jest wykorzystywana także we wspomaganiu bardzo długich wysiłków tlenowych (np. maraton).

Dawkowanie oraz kiedy spożywać glutaminę ?

Zapotrzebowania na glutaminę wzrasta w stanach katabolizmu , czyli w okresie ujemnego bilansu azotowego .Dlatego powinno się stosować w takich okresach jak:
- bezpośrednio po przebudzeniu ok. 5 g - 10 g peptydu glutaminy (zawartość około 1,7 do 3,3 g czystej glutaminy)
- bezpośrednio po treningu ok. 5g- 15 g peptydu glutaminy(zawartość około 1,7 do 3,3 g czystej glutaminy) lub najlepiej około 10 g czystej l - glutaminy
- oraz przed snem około 5- 10 g peptydu glutaminy. (zawartość około 1,7 do 3,3 g czystej glutaminy)
Spożycie L-glutaminy powinno być rozłożone na cały dzień. Łączna dawka powinna wynieść pomiędzy 5g a 15 g w zależności od intensywności treningu ,masy mięśniowej, diety oraz suplementacji innymi odżywkami. Ta dawka powinna być podzielona na wiele mniejszych porcji lub zastosowana w taki sposób aby cały czas systematycznie organizm dostarczał mniejsze dawki(np.: dodanie peptydu l- glutaminy do posiłków lub odżywek ). Bardzo ważne jest spożycie czystej glutaminy bezpośrednio po treningu w celu bezpośredniego uzupełnienia wykorzystanych zapasów l- glutaminy ,zanim powstanie niedobór i związany z nim stan kataboliczny .Bezpośrednie spożycie L- Glutaminy po treningu powoduje również wydzielanie hormonu wzrostu ( który jest podstawowym hormonem przysadki mózgowej), który stanowi najważniejszy czynnik do przyrostu masy mięśniowej.
Pamiętaj !
"Przeładowanie" białkiem nie jest najwłaściwszą drogą do rozwoju masy mięśniowej - lepiej spożywać go mniej a uzupełniać dietę suplementami glutaminy.
Naturalny Peptyd l- glutaminy najlepiej stosować dodając go do innych odżywek lub posiłków a czystą syntetycznie wytworzoną L- glutaminę należy przyjmować bezpośrednio po treningu.

Kwas linolowy jest szeroko rozpowszechniony w naturze i występuje w szczególności w oleju z kukurydzy, nasionach lnu i bawełny oraz artykułach spożywczych pochodzenia zwierzęcego.


CLA jest specjalnym kwasem tłuszczowym, który wspomaga przyrost beztłuszczowej masy mięśni i jest w stanie, jak niemal żadna inna substancja, zmienić w organizmie stosunek tkanki aktywnej do tkanki pasywnej (tkanki mięśniowej do tkanki tłuszczowej). Przeprowadzone doświadczenia wykazały, że już w ciągu kilku miesięcy można zwiększyć masę mięśni o 10% i zredukować zawartość tkanki tłuszczowej o 50%! Działanie CLA na przyrost masy mięśni polega m.in. na zwiększaniu syntezy białek i zatrzymaniu azotu w mięśniach, oraz złagodzeniu efektów hormonów działających katabolicznie, np. kortyzolu. W zakresie redukcji tkanki tłuszczowej CLA między innymi zwiększa termogenezę (produkcję ciepła).

CLA - przegląd działania:


Redukcja tkanki tłuszczowej poprzez zwiększenie termogenezy, gdzie spalane są wyłącznie zapasy tkanki tłuszczowej, a nie mięśnie czy zapasy glikogenu.
Więcej siły i wytrzymałości dzięki energii uwolnionej z kwasów tłuszczowych. Kulturyści donoszą o zdecydowanych przyrostach siły, porównywalnych z kreatyną.
Przyrost suchej masy mięśniowej poprzez minimalizację redukcji białek podczas treningu, przeciwdziałanie negatywnym efektom działania hormonów katabolicznych (np.kortyzolu) oraz powstrzymanie ucieczki ustrojowego azotu.
Ponadto stwierdzono że CLA działa silnie antyoksydacyjnie (podobnie jak beta karoten i wit.E), stymuluje system odpornościowy, hamuje rozwój chorób nowotworowych oraz obniża poziom cholesterolu.

--------------------------------------------------------------------------------

Zalecane dawkowanie (dla kulturystów):

Do wspomagania przyrostu beztłuszczowej masy mięśni i redukcji tkanki tłuszczowej zaleca się przyjmowanie 1 do 3 gram CLA do głównych posiłków.

KREATYNA
Kreatyna jest ergogenikiem sportowym gdyż poprawia zarówno wydolność tlenową jak i beztlenową oraz poprawia wytrzymałość, siłę i masę mięśniową. Szerokie działanie kreatyny związane jest z jej funkcją transportową i magazynową rodników fosforanowych - najważniejszych molekuł energetycznych i regulatorowych komórek. Wiele osób zażywających kreatynę zauważyło także poprawienie swoich parametrów wytrzymałościowych. Nie ważna jest przy tym forma przyjmowanej kreatyny (tabletki czy proszek). Istnieje możliwość wzmocnienia działania kreatyny poprzez przyjmowanie jej z niektórymi produktami zawierającymi proste węglowodany, np. z sokiem pomarańczowym. Czynnikiem hamującym działanie kreatyny może być kofeina. Nie zaleca się spożywania kofeiny na godzinę lub dwie po zażyciu kreatyny. Kreatyna jest od lat stosowana w leczeniu chorób serca, głównie w postaci zastrzyków i wlewów dożylnych.
Aby kreatyna zadziałała jak najlepiej, trzeba nasycić nią mięśnie. Są na to dwa sposoby. Tzw. ładowanie, czyli jedzenie po 20 g kreatyny dziennie przez 5 dni, a następnie dawka podtrzymująca 5g dziennie. Pozytywna reakcja występuje wówczas, gdy dochodzi do szybkiego zwiększenia wagi i rozmiarów mięśni, nawet bez jedzenia dodatkowych węglowodanów czy białka. Dotyczy ona 70-80% ludzi stosujących kreatynę, a więc zdecydowanej większości.
Ten drugi sposób nie dość, że oszczędza pieniądze, to jeszcze zmniejsza ryzyko zatrzymywania wody czy zaburzeń żołądkowo-jelitowych (przyjmowanie kreatyny w dawkach 5g bez fazy ładowania).
Pozostałe 20-30% osób nie reaguje na kreatynę ani przy jednym, ani przy drugim sposobie dawkowania.
Gdy mięśnie są już nasycone, nadmiar kreatyny wydala się w postaci kreatyniny. Z moczem wydala się dziennie 14 -26 mg kreatyniny na kilogram wagi ciała. Wydalanie kreatyny (w postaci kreatyniny) zwiększa się podczas intensywnego wysiłku. Kulturysta o wadze 100 kg może tracić 3-4 g kreatyny dziennie (sądząc po wydalaniu kreatyniny). To tłumaczy czemu dawka podtrzymująca monohydratu kreatyny powinna wynosić 5g dziennie. Oczywiście dostarczanie jej z pożywieniem (szczególnie z czerwonym mięsem) zmniejsza zapotrzebowanie na suplementy zawierające monohydrat kreatyny. Zmniejszenie spożycia kreatyny do ilości, która bardziej odpowiada temu, co organizm stracił może ograniczyć potencjalne działania niepożądane w postaci zatrzymania wody czy zaburzeń elektrolitowych. Dlatego 5mg monohydratu kreatyny dziennie powinno być w sam raz.

Jak zwiększać wchłanianie kreatyny?
Zwiększający się poziom insuliny umożliwia lepsze wchłanianie kreatyny i wypełnienie nią mięśni. Ważne jest jednak to, w jaki sposób doprowadzić do wzrostu wydzielania insuliny?
W przeszłości uważano, że najlepiej robią to węglowodany. Ostatnio jednak wielu producentów suplementów wypromowało nowy preparat będący połączeniem kreatyny, dekstrozy i kwasu alfa-liponowego. Ostatnie badania wykazały, że 50g białka i 50g dekstrozy daje wzrost poziomu insuliny porównywalny z 90g dekstrozy.
Jedzenie białka z kreatyną i węglowodanami nie tylko dostarcza węglowodanów w celu uzupełnienia glikogenu, lecz także aminokwasów wykorzystywanych do naprawy mięśni szkieletowych i syntezy nowej tkanki mięśniowej. Model białkowo/węglowodanowo/kreatynowy jest znacznie lepszym mechanizmem budowy w kulturystyce, gdyż nie tylko dostarcza budulca w postaci aminokwasów, ale również zapewnia wystarczającą ilość węglowodanów prostych wywołujących efekt ze strony insuliny i jednocześnie pozostaje w przedziale odchudzających diet niskowęglowodanowych.

Najlepsza pora na kreatynę
Ponieważ trening zwiększa gromadzenie się kreatyny w mięśniach o około 10%, najskuteczniej będzie przyjmować kreatynę tuż po treningu. Pamiętaj, że biorąc kreatynę razem z białkiem i węglowodanami zwiększasz zapotrzebowanie mięśni na wodę i ich zdolność do syntezy białka.

Czy przyrost masy po kreatynie to tylko woda?
Z omawianej przez nas publikacji wynika jasno, że woda stanowi większość początkowego przyrostu masy, podobnie jak w przypadku ładowania węglowodanów. Wstępny przyrost masy ocenia się na 1-3kg.
Biorąc pod uwagę, że gromadzenie się kreatyny w mięśniach stopniowo ulega zwiększeniu poprzez przyjmowanie jej z dużą ilością węglowodanów prostych lub z połączeniem białka z węglowodanami, należy przyjąć że zatrzymanie wody w tkankach może dojść do 4-5kg. W związku z tym opowieści o tym, że ktoś zwiększył masę o 5kg w ciągu zaledwie 7 dni mogą być prawdziwe. Jednakże wówczas wzrost masy nie jest spowodowany przyrostem mięśni, tylko zatrzymaniem wody w tkankach.


Czy kreatyna powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe?
Uważa się, że kreatyna ulega całkowitemu wchłanianiu w jelicie cienkim. Choć brak jednoznacznych dowodów, by kreatyna powodowała bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy wymioty, niektórzy obserwują u siebie takie objawy.
Może to być związane z dwiema sprawami. Po pierwsze, gdy kreatyna pojawiła się na rynku, była dość grubo zmielona, co mogło zmniejszyć jej wchłanianie w jelicie. W ciągu ostatnich lat producencie nauczyli się mielić kreatynę na bardzo drobny proszek i w tej chwili prawie nie słyszy się skarg na to, by powodowała jakieś zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Po drugie, ważne jest to, czy przyjmuje się ją przed czy podczas treningu. Trening u wielu osób nasila ruchy jelit, dlatego przyjmowanie kreatyny - czy wielu innych pigułek lub proszków - tuż przed lub w trakcie treningu może czasem powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Pij dużo wody. Przyjmowanie kreatyny może zwiększyć odwodnienie, dlatego radzimy, by stosując kreatynę jednocześnie zwiększyć spożycie wody do poziomu co najmniej 30ml na kilogram wagi ciała. Jeśli ćwiczy się w upale lub poci się obficie podczas treningu, należy pić jeszcze więcej.

Suplementacja karnityny prowadzi do 70-cio procentowego zwiększenia udziału tłuszczów w przemianie materii, a więc sprzyja redukcji wagi (odchudzanie), poprawia wydolność tlenową (tłuszcze są głównym źródłem energii dla długich wysiłków tlenowych), zwiększa siłę, szybkość i masę mięśni (tłuszcze są głównym źródłem rodników fosforanowych dla skurczu włókien i tworzenia białek mięśniowych).


Karnityna nie tylko nasila spalanie tłuszczu, ale również blokuje jego gromadzenie. Z tej właśnie przyczyny, stosowana jest chętnie ale najczęściej sezonowo - wiosną i latem, kiedy zależy Nam na redukcji wagi. Poza sezonem, niestety, większość z nas zapomina o niej. To poważny błąd! To właśnie o jej wysoki poziom musi zadbać każdy, kto pragnie zachować młodą sylwetkę, wigor i zdrowie. Trzeba ją uzupełniać systematycznie - tak samo, jak inne witaminy.

Karnityna - działanie:


jest niezbędna dla metabolizmu kwasów tłuszczowych i aminokwasów (bez jej udziału procesy te nie mogą przebiegać) - niedobór prowadzi do upośledzenia czynności życiowych, objawiającego się ogólnym osłabieniem, podatnością na choroby oraz przyspieszeniem procesów starzenia;
odtruwa organizm - usuwa zarówno toksyny zewnętrzne, jak również te, tworzące się wewnątrz organizmu, a w szczególności takie, które powstają na skutek przekarmienia, stresu i wzmożonej aktywności życiowej;
gospodaruje zasobami składników mineralnych - ułatwia ich wchłanianie, kontroluje dystrybucję, a także usuwa ewentualny szkodliwy ich nadmiar;
eliminuje wolne rodniki (działanie antyoksydacyjne), umożliwiając szybką i sprawną regenerację oraz spowalniając procesy starzenia;
wspomaga układ odpornościowy - chroniąc przed infekcjami, szczególnie w sezonie "grypowym".

--------------------------------------------------------------------------------

Dawkowanie:


Dla szybkiej i spektakularnej redukcji wagi potrzebne są dość wysokie dawki karnityny - ok. 1200 mg na dobę. Jednak, dla utrzymania jej wysokiego stężenia w tkankach i co za tym idzie, uzyskania wszystkich innych, wymienionych wcześniej, efektów zdrowotnych wystarczy już dawka od 300 do 600 miligramów dziennie.

HMB
Kilka słów o HMB
HMB (Beta-Hydroxy Beta-Methylbutyrate) - jest krótko-łańcuchowym kwasem tłuszczowym, który powstaje w organizmie z podstawowego aminokwasu rozgałęzionego leucyny (jednego z trzech BCAA's). HMB odznacza się silnym działaniem antykatabolicznym i anabolicznym. HMB (hydroksymetylomaślan) jest substancją bioaktywną o działaniu zbliżonym do witamin, występującą naturalnie w niewielkich ilościach w pożywieniu i wytwarzaną w organizmie człowieka. HMB powstaje w organizmie, jako substancja ochronna, łagodząca skutki stresu, związanego z wysiłkiem fizycznym, głodowaniem, chorobami gorączkowymi, urazami ciała i nadmierną generacją wolnych rodników tlenowych. HMB ogranicza rozpad białek ustrojowych, nasila spalanie tłuszczów, obniża poziom cholesterolu i wspomaga układ odpornościowy. Zapotrzebowanie na HMB wzrasta wykładniczo w warunkach wzmożonej aktywności fizycznej - jego suplementacja prowadzi do znacznej poprawy zdolności wysiłkowych. Preparat polecany: dla przyspieszenia i spotęgowania adaptacji wysiłkowej (poprawa masy, siły i wytrzymałości mięśniowej oraz wydolności tlenowej) u osób aktywnych fizycznie i sportowców wyczynowych jako spalacz tłuszczu i protektor w programach redukcji masy ciała (odchudzanie) dla zapobiegania niekorzystnym skutkom zdrowotnym stresu środowiskowego i oksydacyjnego (nerwowy tryb życia, praca w przemyśle, ciężka praca fizyczna, itp.) w rekonwalescencji po chorobach przebiegających ze wzmożoną utratą azotu (choroby gorączkowe, infekcje pokarmowe, oparzenia, rozległe urazy ciała, zabiegi chirurgiczne, anoreksja, tyreotoksykoza) dla łagodzenia przypadłości wieku późnego (uwiąd starczy, utrata masy mięśniowej, osłabienie siły mięśniowej) w profilaktyce chorób sercowo naczyniowych i infekcyjnych.


Kilka słów o przyjmowaniu HMB
HMB daje najlepsze wyniki jeżeli jest stosowane długofalowo, nie przynosi ono tak spektakularnych wyników w pierwszym miesiącu stosowania jak np. kreatyna. Dlaczego więc jest takie popularne? Posiada bowiem szerokie spektrum działania, które ujawnia się stopniowo i równomiernie podczas całego okresu suplementacji. Jest świetnym anabolikiem, antykatabolikiem i dodatkowo wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej. Dlatego też szczególnie istotne jest przyjmowanie HMB zarówno przed, jak i po treningu. Zażywanie HMB przed snem nie wydaje się być pomysłem szczególnie dobrym, bowiem organizm wchłania ten suplement zbyt szybko (zwłaszcza podawany w formie proszku i kapsułek), by ustrzec mięśnie przed niszczącym procesem katabolizmu podczas całego, wielogodzinnego okresu snu, lepsza w takiej sytuacji wydaje się być odżywka wysokobiałkowa. Dzienna dawka powinna wynosić około 3g.

BCAA stanowią bardzo ważną grupę suplementów aminokwasowych i są składnikiem wielu odżywek spotykanych na rynku. Tworzą one 25% składu aminokwasowego białek mięśni i w związku z tym zapotrzebowanie na te aminokwasy (jako materiał budulcowy) w kulturystyce jest wysokie. Pożądane działanie oraz pewność właściwego przyswajania BCAA przez organizm zostaje osiągnięte wtedy, kiedy te trzy aminokwasy są zażywane łącznie (lecz oddzielnie względem pozostałych aminokwasów).


Aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych wykorzystywane są często jako źródło energii dla pracujących mięśni podczas długotrwałego wysiłku. W tym przypadku BCAA uwalniane są głównie z mięśni szkieletowych, a ich "szkielety węglowe" wykorzystywane są jako paliwo. Równocześnie reszty azotowe są przetwarzane na inny aminokwas - alaninę, która zostaje przetransportowana do wątroby i przetworzona na glukozę. Ta wraca do mięśni szkieletowych, gdzie może zostać ponownie wykorzystana jako źródło energii. Tzw. cykl glukozowo - alaninowy jest precyzyjnym mechanizmem, służącym utrzymaniu stałego poziomu glukozy we krwi i zachowaniu równowagi ustroju.

Efekt anaboliczny BCAA, wyraża się zarówno w działaniu bezpośrednim (działanie anaboliczne i antykataboliczne), jak i poprzez stymulację układu hormonalnego (potęgowanie uwalniania insuliny i hormonu wzrostu - somatotropiny).

Istotnym efektem suplementacji aminokwasami rozgałęzionymi jest redukcja tkanki tłuszczowej, a także wpływ na odczuwanie zmęczenia w trakcie treningu lub w okresie potreningowym. Redukcja tkanki tłuszczowej jest większa w przypadku zażywania BCAA, połączonego w wysokim spożyciem węglowodanów.

W przypadku diety niskowęglowodanowej np. w okresie przedstartowym w kulturystyce lub fitness, stosowanie BCAA oszczędza zapasy glikogenu mięśniowego, który jest odpowiedzialny za pełny kształt i twardość mięśni, oraz oszczędza "energię psychiczną" znajdującą się wówczas na bardzo niskim poziomie.


Zródło:www.kulturysta.com 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 2643 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 66107
suplemęty

Tylko głupcy nie mylą sie nigdy - Sokrates.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 616 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2182
ciekawe...

[]----[]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 73 Napisanych postów 16119 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 160511
nie ma to jak babol w temacie, ale co tam
dzięki, że chciało Ci się przeprowadzić operację kopiuj+wklej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10791 Napisanych postów 47464 Wiek 26 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 57816
nie ma za co chociaż chyba i tak to jest na stronie głównej...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Banan BOSS FORUM Administrator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 8825 Napisanych postów 69991 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 925459
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10791 Napisanych postów 47464 Wiek 26 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 57816
kasancja
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 73 Napisanych postów 16119 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 160511
ja tu nie moduje...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 2595 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 17718
eee tam, zobaczcie do dopingu, jakie kolega tam piekne arty zamiescil
pozdrawiam,
spec w dopingu

POW * MIA
Bring them home!!!

Farmaceuta - Technik

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

SPALACZE (stacki) - Zestawienie

Następny temat

L-karnityna a tabletki antykoncepcyjne

Fruzelina